7

WordPress Hızlandırma ve Performans Arttırma Rehberi

Bu rehberde WordPress hızlandırma ve performans arttırma ile ilgili tüm detayları anlatacağım. Adım adım hızlandıracağımız örnek bir web sitesi üzerinde yapılan tüm adımları uygulayarak sizde, GTmetrix ve Pingdom testlerinden yüksek skorlar alabilirsiniz. Bu süreçte kullanılan eklenti, tema, ve diğer tüm detayları rehber içinde paylaşacağım.

1. Kullanılan Araçlar

WordPress hızlandırmak için gerekli bazı faktörler var bunlar aşağıda listelendi;

Temiz kodlanmış bir tema : Ben Thrive Focusblog temasını kullanacağım. Ücretli bir tema ve gerçekten performans canavarı. Firmanın bir çok tema seçeneği var bunlar içinde şirket teması ve farklı seçeneklerde temalarda var fakat ben bir niş blog üzerinde çalışacağım için Focusblog temasını seçtim. Zaten WordPress Loca da da aynı temayı kullanıyorum.

Hızlı bir hosting:

Hosting olarak Veridyen kullanıyorum bu proje de de veridyen kullanacağım fiyat performans olarak gayet tatmin edici ve iyi hizmet veriyorlar. Yaklaşık 1 yıldır doğru düzgün kesintiye rastlamadım diyebilirim. Fakat TTFB değerine çok yüksek olsun istiyorsanız 200 ms altında hıza sahip olan Turhost' u tercih edebilirsiniz. Hostinginizin TTFB değerinin (yani kabaca istemcinin ilk sunucuya erişim hızı) hızını test etmek için bytecheck.com u kullanabilirsiniz. Bu aracı çalıştırdıktan sonra hosting firmanızın TTFB değerinin 200 ms altındamı üstündemi görebilmeniz mümkün. bu değerin Veridyen çok iyi bir firma ama TTFB değeri Turhost' a göre epey yüksek bu durumu göz önünde bulundurarak işlemlere devam edin.

İyi ayarlanmış bir ön bellekleme eklentisi (Wp Rocket)

Önbellekleme eklentisi olarak Wp Rocket kullancağım siz farklı bir ön bellekleme eklentisi de kullanabilirsiniz fakat şu an için en iyi verimi bu eklentiyle aldım. Wp rocket kullanmak isterseniz Wp Rocket Ayarları Kurulum ve Kullanım Rehberi' ni inceleyin ve sırası geldiğinde buradaki tüm ayarlamaları gerçekleştirin.

GtMetrix ve Pingdom (Hız testi için)

Web sitelerinin hızını ölçmek için bazı online araçlar vardır bunlardan en güvenilir olanları GtMetrix ve  Pingdom' dur. Bu iki araç sayesinde sitenizde yaptığınız her bir değişiklikte ortaya çıkan performans farkını ölçebilirsiniz.

Resim optimizasyonu için Wp Smush eklentisi

Normal şartlarda web sitelerine yüklenen resimlerin photoshop veya benzer bir uygulama ile sıkıştırılmış olması gerekir. Web sitelerinin hızını düşüren en büyük unsurlardan biride sıkıştırılmayan resimlerdir. Eğer web sitenizdeki mevcut resimler sıkıştırılmamışsa bunun için tüm resimleri sıkıştıran bir eklenti kullanmak gerekir. Benim kullandığım Thrive tema da ücretsiz gelen bir resim sıkıştırma özelliği bulunduğu için sadece tema ayarlarından bu özelliği aktif etmem yeterli olacak. Eğer sizin kullandığınız temalarda bunun gibi bir özellik yoksa, bunun için ekstra eklentiler kullanabilirsiniz. Wp Smushbunlardan biridir. Wp Smush kullanmaznı şart değil eklenti havuzunda farklı seçenekler de bulunmaktadır bunlardan bir tane seçip kurarak tüm resim dosyalarını sıkıştırmalısınız.

Wordpess için birkaç ayar ve diğer optimizasyonlar.

Yukarıdaki gereklilikleri tamamladıktan sonra wordpress üzerinde bir kaç optimizasyon daha yapmak gerekecek. Sırasıyla bu ayarlara ve gerekli eklentilere de değineceğiz.

2. GTmetrix ve Pingdom Testleri (Hızlandırma Öncesi)

WordPress hızlandırma adımlarına geçmeden önce ilk yapılacak iş mevcut sitenin hızını test etmektir.

WordPress hızlandırması yapmak istediğim hedef sitenin optimizasyon öncesi değerleri aşağıdaki gibiydi;

Gtmetrix Test Sonucu : Pagespeed skoru %86 da ve B sınıfında hedefimiz A olmalı. Yslow scrore ise C sınıfı ve %71. Hedef A sınıfı olmalı ve % 95 üzerinde puan hedefliyoruz.

Fuly Load time 5.1 saniye yani ana sayfa 5 saniyede yükleniyor bu süre çok uzun olduğu için süreyi oldukça aşağılara çekmek gerekiyor.

Total page size neredeyse 1 mb. Sayfadaki resimler optimize edilmiş fakat site genelinde gzip sıkıştırması olmadığı için boyut yüksek.

Request kısmında ise 65 adet sorgu görünüyor. Gerek temanın kalitesi gerekse bazı css ve js  dosyalarının cache eklentisi ile optimize edilmeyişi sorgu sayısını arttırıyor. Hedefimiz sorgu sayısını minimuma indirmek.

Gtmetrix hız testi önce

Pingdom Test Sonucu

Pingdom için genel performans grade puanı 90 ve A sınıfında. Hedefimiz bu skoru 95 in üzerine çıkartmak.

Load time 9.20 saniye görünüyor ki bu süre ciddi şekilde uzun.

Request alanında 69 adet sorgu görünüyor.

Toplam sayfa boyutu ise 1 mb.

Pingdom hız testi sonucu

Her iki test aracında da değerler birbirine yakın sonuç olarak sayfa yükleme süreleri uzun, sorgu sayısı yüksek ve sayfa boyutu büyük. Bu sonuçlar sitenin yavaş olduğu konusunda bize yeteri kadar bilgi veriyor.

Sitemizin performans sorunlarını tespit edip skorlarını kaydettikten sonra artık optimizasyonlara başlayabiliriz.

3. Hosting Seçimi

İlk bölümde seçilen hosting şirketinin site performansı için öneminden bahsetmiştik. Eğer bytecheck.com ile hosting sağlayıcınızı test edip sonuçtan memnun kalmadıysanız her şeyden önce hosting firmanızı değiştirin.

Benim kullandığım firma Veridyen performans olarak yeterli fakat daha iyi TTFB değerine sahip bir firmayı tercih etmek istiyorsanız Turhost' u seçmenizi öneririm. Turhost bu konuda limitleri aşan TTFB performansına sahip bir firma.

Hostingg seçiminde dikkkat etmeniz gerekenler

 • check
  Cpanel ve Litespeed Desteği Olmalı
 • check
  Php 7.1 Desteği Olmalı
 • check
  TTFB değeri 200 ms nin altında olmalı
 • check
  Varnish Cache Bulunmalı
 • check
  Http2 Özelliği Olmalı (Buradan test edebilirsiniz)

Veridyen TTFB değeri olarak Turhost' un biraz gerisinde olsa da yukarıdaki tüm özellikleri destekliyor. Dolayısı ile test araçlarından A sınıfı skor almanıza yeterli olacaktır.

4. Php 7' ye Yükseltmek

Yapılan araştırmalara göre hemen hemen tüm hosting firmaları desteklese de dünya üzerindeki wordpress kullanıcılarının sadece %15 i Php 7 kullanmakta. Php 7 önceki sürümlere göre kat kat performanslı olmasına rağmen henüz yaygın kullanılmıyor.

Php 7 nin yaygın kullanılmama sebeplerinin başında tema ve eklentilerin çoğunun php 7 desteği olmamasından kaynaklı. Bu yüzden hosting sağlayıcıları işi riske atmamak için hesapları varsayılan olarak php nin en düşük versiyonuyla aktif ediyorlar. Eğer tema ve eklentileriniz destekliyorsa ki seçim sırasında bu uyumluluğa dikkat etmek gerek, php 7 yi cpanel üzerinden aktif etmelisiniz. Eğer bu konuda bilginiz yoksa hosting sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz.

Sitenizdeki tema ve eklentilerin php 7 uyumluluğunu test etmek için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Cpanel Php Sürüm Yükseltme Nasıl Yapılır?

1. Cpanel den multi php yöneticisine tıklayın.

2. Yükselteceğiniz domaini seçip php sürümünü 7.1 olarak seçin ve uygulayın

Bu işlem sonucunda php sürümü yükseltilmiş olacak. Bu işleme ait adımlar aşağıdaki resimde mevcut.

Cpanel php 7 yükseltme

5. Tema Seçimi ve Kurulumu

Hızlı bir wordpress siteye sahip olmak için bir dizi optimizasyon yapmak gerekiyor peki yapılan optimizasyonlara temanız yanıt verecek mi? 

Tema seçerken iki yoldan birini izlemek gerekiyor. Birincisi, eğer kodlama bilginiz varsa ve bir temayı tasarım olarak beğeniyorsanız en berbat kodlamaya bile sahip olsa, temayı kendiniz düzenleyebilirsiniz. Kod yapısını derleyip daha hızlı hale kendi kod bilginizle getirebilirsiniz. Bu yol kod bilginiz olsa bile en yorucu ve uğraştırıcı yöntemdir. İkinci yöntemse, başkaları tarafından incelenip, test edilen, hızı ve işlevselliği onaylanan temalar seçmektir. Şu an tema seçiminde en çok kullanılan yöntem ikincisidir.

Ben thrive temalarını kullandığımı başta söylemiştim peki neden thrive tema?

 • check
  Kullanımı kolay
 • check
  Seo optimizasyonu yapılmış
 • check
  Wp rocket ile %100 uyumlu
 • check
  Php 7 desteği var
 • check
  Resimleri otomatik sıkıştırır
 • check
  Kod yapısı temiz
 • check
  Dönüşüm odaklı
 • check
  Hızlı ve performanslı

Şu ana kadar yapılanları gözden geçirirsek,

1. Php sürümü 7.1 e yükseltildi

2. Thrive Focusblog teması yükleyip aktif edildi ve ayarları yapıldı

Sadece php sürüm yükseltme ve tema değiştirme işleminden sonra sayfa yükleme süresi 3.3 saniyeye düştü. Optimizasyona devam edelim.

gtmetrix testi tema sonrası

6. Önbellek (Cache) Eklentisi Yükleyip Ayarlarını Yapmak

Cache eklentisi olarak Wp rocket kullanacağım. Wp Rocket Ayarları Kurulum ve Kullanım Rehberi' ndeki gibi wp rocket e ait tüm ayarları yapıyorum. Eğer wp rocket kullanmak istemiyorsanız ücretsiz cache eklentilerinden bir adet seçip gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Ön bellek eklentisi çok önemlidir düzgün bir ön bellek eklentisi kullanıp ayarlarını eksiksiz yaparsanız site performansınız gözle görünür şekilde artar.

Eğer ücretli olarak bir ön bellekleme eklentisi kullanmak istemiyorsanız alternatif başka çözümlere bakabilirsiniz. Yapılandırması zor ve bazı eksiklikleri olmasına rağmen diğer en iyi alternatif W3 Total Cache eklentisidir. Düzgün yapılandırıldığında Wp rocket2 e yakın performans değerleri alabilirsiniz internet üzerinde bir çok yerde bu eklentinin kullanım rehberlerini bulabilirsiniz.

7. Veritabanını Temizleme

Veri tabanında belirli bir zaman içinde kullanılmayan fazladan tablolar oluşur. Bunlar, post revizyonları, spam yorumlar, trackback ler, artık tablolar ve geçici olarak oluşturulan tablolar olarak sürekli birikmeye devam eder. Veri tabanını rahatlatmak için zaman zaman bu artık veri tabanı tablolarını temizlemek belirli oranda performans artışı sağlar.

Wp rocket eklentisi kullanıyorsanız veritabanı sekmesinde bu özellik hazır gelmektedir. Eğer alternatif çözümler düşünürseniz veri tabanı temizliği için bazı eklentiler var bunlardan en bilineni Wp Optimize' dır. Wp optimize eklentisi ile veri tabanındaki tüm artık dosyaları tek harekette temizleyebilirsiniz ve bunu belirli bir zaman içinde otomatikleştirebilirsiniz. 

Wp rocket içerisindeki bu özelliği kullanmak ve veri tabanını temizlemek için veri tabanı sekmesinden anlık olarak temizlik işlemini yapabilir veya periyodik olarak bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Wp rocket ayarları veri tabanı temizleme

8. CDN Kullanımı

Daha çok yüksek hitli web sitelerinde tercih edilmesi gereken CDN, hosting hesabına binen yükü azaltarak sitelere hız artışı sağlamaktadır. Yüksek hızlı bir siteniz yoksa CDN kullanmanın pek bir avantajını şahsen görmedim. Hosting hesabınız zaten hızlıysa ve siteniz orta derece bir hite sahipse CDN kullanmanız şart değildir. Fakat her koşulda CDN kullanmak istiyorum diyorsanız bunda özgürsünüz CDN nin en büyük avantajlarından birivde Gtmetrix Yslow skorunu yükseltmesidir. 

Web sitenizin ziyaretçi kitlesi Türkiye' den geliyorsa CDN seçiminde dikkat edilecek en önemli nokta CDN' nin Türkiye lokasyon desteğinin bulunmasıdır. Eğer CDN nin Türkiye lokasyon desteği yoksa, Türkiye den web sitenizi görüntüleyen bir ziyaretçiyi sistem otomatik olarak farklı bir coğrafyadaki en yakın sunucuya yönlendiriyor. Bu durumda sayfa yükleme süreleri uzuyor ve performans düşüyor. Test sitelerinde durum farklı çünkü onlar zaten Türkiye dışından sitenize eriştikleri için CDN onlara en yakın lokasyondan hizmet verdiği için sayfa yüklemede her hangi bir problem ortaya çıkmıyor. 

Peki Türkiye içinde sunucuları olan CDN yok mu?

Tabiiki var bunlardan biri CdnHizmeti.com diğeri ise Netdirekt. Netdirekt Türkiye de 2 lokasyonda hizmet vermekte ücretsiz olarak 5 Gb alan veriyor ücretsiz planın tek sorunu SSl desteğinin olmaması

CdnHizmeti.com da ise SSL desteği mevcut 14 günlük deneme süresi sağlıyor ve bittiğinde belirli bir depolama alanı ile ücretsiz plandan devam edebilirsiniz. Hem test etmek hemde CDN yi öğrenmek için bu linkten Cdnhimeti.com a erişip ücretsiz kaydolabilirsiniz. 

Bu örnekte wordpress hızlandırma işlemi yapacağımız site üzerinde CdnHizmeti.com u kullanacağım ilk olarak sisteme kaydolun ve panele oturum açtıktan sonra Cdn yönetimi sekmesini açıp Yeni Cdn kaynağı ekle' ye tıklayın.

wordpress hızlandırma cdn kurulumu 1

Açılan pencerede SSL kullanıyorsanız HTTPS olarak alan adınızı ilgili alana girin ve CDN oluştur a tıklayın.

 wordpress hızlandırma cdn kurulumu 3

Eğer isterseniz cdn adresinizi cdn.siteniz.com olarak değiştirebilirsiniz. Bunun için cpanel üzerinden size verilen url ye bir cname ekleyerek cdn url sini değiştirin. Bunun aktif olması için bazen 24 saat geçmesi gerekiyor. Biz örnekte varsayılan adresi kullanarak devam edeceğiz.

wordpress hızlandırma cdn kurulumu 4

1550575090.rsc.cdn77.org urli sini Wp rocket üzerindeki CDN alnına ekliyoruz. Eğer farklı bir cache eklentisi kullanıyorsanız eklenti ayarlarındaki cdn alanına girip bu url yi ilgili alana girin ve kaydedin.

wordpress hızlandırma cdn kurulumu 5. adım

Bu işlemden sonra bir süre bekleyin bu süre zarfında web sitenizdeki tüm dosyalar dünyanın farklı bölgelerindeki sunuculara kopyalanır. Oturması yaklaşık 10 dakika sürer. Sonrasında web sitenizdeki herhangi bir resim dosyasının url sini kontrol edip cdn üzerinden hizmet verip vermediğini kontrol edebilirsiniz. Bu kontrol sonrasında CDN kurulum işlemi tamamlanmış oluyor.

Durumu Gtmetrix üzerinden yslow tabında CDN altından kontrol edebilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir değer almanız gerek benim kullandığım temada 1,2 dosyayı cdn dışında bıraktığım için %100 olmadı fakat A sınıfı görünüyor.

wordpress hızlandırma cdn kurulumu adım 6

9. Lazyload, Videolar ve Iframe ler

Lazyload özelliği sayesinde video, resim ve iframe ler sayfa aşağıya doğru indirildikçe yüklenir. Bu özellik sayesinde hem gerçek manada hem de test programlarında sayfa yüklenme süresinde avantaj ortaya çıkıyor. Wp rocket içinde lazyload özelliği zaten var ve tek tıkla aktif edebiliyorsunuz faka bunu farklı bir eklenti ile yapmak isterseniz bunun için bazı eklentiler bulmanız gerekiyor. Video ve resim olarak ayrı ayrı eklenti bulmanız gerekebilir.

Aşağıda Wp rocket in lazyload ayarlarını görebilirsiniz.

wordpress hızlandırma lazyload kullanımı

10. Resim Optimizasyonu

Normal şartlarda web sitelerine yüklenen resimlerin photoshop veya benzer bir uygulama ile sıkıştırılmış olması gerekir. Web sitelerinin hızını düşüren en büyük unsurlardan biride sıkıştırılmayan resimlerdir. Eğer web sitenizdeki mevcut resimler sıkıştırılmamışsa bunun için tüm resimleri sıkıştıran bir eklenti kullanmak gerekir. Benim kullandığım Thrive tema da ücretsiz gelen bir resim sıkıştırma özelliği bulunduğu için sadece tema ayarlarından bu özelliği aktif etmem yeterli olacak. Eğer sizin kullandığınız temalarda bunun gibi bir özellik yoksa, bunun için ekstra eklentiler kullanabilirsiniz. Wp Smushbunlardan biridir. Wp Smush kullanmaznı şart değil eklenti havuzunda farklı seçenekler de bulunmaktadır bunlardan bir tane seçip kurarak tüm resim dosyalarını sıkıştırmalısınız.

Diğer bir resim optimizasyon aracı da imagify' dır. Imagify ücretli bir eklentidir fakat belirli bir resim boyutuna kadar ücretsizdir. Sitenizdeki mevcut tüm resim dosyalarını tarayarak sıkıştırma işlemini otomatik yapar.

1. Öncelikle Imagify sitesine erişip kaydolun.

2. Imagify eklentisini kurun

3. Hesabınızdaki Apı anahtarını eklenti ayarlarına girin.

4. Sıkıştırma seviyesini ayarlayın (normal, agresif, ultra)

5. Eklenti aşağıdaki gibi tüm resimleri otomatik optimize edecektir.

Hesabınızdaki boyut limiti tükendiğinde 4.99 dolar ödeme yapmanız gerekiyor.

wordpress hızlandırma resim optimizasyonu ve hızlandırma

Aslında işin doğrusu resimleri wordpress e upload etmeden önce photoshop veya benzer bir programla sıkıştırmaktır. Böylece ekstra eklentiler kurup resim optimize etmeye gerek kalmaz. Resim olarak daima Jpg formatını kullanın Png logo dışında tercih etmeyin çünkü jpg formatına göre daha büyüktür ve sıkıştırılması daha zordur.

11. Wp Disable ile Bazı WordPress Özelliklerini Kısıtlayın

Wp disable eklentisi sitenizde CPU'yu tüketen ve sitenizi yavaşlatan bazı WordPress ayarlarını devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Bu eklenti bazı temalarda sorun çıkartabiliyor eğer bir sorun yaşarsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

Eğer denemek istiyorsanız Wp disable eklentisi indirip sitenize kurun.

Wp Disable eklentisinin yapabildikleri

 • check
  WordPress çekirdeğinde kullanılmayan her şeyi devre dışı bırakabilir
 • check
  Spam yorumları silmeyi zamanlayabilir
 • check
  Yüklenmesi uzun süren Gravatar, Emoji ve Google haritaları devre dışı bırakabilir
 • check
  Pingback ve Trackback gibi kaynak tüketen servisleri kapatabilir
 • check
  tomatik kaydedilen yazı yedeklerini 3 veya 5 ile kısıtlayabilir böylece veri tabanın zamanla şişmesini engelleyebilirsiniz.
 • check
  Ekstra ayarlar sayesinde daha bir çok kullanılmayan özellikleri kapatabilirsiniz.

Eklentiyi indirip özellikleri kapatarak testler yapın eğer yolunda gitmeyen bir şeyler varsa yaptığınız ayarı geri alarak denemeler yapabilirsiniz.

wp disable eklentisi

12. Google Analitik'i Yerel Olarak Barındırın

google analitik kodunu direk google üzerinden almak yerine kimliği sunucunuzda barındırmak dışarıya yapılan istek sayısını azaltır. Her sayfada bulunan bu kod her seferinde eviyle haberleşir ve ziyaretçi sayısı arttıkça performans olarak hanemize eksi puan yazılır. Bu durumu engellemek için yine Wp disable eklentisini kullanabiliriz.

Eklentinin sağ kısmında Offload Google analytics to Local bölümünü göreceksiniz bu alana google analitik kimliğinizi girin ve kaydedin. Gtmetrix, pingdom ve googgle pagespeed testlerinde sürekli karşımıza çıkan bu külfetten böylece kurtulmuş oluyoruz.

13. Gereksiz Eklentileri Kaldırmak

WordPress hızlandırma için kullanmadığınız eklentileri silin. Hello dolly veya farklı eklentiler varsa bunlardan kurtulun. Ayrıca pasif durumda olan ve ihtiyacınız kalmayan eklentileri de silmek performans artışı sağlar çünkü bu eklentiler sürekli internetten sürüm kontrolü yapar bu duruma engel olmanın tek yolu onları silmektir.

14. Gereksiz Temaları Simek

Kullanmadığınız tüm temaları silin hatta wordpress' le otomatik gelen temaları da silin. Tıpkı eklentiler gibi bu temalar da sürüm kontrolü için arka planda kaynak tüketmektedir.

15. Yüksek Cpu Tüketen eklentilerden Kurtulun

Aşağıdaki listedeki eklentiler genellikle yüksek işlemci tüketen eklentiler olarak kara listededir. Çok mecbur kalmadıkça bu eklentileri kullanmamaya gayret gösterin. Bunlar gibi sitenizde şüpheli eklenti olabilir düşüncesindeyseniz P3 profiler adlı eklentiyi kurarak çok kaynak harcayan eklentileri keşfedebilirsiniz.

Eklentiyi kurup taramayı başlattığınızda aşağıdaki gibi bir rapor çıktısı alacaksınız bu rapordan hangi eklentinin daha çok kaynak tükettiğini bulabilirsiniz.

wordpress yavaşlatan eklentiler

WordPress'i Yavaşlatan Bazı Eklentiler

AdSense Click Fraud Monitoring
Better WordPress Google XML Sitemaps
Broken link checker
Constant Contact for WordPress
Contact Form 7 (https://contactform7.com/loading-ja…)
Contextual Related Posts
Digi Auto Links
Disqus Comment System
Divi builder
Essential Grid
Fuzzy SEO Booster
Google XML Sitemaps
Jetpack
NextGEN Gallery
NewStatPress
Reveal IDs
Revolution Slider
S2 member
SEO Auto Links & Related Posts
Similar Posts
Slimstat Analytics
SumoMe
VaultPress
Visual Composer
WooCommerce
WordPress Facebook
WordPress Related Posts
WordPress Popular Posts
WP Statistics
WP-PostViews
WP Power Stats
wpCloaker
WPML
Yet Another Related Post Plugin
Yuzo Related Posts

16. Amp Kullanımı

Google'ın yeni projesi olan AMP hızlandırımış mobil sayfalar oluşturur. WordPress tabanlı bir siteye AMP özelliği kazandırmak için Amp Eklentisini kullanabilirsiniz. 

WordPress te AMP kullanmak çok basittir eklentiyi indirip aktif etmek yeterlidir zamanla sayfalarınız indexlendikçe aramalarda AMP destekli olarak görünecektir.

Amp eklentisi

17. Güncel Kalmak

WordPress sürümü, eklenti ve temaların sürekli olarak güncel sürümlerini kullanın. Her güncelleme bir yeniliği getirir bu yüzden güncel kalmak büyük önem taşır. 

Wordpress güncel tutmaya uğraşın

18. En Yavaş Sayfaları Bulmak

Sitenizdeki en yavaş yüklenen sayfaları bulup hataları düzeltmeye çalışın. Bunun için Google analitik kullanabilirsiniz. Google analitik paneline girip Davranış → Site Hızı → Hız Önerileri ni görüntüleyin. Bu bölümden yavaş sayfalarınızı görebilirsiniz. Eğer bu size yeterli gelmediyse Gtmetrix te de benzer bir özellik var buradan da durum kontrolü yapabilirsiniz.

19. WordPress Hızlandırma ve Optimizasyon Test Sonucu

Yukarıdaki tüm adımları uyguladıktan sonra optimizasyon öncesinde aldığımız Gtmetrix ve Pingdom sonuçlarını karşılaştıralım. Bunun için son olarak hem Gtmetrix hem de Pingdom üzerinden birer test daha yapalım ve önceki sonuçlarla karşılaştıralım.

Gtmetrix Skoru

Aşağıda optimizasyon öncesi ve sonrası Gtmetrix test sonuçlarını (örnek site için) görebilirsiniz.

Gtmetrix hız testi önce

WordPress Hızlandırma Öncesi (Büyütmek için resme tıklayın)

gtmetrix sonrası

WordPress Hızlandırma Sonrası (Büyütmek için resme tıklayın)

Pagespeed Skoru : A grade ve %100 

Yslow skoru : A grade ve %95

 • check

  Hızlandırma işleminden önce 5 saniyede yüklenen site artık 2.1 saniyede yükleniyor

 • check
  Önceden yapılan 65 adet sorgu optimizasyon sonrasında 26 ya düşmüş
 • check
  Tema farkından dolayı ana sayfada çok fazla resim bulunduğu için sayfa boyutu 1 mb a yükselmiş fakat hız artışı buna rağmen mükemmel!

Pingdom Skoru

Optimizasyon öncesi ve sonrası örnek site test sonuçları

Pingdom hız testi sonucu

WordPress Hızlandırma Öncesi (Büyütmek için resme tıklayın)

Pingdom hız testi sonrası sonuç

WordPress Hızlandırma Sonrası (Büyütmek için resme tıklayın)

Penformans grade : 90 dan 96 ya yükseldi

 • check
  Site yüklenme süresi 9.2 saniyeden 1.96 saniyeye düştü 
 • check
  Sayfa boyutunda herhangi bir değişim olmamasına rağmen hız çok iyi durumda
 • check
  Sorgu sayısı 69 dan 25 e düştü

Sonuç olarak yapılan tüm hızlandırma işlemleri çok iyi sonuç verdi ve test sonuçları mükemmel durumda. Siz de bu rehberdeki adımları uygulayarak aynı değerleri yakalayabilirsiniz. Umarım sizler için faydalı bir rehber olmuştur konu hakkında sormak istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz. Konu hakkında her türlü tartışmaya açığım.

Click Here to Leave a Comment Below 7 comments
Ufuk Goren - 10 Eylül 2017

WordPress hizlandirmada temanin buyuk onemi var gtmetrix ten %100 almak kolay is degil tebrikler guzel makale olmus

Reply
  Can OYTUN - 11 Eylül 2017

  Teşekkürler.. eklenti ve tema bu işte büyük öneme sahip seçim sırasında dikkat edilmeli

  Reply
Ahmet - 11 Eylül 2017

Sayenizde bir çok şey öğrendim gerçekten emeğinize sağlık çok iyi bir rehber olmuş

Reply
  Can OYTUN - 11 Eylül 2017

  Daha yeni başlıyoruz takipte kalın 🙂

  Reply
Nihat erdem - 29 Eylül 2017

Super makale begendim elinle saglik

Reply
Taner Yurttaş - 23 Ekim 2017

Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler harika. Teşekkür ederim…

Sitemi test ettiğimde bazı css ve js dosyalarının kodlamalarının boyutu büyük görünüyor ve küçültme tavsiyesi olarak düzenlenmiş halini indirmem için veriyor. Sıkıştırma programı kullanıyorum. Demek ki yeterli olmuyor. Önerilen kodları temadaki kodlar ile nasıl değiştireceğimi bilmiyorum. Yerlerini bulamıyorum.

Reply
  Siyahpara - 23 Ekim 2017

  Merhabalar,

  Kullandığınız cache eklentisi ile temanizin uyum saglamasi lazim wprocket eklentisi genelde çoğu tema ile uyumlu fakat dosyalari kendiniz sıkıştırmak istiyorsaniz birazda olsa kod bilginizin olmasi gerekir.

  Reply

Leave a Reply: