Premium WordPress Temaları ve Eklentileri Ucuza Satın Alın

Henüz bilmiyorsanız açıklamakta fayda var, WordPress, GPL lisansı altında lisanslanmış bir yazılımdır. Bu sebeple tüm wordpress eklentileri ve wordpress temaları da aynı lisans altında lisanslanmıştır. Bu lisanslama modeline göre tüm wordpress eklentileri ve temaları düzenlenebilir, değiştirilebilir ve tekrardan dağıtabilir anlamına gelmektedir.

Başkası tarafından geliştirilen bir eklenti veya temayı değiştirip, yeniden dağıtmak yasa dışı değildir, ancak WordPress topluluğundaki bazı kişiler (özellikle geliştiriciler) tarafından bu durum etik dışı olarak kabul edilebiliyor. Lisans, diğer geliştiricinin çalışmalarını kendi adınızla değiştirmenize ve yeniden dağıtmanıza izin verdiği için, bu lisanstan yararlanan birçok kişi hatta şirket var.

GPL Kulüpleri

Bu eklenti ve temaları derleyerek tekrardan dağıtan kişi veya şirketlerin geneline GPL kulüpleri deniliyor. Daha önceleri GPL kulüpleri henüz yokken Nulled Script siteleri vardı aslında hala var ama GPL kulüplerinden sonra hemen hem yok denecek kadar azaldı. Nulled script siteleri GPL kulüpleri kadar masum değildi ve oradan ücretsiz indirilen tema ve  eklentilerin %99 u virüs veya zararlı kod içeriyordu. GPL sitelerinde böyle bir durum söz konusu değil, aksine tüm tema ve eklentiler tertemiz, kullanıma hazır vaziyette.

Bu GPL kulüpleri aslında kredi kartıyla dijital ürün satan e-ticaret siteleridir. Yani internetten herhangi bir şey alır gibi seçtiğiniz tema ve eklentiyi sepete ekleyip kredi kartıyla satın alabilirsiniz.

GPL Kulüpleri Neden Var?

Bu GPL sitelerinin var olmasının sebebi, insanların pahalı wordpress ve eklentileri gerçek fiyatlarından satın alamamalarıdan kaynaklıdır. Bazı durumlarda gerçekten çok pahalı olan eklenti ve temaları satın almak isteyenler gerçek fiyatını ödemektense GPL kulüplerine başvurarak bunlara sahip olabiliyorlar.

GPL siteleri tema ve eklentileri orijinal sitesinden çok çok daha ucuza satıyorlar. Tabii ki fiyatlar makul olunca ücretsiz nulled veya warez ürünler kullanmak yerine çok ucuza temiz ürünler kullanmak herkesin işine geliyor.

GPL Sitelerinden Tema ve Eklenti İndirmek Yasal Mı?

Bu GPL sitelerinden wordpress tema veya eklentiler indirmek tamamen yasal olmakla birlikte, etik olup olmadığı tamamen size kalmıştır.

Yani temanın veya eklentinin sahibi bu ürünler hakkında yasal bir yaptırımı ne yazık ki GPL lisanslamasından dolayı uygulayamıyor.

GPL Sitelerindeki WordPress Tema ve Eklentileri Kullanmalı Mıyız?

GPL temalar ve eklentileri ciddi projelerde ve ticari işlerde kullanmak bence etik değildir. Çünkü wordpress le bir web sitesi veya proje başlatırken zaten başlangıçta kullanılacak tema ve eklentilerin maliyetler, işin içerisine katılır. Bu eklenti ve temalar domain üzerine lisanslanarak domainin sahibine teslim edilmelidir. Yapılacak güncelleme ve değişiklikler sırasında işverenin insiyatifinde olarak gerekirse bir üst sürüme yükseltilir veya lisanalı olarak aynı sürümde kullanılmasına devam edilebilir.

Fakat wordpress’ i sürekli kullanan ve wordpress sayesinde işler yapan web masterlar bazı temaları ve eklentileri test etmek amaçlı olarak bu GPL lisanslı ürünleri kullanabilir. Çünkü bazı temaları ve eklentileri kurup kullanmadan nasıl tepkiler vereceğini ya da başka eklentilerle uyumlu çalışıp çalışamayacağını önceden kestirmek mümkün değildir.

Ayrıca bir çok premium eklenti ve wordpress için temaların demo sürümleri olmadığı için web masterlar bu ürünlerin nasıl çalıştığını test edemiyorlar. Haliyle test edilemeyen ürünleri de müşterilerine pazarlama fırsatı bulamıyorlar. Bu yüzden wordpress premium GPL tema ve eklentileri web masterlar ve web işleriyle uğraşan ajansların kullanmasında hiç bir etik dışı durum yoktur. Web master ürünü dener, platformunda çalıştırır ve sonra orijinal sitesinden lisanslı olarak satın alıp müşterisine teslim eder. Hatta bu durum pazarlama açısından ürünü geliştirenler için de avantaj sağlıyor.

Hangi GPL Sitesini Kullanmak Avantajlıdır?

Piyasada WordPress Premium tema ve eklenti sağlayan bir çok GPL kulübü bulunuyor. Çalışma prensipleri hemen hemen aynıdır.

Son zamanlarda keşfettiğim Heisenberg Studio ‘ yu deneme fırsatı buldum ve gayet başarılı diyebilirim. (Link refernas linkidir) Dizinlerinde 2400 eklenti ve tema ver ve sürekli günceller. Ayrıca aşağıda bir de indirim kuponu paylaşacağım satın alım ve üyeliklerde %10 indirim kazanabilirsiniz.

Bu GPL kulübünde birden çok paket var en makul olanı 10 dolarlık paket çünkü toplamda 2400 adet tema ve eklenti dizininden günde 10 taneye kadar indirme limiti var. Paket satın aldıktan ve ürünleri indirdikten sonra üyeliğinizi hemen iptal edebiliyorsunuz herhangi bir sözleşme ve taahhüt vs. bulunmuyor.

Yukarıda belirttiğim %10 luk indirim kuponu : MDIKYURT10

Bu kuponu kullanarak yapacağınız ödemelerden %10 indirim kazanırsınız.

GPL siteleri, premium wordpress tema ücretsiz indirme

Şu şekilde çalışırlar;

  • Siteme üye olursunuz
  • Tek seferlik indirme veya aylık olarak sunulan paketlerden birini seçersiniz
  • Kredi kartınızla ödeme yaparsınız
  • Binlerce Premium tema ve eklentiyi indirip kullanmaya başlarsınız.

Aylık paketlerin de bazı seçenekleri var örneğin, gün içinde en çok 3 tema veya eklenti indirme, günde 10 indirme veya sınırsız indirme gibi. Eğer sürekli wordpress ile uğraşıyorsanız en düşük aylık paketi seçip üyelik oluşturabilirsiniz. Bu tip sitelerde tüm eklenti ve temalar her gün güncellenir, bu güncellemeyi hemen alıp kullanabilirsiniz. Yani hep en güncel sürümleri bulursunuz.

Heisenberg Studio‘ nun diğer GPL kulüplerine göre bir avantajı var o da bir eklentisinin olması. Eklentiyi yükleyip size verilen API ID sini giriyorsunuz böylelikle kulüpte yapılan herhangi bir güncellemeden sizde wordpress panelinden otomatik yükleyerek faydalanabiliyorsunuz. Her yeni eklenti veya tema çıktığında gidip Heisenberg Studio‘ ya üye oturum açıp indirme işlemi yapmanıza gerek bulunmuyor. API aracılığıyla eklenti bu işi sizin adınıza otomatik yapıyor.

Sonuç:

Premium WordPress temalar ve Eklentileri ucuza alıp  indirmek için GPL sitelerini sadece test ve deneme amaçlı kullanmak mantıklıdır. Buradan indireceğiniz eklenti ve temaları para kazanacağınız ticari projelerde kullanmak etik değildir tamamen vicdanınıza kalmış bir durumdur. Eğer sürekli wordpress ile siteler yapıyorsanız ve yeni eklenti, temaları denemek istiyorsanız GPL siteleri sizin için çok avantajlı olabilir.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: