WordPress Tema Nedir?

WordPress' te temalar sitenin görünümünü ve bazı fonksiyonlarını değiştirmek için kullanılan şablon ve stil sayfalarının bütünüdür. Temaların genellikle wordpress in görsel modunu ve tasarımını değiştirmek için kullanıldığı bilinir bu bilgi doğru olmakla birlikte bir çok temada wordpress e farklılıklar katan özellikler bulunur.

​Tıpkı eklentilerde olduğu gibi temalarda da ücretli ve ücretsiz seçenekler bulunur. Yükleme adımları da eklentilerle aynıdır. WordPress temaları görünüm>temalar altından değiştirilebilir. Temaları wordpress tema deposundan arayıp, kategorize edebilir ve dilediğiniz zaman yükleyebilirsiniz. Hatta yüklemeden önce sitenizin nasıl göründüğüne bakmak için ön izleme seçeneği de sunulmaktadır.

Temaların her biri farklı renk ve özelliklerdedir kullanıcı temaları kendi sitesinin işleyiş amacına veya tasarım sevkine göre seçer. Çok özel projelerde daha benzersiz ve hiç bir yerde olmayan tasarımlara ihtiyaç duyulduğunda ücretli olarak tema tasarlatılabilmektedir.

Her tema kendi kontrol panelinden yönetilirken bazı durumlarda ise wordpress üzerindeki görsel özelleştirici kullanılır. Özellikle ücretli premium temalar çok fazla özelliğe sahip gelişmiş yönetim paneli sunar. Profesyonelce tasarlanmış bir tema ile wordpress' in tüm alanlarını, renklerini ,boyutlarını ve fazlasını kod yazmadan değiştirebilirsiniz.​