6

Wp All Import Kullanımı : WordPress’ te İçeriklerinizi XML Tabanlı Olarak İçe Aktarın

Seo açısından özgün olarak içerik eklemek arama motoru sıralamalarında çok iyi etki yaratır bunun gerçekliği konusunda hiç bir şüphe yok fakat, özellikle e-ticaret siteleri gibi reklam ile trafik sağlanan web sitelerine üreticilerden gelen xml veriler sayesinde otomatik içerik eklenebiliyor. WordPress tabanlı sitelere otomatik olarak ürün veya içerik eklemek için Wp All Import eklentisini kullanabilirsiniz. Bu rehberde wp all import kullanımı ve kurulumunu detaylı olarak anlatmaya çalışacağım.

Wp all import kullanımı ve kurulumuna geçmeden önce bu eklentinin premium yani ücretli bir eklenti olduğunu bilmek gerekiyor. Bu kadar stabil ve gerçekten düzgün çalışan ücretsiz bir benzerini şu an bulmak mümkün değil. Eğer ciddi projeleriniz varsa bu eklentiye aşağıdaki fiyatlardan birini ödemek zorundasınız.

Wp All import Fiyatlandırma

Wp all import 3 tipte fiyatlandırılıyor.

Standart Pro Versiyon : 99 $

Pro Versiyon + Woocommerce : 139 $

Elite Bundle Pro ver + Tüm edd onn lar: 199 $

Eğer woocommerce gibi bir siteye ürün içe aktaracaksanız woocommerce eklentisini yani 139$ olan sürümünü satın almanız gerekiyor. Eğer bunu almazsanız ek ürün özelliklerini, kategori ve özel alanları içe aktaramazsınız.

Sadece sayfa ve yazı şeklinde text  + image tabanlı bir içe aktarma yapacaksanız bu durumda sadece standart 99$ olan sürümü satın almanız yeterlidir. 

Wp All Import Kurulumu

Eklenti kurulumu klasik yöntemle yapılır eklenti premium olduğu için zip şeklinde yükleyip etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra wordpress admin panelinin sol kısmına All Import adında bir sekme yerleşir tüm ayarlar ve içe aktarmalar bu sekmeden yapılmaktadır.

wp all import kurulumu sekmesi

Standart versiyonda All import ayarlar sekmesinde şu seçenekler bulunur;

New Import: Yeni bir içe aktarma başlatmaya yarar

Manage Imports : Daha önce çalıştırılan ve kurgulanan içe aktarmaları yönetmeye yarar

Settings: İçe aktarmaları zamanlayabilmeniz için cron ayarlamalarının ve bir kaç farklı ayarın yapıldığı bölümdür.

Wp All Import Kullanımı

Wp all import eklentisi sayesinde xml ve csv uzantılı dosyaları sürükle bırak mantığıyla bir kaç dakika içinde içe aktarabilirsiniz. 

Wp All Import Kullanım Alanları :

 • check
  Affiliate Marketing
 • check
  E-ticaret sitelerinde toplu ürün içe aktarma
 • check
  WordPress sitelere otomatik içerik ekleme
 • check
  Xml veya csv formatındaki her satır için ayrı ayrı sayfa üretmek 

WP All Import ile Bir XML Veya CSV Dosyasını içe Aktarmak

Bu eklentiyi kullanarak bir dosyayı WordPress'e içe aktarmanın üç farklı yolu bulunuyor. Lokal olarak bilgisayarınızadan, bir URL'den veya uzak sunucuda varolan bir dosyayı kullanabilirsiniz.

Bu rehberdeki örnekte biz, lokal olarak bilgisayarımızdaki bir xml dosyayı kullanarak içe aktarma yapacağız. Kullanacağım dosya woocommerce tabanlı ürünler içeriyor ayrıca woocommerce için olan eklentinin de yüklenmesi gerekmektedir aksi taktirde import işlemine başlamadan önce aşağıdaki gibi bir hata alacaksınız. Ayrıca woocommerce kurulumunun ve ayarlarının da önceden yapılması gerekmektedir.

wordpress xml içe aktarma woocommerce ürün

Bu wp all import için woocommerce add onn yükledikten sonra import işlemini başlatalım.

Öncelikle New import a tıklayıp upload file diyerek elinizdeki xml formatındaki datayı yükleyin.

wordpress xml içe aktarma woocommerce ürün ekle 1. adım

Benim kullandığım örnekte resim url si ve affiliate link içeren birde satın alma linki bulunmakta. Sizdeki xml içeriğine göre uygun yol haritasını çıkarmalısınız. Eğer affiliate marketing yapacaksanız linklerinizin düzgün çalıştığından emin olun veya dropshipping ile uğraşıyorsanız yine tüm bilgileri (fiyat, resim, ürün adı gibi) önceden kontrol etmelisiniz.

wordpress xml içe aktarma woocommerce ürün ekle 2. adım

Xml ürün dosyasını yükleyip data tipini woocommerce product seçtikten sonra eklenti xml dosyasını okur ve aşağıdakine benzer bir çıktı verir. Bu çıktıyı yorumlamaya çalışalım aşağıdaki resimde xml içeriğinin wordpress üzerinde neye karşılık geldiğini görebilirsiniz.

wordpress xml içe aktarma woocommerce ürün ekle 3. adım

Resmi büyütmek için tıklayın

Bu adımda tıpkı içerik oluşturur gibi yazı editöründeki tüm alanları doldurmanız gerekmektedir. 

Title kısmında çıkacak olan ürün adına ait başlık için sağ kısımdaki title tag ını ilgili yere sürükleyin.

wordpress xml içe aktarma woocommerce ürün ekle 4. adım

Bu bölümde title den sonra ürün açıklama bölümünü oluşturacağız. Bunun için  full desc tag ını woocommerce description alanına sürükleyin

wordpress xml içe aktarma woocommerce ürün ekle 4. adım

Bu adımda woocommerce ürün ayarlarını yapacağız. İlk olarak ürün tipini seçin bu örnekte affiliate ürün tipini seçiyoruz, ürün kodu, fiyat bilgisi girdikten sonra ürünün asıl siteye yönleneceği linki url kısmına giriyoruz son olarak ta butona bir ad veriyoruz.

wordpress xml içe aktarma woocommerce ürün ekle 6. adım

Autodetect butonuna tıklayın. Alan otomatik olarak dolacaktır.

wordpress xml içe aktarma woocommerce ürün ekle 7. adım

Son olarak işlemi confirm ettiğinizde içe aktarma işlemi başlayacaktır. Bu süreç xml içerisindeki data boyutune göre değişiklik gösterir. Geçmişte yaklaşık 10.000 adet ürünü paylaşımlı bir hostingde  3 saat gibi bir sürede yüklemişliğim var bu süre bazı koşullara göre uzayıp kısalabilir.

wordpress xml içe aktarma woocommerce ürün ekle 8. adım

Eklenti işlemi kuyruğa aldı, bu örnekte yaklaşık 1700 adet ürün var ve işlem devam ediyor. Progress bar dan süreci takip edebilirsiniz yapmanız gereken tek şey bu sayfayı işlem bitene kadar kapatmayın.

Süreç sürerken siteye başka bir sayfada göz atabilirsiniz. Ürünlerden birini tıklayıp nasıl göründüğüne bakalım.

wp-all-import-xml-ice-aktarma-woocommerce-9

Bu örnek xml eski olduğu için bazı ürünlerin resimleri hedeften kaldırıldığı için resimler çıkmıyor. Normal şartlarda hedefteki resimler çalışır durumda olsaydı resim url sini woocommerce üzerindeki ilgili alanlara eklediğimizde resimlerde otomatik olarak bizim sunucumuza yüklenecekti.

wordpress xml içe aktarma woocommerce ürün ekle 10

İmport işlemi tamamlandıktan sonra aynı xml i güncellemek isterseniz manage import a tıklayarak aynı görevi üzerinde değişiklik yaparak tekrar çalıştırabilirsiniz.

Bu rehberde öğrendikleriniz sayesinde elinizde bulunan blog yazılarınıza, wordpress portfolyolarınıza veya  woocommerce mağazanıza otomatik olarak içerik beslemesi yapabilirsiniz.

Hatta bu örnekteki gibi xml veren satış ortaklıklarına katılarak ürün bazlı google ve facebook reklamları vererek wordpress sitelerinizden para kazanmanız da mümkündür.

Eğer rehberi beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşmak adına sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir, aklınıza takılan noktaları da yorum kısmını kullanarak sorabilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 6 comments
Muharrem - 11 Ocak 2018

Bu eklentiyi satin aldigimizda birden fazla sitemizde kullanabiliyormuyuz.resmi sitesinde tum sitelerinizde kullanabilirsiniz yaziyor. Birde sanirim wp all export eklentisi icinde ekstradan para odeniyor.

Reply
  Siyahpara - 12 Ocak 2018

  Evet tüm sitelerde kulanılabiliyor. Export eklentisi için farklı bir lisans modeline geçmeniz gerekli add on olarak ek maliyeti var.

  Reply
Gürkan - 9 Nisan 2018

Günlük belli bir saatte otomatik çalıştırmak için ne yapmalıyız

Reply
  Siyahpara - 10 Nisan 2018

  Cpanelden cron ayarlarını yapmanız gerekecek

  Reply
ahmet - 30 Mayıs 2018

merhabalar,elimde xml var fakat , ürünün indirimsiz fiyatı ve yapılan indirim tutarı yazıyor,yani indirimli tutar yazmıyor
ornek vermek gerekırse
urun fiyatı 70tl ve 20tl indirim var gibi
50tl yazmıyor,
herseyı yapıyorum burayı yapamadım,yardımcı olurmusunuz lütfen
wp woocommerce kullanıyorum

Reply
Kubilay - 4 Şubat 2019

Merhaba, benim kullandığım xml linkini başka sitelerde kullanıyor o yüzden tüm ürünlerin stoklarını nasıl güncelleyebilirim biliyor musunuz?

Reply

Leave a Reply: