Seo Nedir

Seo, Search Engine Optimization kısaltılması Türkçe anlamı ise arama motoru optimizayonudur. Arama motoru denildiğinde akla ilk Google geldiği için aslında tüm bu optimizasyonlar Google için yapılır. Daha kabaca bir tabirle bir web sitesinin google da ilk sıralarda çıkması için yapılan teknik işlemlere SEO deniliyor.

Seo iç seo ve dış seo olarak ikiye ayrılır. Seo işlemlerini bildiğiniz sürece kendinizde yapabilirsiniz veya dışarıdan bir uzman kiralayarak işlemleri o uzmana da yaptırabilirsiniz. Her iki koşulda da Seo işi ciddi bir iştir ve yanlış yapıldığında siteniz google sıralamalarında kaybolur.

İç Seo: Site içinde bazı teknik iyileştirmelerden oluşur. Örneğin resim optimizasyonu, içerik, nahtar kelime yoğunluğu, başlık ve açıklama oluşturma, link ve kategori yapısı gibi bir dizi işlem iç seo ile ilgilidir.

Dış Seo : Dış seo site dışında yapılan optimizasyon işlemleridir. Sosyal medya yönetimi, referans link alımı (backlink) tanıtım yazısı, imleme, rekabet analizi, anahtar kelime analizi ve daha bir çok detay dış seo ile ilgilidir.

WordPressloca’ da ki Seo rehberleri genellikle iç seo ile ilgili olacaktır.