28

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Bir önceki makalemizde Affiliate Marketing ile ilgili bir giriş yazısı yazmıştım ve bu yazıda Affiliate Marketing Nedir? ve Ülkemizde, Affiliate Marketing in geleceği ile ilgili bilgilere yer vermiştim. Şimdi ise Affiliate Marketing sistemine biraz daha  derinlemesine giriş yapıp Affiliate Marketing Nasıl Yapılır? buna yer vereceğim.

Affiliate Marketing Sistem genel hatlarıyla bence bir kaç bölümden oluşur;

Afiliate Marketing Kaç Bölümden Oluşur?

Affiliate marketing sistemi 3 ya da 2 bölümden oluşabilir bunlar;

2 Bölüm Affiliate Marketing Sistemi

1. Satış Ortağı

2. Ürün Sahibi / Ürün Firması

3 Bölüm Affiliate Marketing Sistemi

1. Satış ortağı

2. Ürün Sahibi / Ürün Firması

3. Affiliate Sitesi / Programı (Satış ortaklığı Sitesi)

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır

Affiliate Marketing Sistemi

2 Bölüm olan Affiliate Marketing Sisteminde arada affiliate sitesi olmaz firma ya da ürün sahibinin web sitesi üzerinden satış ortağına sağladığı bir panel yoluyla ürünlere ortak olunur, satışlar raporlanır, ürüne ait tanıtım araçları bulunur. Ödeme ve komisyonlar bu panel sayesinde kontrol edilir. Ödeme sistemi kendi insiyatifindendir yani isterse ayda 2 kez, isterse 2 ayda bir isterse de belirli bir tutara ulaşıldığında ödeme yapar. Ödemeler genelde bu tip sistemde banka üzerinden havale yoluyla yapılır.

3 Bölüm  Affiliate Marketing Sisteminde ise diğer yönteme göre arada bir aracı şirket bulunur. Bu yöntemde bir tek ürüne bağımlı kalınmaksızın Affiliate Şirketinin portföyüne göre onlarca hatta yüzlerce ürüne ortaklık kurulabilir. Ödemeler genel olarak ayda 2 kez yapılır clickbank gibi büyük sistemlerde ise ödeme eşiğine ulaşıldığında ödemeler banka çekiyle yapılır. Affiliate sitelerinin yönetim panelleri çok gelişmiştir ürünlerin satış grafiği, en çok hangi ürünlerin popüler olduğu ve yeni ürünler anlık olarak kontrol edilebilir.

Affiliate Siteleri Hangileridir?

Bu siteleri aslında yerli ve yabancı olarak ayırmak gerekir veya Türkçe ve yabancı dilde de kategorize edilebilir;

Yerli sitelere bir kaç örnek verecek olursak

1. Xticaret.com (Kapandı)

2. Gelirortakları.com

3. Maxgelir.com

4. Clickmerkez.com

5. Affiliate enginier.com

6. Zanox.com

7. Clickbank.com

8. Plimus.com

10. Adtriplex.com

Bu liste aslında çok uzun ama benim ilk aklıma gelenler ve Türkiye de en çok bilinenler bunlar.

Affiliate marketing sisteminde en önemli unsurlardan biri de Affiliate sitelerinin güvenilirliğidir. Eğer daha önce duymadığınız ve çalışmadığınız bir siteye rastlarsanız hemen üye olup çalışmaya başlamadan önce siteyi biraz araştırın yoksa ödeme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Eğer yerli bir ortaklık sistemi değilse Türkiye ye ödeme yapıyor mu? öğrenin.

Affiliate Marketing’ de En Çok Yapılan Hatalar

 1. Kararlı ve İstikrarlı Olun

Eğer Affiliate Marketing  işine girişip iyi bir Affiliate (satış ortağı) olmak istiyorsanız ne yaptığınızı bilmeli ve bu işten başarılı olacağınız konusunda kararlı olmalısınız. İstikrarlı bir şekilde ilerleyerek başarıya ulaşmalısınız bazen sabırla saatlerce araştırma yapmanız gerekebilir sonuçta hiç bir iş yattığınız yerden yürümez en azından bu işte uzmanlaşana kadar yatmak yok.

2. Ürünlerinizi Dikkatli Seçin

Geleceği olmayan ya da satış potansiyeli az olan ürünleri satmak için uğraşmayın buna zaman harcamak yerine en çok satılan popüleritesi yüksek olan ürünlere odaklanın. Ürünlerin satış sayfasının ve desteğinin kaliteli seviyesini araştırın en azından yeni bir ürüne ortak olduğunuzda ürün sahibini tanımadığınız için bu kriterler ileriki dönemlerde satış grafiğini etkiler ve yaptığınız çalışmalar boşa gidebilir.

3. Ürünlerinizi Nasıl Satacağınıza Karar Verin

Eğer Affiliate Marketing ile internettenpara kazanmak istiyorsanız satacağınız ürünü seçerken ürünü nasıl satacağınıza iyi karar vermek gerekir. Ürünü web sitesi olmadan mı? yoksa bir web sitesi açarak bu yolla mı pazarlayacağınıza karar verin. Web sitesi ile ürünü pazarlamak diğer yöntemlere göre her zaman daha zevklidir ve daha kazançlıdır tabi tekniği bildikten sonra. Eğer ürününüzü reklam vererek satmayı planlıyorsanız reklam firması seçimi önemlidir çünkü her reklam firması Affiliate Marketing e izin vermiyor.

4. Eğer Affiliate Marketing de Yeniyseniz Önce İşi Öğrenmeye Çalışın

Bu işi kime anasının karnında öğrenmedi ama Affiliate Marketingden gerçekten para kazanan girişimciler bu işi öğrenmek için ciddi çabalar sarf etmiştir buna emin olun. Uzun yıllardır Affiliate Marketing le uğraşan biri olarak şunu söylemeliyim ki yeni başlayanlar günümüz tibari ile çok şanslılar aslında. Çünkü bundan 8-9 yıl önce doğru düzgün Türkçe kaynak bile yoktu şimdi ise Affiliate Marketing sistemini çok güzel öğreten eğitim sistemleri var bunlardan ve özellikle de youtube dan faydalanabilirsiniz.

5. Kazanç Kanıtlarına Aldanıp Daldan Dala Atlamayın

İnternette bir çok Affiliate e ait kazanç kanıtlarını bol bol göreceksiniz bu kanıtları hangi site üzerinden yaptığını öğrenip öğrenmez hemen o siteye üye olup saçma sapan ürünleri seçerek pazarlamaya çalışmayın. Önemli olan Affiliate Sitesi Değil Affiliate Marketing in Nası Yapıldığıdır. İlk olarak eğitim alarak işi öğrenin, ürünü araştırın, pazarlama sisteminizi planlayın ve sonra satış ortaklığı sitelerine üye olup satış yapmaya başlayın.

6. Affiliate Marketing de En Çok Yapılan Yanlış

Affiliate marketing sisteminde en çok yapılan yanlışlardan biri bence istikrar sağlayamadan sürekli olarak satılacak ürünü değiştirmektir. Örneğin oyuncak işinde çok para var diyerek oyuncak satmaya başladınız 2-3 gün uğraştınız beklediniz ve satış yok ve hemen oyuncakta satış yok kozmetik işine gireyim dediniz. Bu yanlış bir işleyiştir arkadaşlar bunu yapmayın 2 günde başarı olmaz olur ama işi çok iyi bilmeniz lazım yeni başlayıp ta 2-3 günlük bir çalışmayla bu işten para kazanamazsınız. Unutmayın her ürünün bir alıcısı vardır önemli olan doğru zamanda doğru hareketi yapmak bu sektörde iş yok ben hemen başka sektöre geçeyim ya da o bir kenarda kalsın ben başka bir iş daha yapayım tarzı çok yanlış bir harekettir.Aynı anda bir çok sektörü idare edip her ikisinden de başarılı olmanız eğer acemiyseniz imkansız. Önce sabırlı olmayı ve işleyişi öğrenmelisiniz zaten sonrasında kazanç otomatik olarak akar.

Basit Bir Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Şimdi size basit bir Affiliate Marketing örneği vereceğim bu yöntem sayesinde hızlıca para kazanmanız muhtemel bir dönem bu yöntemle birkaç satış yaptım güzel bir ürün yakalamıştım satılmaya başlamıştı ama ne yazık ki ürün Affiliate Sitesinden kaldırıldığı için kampanyayı durdurmak zorunda kaldım ve başka ürünlerle devam ettim. Her neyse sonuç olarak  verdiğimin fazlasını aldım az da olsa.

Nasıl mı?

Şöyleki, Xticaret.com a girip bir ürün seçtim ürün sağlık ürünüydü satış grafiği fena değildi yeni bir ürün olmasına rağmen iyi satıyordu hemen ürüne ortak oldum ve Affiliate linkini aldım.

Ürünü reklam vererek satacaktım ama google xticaret linklerini kabul etmiyordu alternatif yerli bir reklam veren arayışına girdim. Kısa bir araştırma yaparak en makul reklam fiyatlarının Adklik de olduğunu öğrendim hem de Affiliate linklerini kabul ediyordu hala kabul ediyor.

Sisteme üye oldum ve reklam verme işine koyuldum. Öncelikle reklam modelini belirledim adklik veya başka yayıncılar olsun fark etmez en ucuz reklam modeli text reklamdır. Çok minik tıklama maliyetleri vardı ve ayrıca bu sitede text reklamlara bir de minik bir resim eklemeye izin veriyorlar.

Ürüne ait kategori seçerek (Sağlık) reklamımın bu kategorilerdeki haber ve makalelerde çıkmasını sağlayacaktım bu şekilde planlayarak ilgili kategoriye reklam verdim.

Yayınlamak için önce para yüklemek gerekiyoru hemen kredi kartı ile 25 TL gibi bir para yükledim ve reklamı yayınladım.  Yayınlamadan önce reklamı iyice kontrol edin ve reklamınızı verirken etkili text ler yazmaya önem gösterin. Google adwords de etkili reklam verme teknikleri var yardım dökümanlarını okuyun her neyse reklamı verdikten sonra bekledim ve onayladılar.

Hatta destek bile almıştım ismini hatırlamıyorum birisi ile görüştüm hatta çok ta ilgilenmişti sağolsun bir takım tüyolar bile vermişti geçmiş zaman neyse. Reklam yayınlandıktan sonra panelden hemen kaç kişi görüntülemiş? kaç kişi tıklamış vs . bilgilerini görebiliyorsunuz hemde anlık.

Tabiki zamanım olmadığı için beklemedim ve işime devam ettim birkaç gün sonra xticaret paneline girdim ve sonuç olumluydu 🙂

Satış olmuş!

Affiliate Marketing nedir nasıl yapılır

Affiliate Marketing ile 2 günde 60 TL!

Sadece kırmızı işaretli olan satışlar bu reklamdan geldi 3 günde 3 satış olmuş ortalama 40 TL komisyon getiren bir üründü toplamda 120 TL kazandım 3 günde hemde. Reklam kredim bittiği için kampanya durdu birkaç gün sonra tekrar para yükleyecektim xticarete girdim ürün kaldırılmıştı. Her neyse sonuç olarak 25 TL yatırıp 120 TL gelir elde edilmiş oldu bu sistemle bu sistemin adı Affiliate Marketing sistemi:)

Gördüğünüz gibi etkili yöntemleri ve püf noktalarını bilirseniz internetten para kazanmak son derece mümkün ve kolay ama bu işlerde bilginiz yoksa öncelikle affiliate marketing i öğrenmeniz sonra yatırım yapmanız konusunda size tavsiye verebilirim.

Click Here to Leave a Comment Below 28 comments
Güngor Bayrak - 4 Haziran 2014

Süper bin anlatım Affiliate Marketing bu kadar güzel anlatılır hocam döktürmüşsünüz yine gerçekten brawo.

Reply
  Siyahpara - 4 Haziran 2014

  Teşekkürler Güngör guzel yorumun için.

  Reply
girişimci - 5 Haziran 2014

Affiliate marketing ancak böyle anlatılırdı gerçekten internetten para kazanmayla ilgili çok faydalı bilgiler veriyorsunuz sizden çok şey öğrendik başarılar

Reply
naz - 6 Haziran 2014

Merhaba 31 yaşında ev hanimiyim gun icinde cok vaktim oluyor bu vakti degerlendirmek icin affiliate marketing i öğrenip internetten para kazanmak istiyorum makalenizi okudum ama bana baska ne onerirsiniz destek olursaniz sevinirim. Iyi çalışmalar dilerim.

Reply
  Siyahpara - 6 Haziran 2014

  Merhaba size bir eposta gonderdim kolay gelsin.

  Reply
Tolga - 31 Temmuz 2014

Merhaba,
Uzun zamandır nette bu konu ile ilgili olarak araştırma yapıyorum. Fakat kafamda yine bir takım soru işaretleri bulunmaktadır. Evde internet üzerinde geçirdiğim zamanı verimli hale getirmek istiyorum. Bana bu konudaki öneriniz ne olur? Aydınlatıcı bilgi verirseniz çok sevinirim.
Selamlar

Reply
  Siyahpara - 8 Ağustos 2014

  Sitedeki faydalı yazıları okuyabilirsiniz başlangıç için yeteri kadar bilgi var işinize yaracak

  Reply
ismail - 6 Ağustos 2014

Affiliate marketing sistemini öğrenmek ve para kazanmak istiyorum. iş yerinde günümün 9 saati bilgisayar başında geçiyor. ilk olarak ne yapmam gerekiyor? yardımlarını beklerim kolay gelsin…

Reply
  Siyahpara - 8 Ağustos 2014

  İlk olarak bu işin nasıl yapıldığına ve gerekliliklerine dair detayları öğrenmekle başlayabilirsiniz. bu sitede çok kaynak var ilgili kategoriyi seçip eskiden yeniye yazıları okumanızı tavsiye ederim

  Reply
Ahmet - 4 Eylül 2014

Dolu Dolu ve işin özüne değinen anlatımlarınız için teşekkürler. Benim Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)’nda Kritik ve umut kırıcı olarak gördüğüm husus şudur ki; Alıcı iyi bir site veya tanıtım yaptığınız halde ürünü incelerken araştırma vs. nedenlerle hemen satın almıyor ,cookie (çerez)de bilgisayarına girmesine rağmen sonradan örneğin bir ay sonra tekrar ürünü incelemek için tesadüfen başka bir satış ortağının sitesine uğrayıp onun cookiesini alıyor. Satın alsa bile ürün komisyonu bu son affiliate hesabına yazılıyor. İki satış ortağı tarafından da tamamen tesadüfi olan bu satış için satış ortaklarının tutarlı bir yol, bir strateji belirlemesi oldukça güçleşiyor. Ne dersiniz ? Teşekkürler…

Reply
  Siyahpara - 29 Ağustos 2016

  Merhaba,
  Aslında tüm satış ortaklarının ortak derdi de budur ama ben bununla ilgili bazı durumların üstesinden gelebiliyorum artık bazı püf noktaları var bunları uygularsanız belkide müşterileri başkasına kaptırmazsınız.

  Bu aşağıdaki linkteki konu tam size göre incelemenizi tavsiye ederim

  http://www.siyahpara.com/affiliate-marketing-hakkinda-ipuclari/

  Reply
Sibel - 12 Ocak 2015

Affiliate marketing satış ortaklığın yapipda kesinlikle güzel ben az ya da çok kazanıyorum diyebilen var mı ??

Reply
bahar - 3 Şubat 2015

Merhaba, bu işe başlamak istiyorum fakat hiçbir bilgim olmadığı için ne yapmam gerekiyor onu bilmiyorum. Öncelikle web sitesi mi kurmak gerekiyor? Bunu kurmak zor değil mi.? Bilgilendirir misiniz? teşekkür ederim şimdiden.

Reply
oguzhan - 12 Şubat 2015

Saygıdeğer abim ben bu işe başlamak istiyorum bana yardımcı olurmusun bilgilendirimisin lütfen ?

Reply
mehtap candan - 16 Şubat 2015

merhabalar;
bu site hakkında hiçbir bilgim yok ama biraz yorumları okudum yapabilirim diye düşünüyorum. internetten bazı markaların satışı yapılıyor bende üye olmak istiyorum bana bilgi verebilir misiniz ne yapmam gerekiyor nasıl oluyor bana yardımcı olabilir misiniz?iyi çalışmalar.

Reply
  Siyahpara - 24 Şubat 2015

  Merhaba o panelu hic kullanmadim yanlis bilgi vermek istemem

  Reply
   EDA - 25 Şubat 2015

   Merhaba affiliate yani bizim bildiğimiz anlamda hısımlık/satış ortaklığı sadece web üzerinden yapılan satış ortaklıklarını mı kapsıyor?. Günlük hayatın içinde de firmalar affiliate pazarlamayı kullanma yoluna gidemezler mi?. Pazarlama Bi tanedir kitabında hiç internetten bahsedilmiyor, bilgi edinmek amaçlı soruyorum şimdiden teşekkürler…

   Reply
    Siyahpara - 27 Şubat 2015

    Aslında iyi fikir, satış ortaklığı sadece web üzerinden yapılmamalı ürün sahipleri günlük ticari hayatlarında da affiliate marketing sistemini kullanabilirler.

    Reply
hanife - 11 Haziran 2015

Ben 29 yasında ev hanimiyim katilmak istiyorum fakat nasıl yapacagimi bilmiyorum yardımcı olursanız memnun olurum

Reply
tekinalp - 6 Kasım 2015

SATIŞ ORTAKLIĞI NEDİR(GOOMASS İLE NASIL PARA KAZANILIR)

Satış ortaklığı İngilizcede Affilate Marketing in Türkçede karşılığı olarak dilimize girmiş bir kavramdır.Tam kelime karşılığı bu olmasa da bu şekilde çevrilmesi en uygun ve yaygın olarak kullanılan ifadesidir.Peki satış ortalığı nedir soruna cevap verecek olursak cevabım “internetten para kazanmanın en etkili ve güvenilir yoludur” olacaktır.

Satış ortaklığı yapmanız için gerekli olan şey bir bilgisayar ve internet bağlantısıdır.Temelde bunların dışında başka bir argümana ihtiyacınız olmayacak bir iştir satış ortaklığı.Günümüzde Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlayan satış ortaklığı sistemi özellikle batıda 10 yılı aşkın bir zamandır bir çok kişi tarafından ek iş olarak, hatta tam zamanlı olarak ta yapılmaktadır.Satış ortaklığını kolayca anlaşılır şekilde ifade edecek olursak; bir mal yada hizmetin veya fiziksel olmayan bir ürünün(ekitap,pc oyunu,yazılım vb.) satışı için bu mal yada hizmetin asıl sahibi/üreticisi dışında başka bir kişinin, internet ortamında reklam ve tanıtım yaparak satışına aracılık etmek koşulu ile satış gerçekleştiğinde bu satış karından pay almasıdır.Yani mal yada hizmet sahibi sahip olduğu ürünü satış ortaklığına aracılık edecek satış ortaklığı ağına (amazon,clickbank vb.) dahil eder.Bu ürünü satmak/pazarlamak isteyen kişi yani satış ortağı daha önceden kayıt olduğu bu ortaklık ağları üzerinden tek tıkla bu ürünlere satış ortağı olur.Satış ortağı olmak için ürün sahibi ile diyaloğa girmesi yada bir anlaşma yapması gerekmez.Tek yapması gereken pazarlayabileceğini satabileceğini düşündüğü ürüne daha önceden belirlenmiş komisyon dahilinde(%5 ile %70 arasında) satış ortağı olarak internet üzerinden bu ürünle alakalı tanıtım yazıları ve reklam yazıları yayınlamaktır.Bunu ister çeşitli forum ve bloglarda, isterse kendisine ait ücretli yada ücretsiz olarak sahip olduğu blog/web sitesi üzerinden yapabilir.Yada bunun için facebook,twitter gibi sosyal medya gibi araçları kullanabilir.

Ancak her işte olduğu gibi bu işinde bazı incelikleri vardır.Tanıtım yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşabileceğimiz ve bunların ne şekilde üstesinden geleceğimiz konusunda bize rehber olabilecek daha önceden bu piyasada uzun süre satış ortağı olarak bulunmuş ve işin inceliklerine tamamen hakim kişilerden bu işi öğrenmek ve tatbik etmek bize çok kısa zamanda uzun yol alma ve kısa sürede kazanmaya başlama imkanı verecektir.Bu noktada benimde tercihim olan goomass eğitim kitini http://goo.gl/9hDxoN sizlere tanıtmak istiyorum.Orçun Oruç Aykaç ve Cüneyt seçkin AYKAÇ’ın satış ortaklığında uzun sürede edindikleri bilgi ve tecrübelerini yeni satış ortaklarına rehber olarak sundukları dijital bir eğitim kitidir.Bu eğitim kitinde yeni bir satış ortağının ihtiyaç duyacağı tüm bilgiler, en basit seviyeden başlanarak profesyonel seviyeye kadar detaylıca hiçbir eksik bırakılmaksızın son derece anlaşılır ve kolay uygulanabilir şekilde bizlere hazır şekilde sunulmuştur.Şunu çok kesin bir şekilde ifade etmeliyimki satış ortaklığı üzerine hazırlanmış en detaylı ve profesyonel eğitim kitabını hazırlamışlar.Ben ürünü alalı 15 güne yakın oldu.Basit derecede bilgisayar bilen ve kullanan biri olarak anlatılanları anlayabileceğimden ve uygulayabileceğimden doğrusu biraz endişeliydim.Ancak ürünü indirip okumaya başladığımda ve videoları izlediğimde bu endişem hemen yok oldu.Benim bu eğitim kiti hakkında en bariz şekilde tecrübe ettiğim özelliği en başta tamamen bilgisiz ve tecrübesiz durumda olan bir kişinin rahatca anlayarak uygulayabilmesi oldu.Gerçekten anlatım dili sıfırdan başlayanlar düşünülerek ayarlanmış bu beni çok memnun etti.Satış ortaklığında lazım olacak hiçbir detayı atlamamış adamlar.Bu işin yapılacağı Clicbank,amazon gibi bütün mecralar her biri ayrı kitap olarak detaylıca anlaşılması kolay olacak şekilde ayrı ayrı analtılmış.Biraz uzun olması eğim kitinin eksi yönü gibi algılanabilir ama biraz sabır etmek ve kitin tamamını atlamadan okunup izlenmesini tavsiye ediyorum ben.Unutmadan Eğitim kitaplarının yanında verilen faceebook twitter ve diğer mecralardan da para kazanmayı öğreten ayrıca kitapları bonus olarak ürünle birlikte bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

Şimdiden hayırlı kazançlar dilerim.

Reply
kübra - 26 Ağustos 2016

merhaba .ben almanyada yasiyorum ben de bu isi yapmaya karar verdim .sizce bu isi almanyada yapabilme sansim varmi .simdiden yardimlariniz icin tesekkür ederim.

Reply
  Siyahpara - 27 Ağustos 2016

  Merhaba almancanız nasıl acaba? İyi derecede almanca yazabilir misiniz?

  Reply
ahmed vedat - 6 Ekim 2016

ben goomass eğitim kitini almayı düşünüyorum. ama windowns 10 la uyumlu mu bilmiyorum. siz biliyosanız yardımcı olursanız sevinirim.Bide paypal türkiye için kullanılamıyo artık onla ilgili bi çözüm var mı ?

Reply
  Siyahpara - 6 Ekim 2016

  Windows 10 da calisir herhangi bir problem yok paypal artik turkiye de kullanilmiyor alternatif odeme yollari goomass ta anlatiliyor.

  Reply
ahmed vedat - 6 Ekim 2016

teşekkürler 🙂

Reply

Leave a Reply: