İnternetten Nasıl Satış Yaparım?

Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de Online Ticaret büyük bir hızla yaygınlaşıyor, bu durumda girişimciler internetten para kazanma yolları arayışlarına giriyorlar. Kimi internetten ürün ve hizmetlerini satarken, kimi de başkalarının ürünlerini satarak kazanç elde ediyor.

Her iki koşulda da işin anahtarı hedef kitleyi doğru belirleyerek internet üzerinden satış yapmak. İster ürün sahibi olun, ister E-Ticaret Sitesi sahibi, ister şirket sahibi olun isterseniz satış ortağı bu platformdaki tüm girişimcilerin ortak noktası aslında internetten satış yapmaktır.

Peki, İnternetten Nasıl Satış Yapılır?

İnternet üzerinden;

Kendi atölyenizde ya da fabrikanızda ürettiğiniz,

Bayisi ya da temsilciliğini yaptığınız,

Yurt içi ya da yurt dışı tedarikçilerden aldığınız,

Kendi evinizde veya elinizde ürettiğiniz,

kısacası kendi sahip olduğunuz veya olmadığınız her ürün veya hizmeti satabilirsiniz. Hatta başkalarına ait ürünlere ve hizmetlere de satmak üzere ortaklık yapabilirsiniz. Tabii ki bu sihirli ve muazzam dünyada hangi yoldan gideceğinizi biliyorsanız.

internetten satış yaparak para kazanmakAlis harikalar diyarını hatırlayalım;

Alis kuyudan içeri düşer ve tavşanla karşılaşır karşısında seçim yapması gereken kapılar vardır. Tavşana sorar, hangi yoldan gitmem gerekiyor?

Tavşan ölümsüz cevabını verir: Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiç bir  önemi yoktur! İlk olarak ne yapmak istediğinizi belirlemelisiniz ve aklınızdaki fikirlere bir açıklık getirmelisiniz. Fikirlerinizi netleştirdikten sonra verdiğiniz kararın arkasında durarak yola çıkmalısınız zaten yol kendiliğinden önünüze çizilecektir.

Satış sistemi kurmakSistemi Düzgün Kurmalısınız

İnternetten para kazanma adına hangi işi yaparsanız yapın bana göre sistemi baştan sağlam temeller üzerine atmak gerekiyor. Yanlış sistem üzerine kurulu hiç bir iş başarıya ulaşmaz ve kar dan çok zarar getirir.

Satış ortaklığı sistemi kuracaksanız;

Başkalarının ürünlerini internet üzerinden satmak istiyorsanız bunun için hangi yöntemleri kullanacağınızı iyi belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin bir web sitesi üzerinden satış yapacaksanız sitenizi başkalarınkinden ayıran özelliklerle donatmalısınız. Kendinize has bir stiliniz olmalı eğer bunu yapmazsanız başarı oranınız azalır çünkü aynı ürünü sizin gibi satmaya çalışan binlerce satış ortağı var özel olmalısınız ki farkınız ortaya çıksın. Sitenizin SEO (arama motoru optimizasyonu) sunu iyi yapın satış ortaklığında web sitesi kullanacaksanız en değerli silahınız arama motorlarıdır. Eğer sosyal medya kullanacaksanız kendiniz olun çakma hesaplarla sosyal medya da hiç bir yere gelinmiyor. E-mail marketing yapacaksanız listelerinizi kaliteli hazırlayın ve toplu mail gönderimini profesyonel firmalar sayesinde yapın kendi başınıza ya da ücretsiz yöntemlerle zaman kaybetmeyin.

E-Ticaret Sitesi Kuracaksanız;

Düzgün bir yazılım edinin profesyonel E-Ticaret paketlerini kullanmaya çalışın. Hosting seçimini iyi yapın güvenlik E-Ticarette en önemli olgudur gerek tasarımınız la gerekse yazılım alt yapınızla güvenliği üst düzeyde tutun. En az 128 bitlik bir SSL sertifikası kullanın. Bünyenizde yazılım uzmanı ve SEO uzmanı bulundurun.

E-Ticaret zordur iyi kurgulanır sa çok kazandırır kendiniz bir sistem yaratıyorsanız, her sayfanın tasarımının özenle yapılması, buna göre yazılımın düzenlenmesi, stok takibi işlemleri ve finansal işlemler iyi kurgulanarak projeye eklenmesi gerekir. Sitenin kullanımı kolay ve Türk internet sistemi alt yapısına ve ödeme sistemine uyumlu olması gerekir. Tüm bu kurguların baştan planlanmaması yüzünden internet projelerinin %80 i başarısız olmaktadır.

Her iki koşulda da ortak nokta satış yapmak demiştik. Aslında bu konu sadece bu makale ile sınırlandırılamayacak kadar geniş bir konudur. İleriki günlerde internet reklamcılığı, seo email marketing gibi bir çok pazarlama tekniğini bu blogda yayınlamaya çalışacağım bu yüzden hazırladığım her makaleyi (bu konuyla ilgili) bu konunun altına İnternetten Satış Yapma Teknikleriolarak eklemeyi düşünüyorum. Eğer internetten para kazanmayı gerçekten hedefliyorsanız ileride buraya ekleyeceğim satış tekniklerini çok iyi anlayıp uygulamanız gerekmektedir.

 

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: