Google Sıralamasında 1 Harf Bile Önemli

Google da anahtark kelime analizi yaparken dikkatimi çeken bir nokta oldu bu durumu görür görmez SEO Sırları kategorisine yeni bir yazı daha eklemek istedim umarım bu sayede ufak ta olsa işinize yarayabilecek türden bir SEO Tekniği öğrenmiş olursunuz.

Bazen tek harf bile sıralamalarda üstlerde çıkmak için bir etken, bunu hepimiz az çok biliyoruz ama bu güne dek anahtar kelimedeki bir harfin bile rakiplere göre hatrı sayılır sayıda üste çıkacağını bilmiyordum.

Örneğin “bulmak” kelimesi ile ile biten bir anahtar kelime düşünün bu kelimeyle biten bir anahtar kelimeniz var örneğin bu kelime ile biten anahtar kelime dizisi ile google da siteniz 1. sayfa 1. sırada. Aynı kelime öbeğinin sonuna “bulmak” yerine “bulma” yazdığınızda 1. sırada olan siteniz 4. sıraya geriliyor.

Bulmak kelimesinin sonda olduğu şekilde sıralama 

google ilk sıra seo sırrı

İlk Sıra

Aynı kelime öbeğinin sonuna bulmak yerine bulma yazıldığında ki sonuç

SEO google sırrı

Dördüncü Sıra

Bu örneği kendi sitemden verdim ama devamında başka kelimeleri de analiz ettim ve gerçekten tek kelime yüzünden bir çok sitenin 2.3 sayfa bile geriye düşebildiğini gördüm.

Aslında ilk sırayla 4. sıra arasında pek fark yok hatta bazen 3. ve 4. sıradaki sonuçlar ilk sıraya göre daha çok tıklanabiliyor o yüzden ilk 5 sırada bu durumun pek etkisi yok ama siteniz kelime dizinizle sayfa sonunda yani 10. sırada listelendiği zaman  1 harf bile değiştiğinde 4 – 5 sıra geriye düşüyor bu durumda siteniz 2. sayfanın ortalarına düşmüş oluyor ve tıklanma olasılığı çok düşük hale geliyor.

Sonuç olarak anahtar kelime seçimlerinde hedefi doğru yakalamak çok önemli yukarıdaki örnekte de gördüğünüz gibi sadece 1 harf sıralamayı ciddi şekilde değiştirebiliyor. Bu şekilde sizde sitelerinizde araştırmalar yapabilirsiniz. Herhangi bir kelime dizisinde yüksek sıralamalarda çıkan bir sayfanız varsa ve beklenen hiti alamıyorsa kesinlikle arama yapan kullanıcılar aradıkları kelimeyi farklı kombinasyonlarla arıyor olabilir. Bu durumu göz önüne alarak anahtar kelime araçlarını kullanarak hedeflediğiniz kelime dizisi hakkında yaklaşık aranma oranlarını analiz ederek buna bağlı olarak hareket edebilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: