WORDPRESS KURULUMU İÇİN GEREKENLER

WordPress kullanarak yeni bir web sitesi ya da blog kurmak istiyorsanız kurulum öncesi gereklilikleri bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

WordPress kurulumuna geçmeden önceki ilk adım bir kurulum planı yapmaktan geçer. İlk olarak wordpress' i ne amaçla kullanacağınızı ve nasıl bir proje uygulayacağınızı planlamalısınız. Bu planlama sonucunda ihtiyacınız olan bir takım gereksinimler olabilir kurulum sonrasında herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için bu sayfada anlatılanlar size rehberlik edecek.

1

Hedef ve Amaç

WordPress tabanlı bir web blog veya siteyi muhtemelen bir amaç uğruna başlatacaksınız fakat burada hedefinizi doğru seçmeniz gerekiyor.

Yeni kuracağınız wordpress tabanlı sitenin öncelikle hangi konuda olacağına karar vermelisiniz vereceğiniz karara göre ihtiyaçlarınızın değişebileceğini göz ardı etmemelisiniz.

Örnek vermek gerekirse, wordpress' i bir şirket web sitesi için kurmayı planlıyorsanız öncelikle kurumsal bir tema seçmelisiniz. Eğer ücretsiz temalar hayalinizdeki tasarımı ortaya çıkartmaya yetmiyorsa ücretli bir premium tema satın almanız gerekebilir. Bu da size hesapta olmayan ek bir maliyet ortaya çıkartabilir.

Yine şirket web sitesine örnek verecek olursak, çoklu dilde bir wordpress sitesi kurmayı planlıyorsanız bunun için ücretli bir eklenti kullanmaya mecbursunuz​ çünkü wordpress' i çoklu dilde kullanabileceğiniz ücretsiz bir eklenti bulunmamaktadır.

Eğer kişisel bir blog veya niş hedefli bir web sitesi kuracaksanız ve tasarımsal olarak çok büyük hedefiniz yoksa tema ve eklenti bakımından daha fazla ​ücretsiz seçenek bulmak mümkün.

Kişisel blogunuza ziyaretçi kitlesini arama motorlarından almak istiyorsanız içerik bölümünü en baştan iyi kurgulamanız gerekir. Kişisel bloglar genellikle her türden yazı veya resim paylaşılan günlük niteliğinde gibi görünse de sonuçta içerik olarak düzenli ve okuyucuyu doyurabilecek biçimde kurgulanmalıdır. İçeriklere ait kategoriler, konu başlıkları, menüler ve etiketler en baştan planlanmalı aksi taktirde wordpress kurulduktan sonra google veya diğer arama motorları, blogunuzu indexlemeye başlayacak ve sonradan yaptığınız değişiklikler teknik bazı sorunlara yol açacaktır. SEO bölümünde bu konuyla daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Bu bölümü özetleyecek olursak;

  • Kurulum öncesi hedefleri baştan planlamak
  • Ücretli eklenti veya temalar gerekebileceğini göz ardı etmemek
  • İçerik alanını, kategori, konu ve etiketlemeyi kurulumdan önce kurgulamak

2

Domain (Alan adı)

WordPress veya başka bir platform fark etmeksizin insanların web sitenizi bulabilmeleri için bir alan adına ihtiyacınız var. 

Hedeflediğiniz kurulumu yapabilmeniz için bir alan adına ihtiyacınız bulunuyor. Alan adı fiyatları ortalama 25 TL veya 30 TL arasında fiyatlardırılmakta. Bir sonraki madde de göreceğiniz üzre bir de hostinge ihtiyacınız var hosting ve domaini ayrı yerlerden alabileceğiniz gibi aynı yerden satın alma imkanınız da var. Eğer ayrı ayrı yerlerden satın almanız gerekirse satın aldığınız domaini hosting hesabınıza yönlendirmelisiniz.

Domain satın almadan önce projenize uygun bir isim bulmanız çok önemli çünkü bir kez kurulum yapıp içerik üretmeye başladıktan sonra domain değiştirmek büyük sıkıntılara yol açabiliyor.


3

Hosting

Hosting, web sitenizin internetteki evidir. Web sitelerindeki tüm dosyalar, resimler, içerikler ve veri tabanları hosting servislerinde depolanır.

Hosting, bir web sitesindeki en önemli teknik unsurlar arasındadır. Web sitenizin sürekli açık kalması ve ulaşılabilir olması için kesintisiz ve hızlı bir hosting seçmeniz gerekmektedir. 

İnternette araştırma yaptığınızda karşınıza binlerce hosting firması ve değişik fiyatlandırma politikaları ortaya çıkar. Önemli olan fiyat tarafına çok fazla önem göstermek yerine referans ve yorumlara bakarak en iyi hizmet veren firmayı bulmaktır. Bazı web master forumlarına bakıldığında insanların sürekli hosting firması değiştirdiklerini görürsünüz. Bunun sebebi bazen memnuniyetsizlik bazen de fiyat avantajı olabiliyor.

Hosting seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir detay da sunucunun wordpress uyumlu olmasıdır. Eğer imkanınız varsa linux tabanlı bir hosting planı seçmeniz wordpress' in performansı için faydalı olacaktır.

Her ne kadar hosting değişikliği wordpres' te çok zor bir iş olmasa da sürekli arayışa girip zaman kaybetmek sizin aleyhinize olacaktır.