3

Dropshipping Niş (Niche) Ürün Bulma Rehberi

Dropshipping işinizi kurmaya karar verdiğinizde veya karar verme aşamasında atılacak adımların en başında ürün seçimi (Niche-Niş de denmektedir) gelmektedir. Konu ürün seçmek olduğunda işler karmaşıklaşmaya başlar ürün seçimi ciddi bir iştir ve önceden üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur bu noktada oldukça dikkatli davranmak gerekiyor.

İnternette dolaşırken satış sayıları oldukça yüksek olan bazı shopify mağazalarına denk gelmişsinizdir. Bu başarılı mağazaların, sitelerine çok fazla trafik çekip diğerlerine göre kat kat fazla satış yapma sebebini hiç merak ettiniz mi? Soruyu hemen yanıtlamaya çalışalım, bu mağazalar sürekli olarak ürün araştırıp satış potansiyeli yüksek ürünleri avlıyorlar.

Ben bir online iş tutkunu olarak forumlarda ve facebook gruplarında oldukça aktif vakit geçiriyorum bu sırada sürekli olarak online kazanç dünyasına adım atan ve bu sırada çok fazla sorunla karşı karşıya kalan yeni girişimcilere rastlıyorum. E-ticarete ve Dropshipping dünyasına adım atan bir girişimcinin en çok merak ettiği sorunların başında şunlar gelir;

 En çok ne satılıyor? En kazançlı ürün hangisi?

Dropshipping işine başlamaya karar verdiyseniz veya bu yönde bir planınız varsa doğru ürünü bulma konusunda hazırladığım bu rehbere göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim.

1. Aliexpress' te En çok Satanları Bul

Aliexpress' in en çok satanlar listesinde haftalık olarak Hot Seller' leri kategorize edilmiş olarak bulabilmeniz mümkün. Bu sayfayı ziyaret edip sürekli olarak best seller leri takipte tutun.

Best seller sayfası Hot product ve Weekly Best selling olarak iki tab da sunulur bu sayfa farklı ürün gruplarından oluşur üst kısımda en popüler ürünler ve sayfayı aşağıya kaydırdığınızda kategorize edilmiş olarak listelenmektedir. 

Yukarıda gördüğünüz örnekteki ürün 26.000 kez satılmış ve bu yüzden satış potansiyeli yüksek bir üründür. Bu ürüne insanlar oldukça ilgi duymuş olmalılar ki ciddi miktarda sipariş verilmiş 1.36$ lık maliyeti olan bu ürün minimum 8$ ila 10$ arası fiyatlardan rahatlıkla satılabilir.

2. Satılık Shopify Mağazalarındaki Çok Satan Ürünleri Bulmak

Her ne kadar Dropshipping işinde WordPress tabanlı mağazalar oluştursam da Dropshipping denildiğinde akla ilk gelen platform Shopify' dır. Shopify aylık belirli bir ücret karşılığında size hazır bir online mağaza alt yapısı sunar online mağazacılıkla uğraşan bir çok kişi sıfırdan shopify mağazaları kurarak belirli bir müşteri sayısına ulaştırdıktan sonra bu mağazaları ikinci el olarak satıyorlar. Bunun bizi ilgilendiren kısmı şu, bu online mağazaların en çok satan ürünlerini bulmak bunun için exchange.shopify.com sayfasını ziyaret ederek buradan trafiği olan ve pahalı fiyatlara satılan ikinci el mağazaları araştırıyoruz.

Yukarıdaki ekran görüntüsüne baktığımızda bir çok satılık mağaza görüyoruz bu mağazaların fiyatları 1.000$ ile 100.000$ arasında değişmekte. Bunlardan bir tanesini seçip mağazayı görüntülüyoruz.

Her ne kadar bazı mağazaların bu özelliği kapatımış olsa da bazıları açık ve çok satanları gösterebiliyor. 

Çok satanları bulabilmek için tarayıcıdaki site adresinin sonuna aşağıdaki parametreyi eklemeniz yeterlidir.

/collections/all?sort_by=best-selling

More...

Bu özellik sayesinde herhangi bir shopify mağazasındaki çok satan ürünlerini bulabilirsiniz.

3. Yüksek Trafik Alan Shopify Mağazalarını MYIP.MS ile Keşfetmek

3. Adımda yine shopify ile oluşturulmuş başarılı online mağazaları bularak bu mağazalardaki sıcak ürünleri keşfetmek için farklı bir yol izliyoruz. myip.ms adlı muhteşem araç shopify ile oluşturulmuş tüm online mağazalarının kaydını listeler. Shopify veya başka bir platform fark etmez sonuçta bunlarda aynı IP adresi ile paylaşımlı sunucularda tutuluyor bu araç ise aynı IP adresindeki farklı web sitelerini yani shopify mağazalarını araştırıyor.

Tarama yapmak için bu adrese gidip top siteleri listelemeye başlayalım.

IP sağlayıcı kısmından Shopify seçelim,

Bu araç sayesinde shopify ile oluşturulmuş yüksek trafik alan en büyük mağazaları bulabiliriz.

Bu listeden seçtiğiniz mağazaları inceleyip bir önceki adımdaki gibi;

/collections/all?sort_by=best-selling

bu parametreyi kullanarak çok satan ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

4. Google Trendlerini Kullanmak

Google trendleri ürün araştırmalarında  en çok kullanılacak araçların başında gelmelidir. Google trendleri insanların bir ürüne gösterdiği ilgi eğilimini ölçebileceğimiz muhteşem bir araçtır zaten bu hizmet insanların aradıkları kelimelerin trend analizi için tasarlanmıştır bu yüzden bizim için idealdir.

  • Arama hacminin zaman içindeki değişimlerini
  • En popüler arama terimlerini
  • Bir popüler terimi arayan insanların nerede yaşadığını
  • Bir terimin arama eğiliminin mevsimsel olarak değişip değişmediğini 

Google trendleri yardımıyla çok kolay bir şekilde dakikalar içinde analiz edebiliyoruz.

Trendleri nasıl kullanırız?

1. Bir ürün kategorisi seçin, örneğin elektronik, ev eşyaları, giyim vb. Bunun için AliExpress' te ki tüm kategorilere göz atmakta fayda var. Eğer aklınızda hiç bir şey yoksa bu linkteki tüm kategorilere göz gezdirin.

2. Google trendlerini açın ve "Konuları Keşfedin" alanına inceleyeceğiniz kelimeyi girin.

3. Sonuçlara bakın ve ek ayarları kullanarak analizi derinleştirin. Örneğin;

  • İlgilendiğiniz ülke veya şehir
  • Zaman aralığı
  • Kategoriler
  • İçerik türü

Ayrıca sol menüyü açarak üst sıralar, keşfet ve trend aramaları inceleyerek ekstra fikirler edinebilirsiniz.

Yukarıdaki örnek son 5 yılda yükselme eğilimi gösteren bir wifi ev güvenlik kamerası. ABD' de yaptığımız bu arama eğilim analizini biraz daha detaylandırmak trendlerle çok kolay. Bunun için sayfayı aşağıya kaydırmanız yeterli bu sayede ürünün en popüler olduğu alt bölgeleri tespit edebiliyoruz. Ürüne ait reklamları hedeflerken bu bölgelere yoğunlaşmak dönüşümlerde oldukça avantaj sağlamaktadır.

Sayfayı biraz daha aşağıya kaydırdığımızda ilgili sorgular bölümünü görürüz. Bu bölümde sonuçları alaka düzeyine göre dizdiğimizde bize farklı arama fikirleri vermektedir. Bunlar da ayrıca birer anahtar kelime olarak değerlendirilebilir.

Görüldüğü gibi google trendlerde biraz vakit geçirildiğinde farklı niş fikirleri yakalayabilmek ve bu fikirleri bazı araçlar yardımıyla detaylı analiz edebilmemiz mümkün. Bu yüzden niş seçimlerinde google trendlerini sık sık kullanmakta online işiniz için oldukça fayda sağlar.

5. Facebook Kullanarak Niş Popülerliğini Ölçmek

Dropshipping' de Facebook, en çok kullanılan sosyal ağdır çünkü satışlar genellikle facebook reklamları ile hedeflenmektedir. Facebook ta reklam verebilmeniz için web sitenizin ve ürünlerinizin tanıtıldığı bir facebook sayfasına ihtiyacınız bulunmaktadır. Eğer siz de web sitenize trafik çekmek için facebook reklamlarını kullanmayı planlıyorsanız facebook ile iç içe olmanız şarttır. 

Seçmeyi planladığınız niş ürünün potansiyelini incelemek için arama bölümüne adını yazın ve gruplar bölümünü görüntüleyin. Aradığınız kelime ile ilgili facebook ta oluşturulmuş grupları ve bu gruplara üye olan kişi sayısını göreceksiniz.

Genellikle bu arama sonucunda hedeflenen nişe ait her biri 30.000 ve üzerinde üyeye sahip 15 adet grup bulunursa bu gelecek vaad edecek bir niş olabilir. Aynı şekilde sayfaları da kontrol etmek gerekebilir bu yolla rakipleriniz hakkında bilgi sahibi olursunuz ve ne yaptıkları konusunda bilgi sahibi olurken bazı konularda ilham alabilirsiniz.

6. Amazon.com' da En Çok Satanlar

Niş araştırmalarında amazon.com aslında bir klasiktir. Karlı bir ürün arayan herkes amazon.com un çok satanlarına bir göz atar. Bizde bu geleneği bozmayalım ve amazon.com da çok satanları keşfetmeye çalışalım.

Arama kısmına best seller yazarak kategori kısmından fitreleme yapabiliriz. Arama kısmına best seller yazdığımız için artık hangi kategoryi seçersek seçelim her kategoride çok satanlar listelenecektir.


Amazondan bulacağınız herhangi bir ürün Aliexpress' te kesinilikle vardır hele  hele bu ürün best seller olduysa 4 te bir fiyatına Aliexpress' te bulmama imkanınız yok. Zaten amazon FBA denilen iş te budur Aliexpress' te daha ucuzunun bulunduğu bir ürünü Amazon depolarına adetli olarak çekip amazon.com da satmak.

7. Amazon ve Google' ın Otomatik arama Özelliğinden Faydalanmak

Amazon.com da da tıpkı google gibi bir arama motoru var bu özelliği kullanarak amazon.com da farklı harf kombinasyonları deneyerek ürün fikirleri elde edilebiliyor.

Arama kısmına best seller yazdıktan sonra klavyeden A, B, C ... ile sırayla giderek karşınıza çıkan terimlerden ürün fikirleri yakalayabiliyorsunuz. 

Aşağıdaki ekran görüntüsünü örnek alarak sizde deneyin. bu sayede yüzlerce çok satan ürün keşfedebilirsiniz.


Aynı yöntemi google da da uygulayalım. Fakat burada shopify mağazalarını hedefleyerek bu aramayı gerçekleştireceğiz. myshopify.com dan sonra bir boşluk bırakarak farklı harf kombinleri deneyin ve listeleme sonrasında mağazalara göz atın. Bu sayede binlerce shopify mağazası bulabilirsiniz.

Keşfettiğiniz mağazalarda yine aynı (aşağıdaki parametreyle) yöntemi uygulayarak;

/collections/all?sort_by=best-selling

çok satan ürünleri kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz örnekte outdoor spor ve hobi ürünleri satan bir mağazanın çok satan ürünlerini kolayca keşfettik.

Bu örnekleri internette çeşitli araştırmalar yaparak çoğaltabilirsiniz bunları, çeşitli film,oyun ve hobi sitelerini ziyaret ederek veya çevrenizdekilerin ilgi alanlarından ilham alarak ta kolaylıkla arttırabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur yorumlarınız benim için önemli sizinde benzer fikirleriniz varsa yorum yapmaktan çekinmeyin.

Click Here to Leave a Comment Below 3 comments
theo - 15 Mart 2018

emeğine sağlık

Reply
evden eve nakliyat - 19 Mart 2018

eline sağlık çok güzel bir anlatım bilgisi olmuş.

Reply
Ebubekir - 10 Nisan 2018

Süper!

Reply

Leave a Reply: