Dropshipping Nedir? Ne İşe Yarar?

Dropshipping, stok tutumadan yapılan bir ticaret modelidir. Normal olarak, fiziksel bir ürün satmak için, çok sayıda toptan ürün satın alıp bunları stoklamak gerekir bu durumda otomatikman belirli bir ölçüde sermayeye de ihtiyacınız olur.  

Normal şartlarda online veya offline olarak ticaret yapmanın yolu bir bayilik modeline veya toptancılığa dayanır. Toptan olarak ürün alıp parakendeye çevirmek giriş bölümünde de anlattığımız gibi oldukça fazla sermaye gerektirir. Bayilik sisteminde ise ürünleri toptan olarak alırsınız veya bayi fiyatından alıp öncelikle parasını ödeyip kendi stoğunuza alırsınız sonrasında sattığınız zaman müşteriye gönderip kar edersiniz. 

Normal şartlarda büyük bir stok yatırımı yapmanız ve daha sonra müşterilere ürünler sunmanız gerekir. Bu, durum her koşulda finansal bir risk teşkil eder (satış yapamazsanız çok fazla para kaybedersiniz). Aynı zamanda, nakliye giderleri ödemenin yanı sıra tüm idari görevleri de üstlenirsiniz.

Kısacası bu operasyon, boş zamanlarda evden idare edilebilecek bir iş değil kişisel olarak bu yükün altından kalkılacak bir durum değildir.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping stoğunuzda veya elinizde fiili olarak bulunmayan bir ürünü satmaktır. Ürünü tıpkı stoğunuzdaymış gibi satıp müşteriden parasını tahsil edersiniz sonrasında toptancıya sipariş edip gönderimini müşterinize yaptırırsınız. Mali olarak hiç bir riski olmayan ticaret modeli diyebiliriz.

Aslında çok basit: normalde yaptığınız gibi online mağazanıza ürünler ekliyorsunuz müşteri ürünleri sizden aldığınız sanıyor ve sipariş ediyor daha sonra siz toptancının sitesinden aynı ürünü bulup sipariş ediyorsunuz teslimat bilgileri kısmına müşterinizin adresini yazıyorsunuz ürün direk size ulaşmadan müşteriye gönderiliyor.

Ürünler sizin firmanızdan satılmış gibi gönderiliyor hatta fatura ve ambalajı da sizin unvanınızla gönderen toptancılar bile var.

Dropshipping ile Affiliate Marketing Arasındaki Farklılık

Dropshipping sistemi, satış ortaklığı yani affiliate marketing' e çok benziyor olabilir ama aralarında önemli ölçüde farklılıklar bulunur.

Dropshipping sistemine yeni başlayanların affiliate marketinge göre kazanç oranları daha yüksektir. Bir ayakkabı markasına satış ortaklığı yaptığınızı düşünün 100 TL lik bir ayakkabı satışından en fazla %3 veya 5 kmisyon alırsınız. Aynı ayakkabıyı dropshipping ile sattığınızda satış fiyatını siz belirleyeceğiniz için kar oranı her zaman sizin kontrolünüzdedir.

Dropshipping ile Affiliate Marketing in diğer bir farkı ise ürün satışını sizin yapmanızdır. Ortaklık linki ile müşteriyi asıl satış sayfasına yönlendirmek yerine satış sizin üzerinizden gerçekleşir. Bunun en büyük avantajı karlılığı sizin belirlemeniz ve profesyonel olarak kendi ticari ünvanınızla satış yapmanızdır.

Dropshipping sisteminin affiliate marketing ile arasındaki diğer bir fark ise Dropshipping de müşterilerle daha çok muhatap olmanızı gerektirir. İade veya memnuniyetsizlik gibi konularda müşteri sizinle iletişime geçer fakat affiliate marketing de siz hiç göz önünde olmazsınız.

Dropshipping Sisteminin Avantajları

Öyle umuyorum ki bu bölüme kadar olan kısımda dropshipping'in bazı büyük avantajlarını zaten gözrdünüz. Yine de keşfedeceğimiz ​daha bir çok şey var...


Fiziksel Ürün Satma Yeteneğiniz Oluşur

Bir satış ortağı olarak çalışıp büyük karlar elde etmeniz için genellikle yüksek komisyonlu ürünler üzerine yönelmeniz gerekir. Bu yüksek oranlar %75 lere dayanan komisyonlardır fakat bu yüksek oranlar hep dijital ürünlerle sınırlıdır. Bunlar video kurslar, online koçluklar veya e-kitaplardır. Bu durumda dijital ürünlerden yüksek kar elde edilir ama diğer yandan rekabet fazla oranda ve ürünler kısıtlıdır. bu kısıtlama sizinde hareket kaabiliyetinizi sınırlamaktadır.

Dijital ürünleri genellikle düşük yaş gruplarına satabilirsiniz. Örneğin 60 yaşındaki bir kadına online eğitim veya e-book satamazsınız fakat aynı yaş grubuna fiziksel ürünler satabilirsiniz. Oyuncak, oto aksesuar, elektronik, hediyelik, giyim, takı kısaca aklınıza gelebilecek her şeyi her yaş grubuna satabilirsiniz. Bu sebeple fiziksel ürün satışında hareket alanınız ve pazarınız daha geniştir. 

Azalan Riskler

​Normal bir ticarete göre dropshipping sisteminin daha az riskli olduğunu zaten en başta konuştuk ​ama bu durumu biraz daha açıklamakta fayda var.

Kendi ürününüzü satmaktan çok daha az riskli olduğu kesindir. Bir ürün üretmek, tasarlamak, müşteriyi memnun etmek oldukça zor bir süreç fakat durum ömrünüz boyunca hiç bir ürün üretemeyeceğiniz anlamına gelmez fakat anlatılmaz istenen her iki koşulda ortaya çıkan risk yüzdesini ölçmektir.
Yatırım öncesinde hemen hemen hiç harcama yapmadığınız için dropshipping ile bu riski taşımıyorsunuz. Sadece satmak istediğiniz ürünü bulun ve sonra tanı​yıp satış gerçekleştirin!

Dropshipping işinde uzmanlaşmış kişiler sistem kurulduktan sonraki ilk dönemlerde ortaya çıkacak satış riskini daha da azaltmak için çok popüler ürünleri seçmek gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmaktalar. Bu durumda elde edilen kar oranı daha azdır ama satış yüzdesi standart ürünlere göre daha yüksektir. Yapmanız gereken tek iş çok satan ve piyasada rağbet görmüş bir ürünü bulmak ve ürünü ilgili kitleye tanıtarak satmaktır. 

Sonuç

Sonuçta, dropshipping işine başlamanın en iyi yolu, niş bir web sitenizden veya benzer kanallardan popüler ürünleri satarak başlamak ve oradan denemeler yapmaktır. Devamında ise başlangıç sürecindeki başarı oranına göre işleri büyütmeye çalışabilirsiniz.  

Zamanla neyin işe yaradığını görerek işinizi zamanla nasıl değiştireceğiniz ve geliştireceğiniz size bağlıdır. Umarım, bu rehber size bu işe başlangıç seviyesinde ihtiyacınız olan bir takım bilgileri sağlamıştır. Şimdi asıl iş, bir dropshipping işi için güçlü bir fikir bulup satması muhtemel ürünleri doğru yerde pazarlamanız konusunda bilgi sahibi olmaktır.

Her işte olduğu gibi bu işte de pazarlanacak olan ürünler konusunda baştan fikir edinmek ve pazar araştırması yapmaktan kaçınmamak gerekir. 

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: