E-Ticarette Ödeme Sistemleri

E-ticaret ile ilgili bir girişiminiz varsa ödeme sistemleri hakkında mutlaka bilginiz olmalı. Hem tahsilat için ilgili bankalarla ve alternatif ödeme kanallarına başvuru sürecini hem de tahsilat, güvenlik, kullanılabilirlik ve ödeme süresi konularını iyi özümsemelisiniz. Girişiminizin varolacağı sektör ne olursa olsun bunları bilmek size yatırımcı gözünde artı puan kazandırır.

E-ticaretin bir ülkedeki gelişimini en çok etkileyen konular internet kullanımı, lojistik ve ödeme sistemlerinin zenginliğidir. Türkiye’de ödeme sistemleri, e-ticaret ile uğraşan iş yerlerine ödeme alma konusunda birçok ülkeye göre oldukça zengin seçenekler sunar. Türkiye’de Ekim 2012 itibariyle 53 milyondan fazla kredi kartı vardır. Banka kartı sayısı da yine aynı ay itibariyle 90 milyon civarındadır. Şu an ülkemizde internet alışverişlerinde en çok kredi kartı kullanılmaktadır. Bunun yanında her yaştan insanının cebinde olan banka kartı ile de e-ticaret yapılması imkanı vardır. Bankalar arası Kart Merkezi, 2012 yılında bir altyapı çalışması yaparak tüm bankalara ait banka kartlarının da internette kolayca kullanılabilmesini sağladı. Bu gelişme sayesinde e-ticaret hacmi büyüyecektir. Ülkemizdeki, yaygın kart kullanımından dolayı Eticaret firmaları en çok sanal pos uygulamaları tercih etmektedir.

Bankaya başvurarak alacağınız Sanal POS ile tüm kredi ve banka kartlarına işlem olanağı sunabilirsiniz. Farklı bankaların, kredi kartlarına taksit ya da puan kazanımı imkanı sunmak istiyorsanız, mutlaka ilgili bankadan bir Sanal POS’unuz olmalı ve sadakat programı için anlaşma yapmalısınız. Bunun için bankaya iş yeri başvurusu yapabilirsiniz fakat hepsinin size geri dönüş süreleri farklıdır. Özellikle yeni bir şirketseniz ve geçmişiniz çok net de˛ilse size geri dönüşleri biraz zaman alacaktır. Bu nedenle sizin geçmişiniz ve şirketin geçmişi başvuru sırasında önemlidir. Tüm bankaların komisyon oranları ve ödeme günleri de birbirinden farklıdır.

E-Ticaret sayesinde en iyi internetten para kazanmaSitenizin ödeme sayfasında doğrudan kredi kartı numarası alarak ödeme kabul edebilir-siniz. Bunun yanı sıra bankaların onayladı˛ı bazı ödeme sistemleri ve araçları vardır. Bu ödeme araçlarının bir kaç faydası vardır. Bunlardan bazıları bankalar ile anla˜ma yaparak toptancı gibi çalı˜ırlar. Tüm bankalara gidip Sanal POS temin etmek yerine bu firmalara ait sanal posları kullanabilirsiniz ve bunun karşılığı sizden bir hizmet bedeli alırlar.

Diğer türdeki ödeme araçları ise kullanıcının her alışverişte kart numarasını girmesine gerek kalmadan ödeme yapmasını sağlar. Hepsinin avantajlarını, dezavantajlarını ve maliyetlerini bilmek girişimci için olmazsa olmaz konulardan biridir.

Dijital Girişimcilik Rehberi
Serkan Ünsal dan alıntıdır.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: