Blog yazmaya nereden ve nasıl başlamalı

Blog yazmaya nereden ve nasıl başlamalı merak mı ediyorsunuz?

Cevabınız evetse doğru yerdesiniz!

Amacım, iyi ve başarılı bir blog’ a başlamanız için ihtiyacınız olan bütün teknik bilgilileri en kolay yoldan size açıklamak.

İnternetle ilgili pek bir teknik bilgim olmamasına rağmen ilk blog’ umu sanırım 2006 yılında oluşturmuştum o zamanlar wordpress ve joomla gibi içerik yönetim sistemleri pek yaygın değildi ya da benim haberim yoktu o yüzden, Microsoft Frontpage kullanarak oluşturduğum ilk blog tasarım yönünden berbattı diyebilirim. Bilişim sektöründe olduğum için o yıllarda yaptığım işlerle ilgili bazı teknik işleri not ediyordum sadece o kadar. Tabi estetik ve kullanım olarak berbat olan bu ilk blog’ u oluşturana kadar google dan günlerce araştırma yaptığımı bilirim ama olsun yine de zevkliydi.

O günlerden bu güne kadar çok şey değişti, her şey daha da kolaylaştı ve yaklaşık 10 yıldır internetin içinde olduğum için kendi çapımda bazı tecrübelerim oldu. Sonuçta her öğrenilen bilgi ve bu bilgileri hayata geçirip başarı sağlamak zaman alıyor. Kimi zaman boşa çabalıyoruz kimi zamanda işe yarayan şeyler öğreniyoruz. Uzun zamandır öğrendiğim ve bu süreçte gerçekten işe yarayan yöntemleri bu kılavuzda insanlara aktarmaya karar verdim. Sizin de bu işe bir merakınız var sa kolay ve basit yoldan blog yazmaya başlayabilirsiniz.

Neden blog yazmaya başlanır?

Aslında bunun bir çok sebebi var ama bunlardan başlıcaları şunlardır;

 • Blog yazarak evden para kazanmak için

Sadece blog yazarak evden tam zamanlı çalışmak ve bu işten para kazanmak pek tabi herkesin hayali ama bu çok kolay değil, fakat şu da bir gerçektir ki blog yazmanın hiç bir riski yoktur. Yani bu konuda içiniz rahat olabilir blog yazmak size hiçbir şey kaybettirmez.

 • E-kitap yazıp satmak veya mevcut e-kitapları blog üzerinden satmak için

Bu bir gerçektir ki sırf e-kitap satarak geçimini sağlayan ve aslında daha fazlasını kazananlar var. E-kitap denildiğinde akla bilimsel bir kitap gelmesin hayatta ki her şeyle ilgili e-kitap yazılabilir. Köpek nasıl eğitilir, Akvaryum nasıl kurulur, Bowling nasıl oynanır bunların her biri birer kitap konusu olabilir. Bu e-kitapları pazarlamanın ve internette duyurmanın en kolay yolu blog dur. ayrıca bu kitapları satan online satış ortakları da sırf bu kitapları satabilmek için her kitaba özel blog kurarlar. İşte bu yüzden e-kitap işleriyle uğraşanların en çok kullandığı pazarlama tekniği blog’ dur.

 • Şirketler, web sitelerinden blog yoluyla duyuru yapmak veya sitelerini güncel tutmak için

Büyük şirketler web sayfalarında haber ve yeniliklerini blog sayesinde insanlara duyururlar. Daha çok insana ulaşma da en büyük faktör bir blog sayfasıdır. İnternet sitesi aktif ve güncel olan hemen hemen tüm şirketler blog lar sayesinde arama motorlarından istedikleri kelimeleri hedefleyerek, istedikleri kitleye ulaşabiliyorlar.

 • Sadece yazmak için yazmak & Severek yazmak veya hobi amaçlı yazmak

Eğer yazmayı seviyorsanız, yazmaktan zevk alıyorsanız veya zarak bir topluluğa ulaşmak istiyorsanız blog yazmak bunların en kolay yoludur.

Yukarıdakilerden herhangi bir maddeyi kendinizde görüyor musunuz? Eğer bu maddelerden birini veya bir kaçını yapabilirim, bu iş tam bana göre diyorsanız, hemen blog yazmaya başlayın!

Blog yazmaya başlamak için gerekli 6 temel adım bulunur

Blog yazacağınız konu ve alan ne olursa olsun blog yazmak için atmanız gereken bazı temel adımlar bulunur. Bu kısımda bu adımları teker teker ele alıp size yol göstermeye çalışacağım.

 1. Hangi konuda blog yazmalı
 2. Blog yazmak için hangi platformu seçmeli
 3. Bir hosting şirketi bulun
 4. Bir alan adı (Domain) seçin
 5. WordPress’i kurun
 6. Tema seçerek tasarımı tamamlayın & bloglamaya başlayın!

Adım 1 : Hangi konuda blog yazmalı

Neden blog yazmaya başlanır? Konusunu hatırlayın, yazma sebebinizi baştan belirlemeniz gerek bunun için size fikir vermesi açısından şunları söyleyebilirim;

Eğer tam zamanlı olarak bir şirkette çalışıyorsanız işiniz kolay, çünkü bu işte ilgilendiğiniz bir alan olmalı ve bu alan hakkında yazmaya başlamalısınız. Bu bir ürün, hizmet, üretim, teknik veya benzer bir kategori olabilir. Aslında bu seçim sırasında kendinizi sıkmanıza gerek yok eğer işinizden nefret ediyorsanız illaki ilgi duyduğunuz bir alan vardır o zaman konuya yoğunlaşmalısınız. Çünkü blog yazmak, bu işi sevmeden zoraki yapılacak bir iş değildir.

Eğer herhangi bir işiniz yoksa ve farklı konulara açığım diyorsanız bir çok seçeneğiniz var bunlardan başlıcaları;

 • Çok hoşunuza giden ve ilgi duyduğunuz bir konu
 • En güncel konular veya ileride gündeme gelecek muhtemel olaylar
 • Üçüncüsü de bir niş alan bulup bu alana yoğunlaşmak (burada detaylar mevcut : Niş Pazar veya Niş Kelime Bulmak )

Adım 2 : Blog yazmak için hangi platformu seçmeli

Bir blog veya web sitesi hazırlamak için kullanılabilecek çok fazla hazır platform bulunur. Ücretsiz hazır blog sistemlerini kullanmak size başlangıçta çok cazip gelebilir ancak ücretsiz hizmetler sınırlıdır ve yapabilecekleriniz sistemin limiti dahilindedir. Bunun yanında ücretsiz blog sistemleri wordpress gibi profesyonel bir blog un yanında daha acemice-gayrı ciddi kalır. Ücretli platformlar çok daha profesyoneldir ve yapabilecekleriniz sınırı yoktur.

Ücretli denildiğinde aklınıza ciddi miktarlar gelmesin domain (alan adı) dahil en fazla 60 TL gibi bir fiyata blog sahibi olabilirsiniz vetek tıkta wordpress i kurabilirsiniz. Bu arada wordpress dünya da en çok kullanılan hazır blog sistemidir bu kaynak ta ki bilgilere bakılırsa gerçekten diğer hazır sistemlere göre en çok kullanılan içerik yönetim sistemi diyebiliriz.

Adım 3 : Bir hosting şirketi bulun

Hosting firmaları kendi bünyelerinde bulundurdukları yüksek donanımlı ve kesintisiz ana bilgisayarlar (server – sunucu) sayesinde web sitelerinin içeriğinde bulunan dosyaları barındırırlar. Basitçe ifade etmek gerekirse, insanların internet üzerinden sizin blogunuzu veya web sitenizi bulmalarını sağlayan bilgisayarlardır.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””] Önemli bilgi!

Hosting firmaları çok çeşitlidir ve piyasada yüzlercesi mevcuttur. Hosting bir blog için en önemli etkenlerden biridir bu yüzden seçimin iyi yapılması gerekir. Eğer bir tavsiye isterseniz size Net İnternet firmasını önerebilirim. Bu firma ile yaklaşık 6 yıldır çalışıyorum ve bir kez dahi web sitelerimin kapandığını görmedim ve destek konusunda da süper bir firmadır. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.[/box]

Eğer hazırsanız bir blog için hosting almaya başlayalım!

Net İnternet Telekom a gitmek için buraya tıklayın. (Farklı sayfada açılacaktır)

Üst kısımda ki menüden web hosting, ardından wordpress hosting e tıklayın

hosting almak

Bireysel planı seçin, bu planda 1 yıllık sadece 39 TL ödersiniz sizden başka bir ücret talep edilmez. Zaten bu fiyatların altına hosting satın almayın sadece uğraştığınızla kalırsınız yine de karar sizin.

Blog yazmaya başlamak hosting almak

Planınızı belirledikten sonra aşağıdaki adım karşınıza gelecektir. Burada şöyle bir detay var;

Eğer domaini net internet ten almak istiyorsanız en üstteki seçeneği seçerek blogunuza bir alan addı (domain belirleyebilirsiniz) Uygunluğu kontrol edip devam edebilirsiniz. Yaklaşık 25 TL civarında bir ücret daha eklenecektir hostingle birlikte 654 Tl eder.

Bundan başka blog için hiç bir para ödemezsiniz. Şayet daha önceden bir domain kaydettiyseniz veya başka bir firmadan almayı düşünüyorsanız diğer ilgili seçenekleri seçip devam edebilirsiniz. Domain ayrı hosting ayrı firmadan olabiliyor bunun için ilgili seçeneği seçip ilerleyin.

blog kurmaya başlamak adım 4

Seçimlerinizi yaptıktan sonra sisteme üye olup ödemeyi yaptığınızda anında hosting iniz hazırlanır ve kayıt sırasında girdiğiniz mail adresine blogunuzu kuracağınız hosting bilgileri iletilir.

Artık blog kurmak için en büyük adımın ilkini atmış bulunuyorsunuz.

Adım 4 : Bir Domain (alan adı) seçin

Domain yani alan adı bir web sitesinin ya da blogun (fark etmez)internet üzerindeki adıdır. Yani benim blogumun adı olan siyahpara.com gibi. Bu arada domain hakkında hiç bir bilgiye sahip değilseniz Neden Domain Gerekir? adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim üzre eğer daha önceden satın aldığınız bir alan adınız yoksa ister hosting alırken isterseniz başka bir firmadan da alabilirsiniz. Benim size tavsiyem ikisini aynı yerden temin edin çünkü alan adını başka firmadan alırsanız hosting firmasına alan adını yönlendirmek gibi teknik detaylarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Eğer bu konulara hakimim diyorsanız istediğinizi yapmakta özgürsünüz.

Yeri gelmişken belirtmeliyim domain seçimi hosting kadar önemlidir çünkü bir işe atılıyorsunuz ve bu iş internet işi olduğu için işinizin adı çok önemli. Belki de blogunuz ileride bir marka olacak bu yüzden seçim yaparken iyi düşünün, makalenin başlangıcını hatırlayın yapacağınız işe veya blog türüne uygun olarak seçim yapmanız şarttır. Örneğin profesyonel bir blog açıp bazı hizmetleri tanıtacaksanız eğer, saçma bir alan adı seçip işi baştan içinden çıkılmaz hale sokmayın.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]

Yeni bir domain (alan adı) seçerken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmalısınız.

 • Mümkünsesonu .com olarak bitsin
 • Kolay ve çok uzun birisim olmasın
 • Rakamlar, tire, işaret veya iç karartıcı ve kafa karıştırıcı terimler kesinlikle olmasın
 • Tam olarak blogunuzun ne hakkında olduğuna karar veremediyseniz adınız soyadınız olarak bir alan adı da seçebilirsiniz.
 • Acele etmeyin, yaratıcı olun ve iyice düşünüp araştırın boşta olan güzel bir alan adı yakalamaya çalışın
 • Eğer maddi imkanınız varsa 1 yerine 3 yıllık satın alın. Çünkü Google gibi arama motorları internet aleminde uzun süre kalıcı olacağınızı bu yolla anlar yeri gelmişken söylemek gerekir ki, ileride arama sonuçlarında blogunuzun ilk sıralarda çıkmasını sağlayan bir SEO tekniğidir bu.
[/box]

Adım 5 : WordPress’ i kurun

WordPress kurulumu gayet basittir. Aslında 2 tür kurulum bulunur bunlar;

 • Kolay kurulum
 • Gelişmiş Kurulum

Kolay kurulum : Net internet ten aldığınız hosting hizmetinde cpanele giriş yaptığınızda otomatik kurulum seçeneği ile 1 dakika da wordpress i otomatik olarak kurabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz

Gelişmiş Kurulum : Bu diğeri ile hiçbir farkı olmayan bir kurulumdur aslında her ikisi de aynıdır ama uzmanlaşanlar gelişmiş kurulumu kullanırlar. Eğer wordpress in gelişmiş kurulumunu seçmek ve aslında bunun alt yapısında neler olup bitiyor bilmek isterseniz gelişmiş kurulumu seçebilirsiniz. Bunun için geçenlerde blogumda yazdığım WordPress Nasıl Kurulur? (Resimli anlatım) adlımakaleyi takip edebilirsiniz. Bu makale de a-dan z ye kurulum ve bir çok ek ayarlar bulunur üstelik bu makale videoludur tavsiye ederim.

Adım 6 : Tema seçerek tasarımı tamamlayın & bloglamaya başlayın

Tebrikler! Yukarıdaki süreci başarıyla tamamladınız ve artık kendi kendine barındırılan size özel profesyonel bir blog sahibisiniz. Bundan sonra yapılacak çok şey vardır. Bloglamak, içerikler oluşturmak, eklentiler yüklemek vs. Bu süreç sizin istek ve keşfetmenize bağlıdır bu konuda google da aramalar yaparak veya bu blogdan yararlanarak sayısız özellik keşfedebilirsiniz.

Blogunuzu kurduğuna göre bloglamaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken iş bir tema seçerek bloggunuzu görsel yönden zenginleştirmek. Bunun için sayısız tema seçeneği var ücretli veya ücretsiz çok fazla wordpress teması mevcut. Bana sorarsanız kendinizi biraz daha geliştirdikten sonra ücretli bir tema satın almanız çünkü ücretsiz temalar özelleştirme bakımından premium temalara göre daha fakirdir.

Tüm işlemler bittiyse eğer yazdıklarınızı dış dünyaya açma zamanı geldi. Başlarken bir hakkında sayfası oluşturabilir, iletişim formundan mesajlar alabilir, ve yazılarınızı kategorilere bölebilirsiniz az önce bahsettiğim gibi artık blogunuz sizin geliştirmenizi bekliyor bu konuda özgürsünüz.

Mutlu bloglamalar dilerim.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: