2

Google’ın en üstlerde tuttuğu sitem .com’u kaldırıldıktan sonra neredeyse yoklarda olması(blogger)?

Soru & CevapKategori: BlogculukGoogle’ın en üstlerde tuttuğu sitem .com’u kaldırıldıktan sonra neredeyse yoklarda olması(blogger)?
NoNeedForThis asked 4 sene önce

Yaklaşık 6 yıllık fazla aktif olmasada, az ama özgün makaleleri olan bir blogum var.
Önceden blogspot hâli dahil, doğru makale aramalarında en üstte veya ilk sayfada üstlerde görünmekteydi. Sonradan siteye .com domain atadım yine sorun yok, hatta yeni yazılar yayınlamama rağmen site sürekli hit olarak yükselişteydi(.com ile ilgili olduğunu sanmıyorum).
Ancak sitede az yazı olması ve fazla ilgilecek olmayacak olmamdan dolayı domain-i yenilemeyip eski blogspot haline döneyim dedim ki, böyle olacağını bilsem dönmezdim.
Site aylık 2.500-4.000 sayfa görüntülemeden 20-80 görüntülemeye indi. Aynı zamanda google’dan da düştü ne kadar gerilere düştü bilmiyorum ama ziyaretçi alamayacak kadar düştü.
Bu hatadaki sorumsa şu ki, domain i kaldırırken yaptığım yanlış birşey mi vardı, yoksa domainden blogspot a dönmesi herhalikarda siteyi gözden düşürecekmiydi? Son olarak çözümü var mı bu gerilemenin?

mrxpiivp replied 3 sene önce

1

gvqicwhv replied 3 sene önce

1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Answers
Siyahpara answered 4 sene önce

Çok sık domain değiştirmek zaten yaptığınız en büyük hata fakat domain değiştirdiğnizde yapmanız gereken en önemli detayı gözden kaçırmışsınız ve anladığım kadarı ile indexleriniz gitmiş. Yani google da bulunan makaleleriniz belirli bir süre sonra veri tabanından kaldırıldığı için artık sıralamalarda bulunmamakta. Ek olarak yeniden blogspot a geçtiğinizde eski içerikleri kullandığınız için kopya içerik filtresiine takıldınız.
Bunu yapmak yerine şunu yapsaydınız bu geçiş sürecini en az etkiyle atlatırdınız;
Web master tool dan domain değişikliği bildirip sitenizin yeni domainini google bildirip 301 yönlendirmesi yapsaydınız bunları yaşamazdınız. Domain değişikliklerini google abildirmezseniz sitenin sizin olduğunu anlayamaz ve eski domain (veya blogspot) yerine yeni domain e geçtiğinizde bunun bir kopya site olduğunu anlar.
Şuan yapacağınız tek iş ki biraz zaman gerekebilir tekrardan eski domaini alıp webmaster tools dan onaylamak olacaktır.

lelbmgwh replied 3 sene önce

1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Your Answer

8 + 7 =