En Popüler İnternetten Para Kazanma Yolları

En çok tercih edilen internetten para kazanma yollarını ve buna bağlı web sitelerini bir araya getirmeye çalıştım umarım bu sayede farklı kazanç modelleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Klasik olsun diyerek tekrardan İnternetten Para Kazanmak konusuna kısa bir giriş yapalım;

Birçok kişi internet sayesinde evden çıkmadan ve oturduğu yerden para kazanmak istiyor. Bunun yanında birçok yerde de, bir web sitesi kurarak ayda belirli bir miktarlarda para kazanan kişilere rastlamış olabilirsiniz. Bu tamamen doğru, birçok kişi evden bile çıkmadan ve hatta oturduğu yerden internetten para kazanabiliyor.

Tam bu sırada akla şu gelebilir, “Eğer internetten para kazanılıyorsa neden herkes bu işi yapmıyor?” Bu soruya cevap aslında basit, internetten para kazanmanın pek çok yolu var fakat bu yollardan düzenli ve sabit bir gelir elde etmek için biraz özveri birazda sabır gerekiyor. Herkes aynı özveri ve sabrı gösteremediğinden dolayı bu işten para kazanamıyor para kazananlar bu özveriyi ve sabrı gereğince yerine getirebilen girişimciler diyebiliriz.

Bir web sitesi sayesinde internetten para kazanabilmekle bu siteden elde edilen kazancı çoğaltmak birbiriyle aynı kavramlar değil. Örnek vermek gerekirse Google reklamlarını sitenizde yayınlamak ve birilerinin o reklamlara tıklamasıyla elde edilen kazanç bu işe girmek için atılan bir adım denilebilir. Bu sayede web sitesine gelen ziyaretçi trafiğine göre kazanç değişir yani başlangıçta sadece Google reklamlarıyla zengin olmak imkânsızdır.

İnternetten para kazanabilmek için uygulanması gereken bazı yöntemler vardır. Siz de reklamlar ve farklı içerikler sayesinde bu kazanç kapısından geçip online para kazanma işine girişmek istiyorsanız bu yazıdaki tavsiyelere göz atabilirsiniz. İşin başında belirtmek gerekir ki size tavsiye edeceğim bu para kazanma modelleri dünyada bu işten kazanç elde etme anlamındaki yeni eğilimleri size aktarmak amacıyla hazırlandı, bunların bir kısmı ülkemizde uygulanabilir yöntemler değiller.

Listenin bütünü bu kadarla sınırlandırılmamalı tabii ki bu makalede atladığımız bir yöntem varsa yazının yorum kısmından sizde katkıda bulunup yeni para kazanma yollarını bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu sayede çok zengin ve daha faydalı bir içeriğe sahip olmuş oluruz.

Tıklama bazlı ödeme sistemi veya tıklama başına ödeme ile para kazanmak

Kesinlikle bu kulvarın bilinen en lider ismi Google, fakat farklı isimlerde yok değil. İşin temeline yapılacak olan şey çok çok basit bir yapıya dayalı. Tıklama başına ödeme sistemine katılmak için bir web sitenizin olması şart ve sitenizde belirli bir içerik oluştuktan sonra sisteme üye oluyorsunuz ve size verilen reklam kodlarını sitenizin sayfalarına yapıştırıyorsunuz. Bundan sonra sistem bu kodlar yardımıyla reklam gösterimlerini otomatik olarak yayınlıyor.

Sitenizdeki içeriğe göre anahtar kelimeleri baz alarak konuyla alakalı resim, video ve metin reklamlarını sitenizde döndürmeye başlayacaktır. Web sitenize gelen ziyaretçiler, içeriğinize göz atarken ilgisini çeken bir reklam gözüne çarptığında reklamı tıklar ve her tıklama başına para kazanırsınız.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu tip bir modelden çok fazla para kazanmanın yolu sitenize giren ziyaretçilerin sayısındaki artışa bağlıdır. Buna diğer bir etken de tıklanacak reklamın gösterim oranı yani tıklama başına maliyet değerine bağlıdır. Örneğin bazı kelimelerin tıklama başına maliyetleri çok çok düşüktür, maliyet bu derece düşükken sitenizdeki reklamlar yüzlerce kez tıklansa bile kazanacağınız para tatmin edici değildir.

Tıklanma sayısının artışı bir sitenin kaliteli tasarımı ve içeriğiyle alakalıdır bu işlerden elde edilen tecrübe ve tasarım kalitesi yüksek olan bir web sitesinde konu içine akıllıca yerleştirilmiş reklamlar konuyla bağlantılı olduğunda tıklanma oranı da artış gösterir.
Konu tıklama başı maliyetten açılmışken, reklam veren bir kişi veya firma eğitim, ekonomi, emlak gibi kategorilerde reklam verdiğinde bu türlerin tıklama başı maliyetlerinin daha yüksek olduğu görülür diğer yandan teknoloji ile alakalı reklamların tıklama başı maliyetleri düşüktür. Reklam yayıncısının bu konuyla alakası tıklama başı maliyetten alacağı paydır.
Sistem reklam veren kişi veya firmadan aldığı ücretin belirli bir kısmını reklam yayıncısına yani size veriyor. Bu da yayıncının yani sizin kazandığınız parayı belirliyor. Web sitesinin ziyaretçi trafiğine bakarsak, bir ziyaretçi sitenize arama motorları üzerinden gelirse reklamlara tıklama olasılığı daha yüksektir. Bunun sebebi ziyaretçinin belirli bir kelime ile sitenize gelmesinden kaynaklıdır.
Farklı yollarla web sitenize gelen ziyaretçilerin reklama tıklama oranı buna nazaran oldukça düşük olacaktır. Google dışındaki aynı sistemle çalışan bazı programlar şunlardır; Adbrite, Microsoft Adcenter, Google Adsense, BidVertiser, Chitika, Clicksor Yahoo Publisher Network.

CPM modeli

CPM yani Cost per Mille şeklindeki reklamlar tıklama başına ödeme modeli kadar yaygın kullanılır. CPM modelinde her bin izlenmeye göre bir maliyetlendirme hesabına dayanıyor. Kabaca bir hesap yapacak olursak, aylık 100.000 reklam görüntülemeye sahip sitelerde çıkacak 1 dolarlık bir reklamın getirisi site sahibine 100 dolar olarak yansır.

Bu modeldeki yani CPM deki oranlarda çok çeşitlilik gösterebiliyor. En belirgin unsurlar reklamın şekli ve web sayfasındaki yeridir. Sayfaların yukarılarında koyulan reklamın daha fazla CPM değerine sahip olduğu bir gerçektir. Buna benzer olarak daha büyük boyutlardaki reklamlarda da aynı durum söz konusudur.

Buna göre elde edilen kazanç, genelde her bin gösterim için 0,10 – 10 dolar arasında farklılık gösterebiliyor. Bu reklam modelinin en avantajlı kullanıldığı yerler ise ziyaretçi sayısı çok yüksek olan sayfalardır. Örneğin çok ziyaretçi alan forumlar ve online dergiler gibi. CPM reklamlarını alabileceğiniz bazı siteler aşağıda listelenmiştir; Advertising.com, Burst Media Casale Media Right Media Tribal Fusion Value Click

Satış ortaklığı

Son zamanlarda sürekli olarak bahsedilen ve her yerde rastlayabileceğiniz bir yöntem olan satış ortaklığı aslında online kazanç işiyle uğraşanların en çok verim aldığı ve kazancın yüksek olduğu bir internetten para kazanma yöntemidir. Bu sistemde, satışının yapılacağı ürünün sahibini ve müşterisini fiziksel olarak görmeden ve tanımadan ürüne ait satışı geçekleştirirsiniz.

Sizin siteniz üzerinden veya sizin çabalarınızla sosyal medya, forumlar gibi platformları kullanarak ürünü tanıtıp doğrudan satışını gerçekleştirebilirsiniz. Başarılı bir satış yaptığınızda ödeme satış ortaklığı sitesindeki hesabınıza işlenir böylece hem bu site, hem siz hem de ürün sahibi payına düşeni almış olur.

Bu pay ürün sahibinin belirlediği bir oranda değişiklik gösterir örneğin bazı ürünlerin satışından %25 komisyon kazanabilir bazı ürünlerden ise %75 gibi yüksek komisyonlar kazanma şansınız vardır. Satış ortaklığı sistemine dâhil olabilmek için satış ortaklığı veren bir siteye üye olmanız gereklidir. Bu üyelik sonrasında bir ürün seçersiniz ürüne satış ortağı olursunuz ve sistemin size verdiği bir link ile ürünü satmak için tanıtıma başlarsınız.

Tanıtımlar video, sosyal medya veya makale şeklinde olabilir ürüne ait yeteri derecede övgü yaptıktan sonra size verilen link sayesinde müşteriyi ürüne ait satış sayfasına yönlendirirsiniz bu yönlendirme sonucu başarılı satış gerçekleştiğinde payınıza düşeni kazanırsınız. Ürünleri tanıtmak ve müşteriye yeterli bilgiyi sunabilmek için ürün sitesinde birçok materyal bulabilirsiniz. Bunlar banner, grafik ve üyelik gibi bir çok çeşitte size ürün sahibi tarafından sunulur.

Dünya genelinde en çok kullanılan ve en çok kazandıran model olarak nitelendirilen satış ortaklığı sistemini öğreten bir çok ücretli – ücretsiz kaynaklar bulunur. Bu kaynaklar eğitim setleri ve e-kitap olarak değişiklik gösterir bu işte uzmanlaşmış kişiler tarafından hazırlanan bu kaynakları kullanarak kendinizi bu işe hazırlayabilir ya da az bir bilgiye sahipseniz bile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bu tür eğitimler içerisinde birçok satış stratejisini ve ilginç yöntemleri barındırmaktadır. Hiçbir bilgiye sahip olmasanız bile siz de bu eğitimler sayesinde uzman bir satış ortağı olabilirsiniz. İnternetten satış ortaklığı ile para kazanabilmeniz için bu ürünü tavsiye edebilirim. Satış ortaklığı veren bazı şirketler Azoogle Ads ClickBank Commission Junction Link Share Plimus Xticaret. Size tavsiye edebileceğim favori sitem olan Xticaret, eğer başlangıç aşamasındaysanız işinizi fazlasıyla görecek bir platformdur. Xticaret ile ilgili yazımı okumak için ayrıca tıklayın.

Widgets yani Minik Araçlar

Günümüzde mobil ürünlerle berber dokunmatik cihazların artmasıyla yeni bir akım haline gelen küçük araçlardır. Sitenize koyabileceğiniz minik araçlar sayesinde internetten para kazanabilirsiniz. Sisteme üye olduktan sonra sizin için üretilen özel bir kod sayesinde sayfanızda minik araçlar görüntüleyebilirsiniz.

İsteğinize göre şekillendirebileceğiniz bu araçlar dijital fotoğraf makinası listesi, belki haberleri belki de başka bir içeriği sitenizde görüntüler. Web sitenizde çalışan bu minik araçlar sayesinde tıklama ve gösterim başına para kazanabiliyorsunuz. Ayrıca bu kazanç metodunda çalışan bazı sistemler yazı şeklinde reklamlar ya da link ortaklığı gibi seçeneklerden de oluşabiliyor. Sitenize kurmak ve çalıştırmak çok basittir. Bu mantıkta çalışan bazı siteler; ScratchBack SmartLinks

İş ilanları ve RSS reklam modelleri

RSS sistemi icat edildikten sonra web sitelerindeki yeniliklere okuyucular daha kolay ulaşmaya başladırlar. Site sahipleri sitelerine bu alt yapıyı kurduklarında ekstra avantajlı duruma geçmekteler çünkü sitelerindeki yenilikleri takipçilerine daha kolay duyurup takipçilerini sürekli olarak sitelerine bağlamaktalar. Başta Feedburner olmak üzere daha birçok site kendi RSS sistemini kurmuş durumda bu alanlarda da tıklama başına veya görüntüleme başına gibi reklam seçenekleri sunulabilmekte

Buna örnek siteler;

BidVertiser Feedburner Pheedo İş ilanları ile internetten para kazanmak Genelde blog sayfalarında sıklıkla rastlanan diğer bir yöntemde budur. Web sitelerinize veya bloglarınıza ekleyeceğiniz minik kutucuklara gelecek konuyla alakalı iş ilanlarında tıklama üzerinden size kazanç sağlanıyor. Bu modelin avantajı, sanki pasif görünüyor olması yani, normal reklamlar gibi rahatsız edici ve sinir bozucu değil, sadece talebe yönelik olduğu için tıklanma oranı da diğerlerine göre çok daha yüksektir. Bu şekilde çalışan birkaç site; Jobbex JobThread SimplyHired Job-o-matic

Pop-up reklamlar

İnternet aleminin gelmiş geçmiş en çok nefret toplayan reklam çeşididir. Bu reklam modeliyle iş yapan sistemler pek çok bulunmakta ve para da kazandırabilmekteler. Ancak baştan şu uyarıyı yapmak isterim ki web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak istiyor ve düzenli ziyaretçi kitlesi hedefliyorsanız sitenize ilk kez gelen bir ziyaretçinin bu çeşit bir uygulamayla karşılaşması onları sitenizden soğutacaktır.

Bu arada bir çok pop-up önleyici programın var olduğunu ve hatta browser lara tümleşik şekilde bulunduğunu hatırlatmak gerek. Bu engelleme mekanizması tüm pop-up pencereleri engellemek için tasarlanmışlardır. Aşağıdaki siteler pop-up reklam sağlayıcılarından bazılarıdır; Adversal PayPopup PopupAd Tribal Fusion Sesli reklamlarla internetten para kazanmak İlginç bir yöntem olan sesli reklamlar Net Net Audio Ads firması tarafından sunulmakta.

Bu reklam modeli dinleme başı ödeme altyapısına dayalıdır. Sitenize gelen okurlar, genelde 5 sn lik sesli reklamları dinliyorlar. Burada önemli nokta ziyaretçilerin bu 5 saniyelik reklam dinleme periyodunda sayfayı kapatmamalarıdır. Bu hizmeti sağlayan firma hala testlerini sürdürüyor. Bazı iddialara göre dinleme başına 4 ila 6 dolar arası para kazanabilmek mümkün. Elde edilen gelirin üst seviyede olmasına rağmen ziyaretçilere karşı terslik yaratabilecek bir uygulama olabilir bu yüzden sistemi kurmadan önce ziyaretçi analizi yapmak gerekebilir.

Türkiye’de reklam sağlayan şirketler Aslında yukarıdaki listedeki yöntemlerin çoğu internet alemindeki yeni stratejilere yönelik siteleri içermekte. Reklam işinde en çok kazandıran firma olan Google Türkiye ye ödeme yapıyor ama iş başına yüksek para kazandıran sesli reklamları gibi uygulamaların ülkemizde ne zaman uygulanacağı henüz belli değil. Bunun yanında benzer uygulamaları sağlayan Türk şirketleri de bulunmakta.

Türk firmalarının modelleri genelde tıklama yöntemi üzerine çalışmaktadır. Bunun yanında Linkz tarzında bazı alternatiflerde bulunmakta. İnternetten reklam modellerini kullanarak para kazanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey istediğiniz herhangi bir sisteme üye olup sayfalarınıza gerekli reklam kodlarını gömmek olacaktır. Ülkemizde bahsi geçen şekilde işleyen seçeneklerden bazıları aşağıdadır; Adnet Gedik Gross GittiGidiyor Hem al Hem sat Linkz Mynet Adklik Nevaria

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: