Xampp’ la Localhost WordPress Kurulumu

WordPress' i test etmek veya bazı özelliklerini öğrenmek amacıyla, kurulumu internet ortamında gerçek bir hosting hesabına yapmak yerine, kendi windows tabanlı bilgisayarınızda localhost olarak ta yapabilmeniz mümkün. 

​Bunun için windows üzerinde wordpress' i çalıştırabilecek araçların bulunduğu bir web sunucuya ihtiyaç bulunuyor. Bu türdeki web sunucu yazılımlarından en çok Wamp ve Xampp tercih edilmektedir. Bu rehberde wordpress localhost kurulumu için Xampp server' i tercih ettim. Aslında her ikisi de aynı görevleri yerine getirebiliyor fakat benim xampp tercih etme nedenim, hem alışkanlık hem de arayüzünün basitliğinden dolayı kolay kullanım sunmasından kaynaklı...

Kurulum adım adım ve ekran görüntüleriyle en ince ayrıntısına kadar detaylandırıldı. Başlamadan önce ilk etapta aşağıdaki içindekiler bölümünü kontrol ederek hali hazırda bir adımı önceden gerçekleştirdiyseniz o bölümü atlayarak sonraki adımdan devam edebilirsiniz.​

Localhost a WordPress kurulumuna geçmeden önce ilk etapta Xampp server kurup çalıştırmak gerekmektedir. Sonrasında ise Xampp için gereken bir kaç ayarı tamamlayıp hızlıca kurulum işlemine geçebilirsiniz.

Adım 1 : Xampp Server' ı İndirmek​

Xampp server, windows üzerinde çalışan ve Veri tabanı, Php, Apachi içeren bir dağıtımdır bu rehber Xampp ın ​5.6 sürümüne göre hazırlandı fakat siz, php 5 içeren 5.6xxx güncel sürümünü Xampp' ın orijinal sitesinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Adım 2 : Xampp Server Kurulumu​

Xampp server indirme işleminden sonra ilk yapılacak işlem kurulum öncesi denetim masasından UAC yi kapatmak olacaktır. Yoksa Xampp, kurulum sırasında size bu özelliğin açık olduğu uyarısını verir. Bu ayarı yaptıktan sonra kurulum adımlarına geçebilirsiniz.

Eğer daha önceden bilgisayarınıza xampp sunucu kurulu durumdaysa, bu adımı atlayıp 2. adımdan devam edebilirsiniz.

Xampp Server Kurulum Adımları

Adım 3 : Xampp Server Ayarları

Kurulum bittikten sonra kontrol panelden bir kaç ayar yapmak gerekiyor. Aslında bu ayarlar olmasa da herhangi bir problem çıkmıyor fakat en azından uygulamayı servis olarak başlatma özelliğini ve ilk iki modülü çalıştırırsak böylece her bilgisayar açıldığı sırada xampp'ı tekrardan açmaya gerek kalmaz.

Apache ve Mysql Actions dan start a tıklayıp sunucu hizmetini başlatın

Xmapp wordpress için 6. adım

Öncelikle Apache servisini X işaretine basarak başlatın

xampp wordpress localhost kurulum 7. adım

Aynı şekilde Mysql servisini de başlatın.

wordpress otomatik açılış için servis ayarı

Her iki servisinde başladığından emin olmak için yeşil check işaretinin çıktığından emin olun. Bu adımı da tamamladıysanız artık localhost ta çalışan bir web sunucunuz var. Bir sonraki adıma geçeren wordpress kurulumuna geçebilirsiniz.

adım 10

Adım 4 : WordPress'i İndirmek

WordPress' i localhost a yükleyebilmek için WordPress.org üzerinden güncel sürümü indirin ve bilgisayarınızın masa üstüne kopyalayın.

Wordpress.org dan güncel sürümü indirmek

İndirdiğiniz dosyayı sıkıştırılmış klasörden çıkartın.

Adım 5 : Dosya Yapısı Oluşturma

Kurulum dosyalarını zipten çıkartın

Sıradaki işlem, Xampp kontrol panelini açıp localhost' a kurulan web sunucunun dosya sistemini görüntülemek olacak. Kontrol panelinden Explorer butonuna tıklayın.

Xampp explorer

Bu adımdaki işlem, az önce indirilen wordpress kurulum dosyalarını, xampp explorer ile açtığımız dosya sistemi içerisinde uygun alana kopyalamak olacak. Öncelikle dosyayı kopyalayacağınız yeri bulun ve yeni bir klasör oluşturun.

Yeni klasörü C:/xampp/htdocs içerisine oluşturun yoksa çalışmaz.

içerisine yeni bir klasör oluşturun ve bir isim verin. Ben bu rehberde klasöre WordPress ismini verdim.​

kurulum dosyalarını kopyalayın

Oluşturduğunuz yeni klasörü açın ve masa üstündeki wordpress kurulum dosyalarını wordpress klasörünün içine kopyalayın.

Wordpress kurulum adımları

Adım 6 : Veritabanı Oluşturmak

WordPress bir veri tabanında çalışabilir bu yüzden xampp üzerindeki mysql' de  bir veri tabanı yaratmanız gerekmektedir. Bunun için Chrom veya farklı bir tarayıcı üzerinden aşağıdaki adresi görüntüleyin;

http://lcalhost/phpmyadmin​

phpmyadmin den veri tabanı oluşturun

Yeni bir veri tabanı yaratmak için sol kısımdan yeni linkini tıklayın ve veri tabanı oluştur kısmına bir veri tabanı adı girin. Örnekteki gibi wp1 adını verebilirsiniz. Karşılaştırma için de utf8_general_ci seçin ve ardından oluştur butonuna basın. Böylece wordpress in kurulabilmesi için yeni bir veri tabanı oluşturulmuş oldu.

Wordpress kurulumu için yeni bir veri tabanı oluşturun

Adım 7 : Localhost WordPress Kurulumu

Veri tabanını yarattıktan sonra artık kurulumu başlatabiliriz. Tarayıcıya şu adresi yazın;

http://localhost/wordpress

Kurulum dosyalarını wordpress klasörün​e kopyaladığımız için tarayıcıya bu adresi yazıyoruz. Siz farklı bir klasöre kopyaladıysanız o klasörün adını yazmalısınız.

​Wordpress kurulum ekranıyla karşılaştığınızda bir kaç veri girmeniz için gerekli alanlar göreceksiniz. Bunlar;

Veritabanı adı : Yukarıda mysql üzerine oluşturduğumuz veri tabanı (Oluşturulan veri tabanı ile aynı ismi girmelisiniz.

Kullanıcı adı : root

Parola : Boş bırakın

Tablo ön eki : Olduğu gibi kalabilir​

Tüm bilgileri girdikten sonra gönder butonuna tıklayın ve kurulumun son adımına geçin.​

Wordpress urulumu için gerekli bilgilerin girilmesi

Sıradaki adımda site adını yazıp önetim paneline erişim için bir kullanıcı adı ve parola belirlemeniz gerekiyor. Parolayı zayıf verebilirsiniz bunun için onay kutusunu işaretleyin ve WordPressi kur butonunu tıklayın. Kullandığınız kullanıcı adı ve parolayı bir yere not edin.

wordpress site adı ve giriş bilgilerini girin

Kurulum tamamlandı şimdi kullanıcı adı ve parolanızı girip artık yönetim paneline erişebilirsiniz.

admin paneli girişi

Adım 8 : Final

Yönetim paneli görüntüsü

Localhost üzerine kurulumu yapılan wordpress, tıpkı online ortamdaki gibi çalışır. Üzerine temalar eklentiler yükleyebilir, istediğiniz tüm testleri yapabilirsiniz. Eğer isterseniz aynı yöntemle farklı veri tabanları yaratıp farklı klasörlere birden çok lokal wordpress kurulumu yapabilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: