1

Affiliate Marketing Hakkında İpuçları

Affiliate marketing hakkında ipuçları öğrenmek ister misiniz?

Satış ortaklığı yani “Afiliate Marketing” işiyle uğraşıyorsanız ve satışlarınız umduğunuz gibi gitmiyorsa Affiliate Marketing Hakkında İpuçları ‘  nı uygulamak size ekstra satış adeti sağlayabilir.

Affiliate Marketing işinde şüphesiz bir çok kez ürün sayfasına ziyaretçi gönderdiğiniz ve bunların satışa dönmediği durumlarla karşılaştığınız olmuştur açıkçası benim bir çok kez oldu diyebilirim aynı ürüne kısa zamanda 1000 e yakın potansiyel müşteri gönderdim ama bunlardan sadece bir kaçı başarılı satış oldu. Eğer ürün çok satan popüler bir ürünse ve bu ürün herkes tarafından satın alınıyorsa benim referans linkimden giden satışların başarısızlığı sanırım benim başarısızlığımdı… Böyle bir durumda yapılacak iş landing page denilen müşteriye ürünü tanıtılan sayfanın gözden geçirilmesidir eğer gözden geçirdiğinizde durum hala aynıysa başka bir ürüne yönelmek gerekebilir tıpkı benim yaptığım gibi. Bazen her üründe aynı başarıyı yakalayamayabilirsiniz.

Aşağıdaki ipuçları aslında bir nevi hile denilebilir, hile biraz ağır bir kelime derseniz müşteriyi ikna etme şekli de diyebiliriz işte başka bir kaynaktan bulup derlediğim yöntemlerden bir kaçı.

1. Yazı boyutunu arttırın

Özellike bir satış sayfasındaki yazılar okunmakta zorlanılacak derecede küçükse bir grup insan bu sayfayı  hiç okumadan terk edebilir. Yazı boyutunun küçük olduğu bir satış sayfasını kim okumak ister? Bir de bu kitlenin yaş sınırının yüksek olduğunu düşünürsek sayfa dan bir şey beklememek gerek Sayfadaki yazı boyutunu normal bloglara göre daha büyük olarak arttırmak sayfayı terk edebilecek bir grup kişiyi kaçırmamak için alınan önlemlerin başında gelmelidir. Ayrıca yazı boyutu yüksek sayfalar (abartmadan) normale oranla daha dikkat çeker.

2. Satış için tasarlanmış squeeze page adlı temalar veya sayfalar kullanın

Potansiyel müşterilerin e-posta veya iletişim adreslerini yakalayıp bir veri tabanı oluşturmak istiyorsanız buna uygun bir sayfa yapısına ihtiyaç vardır. Squeeze page adı da verilen bu tür sayfalar müşteriler, ürün hakkındaki en merak verici bilgiyi almak için opt in modülü sayesinde kayıt gerçekleşir ve kayıt sonrası müşteri ilgili bilgiye yönlendirilir. Bu sayfalara en iyi  örnek optimize press tir.

3. Sayfaların üst kısmına fokuslanın

Her zaman müşteri (okuyucu) sayfanın en üst kısmına ve kısa öz bilgileri tercih ederler bu yüzden sayfanın ilk başlarında devamı hakkında merak uyandırıp asıl mesajı vermek gerekir. Aksine en önemli bilgileri aşağılarda vermeyi planlıyorsanız sayfanın tamamını görmeden kapatan tipte müşterileri kaçırmış olursunuz.

4. Yazılar çekici olmalı

Ürün hakkındaki bir çok bilgiyi satış sayfalarına yazdığımız yazılarla veririz bu yüzden ilgi çekici ve insanları sıkmayan tarzda yazılar yazmak gerekir. Okurken insanları şaşırtmak ve bunu yaparken de uzun paragraflar kullanmak yerine etkili kelimelerle kısa cümleler kurmak gerekir.

5. Her zaman bir bonus hediye etmek gerekir

Eğer dijital bir ürün satıyorsanız (bu makale deki ürün olgusu çoğu maddelerde dijital ürünleri kapsamaktadır) ürünün yanında ekstra bonus hediye etmek gerekir. Hediyeler dijital ürünlerin yanında fiziksel ürünler de olabilir tabi bunun ekstra maliyetleri ve gönderim külfetini göz önünde bulundurmak gerekir.

6. Satış sayfalarındaki kayıt bilgilerini azaltın

Mail adresi kaydettirirken adı, soy adı, telefon gibi bilgileri almaya çalışmayın. Çünkü insanlar internetteki bu tür uygulamalardan bıkmıştır ve bu konuda tembellik edeceklerdir bu yüzden sadece mail adresi bilgisini almak daha çok kayıt için ilk yapılacak işlerden biridir.

7. Sayfadaki eylem butonlarına dikkat edin

Sayfalardaki kaydol, üye ol, gönder gibi sıkıcı düğme mesajlarını kaldırıp “Ücretsiz sahip ol” “Anında indir” “Hemen sahip ol” gibi etkileyici metinler kullanın ki dikkat çekici olsun.

8. Daha az detay & prosedür her zaman iyidir

Sayfalarınızda kullanıcı sözleşmesi, hüküm ve koşulları kabul ediyorum, Captcha kutusu, onay penceresi gibi gereksiz uygulamaları kaldırın. Bu tip uygulamalar insanları panikletip sayfadan uzaklaştırabilir. Bu gibi araçlara satış sayfasında gerek yoktur yarardan çok aksine zarar sağlar yani ne kadar az seçenek o kadar iyidir.

9. Ortaklık bağlantılarını (Affiliate Link) gizlemek ya da gizlememek

İnsanlar artık bilinçlendi affiliate linklerini gizlemek bana kalırsa 5 yıl öncesinde kalan eski bir uygulama. Yapılan araştırmalarda insanların %71 i affiliate linkleri gizli siteler üzerinden ürünü almıyor. Bu konuda aslında dürüst olup bu satıştan bir pay alacağınızı insanlara sayfanın bir yerinde anlatmakta fayda var. Zaten 2 tip müşteri var biri interneti kullanan ve bu tip linklere dikkat eden diğerleri de etmeyen zaten etmeyen kitlenin önemi olmadığı için edenleri kaçırmamak daha mantıklı.

10. Kendinizi gizlemeyin tanıtın

Bu aslında ticari bir otoritedir bir mal satacaksanız insanlar aracı bile olsanız malı kimden alacağını bilmeli bundan doğal bir şey yok. Aslında hiç kimse internette daha önce denemediği bir ürünü tanımadığı bir kişiden almak istemez bu güven meselesidir karşıdaki bir müşteri ve ona güven aşılamak ticarette önemli bir olgudur. Eğer imkanınız varsa sayfanın bir kenarında olumlu bir ruh halinizdeki minik bir fotoğraf ve altında imzanızı koyabilirsiniz bu size muhakkak olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

11. Kişisel deneyim önemli

Bu madde şart değil fakat affilate marketing de önemli bir unsurdur. Yaptığınız iş veya sattığınız ürün konusunda kişisel deneyim sahibi olmanız çok önemlidir çünkü sayfanıza gelen müşteri dh önce başka tanıtım sayfalarından veya web sitelerinden aynı ürün hakkında bilgi almış olabilir. Bu durumda müşterinin bilgisi eğer sizden daha iyi durumdaysa durum pek iç açıcı olmaz yani satış başarısız olur. Bu gibi durumlara düşmemek için tanıtacağınız veya satacağınız ürün – hizmet hakkında derinlemesine bilgi vedeneyim sahibi olmanız çok önemlidir.

12. Refernaslar Affiliate Marketing işinin en öenmli kanadıdır

Tanıttığınız ürün daha önce dijital ortamda, haber sitelerinde veya tv programlarında yayınlanıp kanıtlanmışsa bunun kanıt görsellerini ve videolarını sayfalarınıza eklemekten çekinmeyin. Örneğin tanıttığınız ürün CNN de ki bir programda yer alıp olumlu derecelendirildiyse bu referans satış yapmak için iyi bir püf noktasıdır. Bununla beraber ürün veya hizmete daha önce sahip olan kullanıcıların yorumları varsa bunları da sayfaya eklemek büyük ölçüde yarar sağlar çünkü bu hizmetin veya ürünün başkaları üzerinde yarattığı etkiyi görmek satın alırken haneye 10 puan daha yazdırır.

13. Gerçek ses veya video ile sayfanızı daha güvenli hale getirin

Dijital ortamda yarattığınız satış sayfalarına gerçek sesinizle veya imkanınız varsa videonuzla donatın. Video ve ses yazılan makalelerden kat kat etkili bir ikna yoludur aynı zamanda bu yolla müşterilerinizle daha samimi bir bağ kurarak onların güvenini kazanmış olursunuz.

14. Sayfanızı görsellerle süsleyin

Bir resim bin kelimeye bedeldir mantığını benimseyerek satış sayfalarına ürünle ilgili albenisi yüksek görseller yerleştirin. Grafikler, gerçek fotoğraflar ve infografikler özellikle dijital ürünlerin satışında çok büyük aktörlerdendir. Eğer bir e-kitap veya yazılım satacaksanız 3 boyutlu bir kitap kapaüı tasarlamanız şarttır zaten alınan ürün bir dijital ürün olduğu için en azından müşterinizin aklında somut bir görüntü kalsın. Bir 3d kapak tasarlamak için bu siteye göz atabilirsiniz.

15. Dürüstlük ilk, tanıtım ve satış ise sonra gelmeli

Her şeyin başında dürüst olmak gerekir. Sattığınız ürün gerçekten bu şan şanlı sayfayı hak eder derecede mi? Gerçekten ihtiyaç sahibinin işini görecek mi? bunu hiç bir zaman unutmamak gerekir. Bir tavsiye yaparken veya kendi ürününüzü satarken insanların bunu bedavadan almadığını, buna karşılık bir ücret ödediğini ve ihtiyaçtan aldıklarını unutmayın. Kendiniz olsanız bu rünü alır mıydınız? Bu soruyu kendinze sorup cevabının evet olmadığı hiç bir ticaretin içinde bulunmayın.

Bu listeye eklemek istediğiniz farklı tavsiyeler varsa yorum yapmaktan çekinmeyin. Yazının başında da söylediğim gibi bu makaleyi problogger.net ten ki bu konudan esinlenerek yazıp çevirmeye çalıştım umarım işinize yarar.

Click Here to Leave a Comment Below 1 comments
Erman - 25 Ağustos 2016

Yazılarınızı takip ediyorum, Teşekkürler.

Reply

Leave a Reply: