3

Blog yazarlığından para kazanmak

Bu sayfa da blog yazarlığından para kazanmak için gereken bir çok teknik bilgiyi bulabileceksiniz. Eğer blog yazarlığı yapmak istiyorsanız ve daha önceden bir blog açmadıysanız uygulamanız gereken adımların tümü burada mevcuttur.

Blog yazarak tam zamanlı olarak online gelir elde eden profesyonel blogcuların başarı hikayelerine bakıldığında hemen hepsi, başlangıçta (ilk bir kaç ay) bloglarından sadece ayda bir kaç dolar kazanabildiklerini söylüyorlar. Sonrasında ise geliştirdikleri yöntemler sayesinde bloglarına günlük on binlerce ziyaretçi çekerek zamanla kazançlarını katladıklarını görüyoruz.

Bu süreci tüm blogcular yaşamakta ve tümünün bu gelişim sürecinde uyguladıkları adımlar hemen hemen aynı.

Bir çok profesyonel blogcunun hikayesini okuduktan ve geçtikleri süreçleri inceledikten sonra bloglarından para kazanmak için izledikleri ortak adımları bir araya getirmeye çalıştım.

İşte blog yazarlığından para kazanmak için yapılması gerekenler.

Blog yazarlığından nasıl para kazanılır?

Blogculuğa başlamak için atılması gereken adımlar şunlardır.

 1. Bir blog kurarak işe başlamak
 2. Okuyucular için yararlı içerikler oluşturmaya başlamak
 3. Blogunuz için okuyucu bulmak
 4. Blogunuza SEO yaparak trafik elde etmek
 5. Blogunuza gelen okuyucu kitlesinin tekrar gelmesini sağlamak
 6. Blog üzerinden bir veya birden çok para kazanma yöntemini uygulayarak kazanmaya başlayın

Bu 5 madde kulağa oldukça kolay gelebilir fakat aşağıda adım adım açıklayacağım bu maddeleri, bir blogda rayına oturtmak biraz zaman ve çaba gerektirir. Şimdi bu maddeleri biraz daha açıklamaya çalışalım.

1. Bir blog kurarak işe başlayın

Blog yazarak internetten para kazanmaBlog yazarlığından para kazanmak için bir blog kurmak gerektiğini biliyoruz ama bu konularda teknik deneyimi olmayan veya az deneyime sahip olanlar için blog kurma işi bir engel teşkil ediyor.

Blog kurmak denildiğinde nedense insanlar sıfırdan bir site açmak, domain almak, hosting almak gibi terimleri duyunca daha baştan pes ediyor veya bu süreçten korkuyorlar. Aslında blog yazarlığından para kazanma sürecindeki en basit adım blogu kurmaktır.

Bir blog kurmak için bu siteden bir çok teknik bilgi, adım adım dokümantasyon ve makale bulunuyor. Eğer yeni bir blog oluşturma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa Blog yazmaya nereden ve nasıl başlamalı adlı sayfaya gidip ilk olarak başarılı bir şekilde blogunuzu başlatın.

Sıfırdan adım adım bir blog kurmak için buraya tıklayın.

2.Okuyucular için yararlı içerikler oluşturmaya başlamak

Blog yazarlığı nda faydalı içerik oluşturmak önemli bir unsurdurBir blog kurulduktan sonra içinde okuyucular için faydalı içerikler oluşturmak, blogculukta dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

Tasarımınız ve blog kategoriniz ne kadar iyi olursa olsun içinde içerik olmayan bir blog, blog olamaz. Blogda faydalı içerikler oluşturabilmek için blogcunun o konuya çok iyi hakim olması gerekir.

En profesyonel blogcular bile zaman zaman içerik konusunda sıkıntı çektiklerini söyleseler bile yine de bir blog u bir yerlere getirebilmek için düzenli ve faydalı içerik girmeyi ihmal etmiyorlar.

Blogunuz için içerikleri oluştururken kendinizi okuyucuların yerine koymalısınız. Bir blog a okuyucu neden gelir ve okuyucu almak istediği bilgiyi geldiği blog da bulabiliyor mu? sorularını sürekli kendinize sormalısınız. İnsanlar için faydalı içerikler oluşturmak demek her şeyden önce dürüst olmayı gerektirir.

İşlenen konunun, tanıtılan ürünün veya hizmetin, tüm kötü ve iyi yanlarına değinerek okuyucunun daha önce girdiği sitelerden edindiği eksik bilgiyi burada tamamlamasını sağlamalısınız.

Faydalı içerik ve konu anlatımındaki dürüstlük eğer blogculukta ilke edinilirse, okuyucular blogunuzda uzun süreler geçirecek ve en önemlisi de sadakatli bir kitle kendiliğinden oluşacaktır.

Blogunuza abone olan sadakatli okuyucular kitlesine her gün yeni üyeler kazandırmak için faydalı içerikler üretmeye devam edin bunun sonunda istediğiniz kazançlar zaten otomatikleşecek.

Blog yazarlığından para kazanmak için faydalı içerik yeterli mi?

Faydalı içerik işin en önemli bölümlerinden biri fakat para kazanmak için bu kadarı yeterli değil. Blog yazarlığı ile düzenli gelir elde edebilmek için bazı önemli adımlar daha var bunları da sayfanın ilerleyen kısımlarında buradan açıklamaya devam edeceğim.

3. Blogunuz için okuyucu bulmak

Blogunuz okunmuyormuBlogunuzu kurduktan sonra yukarıda faydalı içerikler bulmaktan bahsettik. Genelde faydalı içerik denildiğinde;

Dört bin kelimelik video ve resimli bir yazı faydalı bir içeriktir

olgusu tamamen yanlış. Doğru olan, bir okuyucunun bloga ilk geldiğinde konu hakkındaki merakını gerçek anlamda gidermektir.

Peki insanlar neyi merak eder? En çok merak edilen konulara verilen faydalı cevapların olduğu bir blog kurmak gerekir. Bunun için kendi blogunuzda, ilgilendiğiniz kategoride insanların en çok merak ettikleri soruları bulmak ve bunlara verilecek faydalı cevapları üreterek blogunuza okuyucu bulabilirsiniz.

Okuyucu kitlesine ulaşabilmek için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

 • Sizin kategorinize uygun başarılı ve ziyaretçisi fazla olan blogları takip edip en çok okunan, yorumlanan makalelerden ilham alabilirsiniz
 • Popüler forum sitelerinde en çok okunan ve cevaplanan konuları takip edebilirsiniz. Hemen tüm forumlarda konuyu kaç kişi okumuş, kaç kişi cevaplamış gibi bilgiler bulunmaktadır
 • Yine blogunuzun türüne uygun en çok izlenen videoları takip edebilir bu videolar üzerinden içerik yaratabilirsiniz
 • Rakip blogları tespit ederek Alexa.com dan kelime yoğunluklarını öğrenip en çok ziyaret edilen sayfaları yakalayabilirsiniz
 • Bazı sosyal ağlar üzerinde çekiciliği yüksek ve popüler konular bulabilirsiniz

Yukarıdaki yöntemler sayesinde insanların en çok ilgi duydukları konuları tespit ederek aynı veya benzer konuları blogunuzda daha detaylı ele alarak faydalı içerikler yaratabilirsiniz. Bu size hem faydalı içerikler oluşturma hem de blogunuza okuyucu trafiği arttırmada yardımcı olacaktır.

Daha çok trafik çekme ve blogunuza okuyucu bulmak için 25 Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Arttırma Yöntemi makalesini okumanızı tavsiye ederim.

4. Blogunuza SEO uygulayarak trafik elde edin

SEO sırları anahtar kelime teknikleri

SEO sırları anahtar kelime teknikleri

Blogunuzu kurup içeriklerinizi yarattıktan sonra okuyucuların sizin blogunuzu internette bulabilmeleri için diğer bir trafik kaynağı da şüphesiz Google’ dır.

Türkiye’ deki internet kullanıcılarının %99 luk kısmı internet aramalarında Google kullanmaktadır. İnsanlar internette aradıkları her bilgiyi öncelikle arama motorlarına sorarlar bu da demek oluyor ki sizin blogunuza da gelecek olan ziyaretçilerin büyük kısmı Google üzerinden sizi bulacaktır.

SEO sayesinde sitenizi arama motorlarında daha rahat bulunur şekilde optimize ederek arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilirsiniz. Bu da size daha çok okuyucu trafiği sağlar. SEO çok kapsamlı ve dikkatli yapılması gereken bir işlemler zinciridir ve uzmanlık isteyen bir bilimdir.

SEO ile ilgili bazı yöntemleri bu kategorideki makaleleri okuyarak öğrenebilirsiniz.

5. Blogunuza gelen okuyucu kitlesinin tekrar gelmesini sağlamak

Blog yazarlığıBlogunuz için geniş kapsamlı içerikler oluşturarak ve okuyucu kitlesine yukarıdaki yollarla sürekli olarak ulaşarak blogunuza sürekli olarak bir okuyucu trafiği çekmeye başlayacaksınız. Bu noktada bir çok yolla blogunuza gelen ziyaretçi kitlesini, blgunuza tekrar tekrar gelmesini sağlamak gerekir.

Bloga gelen ziyaretçi her ne için gelirse gelsin onun, belirli aralıklarla blogunuza tekrar gelmesi gerekiyor bu sürekli trafik için önemlidir.

Kısaca özetlemek gerekirse blogunuza gelen bir ziyaretçinin tekrar tekrar gelmesini, yorumlar yapmasını sağlamanız için elinizden gelen tüm çabayı göstermelisiniz. Sürekli ziyaretçi akışı sağlandığında bir blogdan para kazanmak daha kolaylaşır.

Bunun için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz;

 • Blogunuza sık sık taze içerikler girmelisiniz ve eski içerikleri de sık sık güncellemelisiniz. Blogunuza gelen bir ziyaretçi blogun güncel tutulduğunu görmeli ve acaba yarın ne yazacak olgusunu ona aşılamalısınız. Taze ve sürekli içeriklerle bunu yapabilmek mümkün.
 • Ziyaretçilere kendi sesinizle hitap edin. Podcast adı verilen ve son dönemde çoğu blogcunun kullanmaya başladığı sesli içerikler sayesinde ziyaretçilerle daha samimi bir ortam yaratabilirsiniz. Tabi bunun için iyi bir hitap sanatınızın olması ve diksiyonunuzun gayet düzgün olması şarttır.
 • Onlara sorular sorun. Bazı makalelerinizde ziyaretçilerin fikrini almaya çalışın, onlara konu içinde bir takım sorular yönelterek yazılarınıza yorumlar yapmasını sağlayın. Yorumlara cevap vererek tartışma ortamının güçlenmesini sağlayın. Böylece farklı okuyucular yorum kısmından birbirlerinin görüşlerine karşı yorum yapabilirler, yeni yorumların gelip gelmediğini kontrol ederek bu yolla tekrar tekrar blogunuzu ziyaret etmiş olurlar.
 • Bazı çekilişler ve hediyeler verin. Eğer imkanınız varsa bazı çekilişler yaparak okuyucularınıza küçük hediyeler vaat etmeye çalışın. Bu yolla iyi bir kullanıcı etkileşimi yakalamış olursunuz.
 • Anketler düzenleyin. Bazı konularda düzenlediğiniz anketler bir önceki maddede olduğu gibi okuyucu etkileşimini arttıracaktır.
 • Sosyal ağlarınızı kullanın. Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin gibi sosyal ağlarda etkili olun. Makaleleriniz sonuna sosyal ağlarda paylaşım butonları yerleştirin, blogunuza ait resmi hesaplar oluşturup okuyucuları bu hesaplara davet edin.
 • Bir okuyucu hakkında yazılar yazın. Blogunuz ziyaretçi bakımından zenginleştikçe yazılarınıza bir çok yorum gelmeye başlayacaktır. Bu yorumlardan yola çıkarak size yöneltilen sorulara cevap niteliğinde makaleler yazabilirsiniz. Bu tutum okuyucularınızı dikkate aldığınızı gösterir.

6. Blog üzerinden bir veya birden çok para kazanma yöntemini uygulayarak kazanmaya başlayın

Adım Adım İnternetten Para KazanmakBuraya kadar olan kısımda yapılacak olanları özetleyecek olursak, bir blog kurduk, kaliteli içeriklerle ve farklı yöntemlerle blogumuza ziyaretçi çektik ve ziyaretçileri blogumuza adeta abone ederek sürekli olarak gelmelerini sağladık.

Blogunuzdaki trafiği bir sayaçla izleyebiliyorsanız bu adımları uyguladığınızda ciddi bir artış olacağını göreceksiniz. İyi bir trafik elde edilen bir blog veya web sitesi üzerinden gelir elde etmek aslında işin en kolay yoludur. Aslıl zor kısım buraya kadar olan sancılı süreci başarıyla atlatıp günlük binlerce sadık ziyaretçiyi bloga kilitleyebilmekti…

Şimdi bu blogu kullanarak kendinize para kazanmak için bir şans vermeniz gerekiyor. Ben bu blogda zaten internetten para kazanmak için bir çok yöntemden sürekli olarak bahsediyorum. Şimdi bu yollardan iyi bir trafik elde etmiş olan bir bloga uygun olanlarını belirleyeceğiz.

Aşağıdaki listede bir çok yöntem bulabilirsiniz;

Blog yazarlığından para kazanmak için en popüler yöntemler

 • Reklam Geliri

Bir çok blogcunun kullandığı en yaygın yöntemdir. Bloglardan reklam yoluyla para kazanma işine bakıldığında bu model dergi veya bir gazetenin elde ettiği reklam gelirleriyle tıpatıp aynıdır.

Trafik büyüdükçe, hedef kitlenize uygun bir çok marka size reklam vermek isteyecektir veya bu markalara siz ulaşacaksınız.

Eğer blogunuz, sağlam bir markanın reklam verebileceği ölçüde büyük bir trafiğe sahip değilse google adsense gibi bir reklam ağına katılıp blogunuzda google reklamlarını yayınlayabilir siniz. Google adsense reklamları yayınlamak (benim yaptığım gibi) bir çok blogcunun en çok tercih ettiği yöntemdir.

 • Satış Ortaklık Gelirleri (Affiliate)

Zaman zaman benimde uyguladığım bir yöntemdir. gerek bu sitede gerekse başka sitelerimde satış ortaklığı sistemini kullanıyorum. Satış ortaklığı sayesinde başkalarının ürünlerini (ebook, eğitim seti, ürün veya hizmet) sitenizde tanıtarak bağlantı linklerini paylaşıp satış anında komisyon kazanırsınız. Örnek kategoriye buradan ulaşabilirsiniz. Bu komisyonlar aylık olarak toplanır ve size ödenir.

Eğer iyi tanıtımlar yapıp okuyucularınızı samimi bir şekilde ürünü almaya ikna ederseniz ve bu işin hacmi büyümeye başlarsa ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Satış ortaklığı ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 • Danışmanlık ve Konuk Yazarlık

Blogunuz belirli bir noktaya geldiğinde ve sizin yazdıklarınızı okuyabilmek için blogunuza günlük binlerce kişi geldiğinde artık size farklı kazanç yolları da açılabilir.

Yaptığınız iş taktir edilecek dereceye ulaştığında farklı bloglar, dergiler veya online yayın kanalları sizinle iletişime geçerek ücret karşılığı konuk yazarlık yapmanızı isteyebilir.

Diğer yandan yaptığınız işi başkalarına öğretmek için ücret karşılığı danışmanlık verebilirsiniz.

 • Ürün Satmak

Ülkemizde blogcular tarafından en çok kullanılan yöntem googlre reklam yayıncılığıdır ve fiziksel ürün satışına reklam kadar kimse girişmek istemez.

Bunun aslında negatif bir sebebi yoktur belkide alışılagelmiş bir yöntem olmadığı için insanlar bloglarından ürün satmak istemeyebilirler.

Türkiye’ de durum böyle iken dışarıda tam tersi blogger lar fiziksel ürün satmak için birbiriyle yarışıyor. Örneğin Amazon.com dan bir ftoğraf makinası lensi veya bir hediyelik eşya …

Türkiye’ de bir amazon.com yok fakat hepsiburada, gittigidiyor gibi siteler var. Bu sitelerin ortaklık programları gelir ortakları ve reklam action firmalarında yayınlanıyor. Bu tarz sitelere ortaklık başlatıp belirli kategorilerdeki ürünleri blogunuzda tanıtabilirsiniz.

Bu konuyu zaten daha önce Adım Adım İnternetten Para Kazanmak makalesinde yer vermiştim. Okumanızıtavsiye ederim.

 • Hizmet Satışı

İşinde uzman biriyseniz blogunuz bu uzmanlığınızı ifade edecek en iyi yerdir. Uzmanlık alanınızı blogunuzda iyi ifade eder ve insanlardan bu konuda tam not alırsanız insanlar size bu konuda koçluk veya eğitmenlik teklifi ile sık sık gelirler.

Örneğin bir diyet uzmanıysanız veya moda dan iyi anlıyorsanız insanlara bu yeteneğinizden ücret karşılığı faydalanmak isterler. Basit formlarla ön başvuru alabilirsiniz ya da buna gerek kalmadan zaten insanlar size iletişim formunuzdan kendileri ulaşır.

Doğrudan Gelir ve Dolaylı Gelir

Blog yazarlığından para kazanmak için yukarıdaki bir kaç yöntemi sizlerle paylaştım aslında bu yöntemler blogdan para kazanmayı ikiye ayırıyor bunlar doğrudan gelir ve dolaylı gelir.

Doğrudan Gelir : .Blogunuza aldığınız reklamlar, affiliate marketing veya benzeri gelir yolları blogunuz üzerinden doğrudan gelir elde etmenizi sağlar bu yüzden buna doğrudan gelir denir.

Dolaylı Gelir : Yaptığınız iş için sizden danışmanlık hizmeti almak, başkalarına koçluk etmek veya bir yayın kanalına katılıp konuşmacı/yazar olmak ta dolaylı yoldan geliri ifade eder.

Bazı blogcular sadece doğrudan geliri hedeflerken bazı blogcular da hem doğrudan hem de dolaylı gelir i birlikte elde etmeye çalışır.

Bu makale sayesinde, Blog yazarlığıından para kazanma yolculuğunda size az da olsa yardımcı olacağımı umuyorum. Ben bu tarz online yollarla para kazanma tarzında bilgilendirici makaleleri zaman zaman yazıyorum ve bu blogdan yayınlıyorum.

Eğer bu tarz bilgilendirici makalelerden anında haberdar olmak isterseniz (ücretsiz olarak) özel içerik haberleri bültenine abone olun.

Click Here to Leave a Comment Below 3 comments
Sadettin - 21 Eylül 2016

Gerçekten mükemmel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

Reply
yasin - 8 Aralık 2016

Online oynayarak para kazanabilecegin en iyi platformlardan bir tanesi Para Bahcesi
Dikkat edin bağımlılık yapıyor ?
https://parabahcesi.com/?ref=13224

Reply

Leave a Reply: