Woocommerce Ürün Ekleme

Woocommerce kurulumu bittikten sonra artık online mağazaya ürünleri eklemeye başlayabilirsiniz. Woocommerce ürün ekleme işlemi öncesinde ürünlerinize ait görselleri ve ürün açıklamasına ait textleri hazırlamanız gerekmektedir. 

  • check
    Ürün resimlerinin isimlerini SEO uyumlu olarak yeniden yazın
  • check
    Ürün resimlerini internetten bulduysanız özgünleştirin
  • check
    Ürün açıklamalarını ve başlığını anahtar kelime hedefli olarak oluşturmaya çalışın

Woocommerce Ürün Verisi ve Ürün Tipleri

Woocommerce ürün ekleme işlemine geçmeden önce desteklenen ürün tiplerini kısaca özetlemeye çalışacağım. Ürün tiplerini görmek için yeni ürün ekle diyerek ürün eklenmeye hazır yeni bir sayfa oluşturulur. Oluşturulan bu sayfa sayesinde her tip ürün online mağazaya eklenebilir. Woocommerce üzerinden birden fazla tipte ürün eklemesi yapılabiliyor.

woocommerce ürün tipleri

Basit Ürün : Adımdan da anlaşılacağı üzere basit ürünler eklemesi ve yönetmesi kolay ürünlerdir. Örneğin web sitenizde saat satacaksanız her markaya ait ürün gruplarındaki her bir ürün basit üründür. Basit ürünlerin tek bir fiyatı ve SKU su (stok kodu) vardır. Basit ürünlere stok kodu ekleme mecburiyeti yoktur. Eğer ürününüz sanal bir ürünse (yani elle tutulur ve sevk edilebilir olmayan) sanal olarak işaretlemeniz gerekir. Örn: Yazılım veya lisans anahtarı gibi. Basit ürünlerde indirilebilir seçeneği de vardır indirilebilir olması sanal olması anlamına gelmez örneğin bir program satıyorsanız önce indirme linkini ilgili alana ekleyip sonra CD veya DVD olarak ta gönderebilirsiniz. Aynı zamanda indirilebilir ürünler sanal olarak ta işaretlenebilir böylece gönderim sekmesi kaybolur ve herhangi bir şeyi müşteriye kargolamanız gerekmez.

Gruplandırılmış Ürün :

Birden çok öğeyi tek bir grup altında toplamaya yarar. Gruplu ürün ana ürün olarak düşünülür fiyatı ve sku su yoktur stoktaki önceden eklenen diğer ürünlere bağlantı kurar ve alışveriş yapan kişinin tek bir sayfada her şeyi görmesini sağlar. 

Örneğin giyim aksesuarlarından bir set oluşturmak isterseniz eldiven, atkı, bere gibi bunların üçünü tek bir set olarak gösterebilirsiniz. İş bununla da sınırlı değil kategori tarzında ürünleri gruplamaya da yarayabilir.

Varyasyonlu (Değişken) Ürün

Basit ürünlere göre daha karmaşıktır. Bu ürün tipine verilecek en iyi örnek bir ayakkabıya numara ve renk seçeneği eklemek olabilir veya bir gömleğe renk ve beden eklemek... Bu türden ürünler eklemeniz gerekiyorsa herşeyden önce woocommerce yönetim panelinden Ürünler>Nitelikler sekmesine gelip varyasyonları eklemek gerekiyor.

Woocommerce ürün ekleme varyasyonlu

Nitelikler girildikten sonra ürün yeni ürün ekle kısmından varyasyonlu ürün seçilir ve yan sütunda nitelikler sekmesi aktif olur. Nitelikler kısmından önceden tanımlanan nitelikler ilgili ürüne tanımlanır. Eğer istenirse niteliğe göre ürün fiyatıda özelleştirilebilir.

Harici / Bağlantılı Ürün

Bu ürün tipi, sitenizde tanıtımını yapacağınız ürün tipleridir. Diğer bilinen bir adı da affiliate ürünlerdir. Bu tipte ürünler sanal veya fiziksel fark etmeksizin sitenize eklediğinizde ortaklık bağlantınız sayesinde asıl satış sayfasına yönlendirilir. Müşteri ürünü gerçek sayfasından satın aldığında komisyon kazanırsınız. Bunun için gelir ortakları veya reklam action gibi sitelere üye olarak burada bulunan bir çok ürün grubu veya markaya satış ortağı olabilir bu sayede asıl siteye trafik yönlendirerek para kazanabilirsiniz.

Woocommerce ürün tipleri hakkında bilgi verdikten sonra şimdi web sitesine basit ürün ekleme adımlarına geçebiliriz.

Woocommerce Üzerine Basit Ürün Ekleme Örneği

Woocommerce ile oluşturulan e-ticaret sitesine yeni basit ürün eklemek için sol kısımdan ürünler sekmesine gelin ve yeni ekle sekmesini tıklayın.

woocommerce yeni basit ürün ekleme

Bu sayfa woocommerce ürün ekleme sayfasıdır aslında görünüş olarak standart bir wordpress sayfa oluşturma editörü gibi görünür fakat sayfanın alt kısmına indiğinizde woocommerce ürün ekleme için özel alanlar görürsünüz.

woocommerce ürün ekleme yeni ürün ekleme sayfası oluşturmak

Aşağıda tam bir ürün ekleme sayfasın nasıl oluşturulduğuna bir örnek görebilirsiniz. Siz de ürün sayfanızı örnekteki gibi dodurun. Devamında kategori, etiket ve ürün resmi ekleme işlemlerini uygulayacağız.

ürün ekleme adımları

Resmi büyütmek için tıklayın

Ürün ekleme sayfasının sağ kısmında bulunan araçlara göz attığımızda, ürüne ait kategori ve alt kategori oluşturulur. Örnekteki gibi saat ve altında unisex saat gibi.

Etiketleme kısmında ise etiket olarak marka girebilirsiniz. Ürün galerisi yardımıyla birden çok resmi galeri haline dönüştürebilirsiniz.

Son olarak ta ürün görseline ürünün ana resmini eklemelisiniz.

Ürünlere resim ve kategori eklemek

Ürünün tüm özelliklerini doldurup yayınladıktan sonra hemen ürünü görüntüleyelim. Sol taraftaki resimde yukarıda eklenen alanların nerelere etki ettiğini görebilirsiniz.

woocommerce ürün görüntülemek detaylı
woocommerce ürün görüntülemek 1

Temanızın yapabildiklerine göre woocommerce ile oluşturulan online mağazanız daha fonksiyonel hale gelebilir. Woocommerce' in tüm özelliklerinden faydalanabilmek için uyumlu tema seçmeniz gerekiyor aksi taktirde bazı özellikler çalışmayabilir veya bir çok fonksinyonu kullanamayabilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: