2

Google 1. Sırada Çıkmak İçin Neler Yapılır?

Her internet girişimcisinin, site veya blog sahiplerinin hayalidir ve tek amacıdır Google 1. Sırada Çıkmak! Peki bunu nasıl oluyor? Google 1. sırada çıkmak için neler yapılır, neler yapılmaz adım adım anlatmaya çalışacağım.

Peki nasıl olacak ta Siteniz Google 1. Sırada Çıkacak?

Şöyle bir giriş yapalım;

Bu makaledeki her şeyi uygularsanız ve siteniz bu makaledeki özellikleri karşılıyorsa büyük ihtimal google sıralamalarına girersiniz. Makale, maddeler halinde olacak bu durum hem konunun düzeni açısından hemde madde madde içeriklerin arama motorları tarafından çok sevildiği içerik tipleri olduğundan dolayı böyle bir yöntem kullanmayı düşündüm.

 • İçerik En Önemli Unsurdur

Google veya diğer arama motorlarında ilk sıraya veya ilk sayfalara yükselmenin en büyük silahı içeriktir. Doyurucu ve zengin bir içerik, kopya olmayan taze makaleler en önemlisi de konuyu detaylıca ele alan uzun makaleler Google ve diğer tüm arama motorları tarafından anında fark edilir ve indexlenir. Arama motorları tarafından indexlenen taze ve doyurucu nitelikteki makaleler hemen ilk sırada çıkmaz. Bunun bir çok nedeni vardır. Site yaşı, rekabet oranı, domain otoritesi başta olmak üzere daha sayısını bilmediğimiz bir çok algoritma buna etkendir. Fakat bizler elimizden gelenin en iyisini yaparak doyurucu ve uzun makaleler yazarsak arama motorları konu hakkında bilgimiz olduğundan dolayı sitemizi ödüllendirir ve yavaş yavaş yukarılara taşır.

 • Site İçinde Olmazsa Olmazlar

Site içi optimizasyon denilen bir çok unsur google da ilk sıraya çıkmak için önemli unsurların başındadır. Bunları makalenin devamında madde madde belirtmeye çalışacağım.

 • Sitenizin kod yapısı

Sitenizin google veya başka bir arama motorunda ilk sıralarda çıkmasını istiyorsanız her zaman güncel teknolojileri kullanmalısınız. Şimdi diyeceksiniz ki saçma sapan bir site bile 2. kelime içerikle bazı konularda ilk sırada çıkıyor bu nasıl olur? Makalenin başında da belirttiğim gibi bir çok etken var hepsini bilmemizin imkanı yok ama böyle bir site rakibiniz olursa bilin ki başka etkenler vardır. İşte tam bu noktada rakibin bilmediğimiz nedenlerden dolayı üstte olduğunu gördüğümüz bir durumda onun üzerine çıkmak için rakip sitenin negatif durumlarını biz kendi sitemizde pozitif duruma geçireceğiz ve yavaş yavaş üzerine çıkacağız. Konuyu dağıtmadan toparlamak gerekirse site yapısı olarak Html 5 destekli kod yapısı kullanmalıyız. Hatta imkanınız varsa wordpress kullanın seo uyumlu bir tema ile destekleyin ve optimize edin rakibe oranlar 1 puan öne geçersiniz. Kod yapısı temiz ve sorunsuz bir tema seçmelisiniz ve https://validator.w3.org/ ile kod yapınızı taratın hatalı kodlar varsa temizleyin.

 • Yazı Başlıkları Url Yapısı ve Açıklama

Sitenizde yayınladığınız sayfalar, makaleler ve içerikler arama motorları ve insanlar tarafından okunabilir yapıda olmalıdır. Örneğin;

Çiçek nasıl yetiştirilir? adlı bir makale veya bir sayfa oluşturulduğunu düşünelim. Amacınız çiçek nasıl yetiştirilir konusunda google da bir sıralama elde etmekse içeriğin başlığı, url yapısı ve meta açıklaması bu anahtar kelimeyi kesinlikle içermelidir;

Url yapısı:

Bu bağlamda örnek yazı için ; http://www.alanadi.com/12547.php şeklindebir url yapısı tamamen yanlış bir uygulamadır bunun yerişne doğru yapı şu şekilde olmalıdır; http://www.alanadi.com/cicek-nasil-yetistirilir 

Anahtar kelimenin başlıkta geçmesi:

Oluşturduğunuz bir anahtar kelimenin google da ilk sırada veya yuksek sıralamada çıkmasını istiyorsanız anahtar kelimenizin yazı başlığında geçmesi ve birebir eşleşmesi diğer önemli bir husustur. Bu konuya yine çiçek nasıl yetiştirilir anahtar kelimesine örnek vermek gerekirse aşağıdaki resimdeki uygulama doğru ve yerindedir.

google da 1. sırada çıkmak

Meta açıklaması (site açıklaması) içinde anahtar kelime bulundurmak:

Yazdığınız makalelerde site açıklaması en az, url yapısı ve site başlığı kadar önemli bir unsurdur. Arama motorları site açıklaması alanlarının sadece 150 karakterlik kısmını okuyabilir ve bu açıklama kısımları aslında yazı hakkında ilk bakışta ne ile ilgili olduğu konusunda insanlara ve arama motorlarına kısa bilgi vermektedir. Fakat bu durum, kesinlikle abartıya kaçılmadan ve mantık çerçevesinde uygulanmalıdır.

Bu konuya iyi bir örnek;

Google 1. sayfada çıkma yolları

Anahtar kelimeleri url, başlık ve meta açıklamalarında defalarca kullanmayın bu surum yazılan yazının sırf arama motorları için yazıldığını ortaya koyar. Eskiden bu tip uygulamalar işe yarıyordu fakat günümüzde abartı anahtar kelimeler spam olarak algılanıp 1. sırada çıkması beklenen makalenin cezalandırılarak en son sıralara gönderilmesinde 1 numaralı etkendir.

 • Görsellere (Resimlere) alt etiketi, başlık ve doğru açıklama girin

Yazılan her içerikte kesinlikle en az 1 adet özgün yani sizin tarafınızdan oluşturulan (veya çekilen bir fotoğraf ta olur) resim eklenmelidir. Eklenen resim veya resimlere alt etiketi, açıklama, alt yazı eklemelisiniz. Hatta resimin adını anahtar kelimenizle eşleştirmek görsel aramalarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayan bir etkendir. Daha önce google da hiç indexlenmemiş özgün bir resim çok önemlidir arama motorları resimlerin özelliklerini okuyabilirler ve özün olup olmadıklarına bu yolla karar verirler. Bunun yanında arama motorları resimlerin ne hakkında olduğunu da resimlerin adından, alt etiketlerinden, açıklamalarından ve varsa alt yazılarından anlarlar. Hatta daha önce konunuz hakkında çok fazla resim eklenmemişse resimlerde Google 1. sırada çıkmak kaçınılmaz olur.

 • Yazı İçinde Alt Başlıklar Oluşturmak

İçeriklerin anlaşılabilir olabilmesi için yazı içlerinde başlıklar ve alt başlıklar oluşturmak gereklidir. Bunun başlıca sebebi, yazı içindeki farklı konuları birbiriden ayırmak olarak düşünebiliriz. Örneğin sağlıkla alakalı bir konu yazıldığında konu içinde birden çok alt konu varsa bu alt konuları H2, H3, H4 etiketleri ile ayırmak gerekir. Bu durum hem insanların konuları daha rahat okuyabilmelerini sağlarken hem de arama motorlarının aranan içeriğe göre insanlara doğru sonucu vermesinde yardımcı olacak bir etkendir.

 • Anahtar Kelime Yoğunluğu

Google da 1. sırada çıkmak için anahtar kelimelerin makale içinde, resimlerde veya başlıklarda kullanılması şarttır fakat bunun bir ölçüsü olmalıdır. Yazılan makaleleri anahtar kelimelerle doldurmak yersiz ve spam a çağrıdır. anahtar kelimelerin yazı içinde kullanılmasının belirli bir oranı vardır bu oranı aşmamak gerekmektedir. Anahtar kelime yoğunluğunun belirli bir yüzde oranı olduğu sık sık söyleniyor fakat makale yazarken bahsedilen yüzdeyi tutturmak makalenin içeriğini bozuyor bence o yüzden yeri geldiğince kullanmak daha doğal oluyor ve makalelerde sırıtmamış oluyor. Sizde bu yoğunluğu kendinize göre ayarlayabilirsiniz yeri geldiğince aşırıya kaçmadan hedef kelime il bire bir eşleşecek şekilde kullanımını ayarlayabilirsiniz.

 • Site içi Yönlendirmeler ve Link Yapısı

Gerek arama motorlarının gerekse okuyucuların aradıkları içeriklere rahat erişebilmeleri, konu geçişlerini sağlayabilmeleri için nevigasyon menüleri, breadcrumb ve site içi linklemelerin önemi büyüktür. Web sitenizi bu yapıya göre kurmanız google tarafından da tavsiye edilmektedir. Örneğin çiçeklerle ilgili bir siteniz var ve çiçek sulama ile ilgili bir makale yazdınız makale içinde çiçek ilaçlama ile ilgili kısa bir konuya değinmeniz gerektiğinde ilaçlama ile ilgili sitenizde daha önceden yazılan bir makale varsa yazı içi linkleme ile o konuya kullanıcıyı ve arama motorlarını rahatça eriştirmek gerekmektedir. Hem bu sayede site içinde ki yazılar birbirine bağlanmış olur ve  sitenizin otoritesi arama motorlarının gözünde yükselir.

 • Domain ve Site Yaşı Faktörü

Bana göre en önemli faktördür. Henüz 3 gün önce açılan bir site ile uzun yıllardır internet aleminde var olan bir site google veya diğer arama motorları tarafından hiç bir zaman aynı statüde olamaz. Eskiden index almış, geçmişi temiz ve uzun yıllar önce register edilmiş bir domain yeni domainden her zaman daha iyidir ve google gözünde yeni domainlere göre üstündür. Tabi geçmişte spam listelerine girmemek ve amaca uygun bir içerikte kullanılmak şartıyla. Site yaşı önemli bir faktör fakat site yaşlanırken internete ne kadar fayda sağlamış, ne kadar içerik barındırmış, içerikler ne denli okunmuş, fayda sağlamış buda önemli bir etken. Örneğin 10 yıllık 2 site düşünün biri 10 yıldır internette fakat toplasanız 20 tane bile sayfası yok ve içeriği zayıf, diğeri se binlerce içeriğe ve sayfaya sahip google botlarının çıkamayacağı kadar trafiği yoğun bir site. Tabiki ilk siteye göre 2. si google da hep sıralamalarda daha üstlerde yer alır çünkü insanlar bu siteyi ziyaret ediyor, uzun zaman geçiriyor bu da faydalı bir site olduğu anlamına geliyor. Google ve diğer arama motorları bu tip faktörlere çok önem vermektedir.

 • Okunaklı ve Temiz bir Dil Önemli

Eğer blog veya içerik üretmeye yönelik bir web sitesine sahipseniz veya farklı alanlardaki sitelerinizi içerikle beslemeye çalışıyorsanız içerikleriniz de yazım kuralları, düzgün Türkçe, okunaklılık, anlamlı olması gibi unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Dünyadaki tüm dilleri otomatik olarak saliseler içinde birbirine çevirebilen bir yapay zeka, yapılan imla hatalarını ve içeriğin kalitesini kolaylıkla tespit edebiliyor. İçeriğinde saçma sapan kelimeler ve anahtar kelime çöplüğüne dönmüş bir site ile, düzgün imla kullanılmış, içerik bakımından doyurucu bir site google tarafından aynı sınıfa sokulmaz.

 • İnsanların Yazılarınızı Okumasını ve Sitede Uzun Süreler Geçirmelerini Sağlayın

Belki bende çoğu zaman aynı hatayı yapıyor olabilirim ve sizlerinde en çok sinir olduğunuz bir noktaya değinmek istiyorum. Sırf içerik oluşturmak ve makaleyi uzun tutmak için yazının başlangıcındaki giriş kısmının gereksiz uzun tutulması. Aslında hepimizin yanlış yaptığı bir konu olmasına rağmen hatırlamakta fayda var ki, insanlar sitelere bilgi almak için geliyor ve almaları gereken bilgiye anında ulaşmak istiyorlar. Makalenin başında olması gereken bilgi makalenin en sonunda ise şahsen ben aradığım şey o sitede olsa bile sırf sinir olduğum için okumadan geri çıkıp başka bir siteye giderim. Bu tip hızlı çıkışlar sitede geçirilen süre oranını düşürmekte ve bu durum google gözünde itibar kaybına neden olmaktadır. Aksi olsaydı eğer yani aranan içerik anında erişilebilir olsaydı belki durum okuyucu tarafından hoş olacak ve başka bir makaleyi okuyacak ve sitede daha çok kalacaktı. Oysaki google dan ziyaretçi çekmek amacıyla yazılan anlamsız ve fazla uzun intro alanları tam tersine ziyaretçi kaybına ve sitemizin arama motorlar gözünde itibar kaybına sebep olmaktadır.

Kaliteli, konu ile doğrudan alakalı, başka yerlerden kopyalanmamış ilginç içerikler ziyaretçileri daha çok çeker, sitede daha uzun kalmalarını ve hatta tekrar tekrar geri gelip sürekli sizi takip etmelerini sağlar.

 • Tavsiye ve Backlink Faktörü

Google 1. sırada çıkmak için yapılan site dışı en büyük faktör backlinktir. Backlink sitenizin başka bir site veya siteler tarafından tavsiye edilmesi durumudur. Örneğin çok kaliteli bir yazı yazdınız bu yazı başka bir site editörü tarafından fark edildi ve sizin yazınızdan ilham alınarak aynı konu kendi sitelerinde yazıldıysa ve sitelerinden sizin sitenize ilgili konuya link verildiyse bu gerçek bir doğal backlinktir. Bu backlink otomatik olarak binlerce siteye eklenen backlinklerden kat kat değerlidir. Fakat gerçekçi olmak gerekirse gerçekten bir siteden bu yolla link almak zordur bunun için çok muhteşem bir yazı veya bir konu bulmak gerekir. Eğer bu kadar iyi bir konu yakalayıp doğal yollarla link alamadıysanız bunu farklı yollardan kendinizde kurgulayabilirsiniz. Günümüzde tanıtım yazısı adı verilen bu yöntemle ücretini ödeyerek konunuza ait bir konu yazarak 3. kişilerin sitelerinden sizin konunuza link vermesini sağlayabilirsiniz. bu yöntem de doğal bir backlink kadar etkilidir.

 • Sosyal Medya ve Google Sıralama Faktörü

Google yazılan yazıları ve oluşturulan site içeriklerini insanların sosyal medya hesaplarından paylaşılmasının sıralamaya olumlu etkisini zaten defalarca duyurdu. Dolayısı ile sitenize eklediğiniz içeriklerin altına sosyal medya paylaşım butonları koyarak insanların içeriklerinizi paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Yukarıdaki etkenler benim bildiğim ve en çok dikkat ettiklerimden bazılarıdır zaman buldukça bu sayfayı güncellemek istiyorum. Aklıma gelen diğer faktörleri zaman zaman bu sayfaya ekleyeceğim. Bu arada SEO ile ilgili önünüze onlarca uzman ve bir çok yazı-makale çıkması muhtemeldir. Tabii ki farklı kaynaklardan bilgi almak kadar güzel bir şey yok ama bu konuda ilk olarak gerçek bilgiyi kaynağından almalısınız. Google, SEO ile ilgili kendi webmaster sayfasında çok güzel bir içerik barındırıyor. Google 1. sırada çıkmak için okumanız gereken en büyük kaynak yine google ın kendisinde bulunuyor. Bu linkten Google SEO ile ilgili derinlemesine bir kaynağa ulaşabilirsiniz zaten anlatılan ve sağda solda duyduğunuz her şey bu kaynakta mevcut.

Click Here to Leave a Comment Below 2 comments
hacer - 19 Şubat 2016

Waaay mükemmel bir makale çok teşekkürler

Reply
Serap - 16 Mart 2016

Öğretici olduğu kadar duru ve akıcı.Insan sıkılmadan çok az bir makaleyi sonuna kadar okur. Bu da öyle.Teşekkür ler .

Reply

Leave a Reply: