Woocommerce Kurulumu Nasıl Yapılır?

Woocommerce kurulumuna başlamadan önce woocommerce' in tam olarak ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu sayfaya bakabilirsiniz. Woocommerce ile çok başarılı e-ticaret sistemleri kurulabiliyor ve işin en iyi tarafı da, bunun için tek bir kuruş ödemenize gerek yok. Bu rehber sadece woocommerce kurulumunu kapsamaktadır woocommerce ile kurduğunuz online mağazanıza gelişmiş özellikler eklemeniz gerekebilir bunun için Woocommerce Rehberi kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

1. Woocommerce Sistem Gereksinimleri

WooCommerce destekli online mağazanızı kurmanın ilk adımı WordPress ve WooCommerce eklentisini yüklemektir. Ancak bunu yapmadan önce , hosting firmanızın size sunduğu sunucu özelliklerini kontrol etmeniz gerekir. Woocommerce sistem gereksinimleri şöyledir;

 • check
  Php 7 ve üzeri bir sürüm
 • check
  MySQL sürümü 5.6 veya üzeri, MariaDB kullanıyorsanız sürüm 10.0 veya üzeri
 • check
  WordPress için 128 Mb veya üzeri bellek limiti
 • check
  HTTPS desteği
 • check
  Woocommerce uyumlu bir wordpress teması

İsteğe bağlı öneriler​​​

 • check
  CURL veya fsockopen desteği bunlar woocommerce için ileride kullanılacak alt eklentiler için gerekebiliyor
 • check
  Bazı uzantıların çalışabilmesi için SOAP desteği
 • check
  WordPress te seo ya önem veriyorsanız kalıcı bağlantılar (permalink)

Yukarıdaki gereksinimlerin sunucunuz tarafından sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmek için woocommerce kurulumunu yaptıktan sonra sistem durumu sayfasını kontrol edebilirsiniz.

2. Woocommerce Eklentisini Yüklemek

Woocommerce için otomatik kurulum en basit seçenektir ve kurulumu ftp ile uğraşmadan web tarayıcınız üzerinden tamamlayabilirsiniz. Woocommerce ekllentisini otomatik olarak yüklemek için WordPress Kontrol Panelinize giriş yapın ve Eklentiler> Yeni Ekle öğesine gidin .

Eklentiler sayfasındaki arama alanına "Woocommerce" yazın ve Eklentileri Ara'yı tıklayın. Woocommerce eklentisini bulduktan sonra (geliştiricinin Automattic olduğunu bir kez daha kontrol edin) Hemen Yükle'yi tıklatarak eklentiyi yükleyebilirsiniz.

woocommerce eklenti yükleme

3. Woocommerce Kurulum Sihirbazı

Eklentiyi yükleyip Etkinleştir butonuna tıkladıktan sonra woocommerce' in kurulum sihirbazı sizi karşılayacak. Bu sihirbaz sayesinde adım adım ve Türkçe olarak online mağazanızı kurabilirsiniz. Başlayalım butonuna tıklayın.

woocommerce kurulumu sihirbaz başlangıcı

Aşağıdaki adımda woocommerce için gerekli bazı sayfalar otmatik oluşturulacak.

woocommerce kurulumu sayfaoluşturma

Sıradaki adımda mağazanızın konumunu girmeniz isteniyor. Bulunduğunuz ülke ve şehri listeden seçin. Eğer vergiyi müşteriye ödetmek istiyorsanız bu kutucuğu işaretleyin ayrıca fiyatlarınızı kdv dahil girip göstermek isterseniz (veya tam tersi de olabilir) ilgili seçeneği işaretleyip devam edin.

woocommerce kurulumu bölge ve kdv ayarlama

Kargo gönderimi için ağırlık ve boyut birimlerini seçin.

Woocemmerce kargo ölçü belirleme

Ödeme yöntemini bu adımda seçebilirsiniz. Paypal artık ülkemizde faaliyet göstermediği için paypal ile kredi kartından ödeme tahsil edemezsiniz. Havale veya kapıda ödeme seçeneklerini işaretleyip devam edebilirsiniz. Ayrıca payu veya paytr gibi ödeme kanallarını sonradan woocommerce üzerine entegre edebilirsiniz. Artık neredeyse tüm ödeme kanallarının woocommerce eklentisi bulunuyor. Paypal alternatifi olan ve şirket kurmadan e-ticaret yapabileceğiniz farklı ödeme alma yöntemlerini ileriki rehberlerde size aktaracağım.

Woocommerce ödeme alma

Kurulum tamamlandı artık ilk ürününüzü oluşturabilirsiniz. Ürünlerinizi oluşturup woocommerce üzerine girdiğinizde artık satış yapabileceğiniz online mağazanız hazır.

woocommerce kurulumu son adım
Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: