1

Site açarak internetten para kazanmak

Site açarak internetten para kazanmak mümkün fakat her şey iyi bir fikirle başlar!

En iyi projelerin ve işletmelerin tümü, iyi bir fikir üzerine inşa edilmiştir. Google, facebook, instagram gibi projelerin başarısındaki ortak nokta, iyi bir fikir üzerine inşa edilmeleri ve en önemlisi de insanlara faydalı olmalarıdır.

Bir çok girişimci kendi bölgesindeki boşlukları değerlendirerek yeni bir fikir veya proje ile ortaya çıkıp başarı sağlar. Örneğin istanbulda bir çok tayland restoranı olmasına rağmen bu sayı diğer şehirlerde bir veya iki yi geçmez bu örnek bu alandaki boşluğu ifade eder bu konuda bir deneyimi olan bir girişimci düşünmeden bu alana atılıp başarı sağlayabilir.

Her ne kadar konumuz web sitesi açarak para kazanmak olsa da konunun özünü daha iyi anlayabilmek için yukarıdaki örneği verdim. Yazının başında da belirttiğim gibi asıl önemli nokta parlak bir fikir bulmaktır.

Web Site Fikrinin Temelleri

Bu sayfaya geldiğinize göre zaten bir web sitesinin başarılı olması durumunda size ciddi anlamda maddi getirisi olacağının farkındasınız demektir. Gün geçtikçe daha çok para kazandıran özellikle niş alanda açılmış web siteleri gittikçe gelişmekte ve artmaktadır.

Web sitesini oluşturup iyi bir yerlere getirmek ve üzerinden para kazanmak bazen uzun zaman alırken, çoğu zaman çok fazla çaba harcamadan da size ciddi paralar kazandırabilir. Peki bu ikisi arasında fark yaratan şey nedir?

Çoğu durumda, bu iyi bir fikirden geçer.

Tüm niş siteler fikir iyi olsada malesef her zaman başarı getirmez ve para kazandırmaz aslında bu tez, her zaman niş konusunun iyi veya kötü olmasıyla ilgili değildir bu tamamen siteyi oluşturan ve ona içerik sağlayan kişiye bağlıdır.

Bazı sitelerin aslında çok iyi kategoriye sahip olupta başarılı olamamalarının sebebini siteye içerik sağlayan kişiye bağlıdır, bu durumu aşağıdaki örnekle biraz daha anlaşılır hale getirelim.

Site açarak internetten para kazanmayı hedefleyen bir girişimci atletizm ketegorisinde niş bir site satın alıyor. Siteyi sıfırdan kurmak yerine zaten faal ve belirli bir ziyaretçi kitlesi olan bir kişiden siteyi satın alıyor.

Sitenin durumu gayet iyi ve tasarım fena değil, içeriği ise orta derecede belirli bir ziyaretçi kitlesi de var.

Girişimci bu siteyi şu düşünce ile satın alıyor, kişi çok fazla spor meraklısı olmasa da kendisini bu siteye içerik sağlamak için zorlayabilir, makaleler yazabilir ve site üzerinden ürün satışı yapmak için araştırma yapabilir. Hedef, içerik destekli olarak siteye daha çok ziyaretçi çekmek ve ziyaretçilere site üzerinden bazı ürünleri tanıtıp satmak, reklam almak ve bu yolla site üzerinden para kazanmaktı.

Her ne kadar bir hedefi olsa da zamanla bu hedefine ulaşamadı. Ona sorduğunuzda bu niş site iyi bir hedefe sahip değil ve başarısız bir projeydi ama yanılıyordu.

Atletizm ve sporkötü bir niş mi?

Tabii ki yanlış, kötü bir kategori değil!

Aksine çok hit alabilecek ve hit yakalandığında girişimciyi gerçekten zengin edebilecek, içerisinde bir çok kazanç modeli uygulanabilecek bir kategori.

Asıl sorun, atletizm ve spor konusunda hiç bir bilgiye sahip olmayan bu girişimcinin heyecana kapılıp bu işe girişmesi ve zamanla başarı gösterememesi. Girişimci kendini bu işi başaracakmış gibi görmüş ve işin içine girdiğinde hoşlanmadığı bir konu olduğu için içerik üretmekte zorlanmıştır. Zamanla kaliteli içerikler üretemeyip siteye ziyaretçi kaybettirmiştir konu ile alakası olmadığı içini içerik bulmakta zorlanmış, zoraki içerik girmeye çalışmış, sağdan soldan bulma bilgilerle kendini bu işe mecbur etmiştir.

Bu durum bizi ilk ana noktaya getirmektedir iyi bir fikir ve insanlara faydalı olabilecek işler çıkartmak bununla birlikte bu işe gerçekten ilgi duyup severek faydalı içerikler geliştrebilmek.

Site açarak para kazanmak için şunu unutmamalı;

Açacağınız site size, onun içine yazmanın tadına varabileceğiniz bir kategoride olmalı

Sadece yazmak için yazmak değil araştırma yapmaktan hoşlanacağınız bir site açmalısınız. Makalelerimizi yazarken zaten çok fazla zaman harcarcarız bu bir gerçek. Üzerinde fazla araştırma yapmak gereken bir makale yazdığımızı düşündüğümüzde iş daha da uzun sürebiliyor. Bu süre bu işteki deneyiminize ve bilgi birikiminize bağlıdır.

Bir düşünün;

Bir hedef ve amaç uğruna 50,60 adet makale yazmaya kendinizi motive edebilirsiniz sonu iyi olacaksa bunu yapabiliriz muhtemelen. Ama işin sonucunda bu işten nefret edeceksiniz ve nefret ederek yapılan bu işten kötü makaleler ortaya çıkar. Bu kötü içerikli kalitesiz makaleleri insanlar okumaz ve onlara hitab edemezsiniz.

Kısacası haşlanmadığınız ve bilgi sahibi olmadığınız hiç bir konuda iyi makaleler yazamaz, kaliteli içerikler üretemezsiniz kaliteli ve faydalı içerikler üretemediğiniz hiç bir web sitesi size para kazandırmaz.

Size şimdi olumlu yönde bir örnek vermek istiyorum.

Aynı girişimci 1 yıl sonra bir ATV motoru satın aldı. Fakat bu motoru gerçekten çok sevdiği için ve onu kullanmaktan zevk aldığı için satın aldı. ATV ler hakkında çok az şey bilen bu kişi ona sahip olduğu için zamanla ATV ile ilgili her şeyi severek araştırmaya ve onu öğrenmeye başladı.

ATV ile neler yapabileceği, nasıl kullanabileceği, ona hangi aksesuarları alabileceğini, yorumları vb. ile ilgili bir web sitesinin olmadığını olsa bile onların yeteri kadar kaliteli olmadığını keşfetti.

Bu bir niş ti aslında ve tam ona göreydi hem ilgi duyduğu bir alandı, hem de bu tür bir kategoride web sitesi yoktu bu alanda bir boşluk vardı. Bu hem parlak fikir hem de kendisine uygun bir alandı.

ATV tutkunu olan bu kişi zaten onunla ilgili tüm araştırmaları zamanla yapmıştı ve yeni başlayacakların tüm cevapları onda mevcuttu. Tek yapması gereken bu soruların cevaplarını hatırlayıp uygun bir imla ile web sitesine yazmaktı.

Jim, kısa bir zaman içerisinde ATV ile ilgili yaklaşık 40 adet makale yazdı ve bu site aylık 4.000 USD para kazanmaya başladı. Bir süre sonra saygın bir şirket tarafından 110.000 USD ye satın alındı

ABD konumlu olan bu gerçek hikayeleri (yukarıdaki örnekleri) bir blogdan derlemeye çalıştım. Konumuzla ilgili çok iyi iki örnektir bence.

Konuştuğumuz iki site arasındaki fark şudur. Birisi zevk alınan ve ilgi duyulan bir alan olduğu için başarıya ulaşmış, diğeri ise sadece para kazanma umuduyla açılan ve hayal kırıklığı ile sonuçlanan başarısızlık.

İşin özeti;

faydalı içerikler oluştur…

bunun için iyi bir alan seç…

seçilen alana ilgi duy ve zevk aldığın bir konu olsun…

zevk aldığın bu konuda yazmaya başla.

ve sitenden para kazan.

Daha önce ilgilendiğiniz kategoride olmayan veya olsa bile zayıf gördüğünüz bir alan bulun

Yukarıda boş alanlardan bahsettik yani daha önce aynı konuda site açılmamamış bir alan seçmek gerekir. Ya da mevcuttaki sitelerin yetersiz görüldüğü ve daha iyisinin yapılabileceği zamanlarda bu kesin uygulanmalı.

Örnek vermek gerekirse;

Kilo verme konusu insanların çok fazla ilgi duyduğu bir alandır ve bu alanda rekabet oldukça fazladır. Belkide bu alanda açılmış yüzlerce web sitesi bulabilirsiniz. Aynı kategoride fakat alt kategori olarak daha önce hiç uygulama yapılmamış bir kategoriyi seçmelisiniz. Bu alt kategoriden gelir elde etmek mümkünatsız değil fakat işin asıl zor tarafı da budur. Fikriniz, ilgi duyulan alan ve bunda boşluk olduğu düşünülen alt kategori yakalamak.

İlgi alanınız diyet değil fakat yemek pişirme konusunda çok iyi beceriye sahip olduğunuzu, besin değerlerine göre yemek üretebildiğinizi var sayalım. Bu alan kilo verme kategorisine göre muhtemelen daha az rekabete sahiptir. Siz kilo verme yollarından değil kilo verdirtecek yemek tariflerinden bahsederek insanlara bu konuda yol göstereceksiniz aslında sevdiğiniz iş olan yemek ile ilgili yazılar yazacaksınız fakat yemek yazıları kilo vermeye çalışan insanları hedef alacak.

Yukarıdaki örnek tamamen bir niş site kategorisidir ve bu alanda açılacak olan web sitesinden para kazanılabilir.

Tüm hedefler tutmakta;

  1. Aranma hacmi yüksek bir alan
  2. Rekabet oranı aranma hacime göre düşük olan bir alt kategori
  3. Yazmaktan memnuniyet duyup seveceğiniz bir alan

İşe koyulmadan önce yine de google da etraflıca bir araştırma yapmak gerekir  karşınıza bu işle ilgili kurumsal bir firma veya köklü bir portal vb. çıkarsa işiniz zorlaşabilir bu durumu da bir web sitesi açmadan önce her zaman göz önünde bulundurmak gerekir. Google da sıralaması yüksek kurumsal bir şirketle kısa vadede yarışamaz bunu hiç bir koşulda unutmamak lazım.

Site açıp para kazanmaya başlamak

Boş bir kategori buldunuz, ilgi alanınıza yatkın ve rekabet oranı orta derecede siteyi kurup hemen içerikleri girmeye başladınız.

Peki ya sonra nasıl bu siteden para kanazacaksınız?

Sitelerin para kazanabilmeleri için bir kaç ana stratejisi vardır bu stratejilerden birini veya bir kaçını uygulayarak zamanla gelir elde etmeye başlayacaksınız.

Satış Ortaklığı

Kendi web siteniz üzerinden başkalarının ürünlerini pazarlayabilirsiniz. Başkalarının ürün ve hizmetlerine dair inceleme yazıları yazarak kategorinize uygun ürünlerin satışına ortaklık edebilirsiniz.

Örnekteki kategoriyi göz önünde bulundurursak, sitenizde diyet kitapları, reçeteler, diyet gıdaları gibi ürünleri pazarlayıp ortaklık edebilirsiniz.

Online Dersler

Eğer insanlara kendinizi konuşarak çok iyi ifade edebiliyorsanız siteniz üzerinden online dersler düzenleyip üyeler edinebilirsiniz. Üyelerinize seanslar uygulayarak online video dersleri verebilir aylık abonelik sistemi ile sitenizden para kazanabilirsiniz. Özellikle bu yöntem yurt dışında çok fazla tercih edilmesine rağmen ülkemizde çok kullanılmıyor. Bu işe yaramayacağı anlamına gelmez aksine iyi başarıldığında çok iyi gelir elde edilebilir bir kazanç yöntemidir.

Reklam Alımı

Yeteri derecede bir trafik elde edilen web siteleri üzerine reklam almak en çok uygulanan kazanç modelidir. Diğer seçeneklere göre karlılık oranı daha düşük olmasına rağmen bazı durumlarda iyi paralar getirebilir. Zamanla iyi trafik elde edilen bir web sitesine aynı kategoriye sahip firmalar reklam verebilir.

Ayrıca bununla beraber birde ülkemizde kazanç oranı çok yüksek olmayan adsense reklamları var bu yolla da web sitesinden belirli bir oranda gelir elde edilebilir.

Site açarak para kazanmak için ihtiyaç duyulan her şey bu kadar.

İlgi duyduğunuz bir alanınız varsa ve bu konuda çok fazla rakibiniz yoksa konunuzla ilgili uzun uzun makaleler yazabileceğiniz bir siteyi beklemeden açın ve makale yazmaya başlayın.

Ben yazmasına yazarım fakat ziyaretçiler beni nasıl bulacak diye düşünürseniz hiç panik yapmayın ziyaretçiler sitenizi google ve sosyal medya üzerinden bulurlar. Konunuzla ilgili kaliteli ve uzun makaleler yazarsanız google sitenizi rakiplerinizin önüne geçirerek hak ettiği değeri verir.

Sitenizi açtıktan sonra uzun uzun makaleler girmeye devam edin pes etmeden bir kaç ay devam edin. Makaleleriniz 1500, 2000 kelimeden aşağıda olmasın resim ve video destekli makaleler yazın anahtar kelimeleri çıkartıp başlıkları ve konuları o kelimelere göre ayarlayın. Bu koşullarda 6 ay civarında siteniz istediğiniz kıvama gelir. Sadece içerik üreterek ve hiç bir seo yapmadan sitenizi zirveye ulaştırabilirsiniz.

Sosyal medyayı kullanın

İnsanlar sosyal medyayı çok fazla kullanmaktalar bu noktada içeriklerinizin tümünü sosyal medyada paylaşmak iyi bir fikirdir. Yazdığınız her makaleyi sosyal mecralarda tanıtıp web sitenize trafik elde edebilirsiniz.

Sonrası zaten kendiliğinden gelecektir yukarıdaki para kazanma yöntemlerini uygulayarak web sitenizden iyi miktarlarda para kazanmak mümkün olacak zamanla…

Click Here to Leave a Comment Below 1 comments
shuhrat - 22 Ocak 2018

çok güzel ellerine sağlık üstad

Reply

Leave a Reply: