1

Google Drive ile Bedava CDN Servisi

Sitenizi bedava Cdn ye taşıyın Google Drive ı Cdn olarak kullanın

Cdn nin ne olduğuna dair hemen aşağıda bir açıklama bulabilirsiniz ama cdn yi zaten bilenler bilir bu yazıda size cdn yi google driver ile kullanabileceğiniz bir wordpress eklentisinden bahsedeceğim. Bu eklenti sayesinde sitenizdeki tüm dosyaları dünyanın farklı lokasyonlarındaki google sunucularında barındırabileceksiniz.

Baştan söylemeliyim ki eklentiyi test edecek fırsatım olmadı yani şöyle kurun, böyle çalıştırın diyecek bilgiye sahip değilim. Bu eklentiyi görür görmez hemen paylaşmak istedim umarım ilgilenenlerin ve meraklılarının işine yarar.

Eklentiyi paylaşmadan önce size cdn hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum tabiki bildiğim kadarıyla. Son dönemlerde bir çok yerde konusu geçen bu cdn olayı SEO açısından özellikle bulunulan bölge dışı site trafiği hedefleyenler için oldukça ciddi avantajlara sağlıyor.

Bu avantajlardan ilki site açılış hızı yani bir video ya da oyun siteniz varsa herhangi bir sayfanızdaki oyun ya da videonun yüklenme hızı (siteniz Tr de host ediliyorsa) normal şartlarda Türkiye ile Amerika da aynı olma durumu imkansızdır. Cdn servisleri sayesinde site içeriği dünyanın garklı lokasyonlarında host edildiği için bir videonun ya da resimin Türkiyeden görüntülenmesiyle Amerikadan görüntülenmesi aynı sürededir. Bu durum hız bakımından ciddi avantajlar sağlar.

Bu hız avantajı da bir çok seo otoritesi tarafından sıralamalarda normal sitelere göre cdn li sitelerin daha yüksek yerlere geldiği büyük ölçüde kabul görmüştür.

CDN yani content delivery network ile web sitenizdeki tüm dosyaları cdn servislerini kullanarak dünyanın bir çok lokasyonunda bulunan sunucular üzerinde tutarak sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayabiliyorsunuz. Kabaca cdn sitenizdeki resimleri, stil dosyalarını, javascript dosyalarını, temanızdaki resimleri yada upload ettiğiniz özel dosyaları farklı bölgelerdeki sunucular üzerinde tutmaktır.

Normalde bu sistemden tam verim alınabilmesi için tabiiki ücretli servisleri kullanmak en mantıklısı ama basit bloglarınız ya da geçici projeleriniz varsa  cdn yi gogle drive üzerine kurabilirsiniz.

Eklentiyi buradan indirebilirsiniz eklenti hakkında daha çok bilgi almak için burayı tıklayın.

Click Here to Leave a Comment Below 1 comments
renklimo.com - 23 Ağustos 2015

iyi günler verdiğiniz eklenti de satın alma kodu gerekmektedir.. Ama güzel bir konu başarılar dilerim..her türlü eklenti satın almak zorundasınız

Reply

Leave a Reply: