4

WordPress’ e İletişim Formu Eklemek

Kontak formları bir web sitesinin en önemli iletişim araçlarıdır. Bir site sahibi eğer iletişim sayfasına herhangi bir telefon numarası eklemediyse, ziyaretçilerinden ancak kontak formlarıyla haber alabilir. Neyse ki WordPress iletişim formu eklemek için bir çok avantaj sunar bunların başında kontak form eklentileri gelmektedir.

Bu rehberde contact form 7 eklentisi sayesinde bir iletişim formu yaratarak smtp üzerinden mail gönderim işlemini sağlayacağız. Yaklaşık 15 dakikalık bir işlemden sonra web siteniz üzerinden gelen kontakları mail yoluyla alabilir duruma geleceksiniz.

1. WordPress SMTP Kurulumu ve Ayarları

Smtp, bir mail gönderim protokolüdür ve wordpress üzerinde kurulu gelir fakat kontak formu kurulduktan sonra form aracılığıyla size gelen iletilerin hangi mail hesabı üzerinden yapılacağını seçmek ve sunucu ayarlarını yapmak biraz komplike bir iştir.

Bu durumu kolayca aşabilmeniz için bir Smtp eklentisi kurmak en basit çözümdür. Bu eklentiyi kurup bir kez ayarladıktan sonra sitenizden gelen tüm mailller, formlar, yorum bildirimleri hatta woocommerce siparişleri bile aynı hesap üzerinden size ulaşacaktır.

ÖNEMLİ!

Bu eklenti;

"Contact form 7 mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. lütfen daha sonra tekrar deneyin"

gibi uyarılar ortadan kalkacaktır.

Kullanımı çok zor olmayan bu işlemlere aşağıdaki adımları izleyerek başlayabilirsiniz.

İlk olarak Postman Smtp eklentisini WordPress eklentileri nasıl yüklenir rehberinde anlatıldığı gibi yükleyin.

Wordpress' e iletişim formu eklemek

Eklenti kurulduktan sonra yönetim panelinden Ayarlar>Postman SMTP ' yi açın ve kurulum sihirbazını başlatın. Eklentinin size mail gönderirken hangi mail üzerinden gönderim yapacağını belirlemek için bir e-posta adresi girin. Örnekte ben office 365 üzerinde çalışan bir mail adresi kullandım. Siz kendi domaininize ait bir mail girin. Hemen alt kısma da site adınızı girebilirsiniz.

postman smtp ayarı

Bu adımda eklenti, mail hesabının smtp adresini otomatik keşfetti şimdi sonraki adıma geçebilirsiniz.

smtp adres bulundu

Mail gönderim protokolü seçiliyor hiç bir seçim yapmadan varsayılan seçimi kullanarak sonraki adıma geçin.

smtp ayar seçeneği

Kullanacağınız E-posta adresini ve hesaba ait parolayı ilgili alanlara girin.

pstman smtp ayar 3

Ayarlar tamamlandı. Sonraki adımda mail gönderimi için eklenti üzerinden bir test yapacağız. Böylece Smtp nin doğru çalışıp çalışmadığını test edeceğiz.

postman ayarları yapıldı

Postman eklenti paneline girin ve "Test e-maili gönder" linkine tıklayın.

wordpress smtp test emaili höndermek

Testin gönderileceği e-posta adresini girin. Örneğin gmail veya kullandığınız farklı bir mail adresi olabilir ilgili alanları doldurduktan sonra bir sonraki adıma geçin.

mail adresi girin

Eğer her şey yolundaysa aşağıdaki gibi bir başarı mesajı almalısınız.

gönderme başarılı

Test e-mailinin gönderilip gönderilmediğini anlamak için e-posta adresinizi kontrol edin. Örnekte yaptığımız test başarılı olmuş ve test maili başarılı bir şekilde posta kutumuza ulaşmış.

Şimdi ikinci adıma geçerek kontak form eklentisini kurup eklentiyi yapılandıralım.​

wordpress mail atma ayarları testi

2. Kontak Form Eklentisi (Contact form 7) Kurulumu

Smtp testini başarılı bir şekilde yaptıktan sonra artık wordpress postman üzerinden belirlediğimiz bir adres üzerinden mail gönderebiliyor. Sıradaki adım kontak form eklentisini kurup ilk formu oluşturmak olacaktır.

Öncelikle eklentiler sayfasına gelin contact form 7 yi bulup kurun ve etkinleştirin. Ardından form üzerindeki değişikliklieri yapmaya başlayabilirsiniz.

Contact form 7 eklenti yükleme

3. İletişim Formu Ayarları

Contact form 7 kurulduktan sonra yönetim panelinden iletişim sekmesini tıklayın ve eklentinin ayarlarını görüntüleyin. ​

Ayarları açtığınızda iletişim formu 1 adında otomatik oluşturulmuş bir form göreceksiniz. Bu formu silip aynı isimde yeni bir tane oluşturun.

iletişim formu ayarlarını yapmak

Oluşturduğumuz formu düzenlemek üzere açtığınızd form, posta, iletiler ve ek ayarlar olarak 4 adet sekme göreceksiniz. Form kısmındaki alanları gözden geçirdiğimizde üst kısımda bir çok etiket bulunuyor bu etiketlerden istediğinizi formun içine ekleyebilirsiniz fakat biz bu formu sadece iletişim formu olarak kullanacağımız için mevcut haliyle bırakıyoruz.

Bu arada eğer isterseniz iletişim sayfanızda görünecek alanları özelleştirebilirsiniz. Label kısmındaki alanları kendi istediğiniz şekilde değiştirmekte özgürsünüz.

form alanlarını düzenleyebilirsiniz

Bu adımda posta alanını düzenleyeceğiz. Bu kısım size gelen posta bilgilerini kapsamakta yani ziyaretçinin iletişim formu sayfasında göreceği kısım değil. Kime bölümünden formun iletiyi hangi maile göndereceği belirleniyor. Kimden bölümü ise mailinize gelen iletinin hangi mail adresinden geleceğini belirlediğimiz alandır. 

Kontak iletilerinin hangi mail adresine gönderileceğini de bu alandan belirledikten sonra formumuzu kaydedip bir sonraki alana geçebiliriz.​

iletişim formunun posta alanı düzenleme adımları

4. Kontak Formunu İletişim Sayfasına Eklemek

Buraya kadar her şey tamamsa artık bu formu iletişim sayfasına ekleyebiliriz. Şimdi bir adet iletişim sayfası oluşturup (eğer daha önce oluşturmadıysanız) bu formu sayfa içine yerleştirin.

Formun üst kısmındaki mavi alanındaki kod satırını kopyalayın...​

Bir kontak formunu iletişim sayfasına eklemek

Ve iletişim sayfanızın içine yapıştırın. Eğer temanız özel kontak sayfası destekliyorsa iletişim sayfası alanını da seçebilirsiniz. Bu tür sayfalarda genelde telefon numarası, adres, harita ve form alanı belirli düzene sokulmuştur. Temanızın desteği varsa seçin fakat yoksa kopyaladığınız kodu sayfa içine yapıştırın ve sayfanızı yayınlayın.

kodu sayfaya yapıştırın ve kaydedin

5. İletişim Sayfasından Kontak Formunu Test Etmek

Tüm adımları eksiksiz uyguladıktan sonra kontak formunu test edebiliriz. Bunun için iletişim sayfasını görüntüleyin ve form alanındaki gerekli alanları doldurarak bir ileti gönderin.​

iletişim sayfasından kontak form ile ileti göndermek

​Test iletisini gönderdikten sonra e-posta adresinizi kontrol edin. İletişim formunun başarılı bir şekilde ulaştığını göreceksiniz.

Wordpress iletişim form kontrol

6. Sonuç

Bu rehber sayesinde bir mail gönderici smtp eklentisi sayesinde kendi belirlediğiniz bir e-posta sunucusunu ​wordpress' in varsayılan e-posta göndericisi olarak tanımladık. Sonrasında bir kontak formu eklentisi kullanarak formu iletişim sayfasına koyarak sayfa içinden mail gönderim işlemini yaptık.

Biraz uzun bir rehber oldu fakat ​bu adımları doğru bir şekilde uyguladığınızda formlardan mail gönderememe gibi bir durum söz konusu olamaz. WordPress kontak formları üzerinden gönderilemeyen iletiler ( En sık bu hata görünür :  "Contact form 7 mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. lütfen daha sonra tekrar deneyin" )genellikle eklenti hatası olarak bilinir ama bu yanlıştır. Asıl sorun, smtp konfigürasyonu olduğu için sorunun kaynağı hep başka yerlerde aranır. Bu gibi sorunları ortadan kaldıracak tarzda geniş bir rehber olmasını istedim umarım işinize yaramıştır.

Click Here to Leave a Comment Below 4 comments
Burak Nuhoglu - 31 Ağustos 2017

Kaliteli ve tam detaylı bir anlatım olmuş gerçekten muhteşem. Smtp ile ilgili sorunum varmış bu rehber sayesinde çözdüm teşekkürler.

Reply
    Can OYTUN - 31 Ağustos 2017

    Bu konu hakkında cok fazla sorun yaşayan var bu yüzden tüm detayları atlamadan anlatmaya çalıştım. İşe yaradığına sevindim.

    Reply
rahmi öz - 7 Eylül 2017

Teşekkürler çok güzel anlatım

Reply
Osman - 20 Eylül 2017

Detayli anlatım için teşekkürler smtp olayi süpermiş.

Reply

Leave a Reply: