Cpanel ile Kolay WordPress Kurulumu

Herhangi bir teknik veya kod bilgisine ihtiyaç duymadan en kolay şekilde wordpress kurulumu gerçekleştirmek istiyorsanız bu rehberdeki adımları uygulayarak kurulumu 10 dakika gibi bir sürede tamamlayabilirsiniz.

Domain ve hosting gibi bazı ön gereksinimleri tamamlamadıysanız veya kurulum öncesi kafanızda bazı soru işaretleri varsa ​WordPress kurulumu için gerekenler sayfasına göz atın.

​Giriş

İnternette bir çok blog veya web sitesinde wordpress kurulum adımları uzun uzun anlatılıyor ve çoğu gerçekten kafa karıştırıcı, gereksiz rehberler diyebilirim. Bu karmaşaya son vermek için daha sadeleştirilmiş ve temiz bir rehber hazırlamaya çalıştım. Eğer wordpress kurulumu için 10, 15 dakika dikkatinizi dağıtmadan rehberdeki adımları uygularsanız, kurulumu eksiksiz tamamlarsınız.

WordPress Kurulumu 1: Tek Tıkla Script Kurulumu

WordPress kurulumunu Cpanel üzerinden gerçekleştireceğiz bunun için Cpanel e oturum açın ve ana sayfanın alt kısmında bulunan Tek Tıkla Script Kurulumu tabundan WordPress' i tıklayın

Kurulumda 1. adım

WordPress Kurulumu 2: Otomatik Yükleme Ekranı

Otomatik kurulum için Install Now butonunu tıklayın. Bir sonraki adımda bir kaç küçük ayarlama yapmak gerekecek.

Otomatik kurulum için yükle butonuna tıklayın

WordPress Kurulumu 3: Protokol Seçim Alanı

WordPress'i hangi dizine ve hangi protokolde yükleyeceğinizi bu bölümden belirleyebilirsiniz. Eğer sitenizin SSL destekli olmasını istiyorsanız (önerilen budur) gerekli seçimi protokol kısmından yapabilirsiniz. Ek olarak sitenizin tarayıcıda www ve ya www olmadan görünüp görünmemesini de aynı bölümden seçmekte özgürsünüz.

Alt kısımdaki yükleme dizinini boş bırakın. Eğer wordpress in siteadresi.com/klasor gibi bir yerde kurulmasını istiyorsanız buraya bir dizin adını yazabilirsiniz. Domaininizde direk olarak sitenizin kurulmasını istiyorsanız boş bırakın

Wordpress kurulum yeri seçmek

WordPress Kurulumu 4: Site Adı, Slogan, Kullanıcı adı ve parola Belirlemek

Aşağıdaki resimde verilen örnekteki gibi wordpress sitenizin adını ve sloganını bu bölümden belirleyebilirsiniz. Ad ve slogan yazmanız şart yoksa kurulum tamamlanmaz.

Ayrıca hemen alt kısımdaki kullanıcı adı ve parola kısmını da doldurup bu bilgileri bir yere kaydedebilirsiniz. En alt kısımda bulunan admin email alanına da bir mail adresi girin.

Kurulumun bu adımı giriş bilgilerini kapsar

WordPress Kurulumu 5: Tema Seçimi

İsteğe bağlı olarak ücretsiz temalardan birini seçebilirsiniz. Eğer seçim yapmazsanız wordpress' in varsayılan temasını kullanmakta veya kurulum sonrası farklı bir tema yüklemekte özgürsünüz.  

Seçiminizi yapıp Yükle butonuna tıklayın.

Kurulumun bu adımında tema seçebilirsiniz

WordPress Kurulumu 6: Yükleme Süreci Başladı

Yaklaşık 30 , 40 saniye sonra kurulum tamamlanacaktır.

kurulum başladı birkaç dakika bekleyin

WordPress Kurulumu 7: Yükleme Tamamlandı

Kurulum başarılı bir şekilde tamamlandı. Aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz burada wordpress yönetim paneline erişeceğiniz link ve site erişim bilgileriniz bulunuyor.

Kurulum tamamlandı

WordPress Kurulumu 8: Siteyi Görüntülemek

Tarayıcıyı açıp site adresini yazdığınızda SSL Güvenli bağlantı ile yeni wordpress web sitenizin başarılı bir şekilde kurulduğunu göreceksiniz.

kurulumun son adımı

WordPress Kurulumu 9: WordPress Yönetim Panelini Görüntülemek

Kurulum bittikten sonra wordpress sitenizi yönetmek için yönetim paneline geçiş yapabilirsiniz. Bunun için site adresinizin sonuna siteniz.com/wp-admin yazarak admin paneline geçin ve kurulumda girdiğiniz kullanıcı adı ve şifreyi girerek paneli görüntüleyin.

Admin paneline erişim

Yaklaşık 10 dakikalık bir sürede hiç bir kodlama ve yazılım işlemine başvurmaksızın wordpress'i kolayca yükledik. Bundan sonra yeni wordpress sitenizi geliştirmek için yapmanız gerekenleri WordPress Rehberi kategorisindeki içeriklerden öğrenebilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: