14

EIN Alarak Bir Stripe Hesabı Açmak ve Payoneer’e Entegre Etmek

Güncelleme!

Artık bu yöntem stripe şartları ve koşulları değiştiği için işe yaramamaktadır. Dikkate almayınız!

Stripe hesap açmanın en garanti yolu bu linkte mevcuttur.

ABD veya Avrupa da yaşamış olsaydık inanın ödeme almak bu işin en kolay tarafı olurdu fakat Türkiye için Dropshipping işinin en sıkıntılı kısmı Dropshipping sisteminde siteye ödeme geçidi eklemektir. Özellikle Payal gibi dünyanın en çok tercih edilen ödeme sisteminin bir kaç yıl önce ülkemizde yasaklanmasıyla web siteleri ve online mağazalardan ödeme almak çok zorlaştı fakat bu zorluklara rağmen bu imkansız değil. Dropshipping sisteminde web siteniz üzerinden ödeme alabilmeniz için şuan hala çalışan bir yöntem var.

Aşağıdaki adımları uyguladığınızda sizde online mağazanızdan kredi kartı ile ödeme alabilirsiniz. Fakat baştan şunu belirtmek isterim ben online mağazalarımı woocommerce ile oluşturuyorum bu rehberde entegrasyon kısmı woocommerce ' e göre uygulandı. Eğer siz shopify kullanıyorsanız panelinizden ödeme geçidi olarak stripe' ı ekleyebilirsiniz.

Stripe, şirketlerin birden fazla para biriminde İnternet üzerinden ödeme kabul etmesini sağlayan harika bir hizmettir . Bir web siteniz varsa ve bu site üzerinden kredi kartı ile ödemeleri kabul etmek istiyorsanız, Stripe bunu kelimenin tam anlamıyla birkaç dakika içinde yapabilen alt yapıya sahiptir.

Ödeme almak için Stripe API'lerini web sitelerinize entegre edebilirsiniz. Visa, MasterCard, American Express, Discover, Diners Club ve JCB gibi büyük uluslararası banka veya kredi kartlarını stripe işleyebilir. Maalesef Stripe henüz tüm ülkeleri desteklemiyor buna Türkiye' de dahil. Sadece ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada, İrlanda ve onlarca Avrupa ülkesi gibi sınırlı ülkelerde mevcuttur.

Son zamanlarda, herhangi bir ülkeden Stripe'i kullanmak için ilginç çözümler ortaya çıktı . Stripe ile ödemeleri kabul etmenin çok hızlı ve yasal bir yolu var. Tüm şartları yerine getirdikten sonra, tüm dünyadaki ödemeleri dakikalar içinde kabul etmeye başlayabilirsiniz.

Stripe Gereksinimleri

ABD'den Stripe ile ödeme kabul edebilmek için bazı gereksinimlere ihtiyaç var;

ABD' de Banka Hesabı

Fax Numarası 

SSN / EIN

ABD Sanal Posta Adresi

ABD Telefon Numarası

Normal şartlarda bu işin normal yöntemi ABD' de bir LLC (Limited Şirket) veya C-Corporation şirketlerinden birini Amerika Birleşik Devletleri'ne kurmak ve banka hesabı açtırmak gerekir. LLC şirketi açmak son derece basittir kaydı uzaktan yapılabilir fakat herhangi bir banka hesabını uzaktan açmanız sıkıntılı bir süreçtir sizi direk görmeden orada bir banka hesabı açmak oldukça zordur.

Stripe kimliğinizi doğrulamak için SSN veya EIN girmenizi gerektirir, bu da başka bir engeldir. ABD adresi ve telefon numarası için, bunları kolayca uzaktan alabilirsiniz.

Şimdi ABD'ye gitmeden tüm gerekli detayları hallederek birkaç gün içinde Stripe kullanmaya başlayabiliyorsunuz . Amerika'dan Stripe'e nasıl başarılı bir şekilde kayıt olabileceğinizi adım adım anlatalım.

1. ABD' de  Banka Hesabı

ABD' ye şahsen gitmeden banka hesabının açılamayacağından bahsettik fakat bunu farklı yolla hallediyoruz. Global olarak ödeme sistemi sunan (paypal benzeri) Payoneer sayesinde ABD de bir banka hesabınız olmuş oluyor. Paypal, TR de faal değil fakat Payoneer, Türkiye' ye hizmet vermekte. Ayrıca Payoneer' e üye olduktan ve hesabınız onaylandıktan sonra size bir ATM kartı gönderiyorlar bu kart sayesinde kazandığınız doları ATM kartınızdan bazı anlaşmalı bankalar üzerinden minimum komisyonla çekebiliyorsunuz.

Benim onaylı payoneer hesabımın ekran görüntüsü

Bu da onaylı hesabıma bağlı gönderdikleri ATM kartım. Kart geldikten sonra panelinizden şifre belirleyip anında aktif edebilirsiniz. Kart, başvurudan yaklaşık 2 hafta sonra elime ulaştı.

Özetlemek gerekirse Payoneer.com dan bir hesap açıyorsunuz ve hesabınız onayladıktan sonra (kimlik resminizi istiyorlar) kart başvurusu yapıyorsunuz kartınız geldikten sonra da ABD de bir banka hesabınız olmuş oluyor. Stripe' a bu banka hesabını gösterdiğinizde aldığınız ödemeleri banka hesabına aktarıp Türkiye' den ATM ile paranızı çekebilirsiniz.

2. SSN / EIN

Sırada SSN adımı var öncelikle SSN inne olduğundan bahsedelim. SSN (Sosyal Güvenlik Numarası) sadece ABD vatandaşlarına, ABD de oturumu olanlara ve Birleşik Devletler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçici olarak çalışanlara verildiğinden, yabancıların bu numarayı elde etmesi imkansızdır.

Fakat bunun da farklı bir çözümü var;

SSN'ye alternatif olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde bir işletme varlığını tanımlamak için kullanılan Federal Vergi Kimlik Numarası olarak da bilinen EIN (İşveren Kimlik Numarası)  bulunur. Bizdeki karşılığı kişisel vergi kimlik numarasıdır . EIN'i uzaktan elde etmek için IRS (Dahili Gelir Servisi) 'ye form doldurup bunu fax yoluyla göndermeniz gerekiyor.

Öncelikle Formu buradan indirin ve bir kenarda tutun sonraki adımlarda benim onaylattığım ve EIN aldığım örnek forma göre sizde formunuzu doldurup IRS ye formu faxlamanız gerekiyor. Bundan da önce bir fax ve adres almanız gerekiyor adımları takip edin.

Öncelikle bir fax numaramız olmalı ki gönderdiğimiz formun cevabı ve beraberinde alacağımız EIN numarası bu fax numarasına gelecek.

3. Fax numarası

Sanal bir fax numarası almanız gerekecek bunun için bir fax sitesine hesap açabilirsiniz böylelikle ABD numaralı bir faxınız oluyor.

4. ABD' de Sanal Adres Almak

Adres için yine benzer bir yöntem kullanacağız. Bir sanal adres veren firmadan adres kiralayın adresinizi (aldığınız yere göre değişir) panelinizden anında alabilirsiniz. 

Her neyse bu yöntemleri kullanarak adres ve fax numarasını almış oldunuz geriye telefon numarası kaldı.

5. ABD Telefon Numarası

Sanal bir telefon numarası alın stripe onayı sırasında gerekli olacaktır. Bu arada telefonun sms desteği olması gerekir yoksa işe yaramaz.

EIN Formunu Doldurup Faxlayın

Gerekli tüm iletişim araçlarına sahip olduktan sonra artık EIN numarasını alabilmek için SS4 formunu doldurabiliriz. 

Formun alt kısmını ıslak imzayla imzalayın tarihi de yazarak online fax hesabınızdan +13047079471 numaralı faxa gönderin.

Gönderikten 4-5 gün sonra fax panelinizi kontrol edin IRS den size bir fax gelecek ve sizin gönderdiğiniz formun üst kısmına size atanan EIN numarasını görebilirsiniz.

Stripe Hesabını Açmak

EIN numaranızda geldiğine göre artık stripe.com a gidip hesabınızı açabilirsiniz. 

Stripe.com a hesap açarken şunlar istenir;

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

İş türü: Individual / Sole Proprietorship

EIN: IRS'den aldığınız numara

Adres: ABD'deki sanal  posta adresiniz

Telefon: Sanal telefon hizmeti aldığınız numara

SSN: 000–000–000 

Banka bilgileri için Payoneer hesabınıza oturum açıp Global Payment Service tabından USD banka hesabınızı seçin buradan routing ve hesap numaranız sizden isteniyor bilgileri kopyalayıp yapıştırın.

Yurt dışı tabanlı bir çok forum ve blog da bu yöntem sayesinde yıllardır dünyanın her yerinden ödeme alabilen bir çok girişimci var. aynı zamanda hesabı iptal olanlar da var tam olarak neden hesap iptal olduğu bilinmese de bu yöntem sayesinde dünyanın en iyi online ödeme sistemine sahip oluyorsunuz.

Bu ödeme yöntemi hemen her her platformu destekliyor woocommerce, magento ve shopify dahil tüm sistemlere stripe entegrasyonunu kolayca yapabilir dünyanın her yerinden birden çok para birimiyle ödeme alabilirsiniz. Hesabınızın her ihtimale karşı kapanması durumunda stripe tüm bakiyenizi size geri ödüyor artık ödeme alamıyorsunuz belki ama ( kapanması veya kapanmaması garanti değil) stripe üzerinde tek kuruşunuz kalmıyor.

Sadece bir saatlik çalışma ve 10 TL lik bir giderle denemeye değer. EIN no almak ve siteye entegre etmek ile ilgili daha derinlemesine bilgi için Dropship Akademi' ye kaydolabilirsiniz. Üyelerimiz online mağazalarını kurmaya başladı ve EIN no ile stripe hesaplarını açmaya başladılar sizde bize katılıp detayları en ince aytıntısına kadar öğrenebilirsiniz.

Bol şanslar!!

Click Here to Leave a Comment Below 14 comments
Yasin - 23 Mart 2018

Mükemmel ötesi bir yazı olmuş, emeğinize sağlık bol kazançlar dilerim. Şimdilik bu işin başında olduğum için kısaca teorik bilgi topluyorum , bu ve buna benzer konularda rehber olarak edindiğim en iyi sitelerden birisi burası kesinlikle.

Reply
Zafer - 24 Mart 2018

Dropshipping ile ilgili gördüğüm en iyi Türkçe kaynak emeğinize sağlık

Reply
Nesrin k - 24 Mart 2018

Sayenizde EIN başvurusunu yaptım bakalım inşallah onaylanır ve stripe hesabını oluştururum

Reply
ilkay yılmaz - 24 Mart 2018

Shopify mağazama stripe bağladım sayenizde ein zaten almıştım ama bir türlü kuramamıştım acaba test için kredi kartımdan kendi kendime ödememi yapsam fkgf:)

Reply
  Siyahpara - 24 Mart 2018

  Evet bu kısmı unutmuşuz aslında entegrasyonu tamamladıktan sonra muhakkak 1 usd de olsa test amaçlı ödeme yapmalısınız.

  Reply
Tugay - 26 Mart 2018

Ein no olarak paypalida yasal olarak kullanabilir miyiz?

Reply
  Siyahpara - 26 Mart 2018

  Hayır paypal ule ein nonunbir ikgisi yok rehber sadece stripe hesabi ile ilgili. Paypal ne yaparsaniz yapin TR lokasyondan avilan hesaplari bir gun banlar ama simdi ama sonra.

  Reply
Tugay - 26 Mart 2018

Teşekkürler , peki ilerde vergi ödeme limitleri ve prosedürüyle ilgili bir bilginiz var mı ?

Reply
Serkan - 5 Nisan 2018

Unfortunately, we were unable to verify the information you provided, and will be unable to accept payments on your behalf. We’re sorry that we won’t be able to support your business here at Stripe.

If you believe that we’ve made a mistake, we’d like to remedy the situation as quickly as possible. To help us effectively revisit your account, please complete the following form:

https://dashboard.stripe.com/verifications/credit_card

Once you’ve completed the verification, we’ll revisit your account and follow up with you.
—————————————————

Bu uyarıyı aldıktan sonra doğrulama için microtransaction işlemini yaptım, ama o da ne. Meğerse Stripe, Vakıfbank’ın yasaklı siteler listesindeymiş. Hem işlemi yapamadım, hem kartım internet alışverişlerine kapatıldı. Stripe’a tu kaka demeyen banka var mı sizin çalıştığınız?

Reply
veysel aydin - 6 Nisan 2018

merhaba öncelikle çok teşekkürler yazınız için yaklaşık 6 gün oldu yazalı ama henüz cevap gelmedi sizce normal mi ? teşekkürler

Reply
  Siyahpara - 6 Nisan 2018

  Merhaba,

  Normalde 5 veya 6 günde geliyor ama bir kac gun daha bekleyin gelmezse tekrar gonderin

  Reply
veysel aydin - 17 Nisan 2018

Selamlar,

Öncelikle teşekkürler telefon ile aradım ein numaramı aldım ama telefondaki operatör iki hafta beklememi söyledi.İki hafta sonra online para alma sistemlerine ulaşabilirmişim.Bu konu hakkında bilginiz varmıdır?

Reply
ozi - 1 Mayıs 2018

dediğiniz gibi yaptım 4 gün sonra ein geldi. Fakat şirket açmadan ein aldığımız için bi sıkıntı olmaz değil mi

Reply
  Siyahpara - 1 Mayıs 2018

  Herhangi bir problem yok stripe hesabiniza girerken vpn kullanmaya calisin ve magazaniza telif hakki olusturacak urunler eklemeyin. Gelecekte en kötü ihtimalle stripe hesabiniz kapatilir ama icerde paranız kalmaz merak etmeyin. Ben bu yöntemi kullandim ve problem yasamadim bunun disinda hic bir sorun teskil edecek durum yok merak etmeyin

  Reply

Leave a Reply: