Google, İnternetten Para Kazanmanın Başrol Oyuncu

Türkiye’de her gün yüz binlerce kişi arama motorlarını kullanarak aramalar yapıyor. Peki insanlar bu aramalarda hangi arama motorunu kullanıyor? Tabii ki Google’u… Google, internetten para kazanma işinde özellikle web sitesi üzerinden satış yapan girişimcilerin  en güçlü silahı aslında her gün yapılan inanılmaz büyük ölçeklerdeki aramalarda sizin ürünlerinizi arıyor. Bu noktada siz insanların aradıklarını onlara sağlayarak internetten para kazanabilirsiniz.

Google yolu ile web siteniz iki şekilde arama sonuçlarında listelenir;

1. Google Adwords ile Reklam Yoluyla

2. Google Aramalarında Organik Sonuçlarla

1. Google Adwords ile Reklam Yoluyla Hedef Kitleye Ulaşmak

İstediğiniz hedef kitleye istediğiniz bütçelerle ulaşabilmek için internet reklamcılığını deneyebilirsiniz. Hatta denemekle kalmayıp ürün ve hizmetlerinizi satmak için uygun bütçeler ile istediğiniz kadar müşteriye ulaşmak mümkün.

Bu yöntemle başarıya ulaşıp satışlarını arttıran sayısız girişimci ve işletme bulunuyor. Satışlarını arttırmak için Google a kelime bazlı reklam veren firmalar daha önceleri çok küçük ölçekte dükkan olmaktan tüm İstanbul hatta tüm Türkiye ye açıldılar. Buna ait çok fazla örnek gerek internette gerekse başarı öyküleri kitaplarında çok fazla mevcut.

Doğru anahtar kelimeler internet reklamcılığında işletmelerin kazançlarını katlıyor.

Gerek hizmet sektörü gerek, E-ticaret siteleri gerekse bireysel siteleri doğru anahtar kelime seçimi ile CPC tıklama başı maliyetin avantajlarından yararlanabilirler. Doğru anahtar kelime seçimi ile bu anahtar kelimelerin yoğunluğuna göre optimize edilmiş bir web sitesi muhakkak başarı elde eder.

Düşük Maliyetlerle Maksimum Etki

İşletmenizin ya da web sitenizin ölçeğine göre hazırlanan Adwords reklamları, Tv, radyo, billboard vs. reklamlarına oranla çok çok düşük maliyetlerdedir. Orta ölçekli sermayeye sahip bir işletme uzun süreli tv reklamı verecek bütçeye sahip değildir fakat bunun yerine aylık 1000, 2000 TL gibi komik rakamlarla web sitelerine ziyaretçi akını sağlayabilirler. Diğer bir avantaj da hedef odaklı bir reklam modelidir yani web sitenizdeki anahtar kelimelerle ve sizin seçeceğiniz anahtar kelimelerle hedef kitlenizi belirlersiniz.

Reklamlarınız da diğer sitelerde yayınlanırken sizin yaptığınız işle alakalı sayfalarda gösterilir. Böylece hedeflediğiniz ziyaretçi sizi doğru noktada bulur. Örneğin bir oto yedek parçacısının yayınladığı reklamlar otomobil forumları ve otomobil bloglarında yayınlanır ziyaretçi zaten otomobillerle ilgili aramalar yapıp görüntülediği sitelerde sizin reklamlarınızla karşılaşması demek size maksimum oranda geri dönüş demektir.

2. Google Aramalarında Organik Sonuçlarla Sitenize Ziyaretçi Çekebilirsiniz

Buna SEO adı veriliyor aslında yani arama motoru optimizasyonu. Web sitelerini arama motorlarına uygun hale getirmek ile ilgili süreçlerin tümünü kapsıyor. Reklamlardan sonraki sıralamalarda çıkan sonuçlarda listelenen tüm siteler organik sonuçlarda listelenmiş oluyor.

Google ile organik sonuç

Yukarıdaki resimdende anlaşılacağı üzere kombi bakımı yapan firmaları google da arattığımızda arama sonuçlarında ilk üç sırada listelenen siteler reklam sonucu çıkan sonuçlardır. Onun hemen altındaki siteler ise organik arama sonuçlarında listelenen sitelerdir.

Organik sonuçların avantajı ilk üç sıranın reklam olduğunu bilen bir kullanıcının reklamları es geçerek ilk sıradaki siteye tıklamasıdır. Bu reklamların öneminin düşük olduğu anlamına gelmez çünkü işin teknik boyutunu bilmeyen kullanıcı için reklam ya da organik sonucunun önemi yoktur sadece aramayı yapar ve kendisine en uygun sonucu seçerek tıklamayı gerçekleştirir. Bu yüzden google da listelenirken oluşturulacak başlıklar ve açıklamaların da tıklanmaya etkisi büyüktür. İlk sayfada listelenmesine rağmen bazı durumlarda sayfanın altlarında listelenen ve etikili bir başlığa sahip olan sitelerin tıklanma oranı daha fazla olabiliyor bu yüzden başlıklar ve sloganlar son derece önemli.

Arama motoru optimizasyonunu kendiniz de yapabilirken rekabetin yüksek olduğu kelime gruplarında profesyonel destek almak yerinde bir hareket olacaktır. Çünkü bu iş artık dünyada ve ülkemizde bir sektör haline gelerek bu işi profesyonel anlamda yapan firmalar çok sayıda mevcuttur. Bu firmaları seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar, firma geçmişi, fiyat, referansları ve size yazılı bir şekilde edeceği vaadlerdir. Şunu hiç bir zaman unutmamak lazım hiç bir firma size 1. sıra garantisi vermemelidir çünkü sürekli değişen bu algoritmalar sayesinde sıralamalar sürekli değişmektedir. Bu yüzden size 1. sıra garantisi veren firmalar ya da şahısların samimiyetinden şüphe duyarak onlara yaklaşmak gerekir. Zaten Google da bunu tasdikliyor ve hiçbir seo uzmanı ya da firması size ilk sıra gantisi vermemeli diyor.

Sonuç olarak web sitenizin internet üzerinde bulunmasını sağlayan en büyük etkenler arama motorlarıdır. Arama motorlarında gerek reklam gerekse organik sonuçlarda ilk sıralarda listelenen sitelerin ziyaretçi sayıları normale oranla kat kat yüksek olur. Bu ziyaretçi artışı da size kazanç olarak geri döner. İnternetten para kazanmak amacıyla açılan bloglar ve tek ürün siteleri için de durum aynıdır. Eğer reklam verecek kadar bütçeniz yoksa sitenizin organik aramalarda sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için google webmaster tools daki yönergeleri izleyerek web sitenizi en azından google ın seveceği tarzda optimize edebilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: