Neden Domain Gerekir?

Domain neden gerekir? Domain nasıl seçilir?

Alan adı (bundan sonra domain diyeceğiz) yani domain web sitesinin ismine verilen addır. Yani www.siyahpara.com bizim sitemizin domainimizdir. İşin biraz daha teknik detayına girersek, internete bağlandığınız da sizin sitenizi insanların bulabilmesi için size özel bir numara serisi tahsis edilir bu numara serisine ip adresi denir. İnternetteki sitenizin bulunması aslında arka planda ip numaraları sayesinde olur. Mesela siyahpara.com un ip adresi:13.69.243.163 tür. Eğer siz internet explorer dan bakarsanız siyahpara.com un aynısını bu adres sayesinde de bulursunuz. Fakat ip adreslerini akılda tutması zor olduğu için domain adları yapısı kurulmuştur. Domain adları tarayıcıya yazıldığında arka planda otomatik olarak ip adresine çevrilir ve biz bunu hissetmeyiz.

IP Adreslerinin İsime Çevirilmesi (DNS)

İnterneti bir mahalle olarak düşünün ip, adreslerini de mahalle de bulunan dairelerin kapı numaraları, domain ise hanenin adı, fakat tek fark ip adresleri de domain adları da dünya üzerinde eşsizdir. Yani sizin siteniz.com adresi sadece size tahsis edilir başka birisi bu domain’i kullanamaz ve kendi adına tescil edemez. ip adresleri de benzer mantıkta çalışır fakat hosting şirketleri artık web sunucularındaki sanal hostlar sayesinde aynı IP üzerinde yüzlerce site barındırıyorlar buna paylaşımlı hosting deniliyor. Yeri gelmişken söyleyelim imkanınız varsa paylaşımlı hosting yerine siteniz için özel Ip adresli hosting tercih edin.

Domain Nereden Alınır?

Domain’i nereden alacaksınız? domaini kim satar? Domaini sizin adınıza kaydettiren binlerce firma bulunuyor benim kullandıklarım Godaddy.com, isimtescil.net, ni.net.tr, ihs.com.tr

Domain Seçimi

Eğer bir web sitesi veya blog açmak istiyorsanız bir domain satın almanız şarttır. Domain isimlerinin akılda kalıcı olanları her zaman daha çok rağbet görür ve daha çok tercih edilir. Bu yüzden akılda kalıcı domain bulmak git gide zorlaşmaktadır. Size, bedava alt domain veren yerler olabilir ama imajınız bakımından hoş olmaz ve ziyaretçi bunu pek beğenmez. Örneğin siteniz.bedavadomain.com dan bir ücretsiz domain aldınız, sizin site adınızdan önce bedavadomain alan adı var bu çok itici ve güven verici değil. Bu yüzden domain almak şarttır.

Domain satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta satacağınız ürün adına yakın bir domain seçmek veya kuracağınız site içeriğine yakın bir domain seçmek olmalıdır. Bu hem akılda kalıcı olur hem de Google’ da üst sıralara çıkmak için çok önemli bir etkendir. Çünkü anahtar kelimenizin domain içinde geçmesi size avantaj sağlar.

.com uzantılı domainler her zaman daha caziptir. Eğer com domainlerin hepsi satın alındıysa ve satacağınız ürüne ait veya sitenize ait domainler bulmakta sıkıntı çekiyorsanız kelime aralarına maksimum 1 adet tire işareti koyabilir veya domain başına-sonuna x işareti koyabilirsiniz. 

.com en otoriter ve google’ın en sevdiği domain son ekidir. Peki .com ların hepsi tükendiyse ne yapacaksınız? önce.net uzantılarını sonra ise.org uzantılarını seçebilirsiniz. Sıralama şu şekilde olmalı;

.com

.net

.org

Sonuç olarak yapacağınız işe, satacağınız ürüne, ve odaklanacağınız kazanç yöntemine uygun alan adı seçmek google sıralaması bakımından önemlidir.

Domain seçiminde bilinen bir diğer önemli konu ise alan adlarının karakter olarak uzunluğunun sınırlandırılmasının gerekliliği. Long tail olarak bilinen, bir kaç kelimeden oluşmuş anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak için oluşturulan sitelerin engellenmesi maksadıyla yaratılmış olan bu sisteme göre, 20 karakterden uzun domainler satın almanız düşük bir güven ile bu işe başlamanız anlamına geliyor. Ayrıca domaininiz içinde kesinlikle ikiden fazla tire (-) yer almamalı

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: