4

ProBlogger Olmak ve Para Kazanmak

1977 yılında doğan weblog terimi Jorn Barger adında bir internet girişimcisi tarafından ortaya atılmış ve günümüzde Blog olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bizim dilimizde Günce anlamına gelen blog günlük kişisel paylaşımları yayınlamak amacıyla kullanılır. Son dönemlerde insanlar blogları sadece günlük olarak kullanmak yerine internetten para kazanmak ve hatta SEO arama motoru optimizasyonu için kullanıyorlar.

Blog nedir ve ne anlama gelirBlog Nedir?

Bence blog herkesin günlük olarak başından geçen olaylarını, deneyimlerini, fotoğraflarını, videolarını ve hatta anılarını dijital ortamda kaleme almalarıdır. Dijital ortam derken bu yazıların aslında birer web sitesinde tutulmasıdır ve her blog özünde bir web sitesi olarak nitelendirilebilir. Bir çok kaynağa göre dünya genelinde 160 milyon civarında açık blog bulunmaktadır. Bloglar herkesin fikirlerini özgürce yazabileceği en muazzam araçtır. Yukarı da belirttiğim gibi bloglar, son birkaç yıldır internetten kazanç sağlamak amacıyla kullanılan en etkili araçlar haline gelmiştir.

Nasıl başarı sağlanırBaşarılı Blog Nasıl Olmalı?

Başarılı bir blog insanları eğitebilmeli, öğretebilmeli, eğlendirebilmeli, faydalı bilgiler verebilmeli ve en önemlisi kendisini sürekli takip ettirebilecek kadar özel içeriklere sahip olmalıdır. Bu özelliğe sahip bir blog, okuyucularını zamanla takipçiye çevirerek insanların her gün yeni bir içerik var mı? diye girip baktığı bir platform haline gelir. Fakat blogculukta bu pozisyona gelmek ciddi özveri ister  ve disiplinli bir şekilde çalışma gerektirir.

Eğer bir blog kurmak istiyorsanız bu blog hangi kategoride olmalı?

Blog yazmak isteyen fakat nereden başlayacağına karar veremeyen bir çok kişiden sürekli şu soruyu duyarız. Bir blog açmak istiyorum ama ne hakkında olsun?

Bir blogdan kazanç sağlamakBu sorunun cevabı gayet basit aslında ne hakkında bilginiz varsa ya da küçüklüğünüzden beri neye merakınız varsa, hangi yeteneğiniz baskınsa o konu hakkında yazmalısınız. Çünkü bu iş bir gönül işidir severek yapmalısınız zoraki sevgi olamayacağı için  blogu en çok ilgi duyduğunuz alanda açmalısınız. Eğer sırf blog’um olsun niyetiyle bir blog açarsanız hiç bir şekilde başarıya ulaşamazsınız blog size sıkıntı verir, yazacak bir şey bulamazsınız dolayısı ile takipçiniz olmaz size zevk vermez. Blog yazmaya başlamadan önce kendinizi keşfedin eğer sporla çok haşır neşirseniz spor hakkında yazın, arabalara meraklıysanız arabalar hakkında yazın, modayı takip etmeyi seviyorsanız moda bloğu açın yeterki ilgilendiğiniz bir alanınız olsun.

Eğer sırf para kazanmak için bir blog açacaksanız önce para kazanma yollarını öğrenin yani bloğu açıp içerisine sineklerin sosyal yaşantısını yazarsanız o blog para yapmaz. Fakat tam tersini düşünürseniz bu mantıklı olabilir yani severek ilgi duyduğunuz bir alanda yazarsanız zamanla ziyaretçiniz artar bloğunuza trafik olur böylece reklam, satış ortaklığı vs. gibi bir çok yolla blog sayesinde internetten para kazanabilirsiniz.

Blog sorularıBir Blog kurmadan önce şu soruları kendinize sormalısınız ve yanıtlarını bulmalısınız.

 • Hayatınızda size en kolay gelen şeyler nelerden oluşur?
 • Her gün en çok neyi okuyorsunuz veya nelere merak duyuyorsunuz?
 • Sabahın köründe sizi yataktan kaldırabilecek bir şey var mı?
 • Neler yapmaktan hoşlanırsınız? Neleri seversiniz?
 • Çevrenizdeki insanlar hangi yönünüzle size övgüler yağdırır?
 • Gün içinde yaptığınız hangi eylemler size moral ve enerji katar?

Tüm bu sorulara vereceğiniz cevaplar sizin ne kategoride blog açacağınızı ortaya çıkartır artık ne yazsam ne kategoride açsam diye çevrenize sormanıza gerek yok sizin ilgi alanınız o cevaplarda yatıyor.  

Blog yazmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Öncelikle şunu bilmelisiniz açacağınız blog ne konuda ve amaçla olursa olsun kendiniz için değil ziyaretçiniz için içerik üretirsiniz.

İlk olarak hedef kitlenizi tespit edin yazacaklarınızı kimler okuyacak bunu netleştirin. Hangi yaş grubuna hitap edeceksiniz onu belirleyin ve onlara göre bir anlatım kullanın. Eğer 18-20 yaşındaki bir kitleye hitap edecekseniz olaylara bakış açınız onların gözünde olmalı ve makalelerindeki kurguyu-kelime seçimini ona göre belirlemelisiniz.

Blogunuzu takip edenler hangi sosyal ağları kullanıyor bu çok önemlidir. Çünkü günümüzde sosyal medya gazete, televizyon ya da radyo gibi iletişim araçlarından daha çok kullanılıyor. Bu yüzden hedef kitlenizin aktif olduğu sosyal ağları belirleyip blogunuza girdiğiniz her yazıyı bu ağlarda da paylaşmalısınız.

Blog güncel tutulmalıGüncel kalın ve güncel içerikler paylaşmaya gayret edin

Son olaylar ve son genel gelişmeler neler bunları takip etmek profesyonel bir blogcunun yapması gereken görevler arasındadır. İlgilendiğiniz konuyla ilgili en son trendleri ziyaretçilerinize aktarabilmelisiniz. Bu yenilikleri ilk sizden duymalılar böylece onların gözünde değeriniz artar. Ayrıca bu sayede makalelerinizn altına konuyla ilgili yorumlar yapılır size sorular yöneltilir böylece hem blogculuk sizin için daha zevkli bir hal alır hem de okuyucularınız blogunuza daha samimi bir şekilde bağlanır.

Güncel kalmak için ilgi alanınıza ait haberleri, videoları takip edebilirsiniz ayrıca sosyal medyada blog konunuzla ilgili gruplara katılıp oradaki gelişmeleri ziyaretçilerinize aktarabilirsiniz. Diğer bir güncel kalma yolu da konunuzla ilgili profesyonel blogcuların bloglarını takip edebilirsiniz.

Blogdan hediyeler dağıtınKendi çapınızda promosyonlar yapın

İnsanlar hediyeleri sever bu her yerde aynıdır. Elimizde olan bir şeyin aynısını bize bedava verseler yine de tereddüt etmeden almak isteriz. Online dünyada da durum aynıdır. Blogunuzdan ücretsiz programlar, e-kitaplar, araçlar, sunumlar gibi içerikler yayınlayın. Hatta bu konuda bir kategori açıp o kategoriye üyelik sistemi ile giriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede ziyaretçilerinizin iletişim bilgilerinin olduğu bir veritabanı oluşmuş olur zamanla…

Küçük anketler yapıp blogunuzdaki bir konu hakkında okuyucularınızın fikirlerini ölçebilirsiniz hem bu durum size hangi alana daha çok ilgili oldukları konusunda ilham verir diğer yandan blogu hareketlendirerek eğlenceli bir ortama dönüştürür.

Blogda kalite ve tasarım önemliTasarım konusuna dikkat edin

Kaliteli bir blog içeriği ve güncelliği kadar tasarımıyla da ön plana çıkmalı bence. Okunaklı ve gözü yormayan bir tema üzerine kurun bloğunuzu. Eğer siyah arka plan üzerine beyaz yazı gibi bir gaflete düşerseniz içerik anlamında dünyanın en iyi blogu bile olsa insanlar bu blogu okuyamazlar. Tasarımlar gözü yormamalı, okunaklı olmalı, navigasyon ve kategori temeli düzgün kurulmalı ziyaretçi blog içinde kaybolmamalı.

Mobilite çok önemli

Her geçen gün mobil internet kullanımı akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle müthiş bir ivmeyle artış gösteriyor. Herkes her an online ve herkes akıllı telefon kullanıyor bu yüzden blog tasarımınız mobil platformalara uygun yapıda olmalıdır. Hem tabletten, hem telefondan hem de taşınabilir bilgisayardan kolayca okunabilir ve her alanına kolay erişilebilir yapıda olmalı.

Sayaç ekleyinBlogunuzu kaç kişi ziyaret ediyor ve ortalama ne kadar zaman sayfada kalıyorlar?

Özellikle merak etmek bir yana bu sayı ve süreler arama motorlarının en çok dikkat ettiği konular arasındadır. Sitenize google analitik sayesinde bir sayaç ekleyerek günlük kaç kişi siteye girmiş ve ne kadar süre sayfada kalmış kolaylıkla analiz etmek mümkün. En çok hangi yazı okunmuş ve genel olarak sitede ne kadar zaman geçirilmiş bu hem sizin hemde arama motorları için çok önemli bir husus. Yazdığınız yazıların okunup okunmadığını bilmek merak uyandırıcı bir durumdur ayrıca sitenize arama motorlarından gelen ziyaretçilerin hangi kelimelerle geldiğini bilmek işe önem katan diğer bir olgu. Bu sayede en çok rağbet gören konuları ve anahtar kelimeleri tespit ederek blogu o yönde içeriklerle donatmak daha mantıklı olacaktır. Hem bu sayede arama motorları size daha çok ziyaretçi gönderecek hemde takipçileriniz artacak.

Genel olarak profesyonel bir blogcu nasıl olunur ve neler yapmalıdır bu makalede sizlere aktarmaya çalıştım umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Click Here to Leave a Comment Below 4 comments
Cenk Erdem - 24 Mart 2014

Güzel makaleye yorum yapmadan geçemedim devamını bekleriz

Reply
nur - 24 Mart 2014

Blog yazmaya başladıktan ne kadar süre sonra para kazanabilirim? Çok iyi kompozisyon yazarım bu konuda kendime güveniyorum ücretsiz bir blog açsam ne kadar zaman sonra gelir elde ederim. Ev hanımıyım akşama kadar boş vaktim oluyor bunu değerlendirmek isterim.

Reply
  Siyahpara - 24 Mart 2014

  Ücretsiz bloglardan daha iyi performans alırsınız çünkü bu tip blogları okuyan ve günlük takip eden bir sürü insan var. Kaliteli içerikler ekleyerek blogunuzdan adsense ile para kazanabilirsiniz. Ama bunun için biraz zaman lazım tabi ilk günden para kazananı görmedim bu işten tek kilit nokta sabır.

  Reply
yasemin - 7 Eylül 2014

öncelikle bende yazmadan gecemedim makale cok acıklayıcı olmuş diger konulardaki makaleleriniz gibi emegnize saglık diyorum bende bi blog acıp güncel paylaşımlar yaparak başlıcam bakalım ne olacak 🙂 saygılar

Reply

Leave a Reply: