9

Dropshipping İşinde En Çok Yapılan Hatalar

Dropshipping işine yeni başladığımda bir çok hata yaptım muhtemelen yeni başlayan herkes bu tip hatalara eninde sonunda düşecektir. İşe en başından hatalarla başlamak yerine aşağıdaki maddeler göz önünde bulundurulursa hem zaman hem de maliyet bakımından karlı çıkacağınıza emin olabilirsiniz.

 • asterisk
  Dikkatsiz ve  Özensiz Ürün (Niş Seçimi)

Etkili ürün seçimi ile ilgili bir çok rehber ve kaynak var fakat yine de insanlar yeni bir işe başlamanın verdiği heyecanla bu işi yeterinde dikkate almıyor. Öncelikle geçenlerde hazırladığım Dropshipping Niş (Niche) Ürün Bulma Rehberi ' nie göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Ürün seçimi dropshipping işinin en hassas noktalarından biridir kendi kişisel beğeninize göre seçtiğiniz bir ürünün çok iyi veya çok tercih edilecek bir ürün anlamına gelmez. Ürün seçiminde bazı somut verilerin elinizde olması gerekir.

Satmayı düşündüğünüz bir ürün veya ürün grubu hakkında ya çok iyi bilgi sahibi olacaksınız ya da ürünü iyice araştırıp derinlemesine bilgileneceksiniz. Çünkü ürünü pazarlayabilmek için hedef kitleye ihtiyaç var ürünün kime hitap edip ne amaçla kullanıldığını öğrenmeden satış yapmanız çok zor. 

Kısacası özensiz ve hızlıca karar verilip seçilen ürünlerden oluşan bir online mağaza başarısız olur. Bu mağazadan verim almak imkansızdır.

 • asterisk
  Karışık ve Kullanışsız Amatör Mağazalar

Özensizce oluşturulan karışık mağaza yapısı dönüşüm oranını ciddi şekilde düşürüyor. Geçmişte çok iyi bir potansiyele sahip olan bir ürün keşfetmiştim, sırf bu ürünü satan ilk kişi olmak için hızlıca bir online mağaza oluşturdum. Basit bir wordpress teması seçerek ürünü ekledim ve reklam vermeye başladım. Reklamım çok iyi tepki alıyordu ama ne yazık ki harcadığım reklam giderinin karşılığını alamadım. Bunu sonradan anladım ki mağazam kötü bir temaya sahipti, tasarımı özensizdi ve bazı hatalar vardı bunları düzeltip reklamı tekrardan devreye soktuktan sonra üründen istediğim performansı almaya başladım.

Bu arada şunu da belirtmek isterim ki çöp mağazalar olarak adlandırılan karışık mağaza yapısı kullanmayın genel bir ürün sitesi yapabilirsiniz ama bunun da bazı kuralları olmalı kedi oyuncaklarının ağırlıklı olduğu bir mağazada video oyun aksesuarları satmak mantıklı değil. Çünkü hedef kitle belli değil, neye odaklanıldığı da belli değil. İlk olarak mağazanızın ne olacağına karar vermelisiniz ve aynı zamanda kullanımını kolay ve her şeyin erişilebilir olduğundan (kategorileri, etiketler, navigasyon menüleri vs.) emin olmalısınız.

 • asterisk
  Berbat Tasarımlı Mağazalar

Bu maddeyi bir önceki madde ile birleştirebilirdik ama önemli olduğunu vurgulamak için ayrı bir madde de ele almak istedim. Her online mağazanın rakipleri vardır ve online dünyada rakiplerinizden önce olmalısınız bu yüzden mağazanızı bakıldığında rakiplerinden ayıran özel bir mağaza haline dönüştürmelisiniz. 

Dropshipping denildiğinde akla ilk shopify gelir içeriğindeki ücretsiz temalar binlerce kişi tarafından kullanılır premium temalarında fiyatları yüksek olduğu için özel temalar başlangıç maliyetlerini arttırır. Neyseki kendi adıma konuşmam gerekirse wordpress kullanıyorum ve tasarım bakımından özgürüm bir çok kişinin kullandığı shopify temalarını kullanmak zorunda değilim bu sebeple benzersiz mağazalar oluşturabiliyorum.

Eğer imkanınız varsa siz de iyi tasarıma sahip profesyonel online mağazalar oluşturun rakiplerinizden önde olmak için buna mecbursunuz çünkü dropshipping işi yapan çok fazla girişimci var bu alanda bir rekabet oluşuyor. Bu rekabetten önde çıkmak için en önemli araçlarınızdan biri olan online mağazanıza önem vermeniz gerekiyor.

Diğer yandan mağazalarda en çok yapılan hatalardan biri de performansa önem verilmemesidir. Yavaş ve açılış hızı düşük mağazalardan müşteri memnuniyeti beklenmemelidir. İnsanlar reklamınıza tıkladığında direk olarak karşılarında tıkladıkları link ile ilgili bir şeyler görmek ister internet hızının süper seviyelerde olduğu günümüz teknolojisinde insanlar sizin yavaş mağazanızı inanın beklemezler. Mağazanızın hız ve performans analizini sürekli yaparak durumu kontrol altında tutmalısınız.

Oluşturduğum online mağazalarda performansa önem veririm açılış sürelerini kısaltmak için bazı optimizasyonlar yaparım mağazalarınız ortalama 5,6 saniyeden kıs zamanda açılmalı. 

WordPress ile hazırladığım bir kaç online mağazamın performans testlerini aşağıda sizinle paylaşmak istiyorum.

Oluşturduğum siteler yaklaşık yukarıdaki sürelerde açılıyor bunlar için çok fazla optimizasyon yapmamama rağmen yinede tam yüklenme zamanları oldukça iyi diyebiliriz.

Sonuç olarak e-ticaretin her aşamasında tasarım ve hız rakiplerden önce olmak için çok önemli iki unsurdur bu unsurları kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız.

 • asterisk
  İyi Düzenlenmemiş Ürün Sayfaları

Hepimizin bildiği gibi dropshipping' de ürün tedariğini Aliexpress' ten yapıyoruz. Ürünleri mağazamıza otomatik ekleyen eklentiler kullanırken eklentiler ürünleri olduğu gibi içe aktarırlar. Otomatik olarak içe aktarılan ürünlerin isimlerini kesinlikle düzenlemelisiniz. İngilizce bilginiz yeterli değilse bile çeviri sistemlerini kullanarak ürünlere mantıklı isimler vermek gerekir. 

Aşağıdaki ürün başlığına göz atarsanız aynı kelimelerin defalarca anlamsız olarak ürün başlığında geçtiğini  görebilirsiniz. Bu tip durumlarda ürünlerin başlıklarını kesinlikle düzenlemeniz gerekiyor.

Diğer yandan ürün içeriğindeki açıklamalarda önemlidir. Genellikle ürünlerin alt kısımlarında farklı dillerde açıklamalar ve mağazanın reklamları bulunur. Tüm ürün sayfalardan bunları kaldırmayı unutmayın. Hatta bazı ürün sayfalarında tedarikçinin aliexpress linki de bulunmaktadır. Bu linkler kaldırılmazsa müşterini ürünün gerçek fiyatını görebilir ve ürünü almaktan vazgeçer sonrasında da mağazanıza bir daha uğramaz

 • asterisk
  Sahte Yorumlar ve Sahte Satış Sayıları

Aliexpress ten ürünleri içe aktardıktan sonra bazı eklentiler sayesinde ürünlerinize sahte yorumlar ve sipariş sayısı ekleyebilmek mümkün. Fakat bu sipariş sayısı ve yorumları makul sayıda oluşturmak gerekiyor. Sahte yorumları okuyan ciddi alıcılar zaten yorumların doğruluk derecesini kolayca anlayabilir. 

Otomatik yorumların içeriğinde bazen siparişin geç geldiği ve ürünün kalitesiz olduğu konusunda bir çok yorum bulunabiliyor bu tür yorum eklentileri kullanırken içe aktaracağınız yorumların içeriğini iyice elemeniz gerekiyor. Benim kullandığım wordpress eklentisinde yıldızlı yorumları alabilen bir sistem olduğu için makul sayıdaki ürün yorumlarını alırken sadece 4 ve 5 yıldızlı yorumları ürünlere ekliyorum.

Beeketing gibi bazı eklentiler müşteri şu anda şu ürünü satın aldı tarzında sahte uyarılar çıkartıyor bu uyarılar müşteriyi pozitif yönde etkileyebilir ama bu uyarı sayısını da makul derecede tutmak gerek. Sonuçta mağazamız bir amazon veya ebay değil dolayısı ile siteyi ziyaret eden müşteri bu bu siteye bakarak zaten her saniyede bir ürün satılamayacağını kolaylıkla anlayabilir. Ayrıca sürekli sitenin sağında solunda çıkan uyarılar dikkat dağıtır ve müşteriyi siteden soğutur.

Bu uyarıları sık sık müşterinin karşısına çıkartmayın

 • asterisk
  Gereksiz Fazla İndirim Oranı

İndirimler ve özel teklifler satış sürecine katkıda bulunan önemli unsurlar arasındadır. Bir müşteri herhangi bir üründe iyi randa indirim yakaladığında satın almak ister. Fakat bazı fiyatlar görüyorum ve okadar da değil diyorum. Aşağıdaki örnekte aliexpress te satılan bu deri kemerin fiyatına 419 dolardan 25 dolara inen bir kampanya süsü verilmiş. Müşteriyi kandırırcasına abartılı tekliflerde bulunmamak gerekir.

Bunun gibi daha bir çok yanlış bilinen ve uygulanan yöntemler var fakat şimdilik ilk akla gelenleri buradan duyurmak istedim. 

Umarım faydalı olmuştur makaleyi beğendiyseniz aşağıdaki beğen butonuna basarak destek olabilir ve değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz.

Bol kazançlar.

Click Here to Leave a Comment Below 9 comments
Yasin - 31 Mart 2018

Tek kelimeyle harika bir yazı olmuş.Bu ve benzeri konulardaki yazilarinizi merakla bekliyorum. Umarım en yakın zamanda bir egitim seti çıkarırsınız. Hayırlı kazançlar ve çalısmalar dilerim.

Reply
  Siyahpara - 31 Mart 2018

  İlginiz için teşekkürler şuan üzerinde çalıştığım bir video eğitim serisi var bitirmeye calisiyorum sifirdan bir domain alip sonuna kadar gerçek bir online mağaza kurulumunun adim adim anlatildigi bir egitim serisi olacak. Shopify aylık ucretlerinden yakinan yeni girisimcilere minimum maliyetle wordpress tabanli bir sistem kurmayi öğreteceğim. Fiyatini makul tutup daha cok kazanmaktan ziyade kazananlari gormek iatiyorum. Umarım basarabiliriz.

  Reply
Murat - 31 Mart 2018

Merhaba;
Öncelikle mail listemi gözden geçirirken buraya geldiğimi söylemek isterim, sizi zaten takip ediyorum fakat, e-mail aboneliği kısmını iyi değerlendirdiğinizi bildirmek isterim. Yazınıza gelince gayet net bir anlatım ve fazla söze gerek kalmadan, çöp içerik yapmamışsınız. Dolayısı ile bu sizi diğerlerinden farklı kılıyor. Başarılarınızın devamını dilerim.

Reply
  Siyahpara - 31 Mart 2018

  Değerli yorumunuz için cok teşekkür ederim elimden geldiğince her şeyi acik ve net olarak anlatmaya çalışıyorum. Devaminda da bu degismeyecek faydalı olabildiysek ne mutlu bizlere.

  Reply
Fatih Akyol - 1 Nisan 2018

Hazırladığınız egitimi merakla bekliyorum hocam içerik bkimindan cok doyurucu ve ogretici olacagindan hic kuskum yok egitim hazir olur olmaz icerigine bile bakmadan direk katilacagim sabirsizlikla bekliyorum

Reply
  Siyahpara - 1 Nisan 2018

  Teşekkürler ilginiz icin.. Kisa zamanda bitecek icerik bakımından kuskunuz olmazsin bildigim herseyi aktarmaya calisacagim

  Reply
Zafer k. - 1 Nisan 2018

Bende takipteyim sizden öğrenilecek çok şey var

Reply
HızlıKazanç - 14 Nisan 2018

Güzel Bir Yazı Olmuş Elinize Sağlık

Reply
Paracuk.com - 6 Ekim 2018

Yazınız başarılı elinize sağlık

Reply

Leave a Reply: