WordPress Teması Nasıl Yüklenir

Enter your text here...

Yeni bir wordpress sitesi kurulumu yaptınız ve tema nasıl yüklenir merak ediyorsanız kolay yoldan tema yüklemeyi hedefleyen bu rehber sayesinde tema yüklemeyi öğrenebilirsiniz. WordPress temaları ile ilgili daha detaylı bilgi için okuyun...

WordPress temalarını yüklemek oldukça basittir fakat bazı temaları kullanmak en az wordpress​' e yeni başlamak kadar detaylı gelebilir. Bu sorunu aşmak için yüklenilen temaların kullanım kılavuzlarına veya eğitim videoları göz atmak iyi bir fikirdir.

​Tema yükledikten sonra wordpress' in tüm görüntüsü değişebilir, bazen kaymalar ortaya çıkabilir, bazen de menüler veya içerikler kaybolabilir. Aslında hiç bir şey silinmez sadece yerleri değişerek tekrardan tema ayarlarının yapılması gerekir.

Bu rehber size temaların kullanımlarını öğretmez sadece 2 farklı yolla tema yüklemeyi ele alır. 

Eğer, eklenti nasıl yüklenir konusunu okuduysanız bu bölümdeki adımlar eklenti yüklenme adımlarına oldukça benzerdir. 2 farklı şekilde tema yüklenebilir demiştik bunlardan biri wordpress' in online tema deposunu kullanmak diğeri ise elinizdeki zip formatındaki temaları yönetim paneli üzerinden yükleyip aktif etmek.

1. WordPress Temalar Üzerinden Tema Bulup Yüklemek​

Ücretsiz olarak wordpress depolarından bir tema yüklemeyi planlıyorsanız bunun en kolay yolu tema arama motorunu kullanmaktır. Bunun için wordpress yönetim panelinizden görünüm>temalar​a tıklayın. Ardından yeni ekle ye tıklayın

wordpress tema kurulumu

Üst kısımdan en son, öne çıkan, popüler gibi sekmelere tıklayarak farklı temalara ulaşmak mümkün. Bunun yanında arama bölümünden daha önce tema dizininden keşfettiğiniz bir tema varsa ismini yazarak bulabilirsiniz. Wordpess.org daki ücretsiz tema dizinini görüntülemek için tıklayın.

tema dizininden tema aramak

Seçtiğiniz herhangi bir temanın üzerine mouse'u sürüklediğinizde temanın alt kısmında Kur ve Önizle adlı iki ayrı buton göreceksiniz. Dilerseniz temayı kurarak hemen aktif edebilir veya ön izleme ile nasıl göründüğüne  bakabilirsiniz.

Bu adımda temayı yükleyebilir veya önizleyebilirsiniz

Aşağıdaki örnekteki gibi seçtiğiniz herhangi bir temayı ön izleyebilirsiniz. Eğer yüklemek isterseniz "Kur" butonuna tıklayarak sitenize uygulayabilirsiniz.

tema canlı önizleme

Kurulumunu yapıp aktif ettiğimiz aşağıdaki tema, kurulum sonrasında bir uyarı verdi. Rehberin başlangıcını hatırlarsak bir çok temanın ek gereksinimleri olduğundan bahsetmiştik. Bu temanın da düzgün çalışabilmesi için bir eklentiye ihtiyacı var. Bu tip durumlarda gereken eklentilerin kurulması elzemdir.

Bazı temalar ek gereksinime ihtiyaç duyar

2. Zip Dosyasından Tema Yüklemek

İlk adımı tamamladığımıza göre şimdi ikinci tema yükleme yöntemine geçebiliriz. Şimdi uygulayacağımız yöntemde, wordpress depo harici başka sitelerden indireceğimiz veya satın alacağımız temaları wordpress sitesine yüklemeyi inceleyeceğiz.

Bu yöntemde diğerinde olduğu gibi gayet basit, zip li olarak sıkıştırılmış bir tema dosyasını wordpress yönetim panelinden yükleyebilirsiniz. 

Bunun için Görünüm' den Temalar' a gelin ve Yeni Yükle' ye tıklayın.

Ardından dosya seç e tıklayarak daha önceden temin ettiğiniz sıkıştırılmış (zip li) tema dosyasını seçin.

Zip li tema dosyasını yüklemek

Hemen yükle butonuna tıklayın. 

  • Bazı temalar çok büyük boyutta olabilir bu yüzdenhosting hesabınızın yükleme limitini aşabilirsiniz.
  • Bunu önlemek için tema dosyanızın içeriğini gözden geçirin bazen içerisinde tasarım dosyaları olabilmektedir.
  • Bu dosyaları klasörden ayırıp sadece tema dosyasını yükleyin veya ftp den yükleme yolunu deneyin

Tema yüklendikten sonra etkinleştirin

Yüklenen tema aktif edilir

Tema yüklendikten sonra test etmek için web sitenizin ana sayfasını görüntüleyebilirsiniz.

Wordpress tema yükleme başarılı

Umarım bu rehber wordpress tema yükleme konusunda size yardımcı olmuştur. Bu rehber, WordPress' in 4.8.1 sürümü kullanılarak hazırlandı wordpress sürekli gelişim gösteren bir yapıya sahip olduğu için ileri ki sürümlerde şekil olarak bazı farklılıklar ortaya çıkabilir ama genel mantık değişmez.

Bu rehberi beğendiyseniz bizi takip edin gelecekte bir çok yeni rehber ve öğreticilerde görüşmek üzere. 

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: