12

Expired Domain Bulmak

Süresi dolmuş yani Expired domain bulmak SEO açısından bir velinimettir.

Bir web projesine başlandığında ilk olarak güzel bir domain seçilmelidir. Expired domain yani süresi dolmuş domainler eğer geçmişi temiz domainlerse son seo açısından son derece etkili rol oynar.

Süresi dolmuş bir domaini almadan önce dikkat edilecek en önemli nokta domainin geçmişinin temiz olup olmadığıdır. Bunun için internette bir sürü sorgulama aracı bulunuyor. Bu sorgulamaları yaptıktan sonra düşen domainleri almanızda fayda vardır. Geçmişte yetişkinler için cinsel içerik yayını yapan bir domain üzerine kim proje yapmak ister ki?

Her neyse şimdi size süresi dolmuş Türkçe domainleri nasıl bulacağınızı anlatacağım. Ayrıca bu domaini bulduktan sonra geçmişte google tarafından index almış mı? aldıysa kaç sayfa almış onun da bilgisini vereceğim.

Geçmiş domainleri bulmak için aslında google da küçük araştırmalar yapmak yeterli ben bu araştırmayı yaparken bir site buldum ve çok hoşuma gitti buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde düşen ve süresi dolmak üzere alınabilecek bir sürü domain listelenmiş. Bu listeden bir domain yakalayıp hemen kaydedebilirsiniz.

Düşen Domainler

Düşen Domainler (expired domain)

Burada filtreleyerek düşmüş domainleri görebilirsiniz sitenin bir avantajı da Türkçe domainleri bulması ayrıca düşecek domainlerin süresini dakikasına kadar veriyor. Bir niş blog ya da bir para kazanma sitesi açacak olanlar expired domain yakalayıp önceden index almış olanını da bulabilirlerse çok avantajlı bir şekilde ilerleyebilirler.

Bir domainin daha önce index alıp almadığını göremek için google da bir arama yapabilirsiniz. site:domain.com olarak arama çubuğuna yazdığınızda size daha önceden index aldıysa arama sonuçlarında sayfalarını listeler. Bu aşamada iş biraz size düşüyor geçmişi temiz, pr li, alexa değeri düşük ve indexli domain bulana kadar tarama yapmalısınız. Eğer Türkçe dışında domain arıyorsanız o zaman seçenek daha fazla goodaddy .com un expired sayfasından araştırma yapabilirsiniz. Bu sayfada ayrıca domainin backlink değeri, alexa sırası, yaşı, pr değeri gibi bir çok teknik detaylar da bulunuyor.

Umarım yeni projelere başlayacak domain arayan girişimciler için faydalı bir makale olmuştur. Bu tür paylaşımları elimden geldiğince yapmaya devam edicem sağlıcakla kalın.

 

Click Here to Leave a Comment Below 12 comments
Efecan - 14 Şubat 2015

Paylaşımınızı beğendim hocam. Size sormak istediğim nacizane bir soru var. Mesela ben bi yemek yada içeçek sitesi yapmak istiyorum, çok hoş yeme içme isimleri buldum ama bunlar anahtar kelime içerdiği için, bunun yanına bitanede akılda kalıcı bir domain olcak, hani “marka” isim olsun. Mesela ilk 5 yıl önce kaydedilmiş ama kaydı düşmüş, google indexi 176 gibi ama nedense google + link: 1086 hocam, alexa link 8 felan çok deil herneyse. Hocam bu sitede zamanında yemek sitesiymiş ama sonradan düşmüş. web.archive.org dan kontrol ettim, 2010 yılının indexine ulaşılıyo en son 2013 yılında heralde aktifmişi PR:0 ama google indexi karşımıza çıkarsa seo açısından hocam negatif etki yaratmazmı? Hani faydası ne olur zararı ne olur onu öğrenmek istiyorum.. saygılarımla kolay gelsin.

Reply
  Siyahpara - 2 Eylül 2016

  Hic bir zarari olmaz zaten sizin kategorinize ve yapacaginiz ise uygun bir domain aksine faydasini gorursunuz

  Reply
Osman - 23 Mart 2015

Bence bu konuda en iyi sitelerden biri http://dusendomainler.com dur. Çünkü bu sitede saçma sapan domainler yer almıyor. Her gün asadarc .com gibi acayip acayip domainler düşüyor. Aradığımız domaini bulmak için zorlanıyoruz. Bu sitede sadece anlamlı alan adları yer alıyor.

Reply
  Siyahpara - 23 Mart 2015

  Evet güzel bir site bende rastlamıştım

  Reply
DomainAlıisveris - 31 Temmuz 2015

http://domainalisveris.com/ sitesi üzerinde de günlük düşen domainleri, domain sektörüyle ilgili haberler bulabilir ayrıca elinizdeki domainleri satabilirsiniz.

Reply
seo - 5 Aralık 2015

Teşekkürler iyibir içerik olmuş arkadaşlar yararlanacaktır.

Reply
  cast ajans - 11 Aralık 2016

  Teşekkür ederiz… Harika oldu bu site şimdi.

  Reply
Seslichat - 17 Nisan 2016

Teşekkürler harika paylaşım.

Reply
emrah - 14 Ağustos 2016

Merhabalar sürekli günlük ve güncel olarak düşecek domainleri http://dusen.domainofisi.com/ sitesinden takip ede bilirsiniz

Reply
venera seo - 2 Eylül 2016

güzel bir yazı olmuş teşekkürler expired domain gerçekten çok başarılı

Reply
Ecan - 26 Haziran 2019

Bence en iyisi bu https://www.1en.net/domain.html

Reply

Leave a Reply: