Google Adsense Reklamları ile Ne Kadar Para Kazanılır?

Google adsense ile ne kadar kazanıldığını öğrenmek istiyorsanız demekki sitelerinize reklam almak istiyor ve bu yolla internetten para kazanmayı hedefliyorsunuz demektir. Google adsense den para kazanmaya girişmeden önce ilk olarak bu servisin nasıl çalıştığını öğrenmekte fayda var diyerek kısaca açıklayalım ve ne tür siteler adsense ile ne kadar kazanır? bu soruya cevap vermeye çalışalım.

Google Adsense’ i Anlamak

Adsense, Google firmasının reklam yayın servisidir. Bu servise üye olan web sitesi sahipleri siteleri uygun görülüp onaylandığında sitelerine ekledikleri reklam kodu sayesinde reklam gösterimleri başlar.

Google Adsense Reklamları Nasıl Bir Algoritmayla Gösterilir?

Aslında Google Adsense, Adwords ile birlikte bağlantılı bir sisteme sahip. Reklam yayınlamak için firmalar ya da kişisel web sitesi sahipleri reklamlarını Adwords yoluyla yayınlarlar bu reklamları sitelerde gösteren servis te Google ın Adsense servisidir bu yüzden birbirleri ile bağlantılıdır.

Google un adwords servisinde iki tip kampanya türü vardır Google bunu “Size uygun olan kampanya türünü seçme” başlığı altında açıkça anlatmış ama biz kısaca özetlersek,

Bunlar, Google arama ağı ve Google görüntülü reklam ağı olarak iki ye ayrılır. Birde yeni reklam verenler için önerdiği Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı kampanyası bulunur.

Adsense reklamları, Google görüntülü reklam ağı kampanyasına eklenen reklamları kapsar. Google arama ağı reklam tipi ise adsense ile ilgili değildir sadece google.com da arama yapıldığında üstte, altta ve solda çıkan reklamlardır.

adsense ne kadar kazandıır
Adwords ile google arama ağı reklamları bu şekilde gösterilir

Adsense ile sitelerde gösterilen reklam çeşidi ise çoğunlukla görüntülü reklam ağıdır bu da şu şekilde gösterilir.

Adsense reklamları
Adsense ile sitelerde gösterilen Görüntülü reklamlara örnek

Web sitelerine gelen ziyaretçiler eğer google dan bir arama sonucu ile gelirlerse onlara aradıkları kelime ile ilgili reklamlar gösterilir. Bu reklam türü hem ziyaretçiler için doğru hedefe ulaşmak hem de sitelerinde adsense reklamı yayınlayan site sahipleri için en verimli reklam türüdür. Çünkü bir siteye google araması ile gelen bir ziyaretçiye o arama ile ilgili bir reklam gösterildiğinde ve ziyaretçi o reklama tıkladığında bu tıklama normale göre daha çok tıklama başı kazanç sağlar.

[box type=”info”] Demekki önemli nokta, ziyaretçilerin google yolu ile siteye geldiklerinde karşılarına geliş sebepleri ile ilgili reklamların çıkmasıdır. Bu da kaliteli içerik ve kaliteli reklam yerleşimi ile ilgilidir.[/box]

Kaliteli içerik nasıl olur?

Kaliteli içerik, sayfalara asıl konuyla ilgili bilgiler eklemek ve içeriği ona göre belirlemektir. Sırf trafik sağlamak için sayfayı alakasız kelimelerle doldurmak kaliteli bir içerik değildir bu tür sayfalarda gösterilen reklamlar alakasız reklamlar olacağından dolayı tıklanma başı maliyetleri düşüktür ve site sahibine kazanç oranı da normale oranla çok azdır.

Bunda şunu anlayabiliriz, eğer adsense ile çok para kazanmak istiyorsak sayfalarımızı konuyla ilgili , alakalı kelimelerle ve içeriklerle beslemeliyiz.

Çok hitli siteler adsense ile ne kadar para kazanır?

Çok hitli siteler örneğin film, oyun gibi eğlence siteleri gibi kategorilere sahip sitelerdir. Bu siteler zaten binlerce ziyaretçiye hizmet verdikleri için daha çok reklamları tıklanıyor yani bir nevi sürümden kazanıyorlar denilebilir. Film ve oyun sitesi açıp yüksek hitler elde etmek herkesin harcı değildir o yüzden orta ve başlangıç seviyesinde siteler açarak adsense reklamlarından en fazla oranda geliri elde etmek en akıllıca girişim olacaktır.

Çok hitli sitem yoksa para kazanamaz mıyım?

Aslında kazanılabilir orta seviye hitli sitelerden de ciddi paralar kazananlar var. Bu da kaliteli az ve öz içerikten geçer az ve öz derken ayda yılda bir güncellenen bir siteden bahsetmiyorum güncel olan ve gerçekten sürekli olarak kaliteli içerikler barındıran sitelerden bahsediyorum. Ayrıca sitede ziyaretçilerini uzun süre barındıran siteler de adsense reklamlarından çok para kazanabiliyor.

Google Adsense reklamlarını doğu konumlandırmak kazancı etkiler mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet tir. Etkili yerleşim yapılmayan reklamların tıklanma oranı düşüktür. Örneğin reklamları sayfanın alakasız ve en az göze çarpan yerlerine konumlandırmak reklamın tıklanma oranını azaltır. Bu durum bir çok reklam uzmenı tarafından kanıtlanmıştır. Bu konuyla ilgili kaynak olarak şu sayfada https://support.google.com/adsense/?hl=tr#topic=3373519 adsense ile ilgili zengin içerik bulunuyor ayrıca daha önceden yazdığım bir yazı olan En Etkili Google Reklam Yerleşimi  yazısını da okumanızı öneririm.

Adsense kazanç kanıtları ve çekleri

Adsense ile inanılmaz derecede gelir elde etmek mümkün. Aşağıdaki kanıtlardan ilki benim kazanç ekranım diğerleri ise bu işten başarı sağlayan profesyonellere ait.

Yukarıdaki ekranda gördüğünüz gelir raporunun hangi sitelerden elde edildiğini öğrenmek istiyorsanız online servet sırlarını okumanızı tavsiye ederim.

adsense-kazanclari-1
Diğer bir kazanç ekranı bir internet profesyoneline ait

 

adsense-kazanclari-2
Adsense ile 103.000 dolar gelir elde eden başka bir girişimci
adsense-kazanclari-3
Son aya ait adsense ile 1733 dolar gelire ait ekran görüntüsü
adsense-kazanclari-4
Yine adsense ile 77.000 dolar elde edilen çeke ait resim

adsense-kazanclari-5

23 YORUM VAR

 1. Youtube ile adsense hesabi bagladigimizda bir videodaya 500 goruntulenme oldugunu varsayarsak fakat hic tiklama olmadigini dusunursek videonun 500 goruntulenmesinde ki yaklasik kazanc nedir ?

 2. Hocam merhaba,
  Aylardır doğru bir şekilde blog açmak için çabaladım. Bu yüzden çok blog mahvettim. Sonunda sağlam bir responsive temayı, hangi konuda yazacağımı ve anahtar kelimeleri buldum. Yalnız adsense deneyimlerimde edindiğim tek tecrübe, reklamı nereye koyarsan koy tıklanmıyor. Sebebi; insanların bunun reklam olduğunu ve tıklarsa bir sıkıntı olacağı düşüncesidir. Ara sıra tıklama oluyor. Adsense panelinden reklam engelleme, reklam biçimleri falan olsun hepsini zamanla denedim ve bloguma uyguladım. En son ki hali için bakabilirsin; http://www.portaladam.com

  Yalan yok, ciddi anlamda gelir elde etmek istiyorum. Başkasının işinde zamanımı boş yere harcamaktansa, kendi sevdiğim işi yaparak para kazanmayı tercih ediyorum. Sizden ricam bloga bakmanız ve reklam yerleşimi konusunda bana azda olsa yardımcı olmanız. Aylardır tema, reklam ve benzeri şeyler yüzünden içeriğe önem veremedim. Şimdi istediğim tek şey reklam işini halletmek ve özgün içeriğe yönelmek.

 3. Tecrübelerime göre adsenseten iyi para kazanmanın yıolu sitenizin ziyaretçi sayısının iyi olması ve sitenizde sitenizin hedef kitlesiyle oldukça uyumlu reklamların görünmesi. Örneğin bir anne bebek siteniz varsa, sitenizde anne bebek ürünleriyle ilgili reklamların görünmesi gerekir. Ancak bu şekilde adsenten hatırı sayılır bir gelir elde edebilirsiniz. Aksi halde iyi bir gelir elde etmek zor.

 4. Çok yararlı bir yazı olmuş teşekkürler. Ben kişisel blog yazıyorum sosyal medyada linkini paylaşınca 500 tıklanma oluyor bu adsense para kazandırır mı bana?

 5. Adsenseye bağlandıktan sonra 50 bin izlenme oldu 50 bin izlenmeden 15 bin izlenme diyo onuda geçtim 27 kuruş verdi sadece onunda bugün 16 kuruşunu silmişler

 6. Yüksek ziyaretçi kitlenizin olması bile kazanç elde etmenizi sağlamaz. Kazanç sağlanması, ziyaretçilerinizle orantılı olarak reklamların tıklanması ile alakalıdır.
  Adsense ile uğraşan herkese başarılar dileriz.

 7. Merhaba benim açık artırma üzerine kuracağım bir site yapmak istiyorum,alan adim var ama siteyi wordpress gibi blog sitelerinden değil kodlayarak yapmak istiyorum yardımcı olacak vArmi,madbid tarzı site olsun istiyorum,Türkiye de tutulur gibi,yuksek ücretli bir ürünü 5-10 TL gibi ufak ücretlere alabiliceksiniz,yardımcı olun lütfen anlayan varsa ortak olabilir bu fikrime.

YORUMLA

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın