E-Kitap Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Yeni bir e-kitap yazmak ve bu e-kitap ile para kazanmak istiyorsanız, bu konuda hiç bir fikriniz de yoksa bu kılavuzda e-kitap yazmak ve yayınlamak ile ilgili temel adımları bulabilirsiniz.

E-kitap yazmak ve E-kitap yazarak para kazanmak son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. İnternetten küçük araştırmalar yapıp E-kitap satarak para kazananları görenler hemen bir e-kitap yazarak aynı yolla kazanç sağlamayı düşünüyorlar ama durum sanıldığı kadar basit değil. İşin özü, E-kitap yazmak ve başarı elde ederek bu yolla para kazanmak biraz zordur.

E-kitap yazmak zor bir işi ama imkansız değil bu rehberin sonuna geldiğinizde bir E-kitap yazabilecek, kitabınızı yayınlayabilecek ve bu e-kitaptan para kazanabileceksiniz.

Benim ilk E-kitap hikayem

2008 yılıydı ve sanırım kış mevsimiydi bu dönemde başta deneme amaçlı bir E-kitap yazmaya verdim. Gerek işimle ilgili bilgi ve birikimimi gerekse yaptığım araştırmalar sonunda elde ettiğim verileri bir araya getirerek kitabımı yazmaya başladım. Aslında kitabı yazarken nasıl satacağımı ve nerede yayınlayacağımı bile bilmiyordum.

E-kitap yazarken bir yandan bu e-kitabı nasıl bitireceğimi diğer yandan da bunu nasıl piyasada tanıtıp para kazanabileceğimi düşünüyordum. Bu keşfedilmemiş bölge benim için bir bilinmezdi ama pes etmeden ilk olarak e-kitabı bitirmeye yoğunlaştım ve yaklaşık 3 ay süren bir zaman diliminde kitabı bitirmeyi başardım.

E-kitabı bitirme aşamasında pazarlama ve yayın konusuna iyice yoğunlaşmaya başladım. -Kitabım bilgisayar onarımı ile ilgili olduğu için o zamanlarda yazdığım bir bilgisayar ve teknoloji bloğu üzerinden kitabımı tanıtma kararı aldım. E-kitap ve bloğum tamamen birbirinin aynı konulardan oluştuğu için kitabı bloğumdan pazarlamak akıllıca olacaktı.

Fakat ödeme sistemleri ile ilgili hiç bir bilgiye sahip olmadığım için blog üzerinden kitabımı satamazdım. Yaptığım araştırmalar sonucunda xticaret.com la tanıştım. E-kitabı xticaret üzerinden satacaktım ve bunun yanında başka satış ortakları da kitabımı tanıtacak ve bu yolla iyi satış adedine ulaşacaktım.

Tabi bu serüvende bir çok iyi kötü sürprizle karşılamadım değil ama bunlar bana değerli tecrübeler kazandırdı. Şimdi o dönemde kazandığım tecrübelerimi buradan okuyuculara aktarmak istiyorum. Umarım bu rehber e-kitap işine başlayacak olan kişilere iyi bir kılavuz olur ve benim yaptığım hatalara düşmezsiniz.

E-kitaptan para kazanılır mı?

Şunu kesin ve net söylemeliyim ki eğer iyi bir iş çıkartabilirseniz e-kitap satarak zengin olabilirsiniz. Ya da iyi bir kitap ortaya çıkartırsanız, sürekli maaş alan tam zamanlı bir çalışan gibi aylık devamlı gelir elde edebilirsiniz. Ben yazdığım e-kitaptan gerçekten çok iyi para kazandım diyebilirim ama gerek içinde bulunduğum durum gerekse yaptığım bir kaç aptallık yüzünden ve en önemlisi de kitabı güncel tutamadığım için yayından kaldırmak zorunda kaldım.

Şuan böyle bir proje içinde olsam kesinlikle 10 katını kazanırdım ama ne yazık ki geriye dönüş çok zor fakat yeni bir konu bulduğum anda yine bir e-kitap yazacağım. Yani bu işin peşini bırakmış sayılmam.

Neden E-kitap Yazılır?

Bir e-kitap, yayınlaması, yazması ve pazarlaması kolay ve normal bir kitaba göre daha az prosedüre ihtiyaç olan, kontrolü tamamen size ait bir özgün eserdir. Yayınlama aşaması hiç karmaşık değildir. İşte bir E-kitap yazmak için bir kaç neden…

  • E-kitap ile para kazanmak

Bir çok kişi E-kitap satarak müthiş paralar kazanmaktadır. Yazacağınız E-kitap her ne konuda olursa olsun gerçekten satış sayfası, pazarlaması ve içeriği kaliteli ise şüphesiz mükemmel paralar kazanabilirsiniz.

  • E-kitabı ücretsiz dağıtarak kendinizi ve sitenizi tanıtmak

Kimileri E-kitaplarını satarak para kazanabildiği gibi kimileri ise sadece insanlığa faydalı olması amacıyla ücretsiz dağıtmaktalar. Ayrıca bazı kişiler bir web sitesi veya blog daki bazı konuları kitap haline getirerek kendilerinin ve sitelerinin bu yolla reklamını yapıyorlar. Özellikle yurt dışında bu iş e-posta listesi toplamak amacıyla yapılıyor.

Bunun bir örneğini ben de yapmaktayım insanlar e-kitabı indirmeden önce blog daki e-posta listesine abone oluyor ve bu yolla kategorimle ilgili yüzlerce insanın e-postalarını veri tabanıma kaydediyorum. Bu yolla tek tıkla yüzlerce kişiye saniyeler içinde ulaşarak yeni yazılarımdan haberdar olmalarını sağlıyorum. E-kitaplar ın bir sebebi de bu yolla posta listesi oluşturmaktır.

  • D&R ve Amazon gibi büyük platformlarda yayınlamak

Bazı E-kitaplar daha fazla kişiye ulaşmak için daha büyük platformlarda yayınlanır. Buna örnek olarak D&R ve Amazon gibi e-kitap satış siteleridir. Bu tarz platformlarda e-kitap yayınlamak büyük ihtimalle bazı prosedürlere tabidir. Açık söylemek gerekirse bu platformlarda yayın yapmak ile ilgili herhangi bir bilgim yok bunu düşünenlerin bu konuyu ayrıca araştırmasını tavsiye ederim.

E-kitap yazmaya başlarken yapılacak bir sürü iş var

E-kitap yazmak ve yayınlayıp para kazanmak çok karmaşık olmasa bile yapılacak bir sürü işin olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Yazmak aslında kolay kısmı

E-kitap pazarlamak ve iyi satış adedi yakalamak işin zor kısmıdır. Bir e-kitabı pazarlayabilmek için sağlam ve güvenilir bir platform bulmak gerekir. E-kitabınızı yazarken akabinde bunun nasıl pazarlanacağı ve ne derece başarı elde edeceğinizi planlamanız gerekmektedir. Yani kısaca pazarlama tarafına biraz zaman ayırmak gerektiğini unutmayın.

  • Normal işlerinizi ve projelerini aksatmayın

Bir E-kitap yazarken tüm zamanınızı buna harcayıp diğer işlerinizi aksatmayın. Bunu zamana yayarak sürekli kontrol ederek yolunuza devam edin. Bu süreçte acele ile hızlıca bir ürün ortaya çıkartıp direk kar etmeye çalışmak bir hatadır acele ile yapılan hiç bir iş kaliteli olmaz.

Bu yüzden e-kitabınıza normal işlerinizden az zaman ayırarak emin adımlarla ilerleyin ve bunu zamana yayın. Hatta normal işlerinizin yanında ona%15, 20 lik bir zaman ayırmanız yeterli olacak. Çünkü bu kısa bir yarış değil ve önemli olan sonuçta emeğin karşılığını almak.

  • Dış dünyadan ve çevrenizden olumsuz etkilenmeyin

Bu işe başladığınızda büyük ihtimalle çevrenizden ve yakınlarınızdan olumsuz tepkiler alacaksınız. Senin kitabını kim okur? sen yazar mısın? Boşa zaman harcıyorsun! gibi olumsuz bir çok söylem duyacaksınız. Sakın bunlara kulak asmayın ve emin adımlarla yolunuza devam edip kitabınıza yoğunlaşın. Vakti gelince bu olumsuz söylemler tek tek cevabını bulacaktır.

E-Kitap konu ve kategorisini seçmek

E-kitap konusu hakkında stratejinizi baştan iyi belirlemelisiniz. Bir e-kitap yazmadan önce konunuzu ve içeriği iyice planlamalısınız yazmaya başladıktan sonra içerik kendiliğinden gelir mantığı yanlış bir seçimdir her şeyi baştan planlayıp notlar almalısınız.

Ben profesyonel bir editör veya kurgucu değilim ve bu rehberde de profesyonel kurgulama ile ilgili herhangi bir konuya değinmem söz konusu değil fakat kurgulama ile ilgili internette bir çok kaynak bulunmakta. Bu süreç ile ilgili bu kaynaklardan yararlanmanızı tavsiye ederim.

Kitabım akıcılığı ve okuyucuya sağlayacağı katma değerin yüksek olması için içerik sıralamasını ve konu geçişlerini ayrıca başlangıç, gelişme, sonuç ayarını iyi yapmanız gerek bunların bütünü aslında bir kurgudur.

Kitap kurgusu ile ilgili bu aramayı yaparak iyi bir araştırma yapabilirsiniz.

Tutkunu olduğunuz ve çok iyi bildiğiniz bir konu seçin

E-kitaplar elektronik ortamlarda bilgisayar, tablet ve e-kitap okuyucu gibi cihazlarda okunur ve okuyuculara size ulaşabilecekleri bir iletişim e-postası vermeniz şarttır.

Bu e-posta yoluyla okuyucular size kitap hakkında bir çok soru yöneltecekler hatta öyle sorular gelecek ki bu okuyucu bu konuyu benden daha mı iyi biliyor? dedirtecek derecede olacak. Bu sorulara verecek cevabınız olacak kadar iyi derecede konuya hakim olmanız şarttır.

Hatta bazı durumlarda verdiğiniz yanıtlar okuyucuları tatmin etmeyecek ve bu iş sizi sinirlendirecektir bunlara hazırlıklı olarak konunuzu gerçekten uzmanlık alanınıza yakın bir kategoriden seçmelisiniz.

E-kitap çok ısa olmamalı yeterince okuyucuyu doyurmalı

İdeal bire-kitabın en az 25 sayfa olması gerektiğini okumuştum. Aslında bu bence mantıklı eğer konu bir kaç sayfada bitecek kadar kısa ise bunu bir blog yazısında da okuyuculara aktarabilirsiniz. Yani, konu gerçekten bir kitaptan okunacak uzunluğa sahip olmalıdır.

Eğer konunuz blog sayfalarında yer alacak kadar kısa değilse veya bir kaç yazı dizisinden oluşuyorsa bunları birleştirip bir e-kitap haline getirebilirsiniz.

E-Kitap hangi programlarla yazılır?

E-kitap yazmak için en ideal program Microsoft Word’ dür. Eğer bir ofis yazılımına sahip değilseniz pen office kullanabilirsiniz. Alternatif olarak Google Docs ta kullanabilirsiniz. Google Docs ta yazdığınız kitabı pdf olarak kaydedebilmeniz mümkündür.

Dikkat dağıtan her şeyden uzak durun

E-Kitap yazmaya başladıktan sonra bunun bir günde bitmeyeceğini zaten anlayacaksınız dolayısı ile yazmak için kendinize zaman yaratmalısınız. Bunun yanında yazmaya koyulduğunuz zamanlarda da kendinize bir süre hedefi koyun ve bu hedef doğrultusunda dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak durun.

Eğer ses ve çevreden kolay etkilenen biriyseniz odanıza kapanın ya da böyle bir imkana sahip değilseniz kulak tıkacı kullanabilirsiniz. Dikkatinizi dağıtmıyorsa hafif bir müzik te dinleyebilirsiniz. Örneğin kendimden örnek verecek olursam yazılarımı genelde akşam 22:00 den sonra ve hep aynı koltukta yazarım. Günün farklı saatlerinde ve farklı bir yerde yazamıyorum yani konsantrasyon meselesi kendinizi en iyi siz tanırsınız buna göre bir konum ve ortam yaratın, öylece devam edin.

Sürekli olarak kaydedin ve yedek alın

Yazdığınız o kadar kelimenin boşa gitmesini istemiyorsanız dokümanınız ı sürekli olarak kaydedip farklı yerlere yedekleyin. Zaten office word kullanıyorsanız yazdığınız her şey sürekli olarak otomatik kaydedilir ama siz her ihtimale karşı bir flash diske belirli aralıklarla belgebizi yedekleyin.

Kendinizi okuyucunun yerine koyun

E-kitabınızı yazarken kendinizi okuyucunun yerine koyarak konulara onların perspektifinden bakmayı alışkanlık haline getirin. İnsanlar bu kitaptan bir şeyler öğrenmek için büyük beklentilerle satın almaktalar yazarken bunun bilincinde olun. Eğer konunuz hakkında daha önce yazılmış e-kitaplar varsa onları geniş çağlı olarak inceleyin.

Bu e-kitabı siz satın alsaydınız içeriğinde ne olmasını isterdiniz? Bu soruyu kendinize sürekli sorarak kitaba sahip olmadan önce beklentilerinizi gözden geçirin bu işin anahtarı aslında budur kuyucu gözünden olaylara bakabilmek ve onlara göre olayı yorumlayabilmek.

Kendi editörünüz yine kendinizsiniz

Yazdığınız e-kitabı yayınlanmadan önce tekrar tekrar okuyun, kontrol edin ve sürekli olarak eksiklikleri görmeye çalışıp derlemeye çalışın. Başınızda bir editör olmadığı için kitabınızın editörü de sizsiniz.

Eğer E-kitabınızı iyice okumadan ve düzenlemesini eksik yaparak yayınlama gafletinde bulunursanız vakti geldiğinde çok pişman olabilirsiniz. Çünkü bir okuyucu size kitabın belirli sayfalarındaki bir eksikliği tespit edip uyardığında düşeceğiniz durum komik olabilir. Bunun gibi bir duruma düşmemek için kontrollerinizi iyi yapmalısınız hatta imkanınız varsa yayın öncesi bu konuda uzman birinden kitabı incelemesini isteyebilirsiniz.

İçerik ve teknik detaylar

Şüphesiz, daha önce bir çok e-kitap okumuşsunuzdur bu kitaplardan çok beğendiğiniz de kesin olmuştur, işte bu beğendiğiniz e-kitap kesinlikle çok iyi biçimlendirilmiş bir esedir. Eğer sizin e-kitabınızın da bunun gibi akıllarda kalmasını istiyorsanız içeriğini çok iyi biçimlendirmelisiniz.

Aşağıdaki başlıkları inceleyerek iyi biçimlendirilmiş bir e-kitap hazırlayabilirsiniz. Bu arada bu biçimlendirme pdf formatı içindir başka platformlar hakkında bilgim olmadığı için pdf ile ilgili biçimlendirme ipuçlarını vereceğim.

Bir yazı boyutu ve sayfa seçin

Yaptığım araştırmalar sonucunda ideal yazı formatı Arial fontu için 12 puntodur. Genelde arial fontu kullanılıyor o yüzden bu ölçüyü verdim. Kitapta kesinlikle fantastik ve coming sans tarzı fontlar kullanmayın. Ayrıca sayfa boyutunuz da A4 dikey olmalı.

Kenar boşluklarını kullanın

E-kitabın daha rahat okunabilmesi için kenar boşluklarını biraz fazla bırakabilirsiniz. Böylece bazı aygıtlarda metinler daha rahat görünür ve bununla birlikte metinler daha rahat sayfalar içine yayılabilir.

Satır arası boşluklar kullanın

Satır arası boşluklar kullanarak yazının okunurluğunu arttırın yazıları birbiri ardına sıkıştırmayın. Bununla birlikte konu geçişlerinde uzun boşluklar da koymaktan çekinmeyin.

Kullanacağınız fotoğraf ve resimleri iyi seçin

E-kitap içerisinde çoğu zaman bir çk resim ve fotoğraf kullanmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda internetten temin edilen ve sürekli göz önünde olan imajları seçmemeye dikkat edin. Eğer profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz stok photo tarzı sitelerden özgün resimler satın almayı deneyin. Özetlersek düşük kaliteli görseller bir e-kitabın kalitesini de düşürür.

Alt bilgi ve üst bilgi ekleyin

Web sitenizi ve iletişim bilgilerinizi alt bilgi ve üst bilgi kullanarak her sayfaya otomatik eklemeyi sağlayın. Bununla birlikte sayfa numaralama sistemini de kurmanız gerekir. Bu özellik word de zaten var sadece aktif ederek otomatik olarak sayfalara numara verebilirsiniz.

Ön sayfa ve bazı detayları ekleyin

Telif hakkı bilgileri, içindekiler, önsöz, yazar hakkında bilgiler, kaynaklar ve teşekkürler sayfalarını eklemeyi unutmayın. En son sayfaya da iletişim bilgilerinizle birlikte imzanızı koyabilirsiniz.

Bir E-kitap Kapağı oluşturun

Kapaklar kitaplar için çok önemlidir. Bir kitabın özetini bir kapağa sığdıracak şekilde bir içerik hazırlamanız gerekmektedir. Bu konuda profesyonel bir dokunuşa ihtiyacınız olabilir. Bir grafiker e ulaşarak kitabınıza ait bir kapak tasarlatabilirsiniz. Hatta bir çok grafiker forumunda bu iş ucuza yaptırabileceğiniz bir çok kşiye ulaşmak mümkün.

Eğer bu iş için bir yatırım düşünmüyorum diyorsanız bunu yapan bazı yazılımlar var bunlardan birini şu linkten bulabilirsiniz. Bu yazılım sayesinde e-kitabınız için orta derecede bir kapak hazırlayabilmeniz mümkün ama size tavsiyem bunu profesyonel birine yaptırın.

E-kitabınızı PDF olarak kaydedin

Başlangıçta kitabı yazacağınız yazım editörlerinden bahsettik zaten bunların tümü pdf olarak kayıt sağlamaktadır.

Çıktı alıp test edin

Bazen elektronik ortamlarda yazım hatalarını görmek imkansız hale gelebiliyor bunun için tüm kitabın bir çıktısını alıp kağıt üzerinden baştan sona kadar kitabı okuyun. Yanlış metinleri not alarak orijinal doküman dan değişiklikleri yapıp tekrar kaydedin.

E-kitap Fiyatlandırması

Benim yaptığım ilk iş benzer kitapların fiyatlarına bakıp onlara benzer bir fiyat yapmak olmuştu. Tabi bu bir kriter olmamalı sizin e-kitabınızın içeriği, kalitesi ve sayfa sayısı rakiplerden veya benzerlerden fazlaysa e-kitabınıza biçeceğiniz fiyat ta onlardan yüksek olmalı. Bunun yanında aradaki farklı pek te açmamak lazım çünkü insanlar bir alışveriş yapmadan önce aynı ürünün benzerlerini araştırmaktalar. Eğer rakiplerden daha yüksek bir fiyat belirleyecekseniz ve kitabınız onlardan daha kaliteli ise bu kaliteyi satış sayfanızda vurgulamanız gerekmektedir.

Başkaların fikrini alabilirsiniz;

Webmaster forumlarında konunuzu paylaşarak e-kitabınıza biçeceğiniz fiyatı uzmanlara sorabilirsiniz. Onların vereceği tavsiyeleri de göz önünde bulundurarak ortalama bir fiyat belirlemelisiniz. Fiyatı ne çok düşük ne de çok yüksek tutun her iki koşul da satışları olumsuz etkileyebilir.

Tabi E-kitabınızı para kazanmak için hazırladıysanız bu bölüm önemli, eğer ücretsiz dağıtım amaçlı hazırladıysanız zaten fiyatlandırma araştırması yapmanıza gerek yok.

Bir satış sayfası hazırlayın

Eğer E-kitabınızın satışlarının yüksek adetlere ulaşmasını istiyorsanız ve bu e-kitaptan çok para kazanmayı hedefliyorsanız ki bu tüm e-kitap yazarlarının başlıca hedefidir, çok iyi bir satış sayfası hazırlamalı ve e-kitabınızı çok iyi bir şekilde tanıtmalısınız.

Satış sayfası için mevcut blogunuzda bir sayfa beliryebilir veya e-kitap için ayrı bir domain alarak projenize özel bir sayfa tasarlayabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa e-kitap için ayrı bir site açın ama diğer blog veya web sitelerinizden de bu sayfaya tanıtım linkleri vererek trafik elde edebilirsiniz.

Eğer e-kitabınız için yeni bir domain ile yeni bir sayfa tasarımı yapacaksanız bunun için wordpress kullanabilirsiniz. WordPress kullanarak e-kitabınız için bir satış sayfası tasarlamak için Optimize Press temasını kullanabilirsiniz. Bu tema en iyi satış sayfaları hazırlayabileceğiniz çok güçlü bir temadır. Bu tema ile hemen hemen her kategoride çok şık satış sayfaları tasarlayabilirsiniz. İçeriğinde bir çok buton, görsel ve satış aracı ücretsiz gelmektedir.

Satış sayfanızı tasarlarken sayfanıza erişen kişilerin iletişim bilgilerini alarak onlara belirli aralıklarla kitabınızı hatırlatabilecek bir e-posta pazarlama sistemi kurmanız satışlarınızı arttırmada size fayda sağlayacaktır. Bunun için aweber en iyi e-posta pazarlama aracıdır ve optimize press ileentegre edilebilmektedir.

Satış sayfalarınıza e-posta avcısı eklemek ileride size büyük avantajlar sağlar ve satışlarınızı arttırmaya faydalı olur. Bu sistemi kurmanızı şiddetle tavsiye ederim.

E-kitap hangi siteden satılır? Nasıl pazarlanır?

Satış sayfanızı da hazırladıktan sonra şimdi sıra e-kitabınızı satışa sunmak için yayınlamakta. Bunun için Türkiye’ de en çok kullanılan platform Xticaret‘ tir.

Xticaret i seçmenin bir çok avantajı bulunur bunlardan ilki çok güvenilir olması ikincisi ise ürününüzü pazarlamak için şuan itibari ile yaklaşık 86.000 satış ortağına ulaşabilirsiniz. Böylelikle hem ürününüzü xticaret ödeme yöntemini kullanarak yapabilir hem de ürününizi satmak için on binlerce satış ortağına ulaşabilirsiniz. Böylelikle ürünün reklamına çok fazla para harcamanıza gerek kalmaz çünkü satış ortakları bunu sizin yerinize yaparlar.

Xticaret ‘ e E-kitap satışı için ürün eklemek ücretlidir. Burayı tıklayarak ürün ekleme sayfasını inceleyebilirsiniz. Ürün eklemeden önce satış sayfanızı bitirmeniz gerekmektedir. E-kitabınızı xticaret te yayınlayabilmeniz için bu linkten bir üyelik açmak, ödemeyi yaptıktan sonra ürününüzü eklemeniz gerekir.

Xticaret e ürün sahibi olarak hesap açarken gerçek adınızı kullanmaya dikkat edin ve kendi adınıza bir banka hesabı açarak (eğer yoksa) ödeme alanına hesap bilgilerinizi girin.

Xticaret e ürününüzü eklerken dikkat edeceğiniz diğer bir nokta ise bu sitenin her satıştan bir komisyon kesmesidir. Aslında bunu tüm satış platformları uygulamaktadır. Ayrıca aynı anda  ürünün satış ortakları tarafından satılması durumunda %kaç oranda komisyon vereceğinizi de buradan belirliyorsunuz. Akabinde ise ürününüze ait bir görsel ve bir kaç tanıtım yazısı da eklemeniz gerekmektedir.

son olarak ürününüzü eklerken bir teşekkür sayfası linki girmeniz sizden istenmektedir. Bu sayfa da ürünün indirilebileceği linkler de olmalıdır. Yani bir müşteri xticaret üzerinden ürününüzü satın alıp ödeme yaptığında ödeme sonrasında sizin vereceğiniz bir sayfaya yönlendirilir ve ürünü indirmeye başlar.

Ürün güvenliği için eğer wordpress kullanıyorsanız bazı güvenlik önlemleri almanız gerekmektedir. Biraz daha açıklamak gerekirse e-kitap indirilebilir bir ürün olduğu için sizin sunucunuzda veya hosting de bulunmaktadır. Eğer ürünü kolay erişilebilir veya arama motorlarının ulaşabildiği bir dizine koyarsanız internet korsanları ürününüzü kolayca hekleyip çalabilirler. Bunun için bir çok affiliate güvenlik eklentileri bulunmaktadır. Kullanıcı adı ve şifre ile erişilebilecek güvenli bir sistem kurmanızı öneririm çünkü kitabınız korumalı bir dizinde değilse çok rahat bir şekilde çalınabilir.

Xticaret e ürününüzü başarılı bir şekilde ekledikten sonra size xticaretten bir e-posta gelecektir ve bir test alışverişi yapmanız sizden istenecektir. Tıpkı müşteri gibi ürünü satın alıp teşekkür sayfasına yönlendirilip sistemin çalışıp çalışmadığını bu yolla test edebilirsiniz. Bu adımı da başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra artık e-kitabınız satışa hazırdır.

E-kitap Pazarlama ve Reklam

Her şey tamamsa ve ürününüzü satışa açtıysanız şimdi ürününüzü piyasaya tanıtmanız gerekecek. Çünkü yeni bir ürün piyasaya sürdünüz ve kimsenin ürününüzden haberi yok biraz reklamla ürün satışlarını arttırabilmek mümkün.

Reklam denilince gözünüz korkmasın basit bütçeler ile konunuzla alakalı forum, blog ve sitelere ürünün reklamını verebilirsiniz. Özellikle forumlar bu iş için çok elverişlidir.

Eğer bunun için çok fazla bütçeniz yoksa pazarlama işini kendi yöntemlerinizle yapabilirsiniz. Bunun için forumlara post atabilir, facebook guruplarından ürününüzü duyurabilir veya bloglara yorum yaparak ta e-kitabınızı tanıtabilirsiniz.

Sonuç

Yazının başında da belirttiğim gibi e-kitap yazmak aslında işin en kolay tarafı. E-kitap tan para kazanmak için bu yazıdaki tüm detaylar ve fazlası adım adım uygulanmalıdır. Eğer bu tavsiyelere uymaz ve kendi yöntemlerinizle ürünü hazırlarsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu tür bir çıkmaza girmemek için tüm tavsiyeleri harfiyen yerine getirmeniz gerekmektedir.

Bu rehberde eğer aklınıza takılan bir yer ve size karışık gelen bir bölüm varsa yorum kısmından sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: