WordPress Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler

WordPress kurduktan sonra yapılması gerekenler nelerdir? Bu, özellikle yeni başlayanların en sık sordukları soru ve akıllarını en çok meşgul eden konular arasındadır. Bu rehber, yeni bir wordpress kurulduktan sonra yapılması gereken en öncelikli ve önemli işlemleri kapsamaktadır.

Yeni wordpress sitenizi kurarken kurulum amacını baştan belirlemeniz gerekmektedir. Bu hedefe göre tema, eklenti, başlık, hedef anahtar kelimeniz gibi bazı konular otomatik olarak netleşmiş olur. Kurulum öncesi detaylarla ilgili daha fazla bilgye bu rehberden ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ!

Bu rehberde ele alınan bazı konular yeni web sitenizi SEO (Google optimizasyon) kurallarına uygun şekilde hazırlamak amacıyla bazı özel yöntemler içermektedir. Birebir uygulandığı taktirde size fayda sağlayacaktır.

Her şey hazırsa başlayabiliriz...

1. WordPress' le gelen varsayılan içerikleri silmek

WordPress ilk kurulduğunda içeriğinde varsayılan olarak örnek bir yazı, sayfa, kategori ve bir de yorum eklenmiş olarak gelir. Bu varsayılan içerikleri silin.

​Yazılar bölümündeki Hello word varsayılan yazısını silin.

wordpress ilk yapılacaklar

Sayfalar tabından otomatik oluşturulan sayfayı silin.

2. adım varsayılan sayfayı silmek

​2. Genel ayarları düzenleyin

Ayarlar > Genel sekmesine gelin ve genel ayarlardan aşağıdakileri değiştirin.

1) Site başlığı : Domaininize uygun kısa bir başlık kullanın

2) Slogan : Sitenize uygun bir slogan kullanın

3) Zaman Dilimi : +3 İstanbul olarak değişitirin

4) Saat Tarih: Saat ve tarih diliminden uygun olanı seçin

ve değişiklikleri kaydedin. 

Genel ayarlar

​3. Kalıcı bağlantıları düzenleyin

Ayarlar > Kalıcı bağlantılar sekmesinden bağlantıları Yazı İsmi seçeneği ile değiştirin bu adım SEO için önemli bir detaydır.

Wordpress kalıcı bağlantılar

4. Gereksiz temaları silin

Gereksiz temalar boşuna yer kaplar ve bazen güncelleme ister sizi boş yere meşgul eder. Ayrıca varsayılan temalar üzerinden bazı açıklar yakalanarak hacker saldırıları bile yapılabilmektedir.

Gereksiz ve kullanmadığınız temaları silin

5. Gereksiz eklentileri silin

Kullanılmayan gereksiz eklentileri daima silin fazla eklentiler siteyi yavaşlatabilir ve gereksiz yer kaplayarak veri tabanını işgal eder.​ Kurulum sonrası gelen hello dolly eklentisi gereksiz bir eklentidir.

Gereksiz eklentileri kurulum sonrası silin

6. Tema Seçimi Yapın ve Temanızı Yükleyin

WordPress' te ilk yapılacaklar listesinin 6. sırasında tema yükleme adımı yer alıyor. WordPress sitenizi kurgularken tema seçimi çok önemli​ rol alır. Bu adımda temanızı seçtikten sonra renkler ve buna bağlı logo tasarımları yapılır. Tema ayarları ve gerek varsa Türkçeleştirme işlemleri yapılır. 

Ayrıca temaya bağlı olarak ana sayfa ​ve blog sayfası belirlenir. Bir temaya ana sayfa ve blog sayfası oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

İlk olarak 2 adet sayfa yaratın birincisi Anasayfa, ikincisi ise Blog adında olmalı.​

Anasayfa ve blog sayfası belirlemek

Ardından ayarlar ve okuma sekmesini açın

wordpress ilk yapılacaklar listesi

Ön sayfa görünümleri bölümünden sabit sayfayı seçin ve ön sayfayı daha önce oluşturduğunuz Anasayfa, Blog sayfasını da Blog olarak değiştirip kaydedin. Böylece artık ana sayfanız seçtğiniz Anasayfa, Blog girdileriniz de Blog sayfasında görünecektir. Artık ana sayfanızı tasarlamaya başlayabilirsiniz.

Ana sayfa ve blog sayfası seçin

7. Bir SEO eklentisi kurun

Seo eklentileri bir wordpress sitesinin olmazsa olmaz unsurudur. Yazdığınız içeriklerin google da maksimum verime ulaşması için bu tür eklentiler kullanılmaktadır.​ Ayrıca na sayfa ve diğer sayfaların google da nasıl görüntüleneceğini, açıklamalarını, kategori, etiket başlıklarını yine seo eklentileri ile yapabilirsiniz.

Son dönemlerde Seo için üretilen en iyi eklenti Yoast Seo dur. Yoast kullanımı kolay ve oldukça işlevseldir.​ Eklenti dizinine girip Yoast Seo adıyla aratarak ücretsiz yükleyebilirsiniz. Yoast seo yüklendikten sonra anasayfanızın başlık ve açıklama kısmını değiştirmeyi unutmayın.

Yoast seo eklentisinin detaylarını başka bir rehberde anlatacağım.​

seo eklentisi

8. Anasayfa başlık ve açıklamalarının Yoast Seo dan değiştirilmesi

Yoast seyu kurduktan sonra ana sayfanızı düzenleyin ve sayfanın alt kısmındaki seo bölümüne gelin. Seo başlığı bölümüne ana sayfanızı google da görünmesini istediğiniz metni yazın, meta açıklamasına da sitenizin açıklamasını yazın. Bu şekilde artık google ana sayfanızı yazdığınız başlık ve açıklamaya göre indexleyecektir. Aynı işlemi yazdığınız tüm yazılara ve ana blog sayfanıza da uygulamalısınız.

anasayfa seo ayarı

9. Antispam (A-kis-met) kurun

Blogunuz veya siteniz internet ortamında yayınlanmaya başlandığında ​artık yazıların ve sayfaların altına zaman zaman spam yorumlar gelmeye başlayacaktır. Bunları bot denilen sistemlerle yapıyorlar ve amaçları sizin sayfanızdan kendi sayfalarına link almak. Bunu engellemenin bir yolu var bu da A-kis-met anti spam eklentisidir. 

Bu eklenti varsayılan olarak wordpress kurulumunda otomatik gelir fakat aktif edip API anahtarı girmediğiniz sürece spam yorumları yakalayamaz. Bunun için eklenti sayfasına gidin ve Akismet Antispam' ı etkinleştirin. Eğer api anahtarınız yoksa ​Set up Aksimet e tıklayarak bir tane alın ve bir sonraki adımda olduğu gibi anahtarı ilgili alana girin.

antispam eklentisi kurulumu

Api anahtarını ilgili alana girin eğer yoksa bir tane almak için ilgili butona tıklayın ve kaydolun

api anahtarı girme alanı

10. WordPress' i Güvene Alın

Zamanla web siteniz otomatik saldırılar almaya başl​ayacak bunun önlemini almazsanız büyük ihtimalle ataklar sonucunda sızma işleminde başarılı olacaklar ve sitenizin ele geçirilmesi muhtemel olacaktır. bunu engellemenin bir çok yolu var ileriki zamanlarda bununla ilgili bir rehber hazırlayacağım fakat öncesinde size tavsiye edeceğim eklentiyi kurarak sitenizi güvene alabilirsiniz.

WP Security eklentisini indirin ve etkinleştirin. Eklentiyi aktif ettikten sonra bir dizia ayar yapmanız gerek bu ayarları başka bir rehberde paylaşacağım fakat eklenti ayarlarını inceleyip ​güvenlik adımlarını aktif ederek sitenizi güvene alabilirsiniz.

Ayrıca bu eklentinin ana sayfasında bir güvenlik ​metresi bulunuyor eklentinin ayarlarını yaptıkça bu grafik sitenizin ne kadar güvenli olduğunu gösterir. İleriki zamanlarda aldığınız saldırıları eklenti size mail yoluyla iletecek o zaman bu eklentinin ne kadar çok işe yaradığını göreceksiniz.

wordpress güvenliği

Sonuç olarak bu rehberde bahsettiğimiz ilk kurulum sonrası yapılması gerekenler, yeni bir web sitesi için çok önemli adımlardır. Bu ayarlamaları işin başında yapıp uygulamaya zaman ayırırsanız sonrasında ortaya çıkacak etkileri ortadan kaldırmış olursunuz. İleriki günlerde bu rehberdeki bazı adımları daha detaylı olarak ele almaya çalışacağım. 

Bu rehberi beğendiyseniz mail sistemimize abone olabilirsiniz böylelikle buna benzer bir çok içerikten anında haberdar olabilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: