WordPress Yönetim Paneli (Başlangıç) Nedir

Başlangıç yani Yönetim Paneli wordpress’ in yönetildiği kontrol merkezidir. Türkçe bir wordpress’ te “Başlangıç” olarak adlandırılır. Erişmek için http://www.siteadi.com/wp-admin linkinden kullanıcı adı ve parola ile oturum açmak gerekir.

Yönetim paneli üzerinden site yöneticisi tüm siteyi yönetmek için tam yetkiye sahiptir. Editör, abone ve içerik sağlayıcı rolündeki diğer kullanıcıları da ekleme ve silme yetkisine sahiptir. Başlangıç (yönetim paneli) üzerinden yöneticiler veya diğer kullanıcılar yetkileri dahilinde yeni sayfa, yazı, medya gibi içerikleri siteye ekleyebilir. Ayrıca bileşen, tema, eklenti gibi özellikleri de yükleyip silebilir.

Başlangıç ekranının üst kısmında ekran tercihleri bulunur bu tercihleri açıp kapatarak panel üzerindeki bazı kısa yollar eklenip çıkartılabilir. Sol kısımda ise bir navigasyon menüsü (sekmeler) bulunur tüm yönetimsel işlemler bu sekmeler üzerinden yürütülür.

Başlangıç ekranı (yönetim paneli) bazı eklentiler yardımıyla hem fonksiyonel hem de tasarımsal olarak özelleştirilebilir. Ayrıca kullanıcı ve diğer yöneticilerin erişebileceği alanlara da özel izinler vermek için ayrıca eklentiler kurmak gerekebilir.