1

Niş Pazar veya Niş Kelime Bulmak

Niş Pazarlama Sırları ve Niş Bulma Teknikleri

Bu yazıda Niş Kelime ve buna bağlı olarak Niş Pazar Nasıl Bulunur? bu konuda bilgiler vereceğim. Bildiğiniz gibi online pazarlama sektöründe niş alan yakalamak çok önemlidir eğer iyi bir niş kelime yakalarsanız internetten ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Niş bulmak için bazı yöntemler var şimdi size bildiğim bazı niş bulma yöntemlerini anlatacağım umarım işe yarar bir şeyler yakalarsınız iyi bir niş yakalarsanız ciddi paralar kazanabilirsiniz.

İyi bir niş ne demek?

İyi bir niş alan demek insanlar tarafından aranma hacmi yüksek fakat bu yüksek aranma hacmi karşısında pek fazla proje olmaması demek yani rakipsizlik gibi bir şey de diyebiliriz.

Niş (Niche) Bulma Yöntemleri

İnternetten bir çok yöntem sayesinde niş alan bulunabilir bunları şöyle detaylandırarak başlayalım;

1. Google Kullanmak

İnsanlar internette arama yaparken arama motorlarını kullanırlar arama motorlarının işi aramak olduğu için içeriklerinde bir sürü algoritma ve araçlar barındırır bu madde de en çok kullanılan ve en popüler arama motoru olan Google’ u kullanacağız. Nasıl mı?

Aslında Google ile niş bulmanın bir çok yöntemi var en çok bilinen yöntem google anahtar kelime aracıdır.

Google kelime aracını kullanmak için google hesabınızla oturum açın ve aşağıdaki dosyayı ister Türkçe ister İngilizce Niş bulma için kullanmak üzere google kelime aracına yükleyin.

[button link=”http://yadi.sk/d/y5mRJNLRS4Q4E” type=”big” color=”red” newwindow=”yes”] Niş Kelimeler Listesi (Niche Keyword List)[/button]

Türkçe Niş bulmak için öncelikle bu dosya içindeki kelimeleri google translate ile Türkçeye çevirin ve bir word dosyasına kaydedin. Eğer ingilizce Niş bulmayı hedefliyorsanız dosyayı direk olarak google kelime aracına upload edebilirsiniz. İngilizce projeler için daha verimli olabilir bu kelimeler.

Bu kelimeleri bir forumdan buldum niş bulmak için kullanıyorlar bu kelimeleri google keyword tool a yükleyerek aylık aranma hacimleri en az 10. 15,000 olan kelimeleri ve en önemlisi bu kelimelerin karşısında rekabeti en düşük olanları kendinize hedef seçebilirsiniz.

 2. Niş Bulmak için Youtube kullanmak

Youtube a girip son 12 ayda ya da 6 ayda ortalama olarak 5,000 kez izlenen videoları filtreleyin. Bunun için sayısız program var. Listelediğiniz videoların her biri birer niş niteliğinde olabilir. Bu sayede az seviyede izlenen videolardan bir ürün, bir hizmet ya da bir proje çıkartabilirsiniz. Unutmayın burada önemli olan ortalama 5,000 gösterim sayısında olan videoları bulmak daha fazlası zaten birileri tarafından keşfedilip çoktan projeye dönüşmüştür.

Önemli!

Bulduğunuz Niş alanı google da aratın ya da google kelima aracında rekabet durumunu öğrenin ki gerçekten niş olup olmadığı anlaşılsın.

3. Alexa.com u kullanın

Alexa da Yerli ve yabancı olan son dönemlerde çıkış ivmesi yakalayan siteleri takip edin burada da orta dereceleri olanları ve rakip durumunun hiç ya da az olanlarını tercih edin. Örneğin son 3 ayda Alexa sırasında yükselme ivmesi olan bir site de çok zaman geçiriliyor ve çok ziyaretçi tarafından görüntüleniyordur. Bu da bu alana talep var anlamına gelie siz bunu Niş bir alana çevirebilirsiniz. Sadece yerli değil yabancı siteleri de kontrol edin ki belki Türkiye de aranan ama yabancı bir ülkede projelendirilmiş bir siteye rastlarsınız.

Küçük ve kısa bir yazı oldu ama bu yöntemleri iyi kullanabilirseniz inanın ciddi işler yakalayabilirsiniz. Özellikle size verdiğim liste ye dikkat edin içinden bir sürü niş çıkartılabilir.

Click Here to Leave a Comment Below 1 comments
Portal Adam - 23 Eylül 2015

Hocam Cidden faydalı bir yazı olmuş. Burada yazdıklarının içinde (neden benim aklıma daha önce gelmedi) dediğim şeyler var. Blogu çoktan açtım ama fikir bulma ve içerik üretme konusunda çok işe yarayacağına eminim.

Reply

Leave a Reply: