WordPress Eklentileri Nasıl Yüklenir?

WordPress Kurulumu yapıldıktan sonra yanıtlanması gereken ilk soru şu olmalı;

WordPress eklentileri nasıl yüklenir?

Yukarıdaki soruya geniş çaplı bir yanıt bulabileceğiniz bir rehber hazırladım. Bu rehber sayesinde eklenti yüklemeyi en kısa yoldan öğrenebileceksiniz.

WordPress eklentileri dizinde arama, upload ile manual yükleme ve ftp den yükleme olarak 3 farklı şekilde kurulabiliyor ftp hariç diğer kurulum yollarını resimli olarak bu rehberden öğrenebilirsiniz. Ftp den siteye bağlanılarak wp-content/plugins klasorüne zipten çıkartılmış eklenti dosyalarını yükleyebilmek mümkün fakat günümüzde bu yöntem artık pek kullanılmıyor.

1. WordPress Dizininden Arama Yaparak Eklenti Yüklemek

WordPress' e eklenti yüklemenin en basit yolu dizinde arama yapmak ve yükleyip etkinleştirmektir. WordPress eklenti dizininde binlerce eklentinin olduğunu belirtmiştim fakat bu dizinde sadece ücretsiz eklentiler bulunuyor bu durumu göz ardı etmemek gerekir. Çünkü bazı ücretsiz eklentiler kurulum yapıldıktan sonra kısıtlı özellik verebiliyor tüm özelliklere erişebilmek için ücretli sürüme geçmenizi isteyebiliyorlar.

Dizinde arama yaparak bir eklenti bulmak için öncelikle wordpress yönetim panelinden eklentiler tabına geçin.

Eklenti tabına geçmek

Yüklemek istediğiniz eklentinin adını ingilizce olarak yazın. Dizinde Türkçe eklentilerde var fakat geneli ingilizcedir.

Örnek olarak kontak form eklentisini yükleyeceğim arama kısmına contact form 7 yazıldığında eklentiler listelenir. Burada bir çok aynı isimde eklenti görebilirsiniz ​genelde en çok yüklenmiş olan ve yıldızlanan kulvarında en iyi olandır.

wordpress eklenti yükleme 2. adım

Yüklenmesini istediğiniz eklentiyi bulduktan sonra Hemen Yükle butonuna tıklayın, eklenti yüklenmeye başladı. Fark ettiyseniz hiç bir yere şifre veya bir bilgi girmiyorsunuz eklenti sunucunuz üzerine otomatik indiriliyor.

eklenti yükle butonuna basın

Eklenti yüklendi şimdi çalışmasını sağlamak için eklentiyi etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunun için Etkinleştir butonunu tıklayın. Eğer sonra etkinleştirmek istiyorsanız eklentiler tabına gelerek listelenen eklentiler içinden yüklediğiniz eklentiyi etkinleştirip tekrar pasif hale getirebilirsiniz.

bu adımda yüklenen eklenti aktifleştirilir

Eklenti etkinleştirildi. Artık eklentinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Eklenti etkinleştikten sonra ayarlarına yönetim panelinden ulaşabilirsiniz bunu bir sonraki adımda detaylandırmaya çalıştım.

Yüklenen eklenti artık etkin durumda

Yüklenen eklentilerin genelde hepsi size bir ayar yapma imkanı sağlar eklenti etkinleştikten sonra yönetim panelinin sol kısmına yerleşir. Bazen eklenti ayarları direk menüye yerleşirken bazı eklentilerse araçlar veya ayarlar tabının altına yerleşir. Yeni bir eklenti yükleyip aktif ettiğinizde ilk olarak ana menüye bakın eğer eklentinin ayarlarını burada göremiyorsanız sonra ayarlar veya araçlar menüsünün altına bakabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte yüklenen contact form 7 eklentisi aktif edildikten sonra iletişim adı altında ana menüye yerleşmiş durumdadır.​

eklentilerin ayarlarına ulaşmak

2. Eklenti Dosyasını Manuel Upload Ederek Yüklemek

Diğer bir eklenti yükleme yolu da manuel olarak elinizde bulunan sıkıştırılmış (zip li) eklenti dosyasını tarayıcı üzerinden yüklemektir. Bunun kullanım amacı bir öncekine göre farklıdır nedeni ise dizinde olmayan veya ücretli satın alınan eklentileri sisteme yüklemek içindir.

Bu yolla eklenti yüklemek için yine yönetim panelinden eklentiler kısmına gelin ve yeni ekle' yi tıklayın.

Eklenti tabına geçmek

Bu sefer eklenti aramak yerine eklenti yükle butonunu tıklayın. Karşınıza tarayıcı yükleyicisi gelecek. Dosya seç bölümünden eklentinizin bulunduğu klasörü seçip ip formatındaki eklentiyi seçin ve yüklemeyi başlatın.

eklentileri manuel olarak yüklemek

Zip biçiminde seçilen herhangi bir eklenti tarayıcı üzerinden yüklendi. Eğer isterseniz hemen etkinleştirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wordpress eklenti manuel kurulmuştur

Eklenti yükleme rehberi bu kadar bu rehber sadece eklenti kurulumunu kapsamakta eklentilerin nasıl kullanılacağı veya eklentileri yüklerken ortaya çıkacak hatalar gibi konular bu rehberi kapsamıyor. Bu ve buna benzer sorunlar, eklenti tanıtımları gibi detayların olduğu bir çok konuya diğer rehberlerden ulaşabilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: