Tek Tuşla WordPress Yedekleme Nasıl Yapılır?

Zamanında alınmış bir yedek, olası felaket durumlarında veri kaybını önleyen önemli bir unsurdur. WordPress tabanlı bir siteniz varsa yedek almak için bir çok seçenek var. Bunların en başında hosting hesap panelini kullanmak geliyor fakat bu durum özellikle giriş seviyesi kullanıcılar için çoğu zaman kolay olmuyor.

Bu durumda her zamanki gibi bir eklenti yardımıyla wordpress admin panelinden tek tuşla yedek almak mümkün olmakta. Bu rehberde updraftplus eklentisi ile wordpress üzerinden kolay yedek almayı anlatacağım.

Updraft plus eklentisi ücretsiz olarak indirilebiliyor fakat eklentinin reklamsız ve bir kaç ek özelliği bulunan premium sürümü de mevcuttur.

UpdraftPlus sayesinde wordpress sitenizin yedeğini zamanlayarak veya anlık olarak alabilir, yedeği bilgisayarınıza indirebilir veya cloud tabanlı farklı bir sunucuya da otomatik olarak yedekleyebilirsiniz.

Eklenti, isteğe bağlı yedeklemelerin yanı sıra zamanlanmış yedekleme de desteklemektedir. Yedeklenecek dosyaları isteğe bağlı olarak seçmekte özgürsünüz. Yedeklemelerinizi Dropbox, Google Drive, S3, Rackspace, FTP, SFTP, e-posta ve diğer birkaç bulut depolama hizmetlerine otomatik olarak yükleyebiliyorsunuz.

UpdraftPlus Eklenti Kurulumu

Eklentiyi kurmak için yeni eklenti yükle sekmesine geçerek "updraftplus" araması yapın ve eklentiyi tıklayıp hemen yükle seçeneğini tıklayıp eklentiyi etkinleştirin.

Eklentiyi kurduktan sonra ayarlar altından updraftplus a tıklayıp eklenti ayarlarını görüntüleyebilirsiniz.

Ayarlar ana sayfasında Backup Now tuşuna tıklayarak anında sitenizin yedeğini alabilirsiniz. Ayrıca aldığınız yedeği Restore tuşu ile geri yükleyebilirsiniz.

wordpress yedekleme upfraftplus ayarları

UpdraftPlus ile Otomatik Yedek Zamanlama

Zamanlanmış yedekleme görevi oluşturmak için eklentinin settings (ayarlar) sekmesini tıklamanız gerekiyor.

Burası, otomatik yedekleme zamanlaması yapabileceğiniz ve yedeklemelerinizi depolamak için uzak bir konum oluşturacağınız yerdir.

wordpress yedekleme upfraftplus oto yedek ayarlaması

Yukarıdaki resimdeki ayarlara göre yaptığımız zamanlama şu şekildedir;

 • check
  Sitemizdeki tüm dosyaları haftalık olarak her pazar gece 00:05 te yedekleyecek.
 • check
  Veri tabanını da aynı şekilde haftalık olarak aynı gün ve saatte yedekleyecek
 • check
  Yedeği Google drive' a alacak. Ayrıca lokale veya farklı bir uzak sunucuya da yedekletebilirsiniz.
 • check
  Yedekleri haftalık yerine günlük, aylık, her 4-8 saatte bir veya manual olarak seçmekte mümkün. 
 • check
  Eğer cloud tabanlı yedeklemeyi seçerseniz, sayfanın alt kısmında sunucu bağlantısı için hesap parola ve giriş bilgilerini uygun alanlara yazacağınız yerler bulunur. 
 • check
  Yedekleme işlemi bittiğinde eklentinin size mail atmasını sağlayabilirsiniz. bunun için e-posta alanına kullandığınız adresinizi girmeniz yeterlidir.
 • check
  Veri tabanı yedeği alırken eklenti güvenlik amaçlı olarak aldığı yedeği şifreleyebilmektedir. Bunun için Database encryption phrase alanına bir anahtar girebilirsiniz.

Kaydedilen Yedek Dosyasını İndirmek

UpdrraftPlus ile aldığınız yedekler sunucu üzerinde veya ayarladığınız cloud servisinde tutulur. Bu yedekleri kendi bilgisayarınızda saklamak için yedek dosyalarını indirebilme imkanına sahipsiniz. 

Bunun için Existing Backup sekmesine gelerek alınan yedeklerin dökümünü görebilirsiniz. İstediğinizherhangi bir yedeği indirmek için;

Yedeğin yanındaki other butonuna tıklayın açılan alandaki Download to your computer ' a tıklayın.

updraftplus yedek indirme yolu

Bu yolla alınan yedeği indirmek mümkündür.

Güvenlik amacıyla sitenizin güncellenme sıklığına göre otomatik yedekleme yaptırtabilirsiniz. Çok fazla güncel olmayan bir siteniz varsa en azından haftalık veya aylık olarak yedekleme seçeneğini kullanabilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: