Ortam ve Kütüphane Nedir

Ortam, kullanıcıların medya dosyalarını (resim,video,ses, belge vb.) yükleyebileceği yönetim panelinde bir sekmedir. Ortam sekmesi Kütüphane ve Yeni ekle olarak ikiye bölünür. Kütüphane bölümünde daha önce sunucunuza eklediğiniz dosyaları görüntüleyip düzenleyebilirken, Yeni ekle linki ile de yeni medya dosyaları kütüphaneye yükleyebilirsiniz.

Medya dosyaları, kütüphaneye önceden eklenebileceği gibi yazı ve sayfa eklerken de ayrıca yüklenebilir. Yüklenen medya dosyaları hem yazı hemde sayfalara eklenebilir.

WordPress ortam kütüphanesinde insanların yaşadığı en büyük sıkıntı, kütüphane içindeki medya dosyalarının klasör veya kategori şeklinde düzenlenmemesidir. Dosyaların tümü sunucu üzerinde wp-content/uploads klasöründe depolanır ve dosyalar yıl ve ay olarak ayrı klasörlerdedir. Kütüphanede karışık olarak görünen medya dosyaları en son yükleme tarihine göre dizilir bu dosyaları belirli bir düzene sokacak ekstra eklentiler vardır.

WordPress ortam kitaplığı yakın zamanda geliştiriciler tarafından tekrar düzenlenerek ekstra özellikler getirildi bunların en başında yüklenen resim dosyalarını kırpmak, çevirmek ve düzenlemek gibi özellikler geliyor.