7

WordPress Yoast Seo Ayarları ve Kullanım Rehberi

Yoast SEO Eklentisi Joost De Valk adlı bir yazılım geliştiricisi tarafından yazılmış en sağlam wordpress seo eklentisidir. Bu rehber sayesinde WordPress yoast seo nasıl kullanılır adım adım öğrenebilirsiniz. Yoast seo doğru bir şekilde ayarlandığında Seo için çok iyi sonuçlar verir.

Daha önceleri WordPress seo eklentisi denildiğinde akla ilk All in one seo eklentisi gelirdi ve hatta wordpress kullanıp ta uzun yıllar boyunca bu eklentiyi kullanmayan, görmeyen ve duymayan kaldığını sanmıyorum. Sonrasında karşımıza bir bir anda çıkan Yoast Seo ile tanıştık ve kullanmaya başladık bundan sonra başka bir seo eklentisi arayışına girmdik. Arayışa girmeme sebebimiz yoast' ın wordpress üzerinde seo ya dair yapamayacağı hiç bir şeyin olmaması.

Peki neden Yoast SEO?
 • Ücretsiz (Premium sürüm olmasa da başarılı)
 • Esnek ve kullanımı kolay
 • Seo adına hemen her şeyi kapsıyor
 • Kullanımı kolay
 • Başka seo eklentilerinin ayarlarını içe aktarmak kolay
 • Xml sitemap içerisinde gömülü geliyor
 • Yeşil ışıklı seo uyumlu içerik üretme denetleyicisi var
 • Web yöteticisi araçlarıyla entegre
 • Başlık ve meta düzenlemek zevkli
 • Sayfa, yazı,kategori, ürün, etiket, portfolio vb. her alana müdahale özelliği
 • Ve bu rehberde keşfedeceğiniz bir çok özellik

Daha önce farklı bir seo eklentisi kullanıyorsanız yoast seo içerisine aynı ayarları aktarabiliyorsunuz fakat bu rehberde yoast' ın sıfırdan kurulumu ve gelişmiş yarlarını anlatmaya çalışacağız.

1. Yoast SEO Kurulumu

Daha önce Yoast seo eklentisini kurmadıysanız hemen eklentiler sekmesine gidip yeni ekle ye tıklayın ve arama kısmına yoast seo yazarak eklenti kütüphanesinde arama yapın. WordPress SEO by Yoast' a tıklayıp eklentiyi yükleyip etkinleştirin. Yoast seo yu ilk yüklediğinizde yönetim panelinizin sol kısmına SEO adında bir sekme ekleniyor. Seo sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılıyor.

dashboard notification yoast ayarları

Dashboard ekranında Yoast seo ile ilgili uyarılara yer verilir. Bu kısımda problems ve notifications adında iki kısım var problemler daha kritik uyarılar notofocations ise düzeltilmesi gerekenler olarak geçmektedir.

2. Yoast Seo Gelişmiş Ayarlar Sayfası' nı Etinleştirmek

Yoast seo kurulduğunda gelişmiş ayarları sekmesi kapalıdır ve kısıtlı alanlara erişebilirsiniz. 

yoast seo gelişmiş sekmesi

Gelişmiş ayarlar kapalı iken

Yoast seo gelişmiş ayarlar çıkmıyor

Gelişmiş ayarlar etkinleştirildiğinde

Yoast seo nun tüm ayarlarını yapabilmeniz için gelişmiş ayarları (Advanced Settings Pages) etkinleştirmek gerekir.Bunun için Dashboard sekmesine gelin ve Features tabından Advanced Settings  Pages' i etkinleştirin ve kaydedin. Bu ayardan sonra SEO sekmesinin altından tüm gelişmiş ayarları görüntüleyebilirsiniz.

advanced settings pages görünmüyor

3. Yoast Seo Kurulum Sihirbazı (Configuration Wizard)

Yoast seo ilk kurulum aşamasını kolaylaştırmak için bir kurulum sihirbazı içerir. Bu sihirbaz sayesinde ilk ön ayarlarınızı yapabilirsiniz. Tabii ki bunu yapıp yapmamakta özgürsünüz sihirbazı çalıştırmazsanız burada yapılacak tüm ayarları sonradan manuel olarak ta yapabilirsiniz.

Yoast configuration wizard' ı çalıştırmak için Dashboard sekmesini açın ve  Genel tabına gelin bu kısımda ​Open the configuration wizard butonunu tıklayarak konfigürasyon sihirbazını çalıştırın.

yoast seo kurulum sihirbazı
​Welcome

Wizard' ı ilk çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir Welcome ekranı gelecek. Burada Configure Yoast Seo butonuna tıklayın ve kurulumu başlatın.

Yoast seo configuration wizard kullanım adımları
Environment

​Bu adımda sitenizin çalıştığı ortamı belirtmeniz isteniyor. 

Burada 3 seçenek bulunuyor;

Production : Gerçek ortamda trafiği olan online bir site

Aşamalı : Gerçek bir canlı sitenin kopyası

Geliştirme: Lokalde (localhost) kurulu bir web sitesinin geliştirme ortamı​

Biz bu aşamada production seçeneğini seçip ilerleyeceğiz çünkü online gerçek bir süre üzerinde çalışıyoruz.​

Yoast wizard adım 2
Site Type

Bu kısımda sitenizin tipini belirtmelisiniz. Blog, e-ticaret, haber veya şirket seçeneklerinden birini seçip sonraki adıma geçebilirsiniz.

yoast seo ayarları site tipi seçimi
Firma ya da Kişi

Web sitenizin kişisel bir sitemi yoksa bir şirket sitesi mi olduğunu bu bölümden seçebilirsiniz. Kişi seçeneğini seçerseniz isminizi firma seçeneğini seçerseniz da firma adını ve logosunu bu alana girin ve sonraki adıma geçin.

Social Profiles

Bu adımda sosyal meya profil hesaplarınızın girilmesi isteniyor. Eklemek mecburi değil ama imkanınız varsa projenize sosyal medya hesapları açıp bu alana ekleyin. Bu adımda girilen bilgiler sayesinde sosyal medya hesaplarını arama motorlarına tanıtılıyor ve meta verileri geliştiriliyor aslında sosyal medya hesapları meta etiketleri arasına eklenip arama motorlarına o şekilde gösteriliyor.

yoast wizard sosyal medya
Post Type Visibility

Bu adımda web sitenizdeki hangi içeriklerin google tarafından görünüp görünmeyeceğini belirleyebilirsiniz. Bu ayarlar temanıza göre farklılık gösterebilir fakat Yazılar ve Sayfalar' ın her zaman visible olmasına dikkat edin.​ Eğer isterseniz ortam sayfalarını google un görmesini engelleyebilirsiniz.

yoast seo ayarları googlevisibility
Multiple Authors

Sitenizde veya blogunuzda birden çok yazar varsa bu seçeneği yes yapın eğer tek yazarlı bir siteyse no yapıp sonraki adıma geçebilirsiniz.​

yoast seo çoklu yazar ayarı
Google Search Console

Bu seçeneği ayarlamadan önce sitenizi google webmaster toolls a eklemeniz gerekir. Bu ekleme sonrasında size bir yetkilendirme kodu verilir kodu ilgili alana girip sonraki adıma geçebilirsiniz. Doğrulama kodunuzu bulmakta zorlanıyorsanız tarayıcı üzerinden yetkilendirip kodu almak için doğrulama kodunu edin butonunu tıklamanız yeterlidir. Bunun için şuan aynı tarayıcı üzerinden webmaster tools ta oturum açılmış olması gerekiyor.

google yetkilendirme ayarları
Title Settings

Bu bölümde web sitenizin başlığını girebilirsiniz. Ayrıca başlık ve yazı-sayfa aralarındaki ayıraç karakterini de buradan seçebilirsiniz. ​

Yoast seo title ve ayıraç karakter seçimi

Google da web siteniz listelendiğinde varsayılan ayıraç kullanıldığında başlıklarınız şu şekilde görünecek;

Google index ayıracı
Newsletter

Bu kısım çok önemli olmamakla birlikte yoast bülten aboneliği için sizden bilgi almak amaçlıdır. Eğer isterseniz bültene abone olabilirsiniz.

yoast newsletter
Son adım

Kurulum sihirbazı bitti ve işlem tamamlandı bundan sonra bu ayarları Seo sekmesinden ayrıca değiştirebilirsiniz.

Yoast kurul adımları son bölüm

4. Yoast Seo Gelişmiş Ayarlar

Kurulum sihirbazını bitirdikten sonra Yoast seo yu bu ayarlarla kullanmaya devam edebilirsiniz fakat daha spesifik ayarlar yapmak istiyorsanız gelişmiş ayarlar sayesinde daha çok detaya inebilmek mümkün. 

Hatırlarsanız 2. bölümde Yoast seo gelişmiş ayarları etkinleştirmiştik işte bu ayarlar sayesinde kurulum sihirbazı süresince yapılan konfigürasyonlar tek tek değiştirilebilir.​

Şimdi Dashboard dan başlayarak uzun uzun tüm sekme ve yarların ne anlama geldiğini anlatacağım.​

4.1. Dashboard

Dshboard ana sayfasında uyarılar ve problemlere ait bildirimler bulunur bundan zaten yukarıda bahsettik bunun dışında Dashboard üzerinde 5 ayrı sekme daha bulunmaktadır. Kısaca bunlardan bahsedelim.

Dashboard rehberi
Genel Sekmesi : 

Genel sekmesi altında yukarıda kurulum yaptığımız sihirbazı başlatabileceğimiz bir buton var. Cnfiguration Wizard buradan çalıştırılıyor.

Features Sekmesi : 

Features sekmesi altında bir kaç gelişmiş ayar bulunmaktadır sırasıyla bu ayarları gözden geçirelim.

Readability analysis: Okunabilirlik analizi olarak dilimize çevrilen bu ayar yazdığınız makalelerin okunaklı ve dil bilgisi kurallarına uygun olup olmadığını denetleyen bir araçtır var sayılan olarak etkin olarak işaretlidir.

Keyword analysis: Kelime analizi, yazı ve sayfa oluştururken alt kısımda çıkan meta kutusundan kaldırır veya aktif eder. Eğer kapatılırsa makale yazarken yoast size anahtar kelime önerisinde bulunmaz.

Advanced settings pages : Gelişmiş ayarlar açar. (Bu önemli bir ayar olduğu için rehberin başında bu özelliği açmıştık)

Ryte : Sitenizin arama motorları tarafından indexlenip, indexlenmediğini sürekli olarak kontrol eden bir ajandır.

Admin bar menu : WordPress yönetim panelinde üst kısımda bulunan admin bar'a Yoast ın yerleşip yerleşmeyeceğini bu ayar sayesinde seçebilirsiniz. Varsayılan olarak yoast admin barda görünür.

Cornerstone content : İlk olarak terimin ne anlama geldiğinden bahsedelim ama bu ayrıca bir rehber konusu. Web sitelerimizde çoğu zaman en güzide içeriklerimiz bulunur. Bu içerikler her alanda ön planda olsun isteriz bunlar gibi güzide içeriklere corenerstone content denir. 

Bu özellik varsayılan olarak açık gelir fakat hangi yazınızın veya sayfanızın cornerstone olacağını siz belirleyeceksiniz. Bir içeriği cornerstone (güzide içerik) olarak belirtmek için yazı veya sayfa oluşturma aşamasında altta çıkan yoast kutusundan seçebilirsiniz.​

Aşağıdaki örnekte bir makalenin cornerstone olduğu yoast'a bildirilmiş​

cornerstone content

Tabii ki cornerstone bununla bitmiyor bu kutucuk sadece bu makalenin cornerstone olduğunu söylüyor fakat devamında yapılması gereken bazı işlemler var. Şuan bu konu hakkında WordPress Loca da bir rehber bulunmuyor eğer daha fazla detay istiyorsanız makaleyi yoast blog dan okuyabilirsiniz.

Text link counter : Bu özellik sitenizin iç linklemesini geliştirmenize yardımcı olacak bir özellik. Yast premium da bulunan iç linkleme sayacıyla entegre çalışan bir özelliktir.

Your Info Sekmesi: 

Bu sekmeden web sitenizin adını, firma ya da kişi bilgilerini değiştirebilirsiniz. Kurulum sihirbazı bölümünde bu ayarlar önceden yapılmıştır fakat sihirbaz kullanmadıysanız bu alanları your info sekmesinden düzenleyebilirsiniz.

Webmaster Tools Sekmesi : 

Google, bing ve yandex gibi webmaster araçlarının doğrulama kodlarını bu alana girebilirsiniz.​ bu sayede yoast seo gelecekte bu arama motorlarının yönetim panellerinden hata veya uyarıları okuyabilir duruma gelecektir.

Güvenlik Sekmesi:

Yazı ve sayfa oluşturma sırasında ortaya çıkan yoast meta kutusunun görünürlüğünü ayarlayan bir seçenektir. Eğer birden çok yazarla çalışıyorsanız ve seo ayarlarını kendiniz yapmak istiyorsanız​ bu seçeneği diğer yazarlar için gizleyebilirsiniz.

4.2. Başlıklar ve Metalar (Titles & Metas)

Genel​:

Bu kısımda site başlığı ve içerik başlıkları arasındaki ayıraç karakteri belirlenebilir. Varsayılan olarak "-" tire işareti kullanılır.

Devamında Force rewrite titles özelliğini etkinleştirip kapatabileceğiniz bir seçenek göreceksiniz. Bu kısım sitenizin başlıklarının google da iki kez çıkması (çift başlık) sorununu çözmek içindir. Bu seçenek varsayılan olarak kapalıdır fakat temanızdan veya site içeriğinizi tamamen değiştirmenizden sonra google sitenizi tekrar indexlediğinde bu çift başlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Bunun çözümü için öncelikle tema gözden geçirilmeli sonrasında çözüm bulunamazsa ​bu seçenek aktif edilmelidir. Fakat bu seçeneğin sunucuya çok yük bindireceğini unutmayın.

Yoast titles metas settigns

Ana Sayfa:

Eğer web sitenize okuma bölümünden bir ana sayfa belirlediyseniz bu özellik pasif hale gelir. Şayet web sitenizde herhangi bir ana sayfa yoksa ve sadece blog girdilerini ana sayfada gösteren bir yapınız varsa bu bölümden ana sayfanızın google da nasıl görüneceğini seçebilirsiniz.

Web sitenize statik bir ana sayfa seçtiyseniz bunun için gerekli başlık ve açıklama ayarlarını ana sayfanızdaki Yoast seo kutusundan yapmalısınız. Aşağıdaki resimde örnek bir ana sayfanın yoast seo kutusu ile düzenlendiğini görebilirsiniz. Kod parçacığını düzenleyerek sayfanızın google da nasıl görüneceğini bu alandan değiştirebilirsiniz.

Yoast seo da ana sayfa seo ayarı yapmak

Gerekmedikçe sık sık ana sayfanızın meta etiketlerini başlığını değiştirmeyin. Sitenizi ilk kurduğunuzda bu bilgileri bir kez girip çok köklü bir değişim olmadıkça değiştirmeyin.

Yazı Tipleri:

Yazı tipleri bölümünden wordpress' te oluşturulacak veya oluşturulmuş tüm sayfaların  (kategori, yazı,etiket, ortam, sayfa) başlık temaları belirlenebilmektedir. Ayrıca bu öğelerin google trafından indexlenip, indexlenmeyeceği de yine bu ayarlardan baştan yapılabilir.

Aşağıda örneklerle beraber tüm öğelere uygulanması gereken ayarları anlatmaya çalışacağım. Genellikle kendi wordpress projelerimde de bu ayarları kullanıyorum.

​Yazılar

Yazılar şablonunuz aşağıdaki gibi olmalıdır.

%%title%% %%sep%% %%sitename%%

yazı sayfası meta ve title

Ayarlarınızı yukarıdaki gibi yaptığınız taktirde yazılarınız google da aşağıdaki gibi çıkacaktır.

Yazılar şablonunuz yandaki gibi olmalıdır. 

Başlık, ayıraç ve site adı değişkenleri şeklinde hazırladığınız zaman artık her yazdığınız yazı aynı format google tarafından indexlenecek.

​Meta robots  index seçin aksi taktirde google yazılarınızı indexlemez.

Her yazıda bu ayarları uygulamak zorunda değilsiniz . Yazıya özel ayarları yazı içindeki yoast kutusundan belirleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ!

Meta robots alanlarındaki "Kad parçacığı ön izlemesindeki tarih" seçeneklerinin gizli olması önerilir. Çünkü google da çıkan sonuçlarda eğer içerik tarihleriniz eski görünüyorsa linklerinizin tıklanma oranı düşebilir. Bu yüzden tarih bilgileri google' dan gizlemek tıklanma oranını yükseltebiliyor.

Sayfalar

Sayfaların seo ayarları da yazılar bölümünde anlatıldığı gibi tamamen aynı olmalıdır​.

Ortam

Eğer sitenizin içeriği fotoğraf ağırlıklıysa veya bir fotoğraf sitesi tasarladıysanız ortam sayfalarınızı da aynı yazılarda olduğu gibi ayarlayın. Normal blog veya sitelerde ortam sayfalarını indexe açarsanız zaman geçtikçe düzinelerce resim için sayfaları google indexleyecek. Ben kendi projelerimde bunun gibi bir durum olsun istemediğim için bu özelliği nindex olarak değiştirmeyi tercih ediyorum.

Kategori

Kategori ve etiketler için de yoast üzerinden bir seo template'i oluşturabilirsiniz. Kategori ve etiketler varsyılan olarak wordpress tarafından arşiv olarak başlıklandırılır. Bu durumda google, kategori ve etiketlerinizde arşivleri adında başlıklar çıkartır. Bunu engelleyip kategori ve etiketleri kendi adıyla google' a indexletmek istiyorsanız aşağıdaki ayarları yapın.

Yoast seo kategori ve etiket ayarları nasıl yapılır

Arşivler

Arşivler tabındaki author ve data arşivlerini etkisiz hale getirin. Author, çoklu yazar bulunan sitelerde kullanılır eğer böyle bir yapınız yoksa etkisiz hale getirebilirsiniz. Yayınlanan her blog yazısına ait tarih ve saat bilgileri ile bir sayfa wordpress te otomaitk olarak oluşturulur. Bu sayfaların google da çıkmasını istemiyorsanız indexlemeyi kapatabilirsiniz.

Ben kendi projelerimde bu özelliği kapatarak data arşiv sayfalarının google da indexlemesini engelliyorum fakat bu durumda karar size kalmış oluyor.

Yoast seo arsiv ayarları nasıl yapılır

Diğer

Son olarak diğer tabında arşivlerin alt sayfalarını google görmek istemiyorsanız indexlemeyi buradan durdurabilirsiniz. Ben bu durumun olmasını tercih etmediğim için bu özelliği de kapatıyorum.

Yoast seo diger ayarlar

4.3. Sosyal

Yoast Seo' nun sosyal ayarları doğru yapıldığında google, profillerinizi daha kolay keşfeder fakat bunun için tüm sosyal meta verileri etkinleştirmek gerekir. Yoast her sayfa ve yazıya özel resimler eklemenize izin verir sayfanız veya yazınız sosyal medya da paylaşıldığında resimler ve küçük resimler daha düzgün okunabilir hale gelir.

Hesaplar

​Bu bölüme web siteniz için açtığınız tüm sosyal medya hesaplarınızı doğru olarak girin.

Yoat seo sosyal medya ayarları 2017

Facebook

Bu bölümde yapılması gereken bir kaç ayar bulunuyor. Bu ayarları aşağıdaki gibi uygulayabilirsiniz.

Facebook admin bölümünden facebook adı ve kullanızı ID nizi girin. Kullanıcı ID nizi buradan öğrenebilirsiniz.

En alttaki alana da bir facebook APP oluşturup Api anahtarınızı girin.

Facebook için yoast seo ayarları

Ayarlar bu şekilde yapıldığı taktirde herhangi bir paylaşım sırasındaki tablo aşağıdaki gibi olacaktır. Resimler, başlıklar ve içerik açıklaması bölümlerinde herhangi bir problem bulunmuyor.

Yoast seo sosyal medya ayarları facebook paylaşım kontrolü

Twitter

Bu adımda twitter meta kartını aktif edip paylaşımlarda resim veya özet ya da her iki şekilde çıkıp çıkmayacağını belirleyebilirsiniz.​

Yoast twitter ayarları

Pinterest ve Google+

Eğer kullanıyorsanız hem pinterest hem de ​Google+ için benzer ayarları uygulayın.

4.4. Yoast Xml Site Haritaları

Yoast seo ile Xml site haritaları kurulu olarak gelmektedir. Yoast kullanırken ekstra bir site haritası eklentisi kullanmanıza gerek yok. Site haritaları kurulu ve etkin olarak geliyor fakat isteğe bağlı bazı ayarlar yapmak mümkün.

Genel :

Genel sekmesinde site haritası başına en fazla girdiyi sınırlayabilirsiniz varsayılan olarak bu değer 1000 dir.

Yazı Tipleri :

Yazı tipleri bölümünden site haritasına dahil edip çıkartacağınız sayfaları belirleyebilirsiniz.

Hariç Tutulanlar: ​

Sayfa ve yazı bazlı engelleme yapıp site haritasında yer almasını istemediğiniz içeriklerinizi engelleyebilirsiniz.

Kategoriler :​

Kategoriler bölümünden etiket, kategori, ürün ve temanızın desteklediği portfolio tarzındaki tüm girdileri site haritasından çıkartabilmeniz mümkün.

4.5. Gelişmiş Ayarlar

Kategori linkleri nasıl kaldırılır

Bu kısımda bulunan en önemli ayar kategoriler için varsayılan linkleri kaldırmaktır. Bir kategori içine yazı eklediğinizde link yapısı şu şekilde olur;

www.siteadi.com/kategori-adi/yazi-adi

Varsayılan uzantıyı tut konumundan kaldır konuma geçirdiğinizde ise aşağıdaki gibi olur;

​www.siteadi.com/yazi-adi

Böylelikle yazınızı hangi kategori içine eklerseniz ekleyin link yapısında kategoriniz gösterilmez. Bu durum Seo bakımından istenilen bir link yapısıdır.

4.6. Araçlar

Bu bölümde yoast için bir kaç faydalı araç bulunur.

Yoast seo ayarları araçlar sekmesi kullanımı

Dosya Düzenleyicisi :

Bu araç robots ve htaccess gibi dosyaları hızlı düzenlemenize yardımcı olur​.

Toplu Düzenleyici : ​

Bu araç, yazıların veya sayfaların içine teker teker girmeksizin başlık ve açıklama alanlarınızı hızlıca değiştirmenizi sağlar.​

İçeri Al / Dışarı Aktar :​

Bu araç sayesinde yoast seo ayarlarını dışa aktarıp kaydedebilirsiniz böylelikle başka projelerde tüm ayarları yapmak yerine belirli alanları değiştirebilirsiniz. İçe al aracı ise başka seo eklentileri​nin ayarlarını Yast'a uygulamak için kullanılır. Bu araç başka eklentilerden Yoast' a geçiş sırasında kullanılabilir.

4.7. Arama Konsolu

Yoast seo' nun son sekmesi olan​ arama konsolu google web master hesabınızı yoast a entegre etmenize yarar. Bu sayede tarama hataları ve kırık sayfalar gibi uyarıları wordpress yönetim panelinizden keşfedebilirsiniz.

Yoast seo ayarları oogle arama konsolu yetkilendirme

Bu işlem öncesinde web sitenizi Google yönetici araçlarına ekleyip doğrulamanız gerekmektedir. Siteniz doğrulandıktan sonra bu sayfayı kullanarak yetkilendirme işlemini yapabilirsiniz.

Yetkiledirme işlemi sonrasında bu kısımda ek alanlar aktif olacak ve hem mobil hem de masaüstü için ayrı ayrı kırık bağlantı bildirimlerini takip edebileceksiniz.​

Doğrulanan bir siteye örnek.

Yoast seo ayarları google arama konsolu gelişmiş ayar

5. Yoast Meta Kutusu

Yoast kurulduktan sonra artık her sayfanın ve yazının alt kısmında bir kutucuk  ortaya çıkar. Bu kutucuk sayesinde içeriğinizin google ve sosyal medya paylaşımlarında nasıl görüneceğini ön izleyebilirsiniz. Web sitesine eklenen her yazı ve sayfada bu kutucuk gözden geçirilmeli gerekli tüm düzenlemeleri yapılmalıdır.

Yazılar eklenirken Yoast kutusundaki ip uçlarına dikkat etmekte fayda var. Buradaki ip uçları eklenti güncellendikçe google algoritmalarına göre değişiklik göstermektedir bu yüzden her zaman güncel eklenti kullanılmalıdır.

Aşağıdaki örneği inceleyin;

Tüm alanlar yeşil görünüyor çünkü başlıklar ve açıklama kurallara uygun bir şekilde hazırlanmış. Başlık ve açıklama bölümü google'ın listeleyebileceği maksimum karakter sayısını aşmamış böylece yeşil olarak işaretlenmiş.

Yoast seo uyumlu makale yazmak

Başlık ve metaların hemen devamında aşağıdaki gibi bir analysis alanı bulunur.

Bu alanda ise yazdığınız makalenin seo kurallarına uygun olup olmadığı ​yeşil ve kırmızı noktalarla belirtilmiştir.

Makaleleri yazarken yoast kutusuna ekleyeceğiniz anahtar kelime üzerinden makaleniz kontrol edilir ve uygun olmayan durumlar size kırmızı ya da yeşil ışık yakar. Makalelerinizi genelde yeşil ışığı yakalayacak şekilde yazın fakat sırf yoast ta yeşil görünsün diye içeriğinizi saçma sapan kelime ve başlıklarla doldurmayın.​

Yoast ile seo uyumlu makale yazmak

Yoast Meta Kutusu Sosyal Medya Ayarları

Yoast seo kutucuğu sayesinde makalenin, google'a çıkmadan önce ön izlemesini yapıp istediğimiz başlık ve açıklamayı verebiliyorduk. Bu durum facebook ve twitter gibi sosyal medya hesapları içinde aynıdır. Ziyaretçinin içeriklerinizi paylaştığında hangi başlık, açıklama ve resimle paylaşılacağına karar verebilirsiniz. Hatta bunu önceden ön izleyebilmekte mümkün. 

Aşağıdaki örneği incelediğimizde üst kısımda yazı içerisinde kullanılan resmi ggörüyruz. Eğer istersek bunun yerine farklı bir resim kullanabiliriz. Bunu başka görsel kullan bölümüne tıklayarak değiştirebiliriz.

Alt kısımda facebook başlığı ve açıklamasına baktığımızda bu alanları da farklı metinlerle değiştirebilmek mümkün.​

Sosyal medyada paylaşılacak makaleye seo yapmak

6. Sonuç

Yoast Seo eklentisinin ayarlarını yapıp kurulumu tamamlamak ve bir anahtar kelimeye odaklanarak makaleleri hazırlamak size biraz zor gelebilir. Çünkü hem yapılması gereken ayarlar hem de seo uyumlu yazılar yazmak epey uğraştırıcı bir iş fakat en azından yoast ayarlarını her site için bir kez yapıp tekrar geriye dönemiz gerekmiyor. Bundan sonra geriye kurallara uygun yazılar yazmak kalıyor. 

Bu rehberde kullanılan Yoast Seo eklentisi 2017 5.3 versiyondur. Eklentide çok köklü bir değişiklik olduğunda gelecekte rehberi güncellemeye çalışacağım. Şuan itibari ile en güncel Yoast seo ayarlarını sadece bu rehberde bulabilirsiniz.

Konu fazlasıyla uzun ve bu yüzden size karmaşık gelebilir fakat her ne olursa olsun aklınıza takılan tüm detayları yorum kısmından sorabilirsiniz.​

Click Here to Leave a Comment Below 7 comments
Cem - 30 Ağustos 2017

Muhtesem bir rehber olmus emeginize saglik daha once okuduklarim arasinda en gunceli.

Reply
  Siyahpara - 31 Ağustos 2017

  Begendiğinize sevindim güncel tutmaya çalışacağım.

  Reply
Nejat - 31 Ağustos 2017

Çok emek verilmiş hocam teşekkürler adım adım uyguladım 2017 model yoast rehberi buna denir takipteyim 🙂

Reply
  Siyahpara - 31 Ağustos 2017

  Samimi yorumunuz için ben teşekkür ederim takipte kalın devam edecek:)

  Reply
Hazar - 31 Ağustos 2017

Tam aradigim tarzda bir rehber emeginize saglik hocam

Reply
  Can OYTUN - 31 Ağustos 2017

  İşe yaradığına sevindim

  Reply
Musa Okumuş - 14 Eylül 2017

Bu kadar uzun olmasına rağmen açık ve net her detay düşünülmüş bir rehber. Bu tip makalelerin devamını bekliyorum emeğe saygı selamlar..

Reply

Leave a Reply: