1

E-Mail Pazarlamanın Para Kazanmadaki Etkisi

E-Mail Pazarlama İngilizce de E-mail Marketing sisteminin internetten para kazanma işindeki en güçlü silahlardan biri olduğunu biliyor muydunuz?

E-Mail Pazarlama Nedir?

E-mail pazarlama, ürün ve hizmetlerin e-postalar üzerinden hedef kitleye tanıtımıyla yapılan bir satış şeklidir. Mailing de denilir. Pazarlamacının elinde bulunan bir tanıtım broşürünü veya duyuruyu tek bir hareketle on binlerce hatta milyonlarca insana çok hızlı bir şekilde gönderebilmesidir.

E-mail Kullanımındaki Artışın Sebebi

Özellikle mobil akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra eskiye göre E-posta okuma alışkanlığı bi hayli artmış durumda. Önceleri günümüze oranla e-posta takibi günlük internet kullanıcıları tarafından pek yapılmazdı fakat son birkaç yıldır akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle bu durum en üst seviyeye yükselmiş durumda. Bunun en büyük sebebi akıllı telefonları ilk satın aldığımızda bizlere bir e-posta hesabı açmaya mecbur etmesinden kaynaklıdır. Bu mecburiyet sonrası herkesin anlık olarak takip edebileceği bir posta hesabı olmuş oluyor telefonladaki ileri teknoloji yazılımlar sonucunda gelen emailller anlık olarak telefon ekranına yansıtılıyor. Böylece ister istemez mailleri görebiliyoruz.

E-mail Pazarlama Nasıl Yapılır?

Email pazarlama bir çok yolla yapılabilir aslında bunu ölçeğine göre kategorilendirmek daha kolay olur. Şöyleki, elinizde bulunan yüzbinlerce mail adresine gmail, ya da bir yahoo hesabından mail göndermek imkansızdır gönderseniz bile spam olarak algılanır ve postalarınız spama düşer hatta posta hesabınız durdurulur. Yahoo ve gmail gibi standart e-posta servisleri ile sadece 100 – 200 kişilik gönderimler yaparsınız o da gün içinde bir kaç kez. Daha büyük ölçekte gönderimleri yapabilmek için profesyonel mail gönderme servisleri kullanmanız gerekmektedir bu servisler size ücretli olarak hizmet vererek spam a düşmeme garantisi verirler fiyatlandırmaları ise gönderimsayısına göre hesaplandırılır.

Binlerce kişiye nasıl ulaşabilirsiniz?

Bu aslında çok kolay elinizdeki bir txt formatındaki mail listesini mail servis panelinizden basit bir promosyon sayfası hazırlayarak template inizi oluşturup listeyi servisin ilgili alanına yükleyip istediğiniz anda gönderimini yapabilirsiniz.

E-mail listelerini nasıl bulurum?

Bunun iki yolu vardır 1. yol para ile satın alırsınız 2. yol ise listelerinizi kendiniz oluşturursunuz her zaman en etkili yöntem 2. yol olmuştur yani kendi oluşturduğunuz bir liste daha etkilidir. Hazır ücretli satılan listeler genelde eski ya da yalan yanlış kişilerden oluşmaktadır hatta bir çok mail adresi kullanılmamaktadır bile. Oysa kendi oluşturduğunuz listeler son derece etkili ve doğru hedef olarak belirtilebilir.

Kendi listenizi oluşturmak;

Kendi email listenizi oluşturmanın bir sürü yolu vardır en etkili ve popüler yol sektörünüzle ilgili fuarlardır. Fuarlarda ki standları gezerek standlardan firmalara ait kartvizitleri isteyerek kendi kartlarınızı da onlara verebilrsiniz. Topladığınız kartları bir text dosyasına kaydederek zamanla binlerce çalışan mail listesinin sahibi olursunuz hemde kendi alanınızla ilgili. Örneğin bir elma kasası üreticisiyseniz bir  meyve fuarını gezmek en doğru seçimdir.

Diğer bir seçenek te web siteniz üzerinden bunu yapmak. Sitenizde bir opt-in form sistemi ile insanların mail adreslerini girip sitenizdeki yeniliklerden haberdar olmaları adı altında mail adreslerini toplayabilirsiniz. Bu da geçerli ve etkili 2. yoldur.

Üçüncü ve son yöntem ise programlardır. E-posta toplama programları alanınızla ilgili internet sitelerini tarayarak text formatında mail adreslerini veritabanına kaydederek size text olarak çıktı verir. Böylece elinizde kendi alanınıza ait liste olmuş olur.

E-mail pazarlamayı başlatmak

Elinizde liste varsa başta free servisleri kullanabilirsiniz bunlardan mailchimp ve sendinblue ilk akla gelenler denilebilir. Bu servisler belirli bir sayıda free olarak gönderim yapmanıza izin verirler ölçeği aşarsanız ekstra ödeme yapmanız gerekir. Bu tip servisler size kayıt sonrasında bir panel verirler u panel de e-posta ile göndereceğiniz içeriği oluşturabilir ve anında gönderimi gerçekleştirebilirsiniz.

En önemli nokta temanızı iyi hazırlamak ve ilk bir kaç kelimeden mesajınızı iletebilmektedir. Diğer bir önemli nokta ise temanızın içinde web sitenize ya da ortaklık linkinize okuyucuyu doğru bir şekilde gönderebilmektir.

Etki ve Sonuç

E-mail pazarlama sistemi doğru ve düzenli kullanıldığında çok etkili ve geri dönüş oranı diğer yöntemlere göre daha yüksek olan bir pazarlama şeklidir. Düşünün binlerce kişiye tek bir hareketle ulaşabiliyor, isterseniz insanlara bir şeyler satmak için ortaklık sistemine yönlendirebiliyor, isterseniz de kendi web sitenize yönlendirip trafik elde edebiliyorsunuz.

Gerçek e-posta listeleri ise binlerce kişiye satış yapabilirsiniz ve en güzeli de bu çok zahmetsiz bir sistemdir. İnternetten para kazanabilmeniz için web sitesine bile ihtiyacınız yoktur maliyeti ucuz ve zahmetsizdir.

Sonuç olarak bilinçli bir internet girişimcisinin online kazanç sırasında yapması gereken ilk işlerden birisidir mail marketing. Bu yüzden şimdi ve gelecekte internetten para kazanmayı planlıyorsanız gecikmeden e-posta listenizi oluşturmaya başlamalısınız.

 

Click Here to Leave a Comment Below 1 comments
hande - 16 Haziran 2014

Dijital pazarlama yı iyi anlatan bir yazı olmuş. Ek not olarak sosyal medyayı da ekleseniz daha da iyi ve faydalı olur diye düşünüyorum…

Reply

Leave a Reply: