18

DigitalOcean VPS Nasıl Kullanılır (Adım Adım Kurulum)

Bir önceki makale de VPS (Virtual Private Server) Nedir? konusuna değinerek VPS sunucunun ne anlama geldiğini ve nasıl temin etmemiz gerektiğine değinmiştik.

Aslında bir E-kitap tadında bir makale olacak çünkü epey uzun ve teknik içerikli bir yazı. Bu makale de sırasıyla şunları detaylandıracağız;

 1. DigitalOcean firmasını neden tercih etmeliyiz?
 2. DigitalOcean fiyatlandırması hakkında bilgi
 3. Digitalocean a üye olma ve bedava 10 dolar kredi kazanma
 4. Digitalocean üzerinden yeni bir sunucu yaratmak ve panelden ilk ayarlarını yapmak
 5. Ns leri domain aldığımız firma üzerinden ayarlamak
 6. DNS ayarları, MX, PTR ve SPF kayıtlarını düzenlemek
 7. SSH ile sunucuya bağlanarak ilk ayarlarve VESTACP ücretsiz panel kurmak
 8. VestaCP paneli konfigüre edip devreye almak
 9. DNS sunucu testi ve test maili gönderip almak
 10. Sonuç

Gördüğünüz gibi Adım adım bir kurulum olacağı için detaylı DNS ve mail ayarları dahil olmak üzere ücretsiz Vesta panel kurulumuna kadar değinmeye çalıştım umarım faydalı olur hazırsak başlayabiliriz.

Bu makaledeki VPS kurulumumuz Digitalocean firmasından aldığımız bir VPS i kurmaya dayalıdır. Başlamadan önce Digitalocean ile ilgili kısa birkaç bilgi vermek istedim Digitalocean ı bilen bilir eğer ilk defa duyduysanız okumaya devam edin.

1. Neden Digitalocean VPS

Digitalocean sadece VPS kiralayan sektörde uzun yıllardan beri yer edinmiş bir host firmasıdır. Dünya genelinde bir çok lokasyonda sunucuları bulunur. Sunucuların hızı ve alt yapısal teknolojisi bir çok firmaya göre çok üstün niteliktedir. Cloud denilen ortak kaynak paylaşımı sayesinde oluşabilecek arıza durumunu kullanıcıya hissettirmez. Yani sizin VPS niz aslında birden çok bilgisayarın işlemcisi, belleğini ve diskini kullanır aslında. Diskler ise SSD dir günümüzdeki en performanslı disk yapısına sahip teknolojiyi kullanır bu firma.

2. DigitalOcean Fiyatları Hakkında

Fiyatları son derece makul 5 dolar gibi bir rakamdan başlar en düşük özelliklere sahip olanı. Ama en düşük ten korkmayın bunda bile bir çok web sitesi süper performansla size özel çalışabiliyor. Yani ben öyle yapıyorum diyebilirim. 5 dolarlık bir sanal sunucuda yaklaşık 10 a yakın siteyi barındırıyorum bana yetiyor. Ama yetmediği zamanlar olduğunda (bu aslında işlerin yolunda gittiğini gösterir çünkü sitenizde ziyaretçi artışı var demektir) 1 dakikalık bir zamanda bir üst versiyona geçirebiliyor, sonrasında yine 5 dolarlık versiyona indirebiliyorsunuz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi size verdiğim link ile (üyelik linki) üye olursanız 5 dolar ödemeniz sonucunda 10 dolar da size digital ocean sağlıyor. Yani toplamda 15 dolarlık bir krediniz oluşuyor bu da 5 dolara 3 aylık süper bir VPS e sahip olmak anlamına geliyor.

3. Digitalocean Üyeliği ve Bedava kupon kodu ile 10Dolar bakiye elde etme

Başlamak için hazırsanız buraya tıklayarak hemen bir hesap açın, ve hiç korkmadan kredi kartı veya paypal ile 5 dolarlık ödemenizi yapın. Ödeme sırasında PROMO CODE alanına OMGSSD10 textini yapıştırın ve ödeme sonrasında hemen toplamda 15 dolarlık krediniz hesabınıza yansıyacak.

Bakiyenizi soldaki billling linkinden görebilirsiniz.

4. VPS i Oluşturmak

Ödeme işlemi bittiğinde artık ilk VPS inizi oluşturabilirsiniz. Digitalocean da VPS e Droplet deniliyor. Yeni bir Droplet yani VPS şu şekilde oluşturulur.

Yukarıdaki Create Droplet yazılı yeşil butona tıklayın.

Not: Bem bu makaledeki anlatımı test olarak birebir gerçek bir domainde uygulayacağım. Sonrasında domaini sileceğim yani bu şu demek oluyor detaylı bir makale olacak ve adım adım takip edip aynılarını uyguladığınızda sonunda her haliyle kullanıma hazır bir VPS elde edeceksiniz.

Ben test amaçlı vps i ceketdunyasi.com domainine kuracağım. Aşağıdaki adımları uygulayarak başlayın. Hostname kısmına domainlerinizden herhangi birinin adını yazın. ama şu şekilde yazmanızı tavsiye ederim. Direk olarak domain.com değilde başına mail ekleyerek oluşturun. Yani mail.domain.com

digitalocean-vps-kurulumu2

 

Bunun amacı şudur sunucunuza bu isimle bir ptr kaydı oluşturulur ptr kaydı nedir diye soracak olursanız mail gönderimi ile ilgili. (Bkz. ptr kaydı.) Yani sizin mail.domain.com verdiğiniz hostname sayesinde size özel bir ptr kaydı oluşacak bu otomatik oluşur.

Region olarak Amsterdam 3 seçin

digitalocean-vps-kurulumu3

Select Image kısmında işletim sistemini Centos 6 seçin. Neden centos 6? Çünkü ücretsiz web tabanlı bir hosting kontrol paneli kuracağımıdan bahsettik bu panel en kararlı bir şekilde Centos 6 da çalışmaktadır.

digitalocean centos 6 vestacp

Available Settings kısmını göreceksiniz yukarıdaki ekranın hemen altında burada özel ayarlar yapabiliyorsunuz. Bildiğim kadarıyla private network işaretlerseniz vps e 2. bir ethernet kartı daha ekleyerek iç network oluşturmak ve diğer vps leri birbirine bağlamak amaçlı kullanılıyor. İhtiyaç olmadığı için kullanmıyoruz backup isteseniz ücretli olarak sunucunuz periyodik olarak yedeklenir.

Ben hiç bir ek ayar seçmeden Create Droplet e tıklayın ve 60 sn bekleyin.

Vps digitalocean kurulumu

60 sn sonunda VPS iniz kullanıma hazırdır.

Panelinizde  işletim sistemi sürümü, ram ve kapasite en önemlisi de IP adresiniz yazar aşağıdaki gibi. Ip adresimi gizlemek durumundaydım o yüzden üzeri kırmızı boyalıdır.

digitalocean-vps-kurulumu6JPG

Şimdi yapmanız gereken Digitalocean a kayıt olurken kullandığınız maili açıp oraya gelen sunucu erişim bilgilerini almak ve sunucuya uzaktan bağlantı kurmak.

5. Ns leri domain aldığımız firma üzerinden ayarlamak

Şimdi yapmanız gereken domaininizi digitalocean a yönlendirmek bunun için domain satın aldığınız firmanın sitesine oturum açın ve yeni NS NameSERVER yani isim sunucularını girerek domaininizi Digitalocean a yönlendirin.

digitalocean-vps-kurulum-NS-yonlendrme

 

Ben IHS Telekom kullanıyorum panel bu şekilde nameserver değiştir e tıklıyorum ve..

digitalocean-vps-kurulumu-NAMESERVER-SettingsDevam a tıklayarak artık domainim Digitalocean DNS sunucusuna yönlenmş duruma geliyor. Bundan sonra tekrar Digitalocean paneline bağlanalım ve DNs ayarlamalarını yapalım.

6. DNS ayarları, MX, PTR ve SPF kayıtlarını düzenlemek

Bunun için sırasıyla şu yolu izleyin…

Digitalocean PTR, Ns MX records

1. DNS e tıklayın, 2. domaininizi yazın, 3. ıp adresinizi yazın ve 4. sunucunuzu seçip Create Record a tıklayın. sonra aşağıdaki adıma geçin birkaç işlem daha kaldı sonrasında bu panelle pek işimiz olmayacak daha zevkli bölümlere geleceğiz birazdan.

digitalocean-dns-record-settings

 

Yukarıda da gördüğünüz gibi artık domainimiz digitalocean a eklendi. Varsayılan olarak birkaç kayıt geldi ama ben bunların dışında birkaç kayıt daha giriyorum ki mail sunucusu da doğru olarak çalışsın.

Şimdi yeni bir A kaydı girelim Enter name yazan yere www yazın ve Ip alanına da Ip adresini yazın kaydı ekleyin.

digitalocean-dns-record-settings7

digitalocean-dns-record-settings2

Yeni bir A kaydı giriyoruz bu kayıtta enter name yazan yere mail.ceketdunyasi.com.  sonunda nokta olmalı karşısına da IP adresi girdim. Devam ediyorum ve şimdi de mx kayıtlarımı giriyorum.

digitalocean-mx-record

priority 10 olarak mx kaydımı girdim ve ekledim. Şimdi de gmail içn mx kayıtlarını oluşturmak için create mx record a tıklayın.

digitalocean-mx-records2

 

tüm mx kayıtlarını girdikten sonra mx ler şu şekilde görünmeli. Sorun çıkarsa mail.domain.com mx kaydını priority 5 olarakyeniden girmeyi deneyn büyük ihtimal sorun olmaz ama olursa da aklınızda bulunsun.

Son olarak TXT kaydı girerek spf kaydı ekleyin.Bunun için;

digitalocean-spf-record

“v=spf1 a mx ip4:burayaIPadresinizi girin ~all”

enter name kısmına @ işareti enter text e de yukarıdaki girdi ile kendi IP adresinizi girerek kayıt işlemini tamamlayın.

Genel DNS kayıt ekranı bu şekilde olmalı. Bunun dışında A kaydı alanına FTP de girebilirsiniz.

digitalocean-dns-record-settings3

7. SSH ile sunucuya bağlanarak ilk ayarlarve VESTACP ücretsiz panel kurmak

7a) Sunucuya SSH ile bağlanmak

Sunucumuzu kurduk ve DNS kayıtlarını düzenledik. Şimdi sunucumuza uzaktan bağlanıp oturum açacağız bunun için mail adresimize girip kurulum sırasında gelen bilgileri alalım.

Sonrasında sunucuya bağlanabilmemiz için gerekli olan Putty yazılımını indirelim Putty yi buradan indirebilirsiniz.

Putty yi çalıştırın ve mail adresinize gelen sunucu IP adresini aşağıdaki gibi ilgili alana girin ve bağlantıyı başlatın.

digitalocean-putty-login-connnect

Sonrasında şöyle bir ekran gelecek…

digitalocean-putty-login-connnect2

Evet e tıklayın sonrasında login as root yazın ve enter a basın. Sizden mail adresinizdeki şifreyi istiyor onu yapıştırın (kopyalayın ve terminal ekranına sağ tıklayın bişey görünmez ama yapıştırır).

Sonrasında şifreyi tekrar yapıştırın ve sizden parolayı değiştirmek için yeni bir tanesini ister girin ve enterlayın sonra doğrulama için tekrar girin

digitalocean-putty-login-connnect3

eğer şifreyi sorunsuz girebildiyseniz şu ekran karşılar sizi.

digitalocean-putty-login-connnect4

Şimdi yapmamız gereken vestacp yi kurmak.

7b) Digitalocean VestaCP Kurulumu

ilk komut şudur direk yapıştırın terminale;

curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh

Digitalocean vestacp install

sonrasında şu komutu girin;

bash vst-install.sh

Sonrasında şu ekran gelecektir;

digitalocean-vestacp-install2

Y tuşuna ve enter a basın sizden bir email adresi ister kullandığınız bir mail adresi girin. Sonrasında sunucunuzun adını girmenizi isteyecek. Varsayılan olarak gelen isim kalabilir. (VPS oluştururken mail.domain.com olarak girmiştik aynen kalabilir)

digitalocean-vestacp-install3

Devamında kurulum başlıyor artık 15 dakika kadar beklemeniz yeterli.

digitalocean-vestacp-install4Bittiğinde bu ekranla karşılaşırsınız bu bilgileri kaydedin önemli çünkü bu kullanıcı adı ve parola ile vestacp yönetim paneline giriş yapacaksınız.

digitalocean-vestacp-install5

Şimdi reboot yazarak sunucuyu bir restart edelim. 30 saniye kadar bekleyin sunucunuz açılacaktır.

https://ipadres:8083 olarak chrome a girin ve vestacp nin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.Aşağıdaki gibi bir ekran gelecek..

vestacp-digitalocean-panel-login-chrome

 

 

 

Gelişmiş e tıklayın ve aşağıdaki linke tıklayın bu ekran her sefer bağlantı yaptığınızda karşınıza çıkar bir sorun yok sertifika ile ilgili olduğu için sorun teşkil etmez.

digitalocean-vestacp-login-fail-cert

güvenli değil linkine tıklayın ve login ekranı ile karşılaşacaksınız. Kullanıcı adı alanına admin şifre alanına ise kurulum sonu terminalde size verilen şifreyi girin.

vestacp-digitalocean

Gerisi kolay.. Şimdi domaininizi eklemeniz gerekecek. Web bölümünden yeni domain ekleyin.

vestacp-digitalocean-add-new-domain-name

Artık domaininiz eklendi. Şimdi chrome a domaininizi yazın bu ekran geldiyse herşey muhteşem demektir.

vestacp-digitalocean-default.domainVESTACP son derece hafif ve stabil bir hosting panelidir. Ben bu paneli uzun zamandır kullanıyorum hiç bir sorun yok ve son derece hafif olduğu için giriş seviyesi 5 dolarlık bir vps yeterli bunun için.

8. DNS sunucu testi ve test maili gönderip almak

Digitalocean ve Vestacp ikilisini kurduktan sonra şimdi mail gönderip almayı test edeceğiz. Bir mail sunucunun doğru çalışabilmesi için DNs kayıtlarının doğru yapılması gerekir. Biz bu kayıtları doğru yaptık makalenin geçmiş kısımlarında var fakat yine de DNS kayıtlarımızı test etmekte fayda var. Bunun için bir siteyi kullanıyoruz site adı intodns. intodns.com a girip domainimizi yazdığımızda bir dizi kayıt listeler bu kayıtların doğru olduğunun veya yanlış olduğunun bilgisini bu site gayet başarılı bir şekilde veriyor. Hemen bir test yaptıralım sunuçlar şu şekilde yani sorun görünmüyor gibi…

digitalocean-vps-intodnsDigitalocean VPs imizden ayarladığımız tüm MX, Spf ve PTR kayıtları düzgün görünüyor. MX record bölümündeki IP adresi sizin IP adresiniz değildir bu ip Digitalocean ın DNs sunucularının IP si yani PTR de sizin Ip çıkmayabilir sorun yok önemli olan PTR nin doğruluğudur. Şimdi Vestacp ye tekrar geri dönüp hemen bir mail hesabı açalım.

digitalocean-vps-vestacp-mail

digitalocean-vps-vestacp-mail-settings-account

ADD e tıklayın ve hesabı oluşturun. Şimdi webmail e girelim. tarayıcıya domain.com/webmail.com yazdığınızda aşağıdaki login ekranıyla karşılaşırsanız. Kullanıcı adınıza açtığınız mail adresinizin tamamını parolayı da oluşturduğunuz parola şeklinde girin ve bir test maili gönderin gmail hesabınıza. Mail gelmezse 24 saate kadar DNs kayıtlarının oturma süresince bekleyin sonrasında tekrar deneyin. Herhangi bir sorun çıkacağını sanmıyorum. en azından bende çıkmadı an itibari ile..

9. Sonuç

bu makaleyi yazarken bile yaklaşık bu işlemler yarım saat sürdü. Yani bu demek oluyor ki 10 dk içerisinde bir VPs kurup, ayarlanabilir. Üstelik kendinize ait, ucuz ve performanslı. Umarım işinize yarar nitelikte bir makale olmuştur. Sorularınız varsa yorum yaparak sormaktan çekinmeyin. Kolay gelsin..

 

 

 

Click Here to Leave a Comment Below 18 comments
Kadir - 17 Ağustos 2015

Ben 3 veya 4 site oluşturmayı düşünüyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Teşekkürler

Reply
  Siyahpara - 17 Ağustos 2015

  Adimlari teker teker uygularsaniz 3 ve 4 site rahar calisir. Satın alma ve kurulum kısmında destek olmaya çalışırım isterseniz.

  Reply
   Kadir - 17 Ağustos 2015

   Cevap verdiğiniz için teşekkürler. Ben alan adlarımı ve sunucuyu yıllardır isimtescilde tutuyorum ve yaşadığım sorunlardan bıktım. Digitalocean’dan 10$ olan VPS alıp keyfime bakmak istiyorum açıkçası. Bir kaç ay kullandım deneme amaçlı ve memnun kaldım. O zaman kendi başıma 1 adet wp site kurdum ayarları yaptım ama şimdi 3 site var elde bunları nasıl yaparım diye düşünürken yazınızı gördüm. Yukarıdaki yazınıza göre ilk siteyi kurarım sorun yok 2. ve 3. siteleri kurmaya ilk baştan mı (Digitalocen) yoksa vesta panelden mi devam edeceğim? Teşekkürler.

   Reply
    Siyahpara - 17 Ağustos 2015

    Digitalocean da yeni bir droplet oluştururken içerisine otomatik olarak wordpress kurmayın. Sadece vps i anlatıldığı gibi kurun ve vesta panel yükleyin. Paneli kurduktan sonra domainlerinizi panele website bölümünden tek tek ekleyin. Beraberinde ns yönlendirmesini yapın ve digitalocean dns bölümünden yeni domainlerinizi ekleyip tümüne dns ayarlarını yapmalısınız Bu yündemle kullanıyorum ben VPs’ i..

    Reply
     Kadir - 17 Ağustos 2015

     Çok teşekkürler.

     Reply
Şahin - 11 Şubat 2016

Mükemmel bir makale tebrik ederim.

Reply
doktoradnan - 19 Mart 2016

vesta panel de cpanel ve plesk tarzında bişey mi ? digitaloceanda vps kurup plesk panel kurmayı da analtırsan süper olur .) ben öyle yapmayı istiyorum çünkü merakla beklemekteyim

Reply
  Siyahpara - 21 Mart 2016

  Evet cpanel tarzi ucretsiz bir panel pkesk te ucretlu bir paneldir

  Reply
Mehmet BARUN - 21 Mayıs 2016

Merhaba ben wordpress blog kullaniyorum sorunsuz bir şekilde nasıl tasirim ve birçok webmaster formunda güvenlik ayarlarinin yapılması gerektiği yazıyor tüm bunları ve taşıma islemini nasıl yaparım ioncube falan nasıl kurulur

Reply
  Zargana - 19 Ekim 2016

  Aynı sorunun yanıtını ben de merak ediyorum. Zira forumlarda güvenlik ayarı, optimizasyon ayarı ya da Nginx’in WordPress’in rewrite ayarlarına standart kurulumda uyum sağlamadığı belirtiliyor. Böyle bir durumda kullanıcıların dörtte üçünün wordpress kullandığı düşünülecek olursa bu konuları da yazıya eklemeniz lazım

  Reply
Kubilay - 21 Eylül 2016

Bir dünya site gezdim vesta cp kurulum için. Adam akıllı anlatan ve yorumlayan siz oldunuz. Mail problemim vardı onu da sizin sayede aştım. Sizden ricam CENTOS WEB PANEL kurulumunu da anlatabilirmisiniz?

Reply
  Siyahpara - 21 Eylül 2016

  Centos web paneli kurup kullandım ama çok fazla sorunu var açıkçası cesaret edemedim diyebilirim. Ayrıca kullanımı ve ayarları vesta kadar kolay değil

  Reply
Zargana - 19 Ekim 2016

Bu yorumu yayınlamayın da açık açık tam anlamıyla Digital Ocean için Vesta Panel+Nginx + PHP-fpm + MySQL + Redis cache+Wordpress ile ilgili daha ayrıntılı bir yazı bekliyorum. Diğer sitemi Digital Ocean’a geçireceğim ama gözüm korkuyor bu teknik uygulamaları bilmediğimden. Bu işlerden anlıyor görünüyorsunuz ve buradaki kadar ayrıntılı bir anlatım bekliyorum açıkçası

Reply
Tolga Akar - 10 Ocak 2017

Çok uğraştım defalarca sildim tekrar yükledim ama benim şöyle bir problemim oldu. Websitemin adresi http://www.pnd.tl Ancak tarayıcıya pnd.tl yazınca gelmiyor. Direk arama motorlarına atıyor. Anlattığınız adımları teker teker yaptım ve denedim. Ayrıca mail sistemini de çalıştıramadım. Çok güzel anlatmışsınız bu arada elinize sağlık. Sizin gibi adım adım anlatan yok.

Reply
  Siyahpara - 10 Ocak 2017

  Başına www ekleyince geliyor. Hangi scripti kullanıyorsanız htaccess içine redirect eklemeniz gerekir. Ya da dns alias www ekleyin domaininize

  Reply
Barış - 23 Eylül 2017

İyi günler kendi domainim üzerine kurdum fakat mail server da ne kadar uğraşsam da gönderme yapıyor fakat mail almıyor (gmail adres bulunamadı hatası alıyorum) bunun çözümü nedir? Siz bu rehberi hazırladıktan sonra DNS sekmesi değişmiş daha detaylı ayarlar gelmiş. Bir şeyleri yanlış mı yapıyorum acaba?

Reply
  Siyahpara - 25 Eylül 2017

  Merhabalar,

  Dns yapılandırmanız doğru mu? Intodns.com dan test ettiniz mi acaba? tüm kayıtlar doğru olarak girilmeli. Eğer imkan varsa domain adını gönderin kontrol edelim.

  Reply
Plazma - 7 Ekim 2017

Merhaba guzel makale olmus elinize saglik ilave olarak ssl tls leride ekleyebilirsiniz, merak ettigim neden mx kayitlarina google mx kayitlarini giriyoruz googlr ucretsizmi sunuyor yoksa kendi google acountun uzerindenmi isliyor

Reply

Leave a Reply: