3

Google Adsense Onaylatma Rehberi

Son birkaç yıldır Google Adsense, İnternet'in her platformuna (forumlar, tartışmalar
ve bültenler) egemen durumda. Google Adsense ile sadece evden çalışarak
kazanılmış bir çok başarı hikayesi de bulunmakta.

Google Adsense internet pazarlama işine oldukça hakim ve günümüzde internetten para kazanmak için en kolay yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir.
Adsensede başarının anahtarı, yüksek talep gören anahtar kelimeler için yüksek
trafik alan sayfalara reklamlar yerleştirmektir. Reklam verenin tıklama başı maliyeti ne kadar yüksek olursa, sitenizden tıklama başına o kadar çok kazanç elde edersiniz.

Açıkçası, tıklama başı maliyeti düşük anahtar kelimelere yapılan ödeme
miktarı düşüktür. Mevcutta yayında olan veya yeni başlayacağınız bir blog' a Adsense onaylatmak herkesin hayalidir.

Özellikle son dönemlerde adsense onayı bölgelere göre farklılık gösteriyor. Bazı bölgelerde adsense onaylatmak bir kaç gün sürerken bazen 1 ay veya daha fazla sürebiliyor. Türkiye bu bölgeler arasında daha zor onay alınan coğrafyadadır. Bundan üç, dört yıl önce bir kaç gün içinde onay alınabilmesine rağmen son yıllarda bu zaman oldukça uzatıldı ve onay süreci biraz zorlaştırıldı.

Bu rehberde bu zamanı en aza indirmek için atmanız gereken adımları ele alacağız
ve güncellenen politikalara göre site optimizasyonlarından bahsedeceğiz.

Google Adsense ile ilgili sıkça sorulan sorular şunlardır;

 • check
  Google AdSense'e nasıl başvurabilirim?
 • check
  Blogum AdSense için uygun mu?
 • check
  Google AdSense gereksinimleri nelerdir?
 • check
  Google AdSense neden başvurumu reddetti?
 • check
  Google AdSense benim başvuruyu reddederse ne yapacağım?

Bu rehber, tüm sorularınıza ayrıntılı olarak cevap verecektir. Ayrıca daha önce
Adsense başvurusu yapıp onay sürecine takıldıysanız tekrar bu hatalara düşmemek
için uygulamanız gereken her şey bu rehberde mevcuttur.

GENEL ADSENSE REDDEDİLME NEDENLERİ

Aşağıdaki ayrıntılara girmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken en yaygın reddetme nedenleri Google AdSense Politikalarında bildirilmiştir. İlk olarak bu politikalara göz atmanızı öneririm.

1. Yetersiz içerik / Kabul edilmeyen site içeriği


Web sitenizde, Google uzmanlarının incelemesi için yeterli sayıda içerik veya makale
yok. Google, blogları Adsense e kabul etmeden önce içeriğe çok fazla değer verir ve
dikkatleri üzerine çeker. İçerik kötü yazılmışsa ve dilbilgisi hatalarına sahipse
Google hemen bu blogu reddedecektir. Sadece içeriğin gramer açısından doğru olması değil aynı zamanda benzersiz olması ve blogun kullanıcılarına ve okuyucularına değer vermesi gerekir. Dolayısıyla, bir numaralı neden blogunuzdaki kötü yazılmış içeriktir. İçeriklerinizi uzun, açıklayıcı, kopya olmayan ve düzgün bir formatta kaliteli olarak tabir edilen şekilde hazırlayın.

2. Blogunuzun Türü / Dizaynı


Üzerinde beyaz bir metin olan, parlak sarı arka plana sahip, her yerde büyük butonlar ve saçma sapan reklam banner ları olan bir sayfaya girseniz siz ne yapardınız? Evet, o web sitesini asla bir daha ziyaret etmezdiniz.
Kötü tasarlanmış ve ziyaretçilerin anlaması zor olan bloglar, Google AdSense tarafından reddedilmektedir. Gözü rahatlatan ve görünümde güzel olan, iyi ve düzgün bir tasarıma sahip olmanız şarttır.


3. Bazı sayfalarınız Eksik veya Yok


Google AdSense'e kabul edilmek istiyorsanız başvuru öncesi oluşturmanız gereken
bazı sayfalar vardır. Bunlar blogunuzla ilgili, gizlilik politikası, bize ulaşın, hakkımızda ve çerez kullanım politikası sayfalarıdır. Bu sayfalar profesyonel olduğunuzu ve Google politikalarına
göre çalıştığınızı göstermektedir. Bir gizlilik sayfasının olması da Google AdSense
için bir gereklilik olduğu unutulmamalıdır.

4. Site, Google AdSense Politikalarına Uymuyor

Zengin, eşsiz ve anlamlı içerik, organik trafik, orjinal içerik içermeyen ya da hiç olmayan kötü kullanıcı deneyimine sahip sayfalar. Web siteniz, yasa dışı kaynaklarla trafik çeken, aşırı anahtar kelime veya düşük kodlu tasarımlı içerirse reddedilen siteler arasına girebilir. Bu nedenle, Google AdSense'e başvurmadan önce yapmanız gereken bazı şeyler var bunların tümünü rehberin devamında öğreneceksiniz.

ADSENSE'E BAŞVURMADAN ÖNCE YAPILACAK İŞLER

1. Yüksek Kaliteli İçerikler Hazırlamak


Yüksek kaliteli içerik yazmak Google AdSense'e başvurmadan önce yapmanız gereken ilk şeydir. Bu, çok önemli bir iştir ki, herhangi bir maliyetinin olmadığını içtenlikle söyleyebilirim.
Google, yüksek kaliteli içerik sunan blogları sever çünkü ziyaretçiler bundan keyif alıyor. Yazılarınızın insanlar tarafından okunacağını ve bu içerikler sayesinde Adsense den onay alacağınızı hiç bir zaman unutmayın.

Yüksek kaliteli içerikler;

 • check
  Benzersiz ve özgün olmalıdır
 • check
  Doğru başlıklar ve alt başlıklarla içerik anlaşılır olmalıdır
 • check
  Dil bilgisi ve yazım hataları içermemelidir
 • check
  Yeterince uzun ve okuyucuyu doyurucu olmalıdır
 • check
  Yararlı ve bilgilendirici konulardan oluşmalıdır
 • check
  Gerekirse konunuza kaynak göstermeniz gerekir

Yukarıdaki detayları makalelerinizi oluştururken sürekli olarak aklınızda bulundurmalısınız. Belirli bir uzunlukta ve içeriği resimlerle beslenen kaliteli makaleler oluşturmaya çalışın en azından Adsense onayı alana kadar bu kuralı atlamamalısınız.

2. Blogunuz için Gizlilik Sayfası Oluşturun

Yeni blog yazarlarının yaptığı en yaygın hatalardan biridir. Bir blog için gizlilik politikası sayfasının gereksiz olduğunu söyleyenler var fakat bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Google adsense ile ilgili olmasa bile her web sitesi ve blogun bir gizlilik politikası olmalıdır.

Google AdSense'e başvurmanız ve onay almanız için yapılması gereken ilk işlerin başında blogunuzun veya web sitenize bir gizlilik politikası eklenmesi gelmelidir, eğer bu sayfaya sahip değilseniz onay alamazsınız.


Peki gizlilik sayfası neden önemlidir?
Bu, AdSense in bir şartıdır, ikincisi ise gizlilik sayfalarının olduğu siteler veya bloglar daha ciddi görünür, içeriğinde kandırmaca olmaz. Eğer bu sayfaya sahipseniz Google, geri kalan koşulları incelemeye devam edecektir.

Bir gizlilik sayfası aslında okuyucularınıza blogunuzla ilgili sorumluluklarını bildirir ve bu sayfanın olmasında hiç bir sakınca yoktur aksine daha profesyonel ve güven verici bir detaydır. Gizlilik sayfalarınızı kendinizde yazabilirsiniz veya Gogle Adsense onayı almış bir siteden kopyalayıp içeriğini kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Örnek olarak bu linkteki gibi bir gizlilik sayfası işinizi görecektir.

3. Hakkında Sayfa Oluşturun

Onay sürecinde gizlilik politikası sayfası gibi önemli olan diğer bir sayfa da Hakkında veya Hakkımızda sayfasıdır. Bu sayfa, bu blogun arkasında gerçek bir kişinin olduğunun kanıtıdır. Hakkında sayfası aynı zamanda Adsense ile ilginiz olmaması durumunda bile çok işe yarar çünkü insanlar sizin yazılarınızı okurken kim olduğunuzu da merak ederler. Samimi ve dürüst bir hakkında sayfası okuyucu ile etkileşiminizi arttırır.
Sitenizde veya blogunuzda herhangi bir hakkında sayfası bulunmuyorsa Adsense onayı almanız imkansızdır.

Hakkında sayfası oluştururken imkanınız varsa bu sayfaya Google plus profilinizi de ekleyebilirsiniz. Bunun için Google hesabınızdan oturum açarak Google Plus profilinizi düzenlemeniz ve bu profil linkini sitenize eklemeniz yeterlidir. Ayrıca Google Plus profilinizin hakkında sayfasına sitenizi bağlayıp onaylamanız da size artı puan kazandırır. Bu durum Adsense onayına ufakta olsa bir fayda sağlarken diğer yandan SEO için de önemli bir ip ucudur. Tüm google servislerini internet projelerinizde kullanmaktan çekinmeyin faydasını görürsünüz.

4. Bize Ulaşın veya İletişim Sayfası Kurun

Okuyucularınız, bazı içeriklerinizi severken bazılarını da aksine sevmeyebilir veya sizden farklı içerikler talep edebilirler. Hatta size sorular yöneltip görüş ve öneri bildirebilirler tüm bu geri bildirimleri alabilmeniz için okurlarınızın sizinle iletişimde olması gerekir. Bunun için bir iletişim sayfanız ve bu sayfa içinde de bir iletişim formu olması gerekmektedir. Form yoluyla okurların size gönderdiği mesajları size e-posta yoluyla bildiren bir form sistemi kurmanız gerekmektedir.

Bir iletişim sayfası oluşturun, ve mümkünse bu sayfaya Google AdSense'e başvuracağınız e-postanızı ekleyin. Mümkünse, adını[email protected] profesyonel bir mail adresi kullanın. Adsense kaydınızı ve başvurunuzu da yeni bir google hesabı ile bu mail adresinden oluşturun.
Ayrıca, sitenizi görüntüleyen Google AdSense Ekibine, bu yolla okuyucularınızı önemsediğinizi gösterirsiniz. Bir fikir edinmek için iletişim sayfamıza göz atın.

WordPress kullanıyorsanız WordPress’ e İletişim Formu Eklemek başlıklı rehbere göz atabilirsiniz.

Önemli: Google AdSense’ e reddilen blog sahiplerine gelen e-postalar arasında
okuyucuların sayfalara erişimi için gereken kategori ve menü sisteminin olmadığı
ara ara gözlemlenmektedir. Bu duruma maruz kalmamak için blogunuzda kategori
ve menü sistemini kullanmalısınız.

5. Adınızı ve E-postanızı Doğrulayın

Başvurunuzdan önce adınız ve e-posta adresiniz gibi bilgileri iletişim sayfası gibi kolay görünen bir yere yerleştirmeyi unutmayın. Google Adsense ekibine site sahibi ile başvuru yapan kişinin aynı kişi olduğunu kanıtlamaya çalışın. Bu sayede spam veya bot olmadığınızı ve gerçek bir kişi olduğunuzu onaylamış olursunuz. Bu adım doğrulama işlemini hızlandıracak ve hızlıca onay almanıza yardımcı olacaktır.

6. İçerik Sayısı veya Boyutu

Google AdSense'e başvurmadan önce az ama kaliteli bir içeriğe mi sahip olunmalı?
yoksa çok fazla yayınlanmış az kelime sayısı az içeriğe mi sahip olunmalı?

Bu sorulara henüz net bir yanıt bulunmamaktadır.
Çünkü 300 ün üzerinde makaleye sahip bloglar gördüm ve sahipleri Adsense den red aldıklarını belirttiler, bunun yanında 15 adet makale ile Adsense onayı alan blog sahipleride bulunuyor.

Bu durumun cevabı tam olarak net değil, fakat deneyimlerime göre Adsense den onay alınabilmesi için bir blog içerisinde en az 20 adet makale olmalı ve bu makalelerin her biri 600 kelimenin üzerinde olmalıdır.
Geçmiş te sadece 3 makale ve 2 yorumla toplamda 200 civarı hitle onay alınan bloglar gördüm. Gördüğüm bu blogu incelediğimde şu detaylar dikkatimi çekti;

 • check
  Basit ve temiz tasarıma sahip bir tema kullanılmış
 • check
  Blogda gezinmek oldukça kolay
 • check
  Blog çok hızlı açılış ve gezinme hızı üst seviyede
 • check
  Niş bir alan seçilmiş ve kategorisinde rakip çok az ayrıca içeriği oldukça detaylı ve ayrıntıya girilmiş
 • check
  İstenmeyen hiç bir widget veya popup tarzı göz yoran araçlara yer verilmemiş

7. Çerez Bildirimi Yapın ve Çerez Sayfası Ekleyin

Yeni politika güncellemesi sonrasında artık Adsense, içeriğinde çerez politikası barındıran siteleri dikkate almaktadır. Blogcular tarafından oldukça göz ardı edilen detaylardan biri de budur. Adsense başvurunuzun onaylanabilmesi için onay süreci öncesinde sitenize bir çerez bildirimi eklemelisiniz.

Aşağıdaki örneğe dikkat edin;
Sayfanın en alt kısmında bir bildirim alanı göreceksiniz. Bu alanda sitede reklam çerezlerinin tutulduğu bilgisi okurlara aktarılmaktadır. Okurlar, tamam butonunu tıkladığında reklam gösterimini kabul etmiş olurlar ayrıca çerez sayfasında çerezin detaylarını da görüntülenebilir. Çerez bildirim sayfasını görüntülemek için tıklayın. Bu örnekte çerez sayfası gizlilik sayfasına eklenmiştir aslında ayrıca bir çerez sayfası yapmak daha garanti olur.

gogle adsense için çerez sayfası

Eğer WordPress kullanıyorsanız çerez bildirimi için yukarıdaki örnekteki gibi bir yapıyı https://srd.wordpress.org/plugins/cookie-notice/ bu eklenti sayesinde kurabilirsiniz.

8. 18 Yaşından Büyük Olmalısınız

Özellikle yeni ve genç blogcuların en çok yaptıkları hatadır. Gerçek yaşınızı yazmanız bir dürüstlük örneği fakat gerçekten 18 yaşınızı doldurmadıysanız bu şartlarda onay alamazsınız. İmkanınız varsa ebeveyniniz adına bir üyelik açın ve bu koşullarda hakkımda ve e-posta bilgilerini buna göre değiştirmeniz gerekmektedir. Bu arada 18 yaşınızı doldurmadıysanız aslında Adsense size göre bir platform değildir bunu da aklınızda bulundurmalısınız.

9.Blog Tasarımınızı Geliştirin

Daha önce de belirttiğimiz gibi tasarım bir blog için ve en önemlisi de Adsense için çok önemlidir. Blogunuz profesyonel olmalı kötü bir foto galeri gibi olmamalı göz atıldığında tasarım ve içerik olarak diğerlerinden ayrılmalıdır.

Bunun yanında Google hiç bir servisinde yavaşlığı sevmez bu yüzden blogunuz oldukça hızlı açılmalıdır. Bir blog sitesini ziyaret ettiğinizde bakılan ilk şey blogun tasarımıdır. Adsense
ajanlarının ilgisini çekmek için iyi bir tasarım gerekiyor. Daha önce internette çok aşina olunan ve birbirinin kopyası olan temaları kullanmaya çalışmayın. En azından onay alana kadar bunu erteleyin. Gerekirse Premium adı verilen ücretli ve kaliteli temaları tercih edin, eğer kodlama ve tasarım bilgisine sahipseniz kendinize özel bir tema tasarlayabilirsiniz. Böylece blogunuz benzersiz olur ve onay süreciniz hızlanır.

Blogunuz aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 • check
  Sade ve profesyonel görünmeli
 • check
  Site içinde gezinmesi kolay olmalı
 • check
  Menü ve kategori sistemi olmalı
 • check
  Arama motoru dostu olmalı
 • check
  Kullanıcıya faydalı yapıda ve içerikte olmalı
 • check
  Hızlı yüklenmeli

Yukarıdakilere dikkat edin çünkü herhangi bir şey atlarsanız AdSense tarafından onaylanma şansınız azalır veya yok olur.

Blogunuz için özel temalar seçebilirsiniz demiştik fakat bunun yanında ücretsiz profesyonel görünümlü bir çok temalarda bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken onları bulup sitenize veya blogunuza uygulamaktır.

10. İçerik Türünüzü Kontrol Edin

Ne tür bir içerik yayınladığınıza dikkat etmelisiniz çünkü bu gerçekten önemli. AdSense tarafından kabul edilmeyen yaygın içerik türlerinden bazılarını aşağıda belirtelim;

* Pornografi / yetişkin içerikleri ve ürünleri
* Korsan İçerik
* Hacking veya Cracking Eğiticiler ve Öğreticiler
* Yasadışı Uyuşturucular / Ekipmanlar
* Herhangi bir Yasadışı İçerik
* Siyasi içerikler
* İnsan haklarına tecavüz edici içerikler
* Tamamen dış bağlantılar ile farklı sitelere yönlendirilen içerikler
Yukarıdaki içeriklerin daha detaylı listesi için Adsense politikalarına göz atabilirsiniz.
Adsense politikaları bu konuda tam bir rehber niteliğindedir politikalardaki gereksinimleri tamamen uygulamalısınız.

11. Size Ait Etki Alanı Kullanın

Google son dönemde politikalarında değişiklikler yapmıştır bu kapsamda bir alt etki alanı yerine kendinize ait bir alan adı kullanmanız gerekmektedir. Site.sizinaltalanadınız.com yerine sizinalanadınız.com olan bir yapıya sitelerinizi kurmalısınız.
En iyi olarak bilinen etki alanı uzantısı .com dur imkanınız varsa .com uzantılı bir domain alın maliyeti yaklaşık 30 TL civarınadır. Domain ile ilgili diğer bir detayda yaştır. Özellikle Hindistan gibi bazı Asya ülkeleri için Adsense, yaş sınırlamasını 6 ay olarak belirtmiştir. Türkiye için herhangi bir net bilgi olmasa da en kötü ihtimali düşünerek blogunuzun en azından 6 ayını
doldurmasını beklemeniz gerekebilir.


Yurt içi ve yurt dışında bir çok forum sitesini ziyaret ediyorum ve bun forumlardan
birinde Adsense ile ilgili bir kaç hikaye dikkatimi çekmişti. Bu hikayeler arasında bir
kaç haftalık blogların Adsense onayı alabilmesine rağmen 6 aydan yaşlı sitelerin
defalarca başvurmalarına rağmen reddedildiklerini gözlemledim.

Eğer coğrafi bir kısıtlama yoksa bu hikayelerden şu ortaya çıkıyor, gerçekten ziyaretçilere faydalı
biçimde olan bloglar yaş sınırına takılmadan kolayca onaylanabiliyor. 6 aydan daha küçük bir web siteniz varsa, AdSense'e başvurmayı hala düşünebilirsiniz. Shibam , 28 yayın bulunan 6 aylık bir blog ile Google AdSense’ e kabul edilmiş ve Blogunu sadece mobil cihazlardan yönetmiş.

12. Diğer Reklamları Sitenizden Kaldırın

Infolinks, Clicksor veya benzeri başka reklamlarınız varsa, onay sürecinde bunlardan vazgeçmelisiniz. Ayrıca içeriğinizde aşırı banner görseller varsa ve görüntü kirliliği yapıyorsa bunları da kaldırmalısınız.
Google AdSense diğer reklam yayıncıları ile birlikte çalışmanıza karışmaz ama en azından onay sürecinde bu durum sorun yaratabiliyor en azından onay alana dek bu tip reklamların yayınını durdurun.

13. Trafik Kaynaklarınızı Kontrol Edin

Google ücretli ve sanal trafik alan sitelerden adeta nefret eder ve bunları çoğu zaman cezalandırır, sıralamalarda arka planlara atarak devam ederse spam filtresine sokar. Bu tip ücretli trafik alan sitelerin Google Adsense gözünde hiç bir değeri yoktur ve direk reddedilir. Eğer blogunuza organik trafik almak istiyorsanız sosyal medya, arama motorları ve forumlar yoluyla trafik almaya yoğunlaşın.

Site trafiğini arttırabilmenize yardımcı olacak şu makalemi okumanızı tavsiye ederim. Google Adsense onayına sunacağınız blogunuzun bir miktar da olsa trafiğe sahip olması şarttır. Adsense onayı öncesinde trafik çekmeye yoğunlaşın. Hatta Google analitik ve web master araçlarına kaydolup sitenizin trafiğini google’ un gözüne sokun.

BAŞVURUNUZ REDDEDİLİRSE NE YAPMANIZ GEREKİYOR?

Buraya kadar önerilen her şeyi yapmanıza rağmen Adsense tarafından blogunuz hala onaylanmadıysa üzülmeye gerek yok bu dünyanın sonu değil.

Bazı durumlarda onay süreci uzayabiliyor veya uzun bir süre 2. onay sürecine geçilemeyebiliyor. Bu durum hakkında Adsense ekibi yoğun oldukları için sürecin uzayabileceğini söylüyorlar. Belirli bir süre bekledikten sonra hala onay süreci ile ilgili bir e-posta alamadıysanız tekrar başvuru yapın.

Eğer gelen e-postalar arasında reddedildiğiniz yazıyorsa bunun sebebini de açıklamalarda size gönderirler. Size düşen gelen e-postaya göre blogunuzdaki sorunları düzelterek tekrar başvuru yapmaktır.

Click Here to Leave a Comment Below 3 comments
Efe - 23 Ekim 2017

Muhteşem bir rehber tamda böyle bir yazı arıyordum velinimet diyebilirim emeğine sağlık

Reply
Fahri - 23 Ekim 2017

Adsense onaylatma zor iş bu rehberde anlatılanlara tamamıyle katılıyorum gözümden kaçanlar vardı uygulamayı deneyeceğim teşekkürler

Reply
ismail - 10 Ağustos 2018

Merhabalar,

Gerçekten Çok harika bir yazı. Yazı sindire sindire farklı günlerde okudum yazılanları yaptım ve bu gün bitirdim. Şuan itibari ile kategori bölümü yapmadım ve ücretli tema alacağım. Çok teşekkürler.

Reply

Leave a Reply: