30

Google Adsense Ne Kadar Kazandırır

Google Adsense Reklamları ile Ne Kadar Para Kazanılır?

Google adsense ile ne kadar kazanıldığını öğrenmek istiyorsanız demekki sitelerinize reklam almak istiyor ve bu yolla internetten para kazanmayı hedefliyorsunuz demektir. Google adsense den para kazanmaya girişmeden önce ilk olarak bu servisin nasıl çalıştığını öğrenmekte fayda var diyerek kısaca açıklayalım ve ne tür siteler adsense ile ne kadar kazanır? bu soruya cevap vermeye çalışalım.

Google Adsense’ i Anlamak

Adsense, Google firmasının reklam yayın servisidir. Bu servise üye olan web sitesi sahipleri siteleri uygun görülüp onaylandığında sitelerine ekledikleri reklam kodu sayesinde reklam gösterimleri başlar.

Google Adsense Reklamları Nasıl Bir Algoritmayla Gösterilir?

Aslında Google Adsense, Adwords ile birlikte bağlantılı bir sisteme sahip. Reklam yayınlamak için firmalar ya da kişisel web sitesi sahipleri reklamlarını Adwords yoluyla yayınlarlar bu reklamları sitelerde gösteren servis te Google ın Adsense servisidir bu yüzden birbirleri ile bağlantılıdır.

Google un adwords servisinde iki tip kampanya türü vardır Google bunu “Size uygun olan kampanya türünü seçme” başlığı altında açıkça anlatmış ama biz kısaca özetlersek,

Bunlar, Google arama ağı ve Google görüntülü reklam ağı olarak iki ye ayrılır. Birde yeni reklam verenler için önerdiği Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı kampanyası bulunur.

Adsense reklamları, Google görüntülü reklam ağı kampanyasına eklenen reklamları kapsar. Google arama ağı reklam tipi ise adsense ile ilgili değildir sadece google.com da arama yapıldığında üstte, altta ve solda çıkan reklamlardır.

adsense ne kadar kazandıır

Adwords ile google arama ağı reklamları bu şekilde gösterilir

Adsense ile sitelerde gösterilen reklam çeşidi ise çoğunlukla görüntülü reklam ağıdır bu da şu şekilde gösterilir.

Adsense reklamları

Adsense ile sitelerde gösterilen Görüntülü reklamlara örnek

Web sitelerine gelen ziyaretçiler eğer google dan bir arama sonucu ile gelirlerse onlara aradıkları kelime ile ilgili reklamlar gösterilir. Bu reklam türü hem ziyaretçiler için doğru hedefe ulaşmak hem de sitelerinde adsense reklamı yayınlayan site sahipleri için en verimli reklam türüdür. Çünkü bir siteye google araması ile gelen bir ziyaretçiye o arama ile ilgili bir reklam gösterildiğinde ve ziyaretçi o reklama tıkladığında bu tıklama normale göre daha çok tıklama başı kazanç sağlar.

[box type=”info”] Demekki önemli nokta, ziyaretçilerin google yolu ile siteye geldiklerinde karşılarına geliş sebepleri ile ilgili reklamların çıkmasıdır. Bu da kaliteli içerik ve kaliteli reklam yerleşimi ile ilgilidir.[/box]

Kaliteli içerik nasıl olur?

Kaliteli içerik, sayfalara asıl konuyla ilgili bilgiler eklemek ve içeriği ona göre belirlemektir. Sırf trafik sağlamak için sayfayı alakasız kelimelerle doldurmak kaliteli bir içerik değildir bu tür sayfalarda gösterilen reklamlar alakasız reklamlar olacağından dolayı tıklanma başı maliyetleri düşüktür ve site sahibine kazanç oranı da normale oranla çok azdır.

Bunda şunu anlayabiliriz, eğer adsense ile çok para kazanmak istiyorsak sayfalarımızı konuyla ilgili , alakalı kelimelerle ve içeriklerle beslemeliyiz.

Çok hitli siteler adsense ile ne kadar para kazanır?

Çok hitli siteler örneğin film, oyun gibi eğlence siteleri gibi kategorilere sahip sitelerdir. Bu siteler zaten binlerce ziyaretçiye hizmet verdikleri için daha çok reklamları tıklanıyor yani bir nevi sürümden kazanıyorlar denilebilir. Film ve oyun sitesi açıp yüksek hitler elde etmek herkesin harcı değildir o yüzden orta ve başlangıç seviyesinde siteler açarak adsense reklamlarından en fazla oranda geliri elde etmek en akıllıca girişim olacaktır.

Çok hitli sitem yoksa para kazanamaz mıyım?

Aslında kazanılabilir orta seviye hitli sitelerden de ciddi paralar kazananlar var. Bu da kaliteli az ve öz içerikten geçer az ve öz derken ayda yılda bir güncellenen bir siteden bahsetmiyorum güncel olan ve gerçekten sürekli olarak kaliteli içerikler barındıran sitelerden bahsediyorum. Ayrıca sitede ziyaretçilerini uzun süre barındıran siteler de adsense reklamlarından çok para kazanabiliyor.

Google Adsense reklamlarını doğu konumlandırmak kazancı etkiler mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet tir. Etkili yerleşim yapılmayan reklamların tıklanma oranı düşüktür. Örneğin reklamları sayfanın alakasız ve en az göze çarpan yerlerine konumlandırmak reklamın tıklanma oranını azaltır. Bu durum bir çok reklam uzmenı tarafından kanıtlanmıştır. Bu konuyla ilgili kaynak olarak şu sayfada https://support.google.com/adsense/?hl=tr#topic=3373519 adsense ile ilgili zengin içerik bulunuyor ayrıca daha önceden yazdığım bir yazı olan En Etkili Google Reklam Yerleşimi  yazısını da okumanızı öneririm.

Adsense kazanç kanıtları ve çekleri

Adsense ile inanılmaz derecede gelir elde etmek mümkün. Aşağıdaki kanıtlardan ilki benim kazanç ekranım diğerleri ise bu işten başarı sağlayan profesyonellere ait.

Yukarıdaki ekranda gördüğünüz gelir raporunun hangi sitelerden elde edildiğini öğrenmek istiyorsanız online servet sırlarını okumanızı tavsiye ederim.

adsense-kazanclari-1

Diğer bir kazanç ekranı bir internet profesyoneline ait

 

adsense-kazanclari-2

Adsense ile 103.000 dolar gelir elde eden başka bir girişimci

adsense-kazanclari-3

Son aya ait adsense ile 1733 dolar gelire ait ekran görüntüsü

adsense-kazanclari-4

Yine adsense ile 77.000 dolar elde edilen çeke ait resim

adsense-kazanclari-5

Click Here to Leave a Comment Below 30 comments
ali haydar - 1 Nisan 2015

Ya kardesim benim bi sorum var adsenseye kartdamı ekliyicez?????

Reply
  Siyahpara - 1 Nisan 2015

  Evet bedava 100 tl için ilk olarak kart ya da havale ile 100 tl ödeme yapmak gerekiyor. 100 tl tükenince hediye 100 tl yi harcamaya baslıyor otomatık.

  Reply
Add - 6 Haziran 2015

Youtube ile adsense hesabi bagladigimizda bir videodaya 500 goruntulenme oldugunu varsayarsak fakat hic tiklama olmadigini dusunursek videonun 500 goruntulenmesinde ki yaklasik kazanc nedir ?

Reply
  Musa Özsarı - 17 Ağustos 2015

  Sorunuza ben yardımcı olayım. Şuanda bir videom 9 günde 5.200 görüntülenme aldı. Kazancım hala 1 dolar kadar.

  Reply
mert aydın - 18 Haziran 2015

nasıl başvuru yapıyoruz AdSense’ye…..

Reply
mert aydın - 18 Haziran 2015

sayfama adSense reklamları eklemek istiyorum…Yardmcı olurmusunuz lütfen ???

Reply
Portal Adam - 23 Eylül 2015

Hocam merhaba,
Aylardır doğru bir şekilde blog açmak için çabaladım. Bu yüzden çok blog mahvettim. Sonunda sağlam bir responsive temayı, hangi konuda yazacağımı ve anahtar kelimeleri buldum. Yalnız adsense deneyimlerimde edindiğim tek tecrübe, reklamı nereye koyarsan koy tıklanmıyor. Sebebi; insanların bunun reklam olduğunu ve tıklarsa bir sıkıntı olacağı düşüncesidir. Ara sıra tıklama oluyor. Adsense panelinden reklam engelleme, reklam biçimleri falan olsun hepsini zamanla denedim ve bloguma uyguladım. En son ki hali için bakabilirsin; http://www.portaladam.com

Yalan yok, ciddi anlamda gelir elde etmek istiyorum. Başkasının işinde zamanımı boş yere harcamaktansa, kendi sevdiğim işi yaparak para kazanmayı tercih ediyorum. Sizden ricam bloga bakmanız ve reklam yerleşimi konusunda bana azda olsa yardımcı olmanız. Aylardır tema, reklam ve benzeri şeyler yüzünden içeriğe önem veremedim. Şimdi istediğim tek şey reklam işini halletmek ve özgün içeriğe yönelmek.

Reply
  Yusuf Yanbak - 18 Eylül 2016

  Kardes alan adını nerden aldın ?

  Reply
AYSE - 25 Ekim 2015

Merhaba hocam bilgilerinizi bizimle paylastiginiz icin tesekkur ederiz. https://www.businesset.com gibi alis veris sitesimi cok kazanir yoksa bir kadin sitesimi ? arastirmalarima gore bir hedefe bir konuya odaklaninca daha cok gelir elde edile biliyor.

Reply
ALPASLAN - 18 Şubat 2016

Tecrübelerime göre adsenseten iyi para kazanmanın yıolu sitenizin ziyaretçi sayısının iyi olması ve sitenizde sitenizin hedef kitlesiyle oldukça uyumlu reklamların görünmesi. Örneğin bir anne bebek siteniz varsa, sitenizde anne bebek ürünleriyle ilgili reklamların görünmesi gerekir. Ancak bu şekilde adsenten hatırı sayılır bir gelir elde edebilirsiniz. Aksi halde iyi bir gelir elde etmek zor.

Reply
dilek - 18 Şubat 2016

blogum da adsense başvurusu yapabilir hale geldim, bu bile heyecan verici. İlk deneme reklamı da aldım . Gerçeğini bekliyorum 😉

Reply
Serdar Şafak - 9 Mart 2016

Yazı aydınlatıcı. Emeğinize teşekkür ederim. Adsenseden kazanmak tıklanma ve site hiti ile alakalıdır. Yatan site güncellenmeyen site kazanamaz Tecrübeyle sabitir.

Reply
BizdenediX - 20 Haziran 2016

Teşekkürler, güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık

Reply
Hayattanız - 8 Eylül 2016

Çok yararlı bir yazı olmuş teşekkürler. Ben kişisel blog yazıyorum sosyal medyada linkini paylaşınca 500 tıklanma oluyor bu adsense para kazandırır mı bana?

Reply
hastaliktakip - 21 Kasım 2016

Evet değerli blog yazarları kısa sürede ilk reklam teklifimi alıp ilk paramı kazandım blogumu inceleyebilirsiniz

Reply
yusuf - 16 Ocak 2017

Adsenseye bağlandıktan sonra 50 bin izlenme oldu 50 bin izlenmeden 15 bin izlenme diyo onuda geçtim 27 kuruş verdi sadece onunda bugün 16 kuruşunu silmişler

Reply
temur - 31 Ocak 2017

mesela çok az yazı içeren ama aramak istediğinizi karşınıza çıkaracak bir site başarılı olabilir mi ? movesintochannels.blogspot.com.tr

Reply
  Siyahpara - 31 Ocak 2017

  Adsense kazançları az trafikle yükselmez az yazı demek az trafik demektir az trafik az tıklama = az kazanç

  Reply
Çalıkuşu Haber - 10 Şubat 2017

Yüksek ziyaretçi kitlenizin olması bile kazanç elde etmenizi sağlamaz. Kazanç sağlanması, ziyaretçilerinizle orantılı olarak reklamların tıklanması ile alakalıdır.
Adsense ile uğraşan herkese başarılar dileriz.

Reply
tolga c. - 2 Ağustos 2017

Kaç izlenme /görüntülenme veya tıklanma ile 1000 dolar kazandırır? 77 bin dolar yapan kaç kez görüntülenmiştir mesela onu da merak ettim. Günde bin kişi gelip görüntülese pek bir kazancı olmaz sanırım.

Reply
  Siyahpara - 3 Ağustos 2017

  Aynen bin kişi ile elde edilecek rakamlar değil. Bu kazançlar ülkeye ve site içeriğindeki kategoriye göre değişken durumda bazı tıklamalar 5 TL verir bazıları 2 kuruş

  Reply
Google Fan - 11 Ocak 2018

İyi bir yazı olmuş elinize sağlık.

Reply
Colonel - 21 Mart 2018

Guzel bir yazı fakat kazançlarla ilgili net bir bilgi yok. ortalama kaç gösterim ne kadar getirir?

Reply
Tarık Tunç - 7 Mayıs 2018

Güzel bir yazı olmuş!

Reply
Okan - 20 Şubat 2019

Güzel bir yazı olmuş. Google Adsense kazançları konusunda epey aydınlatıcı olmuş. Emeğinize sağlık.

Reply
Heft Reng - 10 Ağustos 2019

Hayata Dair Yazılar yazıyorum. Bu tür yazılar daha fazla okunur. Tavsiye ederim.

Reply
Mersanreklam - 29 Ağustos 2019

muazzam bir anlatım saygılarımla

Reply

Leave a Reply: