Neden WordPress Kullanılır?

Sıfırdan site veya blog tasarlamak yerine neden wordpress kullanılır?

Eskiden bir web sitesi yapmak veya yaptırmak ulaşılması güç bir şeydi fakat günümüzde bu artık çok değişti ve WordPress gibi tasarıma hazır içerik yönetim sistemleri ortaya çıktı, peki özel tasarım yerine neden wordpress kullanılır? Aslında wordpress kullanmak için onlarca sebep var ama bunlardan sadece başlıcalarına bu sayfada yer vermeye çalışacağım.

Web siteleri, internet aleminde yer almayı düşünenler için bir iletişim aracıdır. Web siteleri  internet üzerinden yazı, resim, video ve diğer dosyaların paylaşıldığı dijital sayfalar grubudur. Web siteniz bir bakıma sizin vizyonunuzdur. Bir web sitesindeki olması gereken en önemli özelliklerden bazıları hız, google da üst sıralara çabuk yükselecek temiz tasarım, işlevsellik, kolay kullanım, esneklik, her yerden erişmek denilebilir.

WordPress bunları ve bunlardan daha fazlsını yapabilir ayrıca wordpress te tasarımı değiştirmek için binlerce ücretsiz ve ücretli temalar, bir çok fonksiyonu tek tıkta içine entegre edebileceğiniz sayısız eklentilere sahiptir. Türkçe kaynak çok fazla olduğu için öğrenmesi basittir ayrıca admin paneli de %100 Türkçe dilindedir.

WordPress aslında hazır bir blog sistemidir. Her ne kadar wordpress bir blog sistemi olarak bilinse de doğru kon figüre edildiğinde profesyonel bir tasarımdan ayırt edilemeyecek kadar çekici hale getirilebilir. Bu arada SEO için en iyi içerik yönetim sistemi de WordPress den geçer. Çünkü WordPress açık kaynaklı bir yazılım olduğu için dünyanın her yerinden isteyen herkesin katkıda bulunmasına açıktır ve her geçen gün geliştirilip güncellenmektedir. Gönüllü web yazılım uzmanları WordPress i google in en sevdiği şekilde yapılandırdıkları için SEO yönünden en etkili alt yapıya sahiptir.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””] Neden wordpress kullanmalıyım? Çünkü, temiz kod yapısı ve iç seo için her şey in baştan düşünüldüğü bir içerik yönetim sistemidir wordpress.[/box]

WordPress ile kurgulanan bir site saatler içinde google da listelenmeye başlar bunun için herhangi bir işleme gerek yoktur. (Sadece indexlenmesi için işlem gerektirmez üst sıralara taşımak için SEO çalışması ve zaman gerekir) Google ve diğer arama motorlarında (yandex,yahoo,bing,ask.com) yazdığınız yazılar ve içeriğiniz anında indexlenerek arama sonuçlarında listelenir. WordPress doğuştan SEO lu dur. Bu optimizasyonları wordpress’i geliştirenler içeriğine otomatik eklerler ve bizim tek yapacağımız kaliteli içerik girerek bir takım SEO çalışmaları uygulamak olacaktır.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””] Neden wordpress kullanmalıyım? Kurulumu ve kullanımı kolaydır dakikalar içinde istediğiniz bir tasarıma uygun tem ile yayınlayabilirsiniz.[/box]

WordPress hazırdır, sadece veri tabanına bağlanır yükleme dosyaları ftp den host a atılır ve direk yayına geçirilir. Hatta artık bir çok hosting panelinde tek tıkla wordpress i kurabilirsiniz ve bunun için ek bir ücret ödemeniz gerekmez. Yayınlanma sonrası, tema ve gerekli özelleştirmeleri yapmak yeterli olur. Ayrıca wordpress, güvenlidir, hızlıdır, şıktır ve her şeyden önemlisi arama motoru dostudur.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””] Neden wordpress kullanmalıyım? Kod yazmanıza ve web programlama diline gerek kalmadan özel tasarlanan profesyonel bir site kadar kaliteli siteler wordpress sayesinde tasarlanabilir.[/box]

Sıfırdan kod yazıp yeni bir tasarım yapmaktansa dünyadaki en iyi tasarımı kendimize uyarlamak akıllıca olacaktır. Satış ortaklığı sitesi, blog, niche site gibi dönemsel projeler için web sitemizi wordpress üzerine kurup yayınlarız.

Web sitesini (WordPress’i) kurmak için temin etmeniz gerekenler sadece bir hosting ve alan adıdır bunlara sahip olduktan sonra wordpress kurmak için gerekli alt yapınız hazır demektir. Şuan bir domain fiyatı ilk yıl için ortlama 2.20 TL dir (Bkz. 2 TL ye domain almak) sonraki yıllarda ise yıllık 20 TL ödersiniz. Hosting ise yıllık 20 TL civarındadır yani 25 TL ye bir yıl cebinizden para çıkmadan kurabileceğiniz bir wordpress sitesine sahip olabilmek mümkün.

Domain lerle ilgili daha detaylı bilgi için Neden Domain Gerekir? konusunu okuyabilirsiniz.

Ayrıca, wordpress kurmak ve adım adım tüm ayarlarını yapmak için WordPress Nasıl Kurulur? (Resimli anlatım) adlı makaleyi okuyabilir ve kendi satış ortaklığı sitenizi hemen kurabilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: