7

WordPress Nasıl Kurulur? (Resimli anlatım)

WordPress Nasıl Kurulur? Adım adım resimli ve videolu anlatımla öğrenin

Dünyanın en çok kullanılan hazır web sitesi – blog  yönetim sistemi olan WordPress Nasıl Kurulur? Adım adım resimli ve videolu olarak sizlere anlatmaya çalışacağım. Her ne kadar artık bir çok hosting firmasından temin edilen hosting panellerinde tek tıkla yüklemesi mümkün olan WordPress’ i kendiniz manual olarak ta yükleyebilirsiniz. Eğer WordPress e yabancıyım ve braz daha detaylı bilgi alsam iyi olur diyorsanız Neden WordPress Kullanılır? makalesini okuyabilirsiniz.

WordPress yüklemesine geçmeden önce bir web sitesi için gerekli olan 2 ihtiyaca sahip olmalısınız. Domain nedir? gibi bir soru soracak kadar giriş seviyesindeyseniz veya domain seçmek ile ilgili bilginiz yoksa Neden Domain Gerekir? adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

 1. Domain (2 TL ye domain almak ile ilgili makale)
 2. Hosting  (Bedava hosting veren firmalar ile ilgili makale)

Yukarıdaki iki maddeyi temin ettikten sonra kuruluma başlayabiliriz. Aslında iş gözünüzde büyümesin sadece dikkatlice aynı adımları uygulamanız yeterlidir. Eğer takılırsanız tekrardan videoları izleyebilirsiniz bu makaleyi okuduktan sonra artık sizinde bir wordpress siteniz veya bloğunuz olacak.

Domaininizi seçip hostingi de temin ettikten sonra artık domaininizi satın aldığınız veya temin ettiğiniz hosting firmasına NS kayıtlarını girerek yönlendirebilirsiniz. Hosting paketinizi yönetebilmeniz için firma tarafından mail adresinize panelinize erişim için gerekli kullanıcı adı ve şiifre otomatik gönderilir. Artık sizin domain adınızı chrome veya explorer a yazdığınızda aşağıdaki gibi bir eklan sizi karşılar. Bu ekran sizi karşıladığında artık domainiz sizin hostunuzda ve oradaki varsayılan dosyaları gösteriyor demektir.

Aslında yapacağımız işlem, bu varsayılan dosyaları silip wordpress in çalışacağı ve yükleneceği dosyaları yükleyip bazı bilgileri kaydederek sistemi çalışır hale sokmaktan ibaret.

Adım 1 : WordPress’ i İndirmek

Buraya kadar olan kısımda host ve domain nedir ve nasıl temin edilir sorularına cevap buldunuz. Host ve Domaini temin ettiniz, şimdi wordpress i indirip kurulum aşamalarına geçebiliriz.

!!!Başlamadan önce bilgisayarınızda kolay erişebileceğiniz bir yere “Affiliate” adında veya farklı bir isimde klasör oluşturun, kullanacağınız tüm içeriği ve indireceğiniz her materyali bu klasör içinde gruplandırın.Yoksa karmaşaya düşebilirsiniz ve kafanız karışır.

WordPress’i indirmek için http://tr.wordpress.org/ adresine gidin. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sağ tarafta bulunan “WordPress indir” e tıklayın ve klasörünüze dosyayı indirin.

Wordpress indirme sayfası

 

WordPress’i indirdikten sonra buradan notepad plus programını indirin ve bilgisayara yükleyin. Notepad plus bazı kodlama işlerinde işleri kolaylaştırır.

WordPress’i indirdikten sonra veritabanına bağlantı için wordpress klasöründeki bir dosyada küçük bir düzenleme yapmak gerekiyor.

Bu düzenlemeyi de yapabilmek için host panelini açık tutun zaten detayları videodan izledikten sonra her şey daha net anlaşılacaktır.

Video da host un cpaneline girip mysql sihirbazı sayesinde bir veritabanı oluşturduk. Veritabanına ait veri tabanı ismi, veritabanı kullanıcı adı ve parolayı wp-config-sample.php dosyasına ekledik.

Bu ekleme sonrasında wp-config-sample dosyasını wp-config.php olarak farklı kaydettik ve wp-config-sample dosyasını sildik. Güvenlik amaçlı olarak bu dosyayla işimiz bittiğinde silmek gerekiyor yoksa websitemiz kolayca ele geçirilebilir.

Şimdi 2. adıma geçelim ve bu sefer hosting firmasının size sağladığı ftp adresi, kullanıcı adı ve parola ile hostunuza bağlanın, bağlantı işlemi sonrası wordpress’i public.html e gönderin.

Adım 2 : WordPress Kurulum Dosyalarını Host’a Göndermek

Bağlantı işlemini filezilla programı ile yapabilirsiniz. Filezilla yı buradan indirin ve bilgisayarınıza kurun.

Host satın aldığınızda mail adresine gelen ftp adresini kullanıcı adını ve parolayı filezillaya girin ve hosta bağlanın. Bu bağlantıyı yapma işlemini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yukarıdaki video da hazırladığımız wordpress’ i hosta gönderdik bir sonraki adıma geçebiliriz.

Adım 3 : WordPress Kurulumunu Yapmak

Artık browser’ ı açıp (Chrome, Firefox veya Explorer) websitenizin adresini girin ve Enter a basın karşınıza bir kurulum ekranı gelecek bu ekrana sırasıyla;

Web sitenizin başlığını,

Yönetici adınızı, (Otomatik olarak admin gelir)

Şifrenizi,

Ve son olarak ta mail adresini girin.

Wordpress nasıl kurulur adım 3 te kurulum ekranı sizi karşılar

WordPress nasıl kurulur adım 3 te kurulum ekranı sizi karşılar

Mail adresi Cpanel’ den açtığınız bir adres olmak zorunda çünkü websiteniziden gelen yorumları ve bilgileri bu adrese mail gönderecektir. Yahoo veya Gmail gibi adresler de yazabilirsiniz fakat bunun için özel ayarlar yapmak gerekiyor. En iyisi cpaneli açın mail bölümüne girin ve [email protected] gibi bir mail adresi oluşturun. Hem daha profesyonel hemde daha işlevsel olacaktır.

Adım 4 : WordPress Kurulumu Sonrası Varsayılan İçeriği Temizlemek

WordPress kurulumunu gerçekleştirdikten sonra üzerinde otomatik olarak yaratılmış yazı ve sayfaları silin gitsin çünkü yeni içerik gireceksiniz ve kendinize uygun olarak düzenleyeceksiniz. Ayrıca Sitenizdeki slogan bölümünü de değiştirin. WordPress in yönetici paneline erişmek için browser’a siteniz.com/wp-admin yazıp enter a basın kurulum esnasında oluşturduğunuz parola ile giriş yapın detaylar için videoyu izleyin.

Adım 5 : WordPress İlk ayarlar, Sayfa Oluşturma ve Eklenti Yüklemek

İnternetten para kazanma amaçlı kurduğumuz wordpress sitelerimize ziyaretçi çekmek için arama motorlarını kullanacağız. Dünyanın en büyük arama motoru google olduğu için bizde sitemizi google a göre optimize etmemiz gerek. Domain yeni olduğu için google’ un bu yeni web sitesine güvenmesi gerekiyor. Bunun için yapmamız gereken birkaç iş var bu işlemleri yapalım ki google sitemize güvensin yani sitemiz paravan bir site değil internette yeri yurdu belli güvenilir bir site olduğu belli olsun. Böylece sitemiz daha sağlam temeller üzerine kurulmuş olur.

İşlemleri görsel olarak video da izleyebilirsiniz fakat yapılacak işlemleri burada da listeleyelim.

Google’ un domain e güvenmesi için yapılacaklar;

1. Kategoriler bölümüne mantıklı bir kaç kategori ekleyin.

2. üç adet sayfa yaratın yazı değil 3 adet sayfa, bu sayfaların isimleri Bize Ulaşın, Hakkımızda ve Gizlilik olacak

3. Bize ulaşın sayfası içeriğine bir adet kontak formu oluşturacağız bunu bir eklenti sayesinde yapacağız. Bu sayede bizimle iletişim kurmak isteyen ziyaretçi bu formu dolduracak ve bu form bize mesajları mail olarak gönderecektir.

Hakkımızda sayfasını da yeni sayfa ya tıklayıp oluşturun ve blog un ne üzerine olduğunu veya kendinizi tanıtın samimi olun.

Bunun için contact form  7 eklentisini buradan indirin ve Affiliate klasörüne eklentiler bölümü açıp oraya kopyalayın. (Bu arada video eski olduğu için farklı bier eklenti kullanılmış ama şuan en iyi kontak form eklentisi contact form 7dir)

(Eklentileri nasıl yükleyeceğinizi de bu video da öğreneceksiniz)

Kontak formunu kurduğunuzda bu adresteki gibi bir formunuz olacaktır.

4. Gizlilik Sözleşmesi sayfasına geçin ve bu adresteki içeriği (yazıyı) kopyalayıp içeriğini sizin sitenize göre düzenleyin, sayfayı kaydedin.

Ek olarak eğer isterseniz yasal uyarı sayfası da yerleştirebilirsiniz yapmasanızda olur ama yaparsanız daha iyi olur.

Adım 6 : WordPress Kurulumundan Sonra Tema Yükleme

Bir tema seçin veya online dijital ürünler satışı yapacaksanız eğer en iyi satış teması olduğu iddia edilen bu temayı yükleyebilirsiniz. Fashionpress wordpress teması indir (En iyi satış teması) Temanın ön izleme resmi aşağıdaki gibidir.
fashionpress_prev

WordPress e yeni bir tema yüklemek için;

 1. Admin paneline giriş yapın
 2. Görünüm sekmesini tıklayın
 3. Temalar a tıklayın
 4. Üstten yeni butonunu tıklayın
 5. Tema Yükle ye tıklayın
 6. Dosya seç ten bilgisayarınıza indirdiğiniz fashion press temasını seçin ve yükleyin
 7. Yükleme bittikten sonra temayı etkinleştirin.

Tema yükleme işlemi tamamlandı. Artık temanızı özelleştirin ve kendi satış sayfanıza göre düzenleyin.

WordPress Nasıl Kurulur, Resimli ve videolu anlatımla sizlerle paylaşmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Eğer takılduğınız bir nokta olursa sayfanın altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 7 comments
Ozan - 4 Eylül 2016

Güzel paylaşım elinize sağlık

Reply
gülçin eker - 1 Ekim 2016

sanırım ben size bi haksızlık ettim,backlink almak için yorum yazmıştım , bi başka gün adımı soyadımı görünce bu nedir acaba dedim direkt size düşünmeden siz benim adımı soyadımı nerden biliyorsunuz diye mesaj yazdım ,çok özür diliyorum ,çok kaba bi yorum oldu :((

Reply
  Siyahpara - 8 Ekim 2016

  Hiç problem değil rica ederim 🙂

  Reply
Emre Şentürk - 9 Kasım 2017

Bilgi için teşekkürler .

Reply
mucahit - 21 Şubat 2019

güzel anlatım olmuş

Reply
Mehmet Can aTALAY - 26 Mart 2019

Hocam domain aldım hosting aldım filezilla yı kurdum bağlantıyı yapıyor. Ama klasörler açılmıyor. Boş klasörler var. Ruplic_html falan hiç yok

Reply
  Siyahpara - 26 Mart 2019

  Hosting aldığınız yere iletin yardımcı olurlar. Galiba aldığınız hizmetle ilgili bir sorun bu ama cozulemeyecek bir sey değil

  Reply

Leave a Reply: