Hosting Nedir?

Web sitelerindeki tüm dosyalar ve veri tabanları internet üzerindeki bilgisayarlarda tutulur. Hosting, web sitelerinin barındığı bu sunucularda verilen hizmetlerin genelidir. Web sitelerindeki dosyalar web sunucularında sizin adınıza (domaininize) açılan hesaplarda tutulmakta ve size özel ayrılan bu hesaplar kapasite ve bant genişliğine göre fiyatlandırılır.

Hosting sağlayan bilgisayarlar veri merkezlerinde bulunur kesintisiz hizmet vermek için tasarlanmış donanımlar ve ağ alt yapılarına sahiptirler. Bu tip bilgisayarlar ev kullanımı için olan bilgisayarlarla karıştırılmamalıdır. Güvenlik ve performans için bir çok donanım ve yazılım desteği ile internet projelerinin kesintisiz olarak çalışmasını sağlarlar.​

Genelde bir kaç hosting çeşidi vardır bunlar;

Web hosting : Bir veya bir kaç web sitesi barındırmak için kiralanır.

Bayi hosting: Reseller de denilir, genelde 50, 100 veya limitsiz web sitesi barınabilir.

Kurumsal hosting: Şirketler için açılan hesap türüdür daha çok mail alışverişi yapılan hesaplardır ayrıca bu hesaplarda özel IP sağlanan web siteleri de tutulabilir. Web sitelei bir veya birden çok olabilir.

Cloud hosting: Bulut tabanlı sunucularda barınan hesaplara verilen addır. Genelde fiyatları standart hostinglere göre daha pahalı olabilir fakat diğerlerine göre daha performanslı ve daha kesintisiz bir yapıya sahiptir.

VPS - VDS Hosting : Sanal sunuculardır.​ Daha büyük ölçekli trafiğe sahip web sitelerini barındırmak veya özel sunucu ihtiyacı olan durumlarda kullanılır. 

Dedike Sunucu: Sanal olmayan gerçek bilgisayarlar üzerinden kişiye veya kuruma özel olarak tahsis edilen hosting türüdür. Sanal sunucuların yeterli olmadığı daha büyük ölçekli projelerde kullanılmaktadır.​