Bilgisayar Bakım Anlaşması

İşletmeler İçin Yıllık Kurumsal Bakım Anlaşmaları

Bakım anlaşması, tüm işletmelerdeki mevcut personel bilgisayarları, sunucular, ağ aygıtları, yazıcılar ve benzeri ofis içi cihazlar için yapılan yıllık ödeme sistemine dayalı bir bakım türüdür. Bir işletmenin ticari faaliyetlerini yürütebilmesi için ofis içerisindeki bilgisayar donanım ve yazılımlarının sorunsuz bir şekilde çalışması gerekir. Periyodik olarak bakımıyapılmayan veya sorunları zamanında tespit edilmeyen bilgisayar ve sunucularda oluşabilecek ani arızalar işletmenin hem ticari kaybına hem de personelin iş gücü kaybına sebep olur. Bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak için işletmeler uzman firmalardan destek alarak yıllık bakım anlaşması imzalarlar ve bu bakım onarım süreçlerini anlaşma kapsamında firmalara teslim ederler.

 

Yıllık kurumsal bakım anlaşmasıKurumsal Bakım Anlaşması tam olarak ne anlama gelir?

Kurumsal bakım anlaşması, anlaşma çerçevesindeki süre içerisinde belirli periyotlarda bilgisayar, sunucu, yazıcı, ağ  donanımlarının fiziksel bakım ve temizliği, genel kontrolü, yeni sürüm güncelleştirmeleri gibi tüm IT işlerini kapsamaktadır. Bu süreçte işletim sistemi güncellenmesi, virüs taramaları, ve yedekleme gibi işlemler de anlaşma çerçevesinde periyodik olarak yapılır. Bu hizmetlerin periyodik olarak tekrarlanması için yapılan anlaşmaya bakım anlaşması denir.

Hangi İşletmeler Kurumsal Bakım Anlaşması Yapar?

 • İşletme bünyesinde yeterli sayıda eleman veya IT uzmanı istihdam edemeyenler
 • Bakım işlerine zamanı olmayan tüm işletmeler
 • Bünyesinde IT elemanı (bilgi işlemci )veya uzmanı barındırmayan işletmeler
 • Meydana gelebilecek ani felaketlere karşı tedbir almak isteyen işletmeler
 • Bünyesindeki tüm bilgisayar, sunucu, yazıcı, ağ ürünleri vb. cihazların işleyişini dışarıdan bir şirketin sorumluluğuna bırakmayı tercih eden işletmeler bakım anlaşması imzalamalıdırlar.

Kurumsal Bakım Anlaşmalarında Ne Gibi Hizmetler Verilir?

Aslında bu hizmetler farklılık gösterebilir. Kurumsal bakım anlaşmalarında işveren ve hizmet veren firmalar iş başlangıcında işletmedeki cihaz ve çalışma yöntemine göre her detayı konuşarak baştan belirlerler. Anlaşma içeriğine göre hizmet veren firmanın hangi periyotlarda ve içerikte bakım veya yönetim yapacağı en baştan belirlenerek iki tarafında bu anlaşma çerçevesinde şartları yerine getirmeleri gerekir. Genel olarak kurumsal bakım anlaşmalarında aşağıdaki hizmetler verilir; (Not: Aşağıdaki hizmetler anlaşma aşamasında yazılı olarak iki taraf için de teyitleşerek belirlenir)

 1. Arıza veya sorun çıktığında yerinde servis hizmeti sağlanır
 2. Ayda bir veya daha fazla (anlaşma içeriğine göre) felaket önleyici genel koruma bakımları yapılır
 3. Envanter takibi yapılarak cihazların yetersiz kaldığı durumlar saptanarak yükseltme ihtiyaçları doğduğunda işveren şirkete bilgi verilir
 4. Arıza oluştuğunda arızalı cihaz yerinde veya distribütör servis merkezinde onarılır /onarttırılır
 5. Tüm kullanıcı bilgisayarları ve sunucular periyodik olarak backup (yedek) alınır
 6. İşletim sistemleri ile ilgili ortaya çıkabilecek kullanıcı kaynaklı veya sistem kaynaklı durumlarda uzaktan veya yerinde müdahale edilmesi
 7. Yazıcıların kartuş veya toner dolumlarının yapılması (Anlaşmada var ise)
 8. Cihazların garanti takibi
 9. Ek donanım-yazılım isteklerinin temini ve kurulumu
 10. Eğitim verilmesi
 11. Danışmanlık hizmeti verilmesi

Kurumsal Bakım Anlaşması Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Anlaşma aşamasındaki genel analizler sonucu alt yapı, cihaz sayısı, yazılım ve uygulama sayısı, yedekleme sıklığı, güncelleme sıklığı, çağrı sıklığı, çağrı zamanı (hafta sonu, gece veya hangi saatlerde çağrı yapılacağı) opsiyonlarına göre belirlenir. Gerekli görüşmeler ve incelemeler yapıldıktan sonra hizmeti alacak olan işletmeye yazılı olarak fiyat teklifi verilir. Kurumsal bakım anlaşmalarında standart bir fiyat yoktur yukarıdaki opsiyonlar doğrultusunda iş aşamasında fiyatlandırılır.

Kurumsal Bakım Anlaşmaları Ne Kadar Süre Devam Eder?

Bakım anlaşmaları ister 3 aylık, ister 6 aylık ister yılık ya da 1 yıl ve daha fazla olarak anlaşılır.

Kurumsal Bakım Anlaşması Ödeme Periyotu Nedir?

Ödemeler yıllık peşin, ilk ay peşin devamı 3 aylık, 6 aylık veya her ay olarak değişik opsiyonlarda olabilir.

Kurumsal Bakım Anlaşması İmzalamanın Ne Gibi Faydaları Vardır?

İşletmeler bu tip anlaşmaları imzaladıklarında bilgisayar ve bilişim ürünleri ile ilgili bakım, onarım, yedekleme, sorun bulma, güncelleme, garanti takibi ve daha sayısız iş yükünden kurtulur. Çıkabilecek olası sorunlarda çözüm üretmek yerine bu çözümü işi alan firma üstlenir. Felaket durumlarında olası veri kaybı yapılacak bakım ve yedekleme işlemleri sayesinde önlenmiş olur.

Kurumsal Bakım Anlaşması Süreçleri Nasıl Başlatılır?

 1. İşletmeden talep alınır alınmaz en kısa zamanda bir toplantı planlanır.
 2. Toplantı sonrasında işi verecek firmanın istekleri ve beklentileri yazılı olarak kayıt altına alınır.
 3. İstekler ve talepler çerçevesinde tüm alt yapı, donanım ve yazılım adet ve sağlık durumu bakımından gözden geçirilir ve kayıt altına alınır.
 4. İstekler ve yapılabilecekler konusunda mutabık kalındığında, fiyat teklifi sunulur.
 5. Fiyat teklifi sonucu akabinde kayıt altına alınan veriler çerçevesinde bir sözleşme yapılır, taraflarca bu sözleşme imzalanır.
 6. Anlaşma sağlandığında ilk ziyarette eksikler, ve acil ihtiyaçlar çıkartılır işletmeye rapor halinde sunulur.
 7. Periyodik olarak bakımlar başlar ve süreç işler.

https://mkbbilisim.com/yillik-bakim-anlasmasi/