Wp Rocket Ayarları Kurulum ve Kullanım Rehberi

WordPress tabanlı bir web sitesi sahibiyseniz sitenizin performansını arttırmak için mutlaka bir cache eklentisi kullanmalısınız. Bu güne dek bir çok cache eklentisi kullanan biri olarak en iyi verimi Wp rocket' ten aldım diyebilirim. Wp rocket, ücretli cache eklentileri içerisinde kullanımı en kolay ve performans artışını en üst seviyeye çıkartan bir eklentidir. Ayrıca bu eklenti, üye sayısı yüksek bir facebook grubu tarafından düzenlenen ankette ilk sırada olma ünvanına sahip cache (önbellek) eklentisidir.

 • check
  Kullanımı Kolay ve Türkçe
 • check
  Diğer Cache Eklentilerinde Olmayan Lazyload Özelliği
 • check
  Rakiplerine Göre Daha Performanslı
 • check
  Bir Kerelik Ödeme İle Ömür Boyu Kullanım
wp rocket karşılaştırma

Aslında ücretsiz olarak indirilebilen bir çok başarılı cache eklentisi var ve bunlarda doğru ayarlanabildiğinde çok iyi işler çıkartabiliyorlar. Eğer Wp rocket' e 39$ gibi bir ücret ödemek istemiyorsanız W3 total cache, Wp super cache ve bir Türk geliştirici tarafından yazılan Wp fastest cache eklentilerini de deneyebilirsiniz.

Wp rocket diğer cache eklentilerine göre daha kolay bir arayüze sahip ve kullanımı gerçekten basit. Şimdi bu eklentiden maksimum verimi alabilmek için yapılması gereken ayarları detaylandıralım.

Eklentiyi kurmadan ve ayarlarını yapmadan önce https://gtmetrix.com ve https://tools.pingdom.com/ dan sitenizin performans skorunu bir yere kaydedin. Kurulum tamamlandıktan sonra testi tekrarladığınızda aradaki performans farkını göreceksiniz.

ÖNEMLİ!

WordPress performansı, kullanılan temalara bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda hangi cache eklentisi kullanılırsa kullanılsın performans artışı sağlanamamaktadır. Bunun sebebi kullanılan temaların kod yapısıyla ilgilidir. Eğer cache eklentilerinden verim alamıyorsanız kullandığınız temayı değiştirmelisiniz.

1. Wp Rocket' in Farklı

Wp rocket' i diğerlerinden ayıran iki özellik var. Birincisi kullanımı inanılmaz kolay ve Türkçe dil desteğine sahip ikincisi ise Wp rocket' te LazyLoad özelliği bulunması. Lazyload sayesinde sayfadaki resimler sayfa görüntülendikçe yükleniyor ve bu sayede sayfa yüklenme süresi ciddi bir şekilde düşüyor. Bu özellik sayesinde Gtmatrix skorlarında ekstra bir artış elde edebiliyorsunuz.

2. Wp Rocket Kurulumu

WP Rocket'i satın aldıktan sonra, hesap sayfanızdan eklentiyi indirebilirsiniz. İndirme işleminden sonra Eklentiler altından yükle → Yeni ekle → Eklenti Yükle adımlarını uygulayarak Wp Rocket kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

eklentileri manuel olarak yüklemek

Wp Rocket yükleme adımlarını ve yapılandırma ayarlarını aşağıdaki video eğitimden de izleyebilirsiniz. Video, ingilizce dilinde çünkü Wp Rocket geliştiricileri tarafından hazırlanan en güncel video eğitim.

3. Wp Rocket Ayarları

Wp Rocket ayarlarına geldiğinizde 9 adet sekme görürsünüz. Eklentinin tüm ayarları bu sekmeler üzerinden yapılmaktadır. Şimdi adım adım bu sekmeleri incelemeye başlayalım.

3.1. Temel

Aşağıdaki resimde temel sekmesinde yapılan ayarları görebilirsiniz. Kendi projelerimde bu ayarlarla en iyi performansı elde edebildim bu yüzden olduğu gibi paylaşıyorum. Aşağıda bu ayarların tam olarak ne işe yaradığını açıklamaya çalışacağım.

Temel wp rocket ayarları

LazyLoad: Bu özellik resimleri, videoları ve Iframe leri sayfa aşağıya indikçe yükler bir nevi yüklenmesini geciktirir de diyebiliriz. Sayfanın okuyucu tarafından görünmeyen alanları yüklenmez böylece sayfa yüklenme süresi oldukça düşerek, resim sayısı fazla olan sayfaların açılmasında performans artışı sağlar.

Ayrıca yazılara veya sayfalara özel olarak lazyload özelliğini açıp kapatabilirsiniz.

Wp rocket ayarları temel lazyload

Mobil Cihaz Önbelleği : Mobil cihazlar için ön belleklemeyi etkinleştirir.

Kullanıcı Önbelleği : WordPress' te oturum açmış kullanıcılar için ön belleklemeyi etkinleştirir. Eğer  BbPress gibi bir forum sistemi kullanılıyorsa açılmalı aksi taktirde  kullanmaya gerek yoktur.

SSL Önbelleği : Web sitenizde SSL kullanıyorsanız mutlaka etkinleştirmelisiniz.

Emoji Önbelleği : Emoji ifadelerini WordPress.org adresinden gelen emojileri yüklemek yerine ziyaretçilerin tarayıcısının varsayılan emoji’sini kullanımını sağlar. Bu sayede Http isteklerini azaltarak belirli oranda performans arttırır. Ayrıca tartışma bölümünden de emoji kullanımını tamamen kapatabilirsiniz.

WordPress Embed :WordPress' in embed özelliğini kapatır. 

Önbellek Geçerlilik Süresi : Yaklaşık olarak 24 saat arasında bırakabilirsiniz. Şayet siteniz çok sık güncellenen bir siteyse 10 veya 12 saate düşürebilirsiniz. Sonraki sekmelerde göreceğimiz ön yükleme botunu açtığımızda silinen ön bellek otomatik olarak yeniden oluşturulacaktır. Ön belleklemeyi ne kadar sık silip oluşturursanız sunucunuzda o kadar fazla yük bineceğini unutmayın.

3.2. Sabit Dosyalar

Wp rocket ayarları sabit dosyalar

Dosyaları Küçült : Bu özellik Html, Css ve JS dosyalarının tümünü birleştirip küçültür ve Gtmatrix taramasında yüksek puan almanızı sağlar. Bazen bu dosyaların küçültülmesi sonucunda web sitenizde (temaya bağlı olarak) görünüm olarak sorunlara yol açabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bu duruma yol açan özellikle css ve js dosyalarını tespit edip hariç tutulanlar alanına girebilirsiniz. Böylece sorun çıkaran bu dosyalar küçültme işleminden muaf sayılır.

Dosyaları Birleştir : Bu özellik sayesinde birden çok google font, css ve js dosyası birleştirip tek bir dosya gibi çalışır. Eğer sitenizde herhangi bir görsel problem yaşarsanız hangi sorunun nereden kaynaklandığını tespit edip hariç tutulanlar listesine girebilirsiniz.

Sorgu Dizilerini Kaldır : Gtmetrix' teki puanı iyileştiren bu özellik sabit dosyalardan sürüm sorgu dizgisini kaldırır. Örn. style.css?ver=1.0 bunun yerine dosya adı içine bunu kodları ekler örn. style-1-0.css .

İşleyişi engelleme CSS/JS : Css dosyalarını eş zamansız yükler ve js dosyalarını da en son yükleyerek performans artışı sağlar. Özellikle google page speed testinde "Oluşturmayı engelleyen JS ve CSS’yi ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın" hatalarını giderir. Fakat bu durum bazen sayfada bozulmalara neden olabiliyor. Aktif ettikten sonra sitenizi test etmenizi öneririm.

Kritik yol CSS’si : Yukarıdaki özelliği aktif ettiğinizde sayfa geçişlerinde ya da yenilemelerde kaymalar meydana gelebilir. Bunun sebebi stil dosyalarının en son yüklenmesidir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bazı stil dosyalarını hariç tutabilir ya da wp rcket tarafından hazırlanan bu rehbere göz atabilirsiniz.

3.3. CDN

CDN sitenizi dünyanın farklı bölgelerindeki sunuculara kopyalar ve böylece uzak bir bölgeden gelen ziyaretçiyi en yakın sunucuya yönlendirir. Yerli ve yabancı bir çok cdn hizmeti veren firma var bu firmalar arasında seçim yaparken Türkiye' de hizmet verenlerden birini seçmek yurt içi erişim sürelerinde performans sağlar. Aksi taktirde sitenize Türkiye' den gelen ziyaretçileri mecburen yurt dışındaki bir sunucuya yönlendirmiş olursunuz bu da yerel olarak size bir fayda sağlamaz.

CDN Cname : Eğer bu koşulları göz önünde tutarak CDN kullanmak istiyorsanız bu sekmeyi aktif hale getirip cdn adresini ilgili alana girip kaydetmeniz yeterlidir.

SSL siz CDN : Eğer sitenizde SSL kullanmıyorsanız SSL siz cdn yi işaretleyin.

Hariç tutulanlar: Hariç tutulanlar bölümünden cdn ye dahil etmek istemediğiniz dosyaları bu alana girebilirsiniz.

Wp rocket cdn kurulumu

3.4. Gelişmiş

Bu bölüm daha çok woocommerce ile hazırlanan wordpress e-ticaret sitelerindeki sepet ve ödeme sayfalarını ön bellek dışına almak için kullanılır. Bunun yanında ön belleklenmesini istemediğiniz ekstra sayfalarınızı da ilgili alana girebilirsiniz.

Woocommerce ile yaptığım projeler dışında bu özelliği pek kullanmıyorum açıkçası gerek duyduğum da söylenemez yine de siz ihtiyaçlarınıza göre kullanabilirsiniz.

3.5. Veritabanı

Bu ayar sayesinde veri tabanındaki artık dosyalar temizlenebiliyor. Normal şartlarda bu işlem için ekstra eklentiler kullanmamız gerekirken Wp-rocket içinde hazır gelen bu özellik oldukça kullanışlı. Veri tabanındaki artık dosyalar, yazı sürümleri, geçici tablolar vs. gibi artıkları bu yolla temizleyebilirsiniz. Hatta bu işlemi zamanlayarak sizin yerinize otomatik yapmasını da sağlayabilirsiniz.

Wp rocket ayarları veri tabanı temizleme

Yazıları temizleme : Düzeltmeler, Otomatik taslaklar, Çöpe atılmış yazıları temizler

Yorumları temizleme : İstenmeyen yorumları ve çöpe atılmış yorumları temizler

Geçicileri temizleme : Süresi dolan ve tüm geçicileri temizler

Veritabanı temizleme : Veritabanı tablolarını iyileştirir.

3.6. Önyükleme

Site haritası önyüklemesi : Site haritasındaki tüm url leri önbelleğe alır. 

Site haritası gezinme aralığı : Sati haritasını tarama hızıdır 1 veya 2 s seçebilirsiniz.

Önyükleme için site haritaları : Önyükleme için kullanılacak XML site harita(larını)sını her satıra 1 adet olarak belirtebilirsiniz. Eğer yoast seo kullanıyorsanız site haritanızı otomatik olarak tespit eder.

Önyükleme botu : Web sitenize her bir içerik eklendiğinde otomatik olarak önbelleklemeyi çalıştıran bir robottur. Sunucunuz sağlamsa aktif edebilirsiniz veya sürekli içerik ekleyeceğiniz durumlarda kapatabilirsiniz.

DNS isteklerini önceden getir : Google Fontları, Youtube videoları veya harici web sitelerindeki diğer komut dosyalarını buraya girebilirsiniz. Bu, daha hızlı yükleme süreleri elde etmenizi sağlayacaktır.

Wp rocket ayarları önyükleme

3.7. Varnish

Varnish, hosting firmaları tarafından web sunucularının önüne konulan bir önbellekleme aracıdır. Eğer hosting firmanız varnish destekliyorsa bu özelliği aktif hale getirmeniz öneriliyor. Ben hosting olarak veridyen kullanıyorum ve bu firmadan alacağınız her hosting paketinde varnish desteği bulunuyor.

Hosting sağlayıcınızın varnish desteği sağlayıp sağlamadığını kendilerinden öğrenerek bu desteği aktif edebilirsiniz.

wp rocket varnish desteği

3.8. Araçlar

Wp rocket' e ait son sekme olan araçlar sekmesinde genel olarak yönetimsel bir kaç araç bulunuyor.

Wp rocket arçlar içe ve dışa aktarma

Beta Deneme : Wp rocket' e ait yeni sürümlerin beta testlerini alabilir ve test edebilirsiniz.

Önbelleği Temizle : Bütün web sitesinin ön belleğini tamamen temizlemeye yarar manuel olarak ön belleği buradan temizleyebilirsiniz.

Önbelleği Önyükle : Ana sayfa dahil olmak üzere site içerisindeki tüm sayfaların ön belleğini oluşturur. Ben bu ayarı daha önceden otomatikleştirdiğim için kullanmıyorum. Eğer otomatik önbelleklemeyi (bot ile) etkinleştirmediyseniz ön belleklemeyi buradan manuel yapmalısınız.

Dışa Aktarma Ayarları : Wp rocket içinde yaptığınız tüm ayarları dışarıya aktarmaya yarar. Bu sayede aynı ayarları başka projelerde de kullanabilir veya yedekleme amaçlı saklayabilirsiniz.

İçe Aktarma Ayarları : Daha önceden dışa aktardığınız tüm ayarları içe aktarmaya yarar.

Geri Al : Wp rocket i bir üst sürüme güncellediğinizde herhangi bir sorun yaşarsanız bir önceki sürüme geçmenizi sağlar.

4. Sonuç

Wp rocket daha önce kullandığım tüm cache eklentilerine göre daha kararlı ve daha performanslı. Wp rocket veya diğer cache eklentileri fark etmeksizin yüklemeden önce tüm sitenin yedeğini almakta fayda var. Fiyat olarak 39$ olmasına rağmen ödediğiniz her kuruşu hak eden çok sağlam bir eklenti. 

Wp rocket'i bu web sitesinde ve bir çok projede kullanıyorum aşağıdaki resimde bu site için son Gtmetrix skorunu paylaşıyorum. 

Gtmetrix 100 skoru

Sizde doğru tema ve doğru ön bellek ayarlarıyla aynı skoru yakalayabilirsiniz.

Wp rocket veya diğer cache eklentileri ile ilgili sormak istediklerinizi yorum kısmından sormaktan çekinmeyin.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: