VPS (Virtual Private Server) Nedir?

Bu sitede, internetten kazanç yöntemlerini sizlerle paylaşıyorum fakat zaman zaman teknik detaylara da ister istemez ihtiyaç duyduğumuz için fırsat buldukça bu detayları da sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bu seferki teknik konumuz VPS sunucular ile ilgili olacak. Birden çok siteniz varsa hala paylaşımlı hosting kullanmak bu devirde hiç akıllıca bir haraket değil bana göre. Beredeyse reseller fiyatına reseller hosting den kat kat performanslı ve size özel sanal sunucular bulmak oldukça kolay hale geldi. Dilerseniz bu sanal sunucular hakkında biraz teknik bilgi verelim devamındaki makale daha da teknik olacak ve bu vps i nasıl kurup konfigüre edeceğimiz ile ilgili olacak.

VPS Nedir? Sanal Özel Sunucu (Virtual Private Server)

İnternetten para kazanmak için siteler kurarız birden çok site ile çalıştığımızda, zamanla her site için bir hosting satın almamız gerekir ya da reseller denilen hosting sistemini satın alarak birden çok siteyi aynı hesapta barındırabiliriz. Bunun dezavantajları vardır tabiki en büyük dezavantajı da sitelerimiz paylaşımlı bir sunucuda olduğu için bizim gibi yüzlerce farklı site ile aynı sunucu ve aynı Ip adresine sahip olan bir alanda barınır sitemiz. Mesela sitenizin p..r..n içerikli bir site ile ya da spam yapan bir site ile aynı ip de olduğunu düşünün bu durum google da üst sıralarda çıkmaya çalışan ve SEO çalışması yapan bir site için çok kötü bir durumdur.

Kendinize Ait Bir Sunucunuz Olmalı

Bunun olmasını istemiyorsanız yani sitelerinizin kendinize ait bir IP adresi ile size özel bir sanal sunucuda tutulmasını istiyorsanız benim yaptığım gibi sizinde bir sanal sunucu kiralamanız gerekecektir. Sitelerinizi size özel Ip adresi ile tek bir sunucuda tutmak için ihtiyacınız olan şey bir VPS (Virtual Private Server yani Sanal Sunucu) dir.

VPS Nedir? (Sanal Sunucu Nedir?)

Devasa işlemci, bellek ve disk kapasitesine sahip donanımlar üzerine kurulan birden çok sanal bilgisayarlar paketler dahilinde işlemci, bellek ve disk kapasitesi olarak limitlendirilerek ücret karşılığı kişilere ve firmalara kiralanır ve kira süresince bu sanal bilgisayar yani VPS size ait olur.

VPS ler paylaşımlı hosting sistemleri gibi çalışmaz her bir VPS, kendisine özel olarak atanan bir IP adresine sahiptir. Kira süresince bir VPS sunucu sizin olmakla birlikte IP adresinizde size kiralanmaktadır. Hem size ait bir sunucunuz olur hem de diğer paylaşımlı hostinglere göre kat kat performanslı bir sunucuya sahip olursunuz.

VPS ile ilgili detaylı bir giriş yaptıktan sonra şimdi bu VPS i nereden ve nasıl temin edebileceğimize deyinelim. Bundan sonraki makalede de VPs ialdıktan sonra içerisine ne gibi yazılımların kurulması gerektiğine ve bunu nasıl bir hosting servisine geçirebileceğimize ait detaylara değineceğim.

VPS Nereden Satın Alınır? En Ucuz ve En Performanslı VPS Nasıl Temin Edilir?

VPS sunucularını satan yani kiraya veren Türkiyede ve Dünyada sayısız hosting firması bulunuyor bu da demek oluyor ki bulunması zor bir şey değil. Ama önemli olan, fiyat ve performansa dayalı olarak en iyi VPS i en ucuza almaktır.

Bu aşamada size tavsiyem uzun zamandır kullandığım VPS firması olan DigitalOcean. Hemen google a yazıp üye olmaya çalışmayın aşağıda size vereceğim bir link üzerinden bu firmaya üye olursanız ücretsiz kredi kazanacaksınız. Tabi ücretsiz kredi kazanmak istemiyorum benim param var diyorsanız orası size kalmış…

DigitlOcean’ a üye olmak ve bedava kredi kazanmak nasıl oluyor?

Basit sadece tek yapılması gereken aşağıdaki link üzerinden siteye üye olunması;

DigitalOcean Üyelik Linki;

https://www.digitalocean.com/?refcode=8dcf96d35565

Bu link üzerinden sisteme üye olduğunuzda 5 dolar yatırıyorsunuz ve ödeme sonrasında PROMO CODE alanına OMGSSD10 kodunu yazarak 10 dolar kredi hakkınız aktif edilir. Yani 5 dolar ödeme yaptığınızda toplamda 15 dolar bakiyeniz olmuş olur. Bu da 5 dolarlık paketten toplamda 3 ay kullanabileceğiniz  bir vps esahip olursunuz.

Bir sonraki makale, bu VPS i nasıl kurup performanslı ve doğru bir şekilde ayarlayabiliriz hakkında olacaktır.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: